"Zeszyty Komiksowe" są oficjalnym patronem medialnym projektu Sztuka Komiksu Europy Środkowej - CENTRALA (Central Europe Comics Art. CENTRALA). Oto, co na jego temat mają do powiedzenia organizatorzy:

Sztuka Komiksu Europy Środkowej - CENTRALA to projekt którego zadaniem jest przedstawienie komiksowego potencjału tej części świata. Poprzez prezentację najciekawszych inicjatyw, czasopism, wydawnictw które poświęcone są twórczości komiksowej, polski czytelnik będzie miał okazję do poznania osiągnięć w tej dziedzinie naszych środkowoeuropejskich sąsiadów. Kolejne, cykliczne odsłony CENTRALI będą miały formę wystaw i spotkań z twórcami i krytykami komiksowymi z poszczególnych krajów. Każda z wystaw będzie przygotowywana tematycznie pod względem konkretnego państwa ale i pod względem konkretnego motywu, rodzaju bohatera czy podejmowanej tematyki. Takie problemowe przedstawianie poszczególnych "komiksografii" środkowoeuropejskich ma na celu ukazanie bogactwa form i motywów jakie wytworzyła w swojej przeszło stuletniej historii sztuka komiksu.

Postrzegamy komiks jako ważne i cenne źródło wiedzy o poglądach i postawach współczesnych społeczności i jednostek wobec zdarzeń, zjawisk i wartości otaczającego je świata. Poglądy te i postawy uważamy za tym cenniejsze, że często wynikają one z pobudek bardzo spontanicznych (jak w przypadku wydawnictw zinowych) oraz ze względu na cenne a ściśle powiązane z gatunkiem łączenie karykatury i fantazji z dokumentalną precyzją.

Na pierwszą wystawę pt. Alois Nebel - Moje życie zapraszamy o godzinie 20.00, 18 stycznia (czwartek) 2007 do Klubokawiarni Meskal (http://www.meskal.pl) w Poznaniu. Będzie ona poświęcona czeskiej trylogii komiksu powieściowego, zatytułowanej Alois Nebel (http://www.aloisnebel.com), której autorami są Jaroslav Rudiš (http://www.rudis.cz) - scenariusz i Jaromír 99 - rysunki. Tytułowy bohater to pracownik czeskiej kolei. Zamiłowany czytelnik rozkładów jazdy pociągów, w których lekturze odnajduje równowagę ducha. Nebel obdarzony specyficzną zdolnością patrzenia na świat z perspektywy "kolejowej filozofii" potrafi również widzieć pociągi które dawno odjechały do przeszłości. Ta wrażliwość na kolejową transcendencję wiedzie go we własną podróż podczas której spotyka różnych ludzi i ich historie. Każda z tych postaci niczym zwrotnica kieruje tory losu Aloisa Nebla do jego własnego przeznaczenia.

Pilotażowa wystawa CENTRALI będzie okraszona spotkaniem z obu autorami komiksu przy muzycznym akompaniamencie gitarzysty Selfbrusha (http://www.selfbrush.com) - Vaclava Havelki.

Jaroslav Rudiš - autor scenariusza komiksu - jest również pisarzem. W roku 2007 ukaże się w Polsce jego pierwsza powieść Niebo pod Berlinem. Jaromír 99 jest grafikiem (twórcą min. oprawy graficznej filmu Samotni), muzykiem i autorem tekstów piosenek.

Organizatorzy: CENTRALA, Fundacja Transmisja, Klubokawiarnia Meskal
Współorganizatorzy: Czeskie Centrum w Warszawie
Patronat medialny: "Zeszyty Komiksowe"


Logo CENTRALI


Okładka wydania zbiorczego


Okładka pierwszego tomu


Okładka drugiego tomu


Okładka trzeciego tomu

Data utworzenia strony: 27 XII 2006