"Zeszyty Komiksowe" są oficjalnym patronem medialnym projektu Sztuka Komiksu Europy Środkowej - CENTRALA (Central Europe Comics Art. CENTRALA). 18 stycznia odbyła się pierwszy wernisaż, zorganizowany w jego ramach (pisaliśmy o nim tutaj). Szczegółową fotorelację z jego przebiegu można przeczytać na stronie http://meskal.pl/sprawozdania_cen.htm.

W czwartek 15 lutego o godz. 20 w poznańskim klubie Meskal odbędzie się kolejna impreza w ramach CENTRALI. Oto, co na jej temat mają do powiedzenia organizatorzy:

CENTRALA - Wystawa "Przeszłość w czeskim komiksie"

SPOTKANIE z:
  • Karolem Jerie, autorem jednego z prezentowanych komiksów,
  • Tomášem "Hibim" Matějíčkiem, krytykiem, komiksowym aktywistą i prezesem stowarzyszenia wspierającego rozwój komiksu - SEQENSE.
(Więcej o zaproszonych gościach: http://meskal.pl/centrala_autorzy.htm)
Hibi wygłosi prelekcję o tematyce historycznej w czeskim komiksie i chętnie weźmie udział w dyskusji jaką również przewidujemy.

Wystawa "Przeszłość w czeskim komiksie" poświęcona jest tematyce historycznej w komiksografii naszych nadwełtawskich sąsiadów. Rozwój sztuki komiksu w Czechosłowacji (od 1993 Czechach i Słowacji) przebiegał zupełnie inaczej niż u nas. Komiks był przeznaczony głównie dla najmłodszych odbiorców i nie cieszył się taka popularnością jak w Polsce. Komiks historyczny obecny u nas choćby w seriach o drugiej wojnie światowej (np. Podziemny front, Kapitan Kloss - przełożony również na czeski, zresztą spotkacie go na naszej wystawie), w Czechach nie ma tylu przedstawicieli. Polskiemu czytelnikowi jest z pewnością znany Zamach autorstwa Jana i Kaji Saudków, który ukazał się w Polsce w Relaxie. Poza tym jednak nawet zainteresowani komiksem mają problem z dotarciem do informacji o innych pracach podejmujących na różne sposoby tematykę historyczną.

Podczas wernisażu będzie też możliwość nabycia czeskich komiksów i... UWAGA!!! słoweńskich wydawnictw, związanych z legendarnym Stripburgerem. Gratka nad gratkami!!! (Klikając tutaj ściągniesz szczegółowe informacje na temat wydawnictw Stripburgera, oferowanych podczas wernisażu CENTRALI, łącznie z cennikiem).

Rozpoczynamy tym samym współpracę z naszymi siostrami i braćmi z południa Europy Centralnej. CENTRALA o komiksie w krajach byłej Jugosławii - po wakacjach. Zapraszamy na pierwszą regularną, tematyczną, świeżutką, pachnącą tuszem CENTRALĘ!

Kontakt: centrala.ceca@wp.pl

Organizatorzy: CENTRALA, Fundacja Transmisja, Klubokawiarnia Meskal



Patronat medialny: "Zeszyty Komiksowe"

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://meskal.pl/centrala.htm.


Logo CENTRALI



Okładki dwóch z wydawnictw Stripburgera, które będą sprzedawane podczas imprezy

Data utworzenia strony: 3 II 2007