"Zeszyty Komiksowe" są oficjalnym patronem medialnym projektu Sztuka Komiksu Europy Środkowej - CENTRALA (Central Europe Comics Art. CENTRALA). 18 stycznia odbyła się pierwszy wernisaż, zorganizowany w jego ramach (pisaliśmy o nim tutaj), a 15 lutego - drugi (zobacz tutaj).

W czwartek 22 marca o godz. 20 w poznańskim klubie Meskal odbędzie się kolejna impreza w ramach CENTRALI. Oto, co na jej temat mają do powiedzenia organizatorzy:

Na gruzach berlińskich murów i żelaznych kurtyn ale i na nowych płotach na kozetkach terapeutycznych w gabinetach nowych tożsamości, czy w zmienianych paszportach CENTRALA jako orędowniczka kultury komiksowej z dumą inicjatywy i pokorą kontynuatorki powiewa planszami komiksów w barwach wszystkich flag państwowych świata.

W marcu, miesiącu wiosny, czasie siły i przesilenia zapraszamy na pierwszą w historii polską wystawę słowackiego komiksu. Zapraszamy do przyjrzenia się komiksowemu fragmentowi słowackiego świata. Wernisaż wystawy pt.: "Rzeczywistość społeczna w słowackim komiksie" oraz spotkanie z Andrejem Kolenčikiem i Michałem Löwym (autorami i krytykami komiksowymi) odbędzie się w siedzibie CENTRALI w Klubokawiarni Meskal 22 marca 2007 o godz. 20.00.

Co wiemy o Słowakach i o Słowacji? Nie posiadamy w naszej wyobraźni społecznej nawet stereotypów na ten temat. Odwiedzamy słowackie stoki i termalne źródła, spotykamy się na wspólnej postkomunistycznej emigracji zarobkowej w Anglii, Irlandii, USA ale o słowackiej rzeczywistości wiemy nie wiele. W księgarniach bardzo trudno znaleźć słowacką literaturę, w kinach trafić na słowackie filmy, trudno posłuchać słowackiej muzyki. Nieliczne ośrodki akademickie w Polsce zajmują się tematami związanymi ze Słowacją.

W polskiej percepcji komiksowej znajomość słowackiego komiksu nawet na powyższym tle , bardzo słabej znajomości naszych południowych sąsiadów, wypada katastrofalnie. Nie mamy w dorobku translatorskim żadnego słowackiego komiksu, nie znamy żadnych słowackich autorów, żadnych słowackich inicjatyw czy wydawnictw komiksowych. Czy to ignorancja czy nie wiedza? Duet często występujący wspólnie. Chciało by się powiedzieć sąsiedzki... Nie narzekając jednak nad miarę, nie tracąc energii na imaginowanie "chochołów braku" zapraszamy państwa na pierwszą w historii polską wystawę słowackiego komiksu.

Program wystawy obejmuje dzieła 11 artystów w tym 3 kobiet. Zebrane prace oscylują tematycznie wokół tematu rzeczywistości społecznej postrzeganej z różnych perspektyw ( indywidualnej, pokoleniowej, intymnej, groteskowej) Podejmowane w komiksach zagadnienia to: relacje społeczne, trudności związane z rozpoczynaniem samodzielnego życia, przemoc, obecność mediów i wytwarzanej przez nie "rzeczywistości", obyczajowość, aktualne problemy polityczne.

Zebrane prace to przykłady różnych technik komiksowych, różnych odmian języka i estetyki komiksu.

Autorzy to zarówno najmłodsze, dorastające pokolenie słowackich artystów plastyków i studentów kierunków audiowizualnych ale również społecznych oraz twórcy już wyraźnie obecni na współczesnej słowackiej scenie komiksowej.

Wystawa "Rzeczywistość społeczna w słowackim komiksie" otwiera cykl CENTRALI poświęcony komiksowi jako medium podejmującemu i zajmującemu się współczesnymi zagadnieniami społecznymi.

W tym roku zapraszamy jeszcze na wystawę poświęconą "Rzeczywistości społecznej w komiksie czeskim", która odbędzie się w kwietniu 2007.

Kontakt: centrala.ceca@wp.pl

Organizatorzy: CENTRALA, Fundacja Transmisja, Klubokawiarnia MeskalPatronat medialny: "Zeszyty Komiksowe"

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://meskal.pl/centrala.htm.


Logo CENTRALI


Przykładowe plansze, które będzie można obejrzeć w czasie imprezy. Kliknij w miniatury, żeby zobaczyć powiększenie.

Data utworzenia strony: 19 III 2007