"Zeszyty Komiksowe" są oficjalnym patronem medialnym projektu Sztuka Komiksu Europy Środkowej - CENTRALA (Central Europe Comics Art. CENTRALA). Od 18 stycznia, kiedy odbył się pierwszy wernisaż, zorganizowany w jego ramach (pisaliśmy o nim tutaj), kolejne imprezy organizowane są regularnie.

W czwartek 19 kwietnia o godz. 20 w poznańskim klubie Meskal odbędzie się kolejny wernisaż w ramach CENTRALI. Oto, co na jej temat mają do powiedzenia organizatorzy:

Często mówiąc czy pisząc o rzeczywistości nie sposób obejść się bez cudzysłowu. Na ile rzeczywistość jesteśmy w stanie ogarnąć, na ile postrzegać ją taką jaką jest (choćby dla innych), na ile sami ją konstruujemy za pomocą swoich przekonań i innych mniej lub bardziej uświadamianych okularów którymi patrzymy na świat?

Każdy z nas radzi sobie z tymi problemami w jakiś sposób, choć nie da ukryć się że są tacy z którymi to raczej jest sobie "radzone". Gdyby poprosić ludzi czekających na przystanku, żeby opisali to, co widzą, każdy przedstawił by coś innego. Niektórzy uznali by to za niedorzeczne.

Jeden z pomysłów socjologicznych interpretacji świata mówi o tym, ze posługujemy się "obrazami" noszonymi w głowie. W ramach CENTRALI proponujemy już po raz drugi potraktowanie komiksu jako obrazu podejmującego temat rzeczywistości, tym razem czeskiej.

W ramach wystawy "Rzeczywistość społeczna w czeskim komiksie" prezentujemy prace kilkunastu autorów o różnym życiorysie komiksowym, zajmujących się komiksem od dawna, jak i eksperymentujących z nim w ramach sztuk plastycznych. Tematyka podejmowana w eksponowanych pracach dotyczy szeregu zjawisk społecznych. Reklamy, przemocy, konsumpcji, mediów, obyczajów i itp. Komiksowi twórcy potrafią świetnie komentować otaczający ich świat, pamiętajmy jednak że każdy taki komentarz może być poza tym propozycją "rzeczywistości" i sam z siebie staje się jej częścią.

Naszymi goścmi będą:

Tomás Prokůpek - postać znana polskim fanom komiksu między innymi z regularnych wizyt na MFK w Łodzi czy WSK w Warszawie. Współtwórca i współredaktor znakomitego czasopisma "Aargh!", które od 2000 roku ukazuje się w Czechach na światowym poziomie. Tomás Prokůpek to niezmordowany krzewiciel kultury komiksowej w naszym układzie planetarnym. Jednym słowem: ambasador czeskiego komiksu. Jako jeden z członków stowarzyszenia Analphabet Books ewangelizuje i nawraca. Nieoceniony pomocnik przy realizacji CENTRALI. Na wernisażu wystawy "Rzeczywistość społeczna w czeskim komiksie" wygłosi prelekcję na temat komiksu społecznego w Czechach.

oraz

Lucie Lomová - urodzona 23 lipca 1964 w Pradze. Po gimnazjum studiowała dramaturgię na praskim DAMU, potem spędziłą jeden sezon na pracy w teatrze. Po powrocie do Pragi, pracowała krótko jako krytyczka teatralna i dziennikarka. Od 1991 żyje bez stałego zatrudnienia z realizacji zleceń. Jest autorką dziesiątek żartów rysunkowych, ilustruje czasopisma i książki. Ostatnio najbardziej poświęca się komiksowi. Przez 10 lat (1990-2000) publikowała w Čtyřlístku przygody o Anci i Pepiku, które niedawno wyszły w formie książkowej. Obecnie zajmuje się przede wszystkim komiksem dla dorosłych. W 2006 ukazał sie we Francji komiks "Anna en cavale" ("Anna chce skoczyć"), którgeo czeska wersja wyjdzie w tym roku w Czechach. Ma dwójkę dzieci, Elżbietę i Wacława. Żyje i pracuje w Pradze.

Kontakt: centrala.ceca@wp.pl

Organizatorzy: CENTRALA, Fundacja Transmisja, Klubokawiarnia Meskal, Analphabet BooksPatronat medialny: "Zeszyty Komiksowe", "Czas Kultury", Radio Afera

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://meskal.pl/centrala.htm.


Logo CENTRALI


Przykładowe plansze, które będzie można obejrzeć w czasie imprezy. Kliknij w miniatury, żeby zobaczyć powiększenie.

Data utworzenia strony: 15 IV 2007