
Udało się nam dotrzeć do Arkadiusza Florka, autora monografii, poświęconej komiksom z serii Kajko i Kokosz, zatytułowanej 'Kajko i Kokosz', czyli świat dzielnych wojów. Poniżej zamieszczamy informacje na jej temat, nadesłane do nas przez autora.
Informacje
Tytuł: 'Kajko i Kokosz', czyli świat dzielnych wojów
Autor: Arkadiusz Florek
(e-mail: kerakerolf [MALPA] o2 [KROPKA] pl)
Nakład: własny, limitowany
Rok wydania: 2005
Ilość stron: 88
Format: A4
Kolorowe obie strony okładki, kolorowe ilustracje na sześciu stronach
książki.
Książka zawiera prawie trzysta ilustracji i cztery mapki.
Książka jest w tej chwili dostępna tylko w sprzedaży bezpośredniej
u autora, ale nakład jest na wyczerpaniu.
Wstęp
Seria o przygodach Kajka i Kokosza powstała w 1972 r. Początkowo drukował ją Wieczór Wybrzeża (1972 -1975), później - Świat Młodych (1975 - 1982), następnie trafiła do magazynu Relax (1977 - 1978), aż w końcu dzięki Krajowej Agencji Wydawniczej i oficynie Rój można ją było przeczytać w albumach (1980 - 1990). Niedawno Egmont zakończył druk całej serii w jednolitej szacie graficznej.
Autor serii, Janusz Christa, nie przeczuwał zapewne, że powstała jedna z najpopularniejszych polskich serii humorystycznych. Przez lata powiedziano i napisano o niej niemal wszystko. W poniższym tekście zająłem się zagadnieniami dotychczas niezbadanymi i nieomówionymi do końca.
Czy seria jest plagiatem Asteriksa? Kiedy rozgrywa się jej akcja? Gdzie dzisiaj może leżeć Mirmiłowo? Skąd wzięli się Zbójcerze? Ile razy napadli na gród Mirmiła? Czym charakteryzują się główni bohaterowie? Czy w albumach wydrukowano wszystkie gazetowe paski? Czy komiksy z Wieczoru Wybrzeża i ze Świata Młodych to dwa różne cykle? Skąd Christa czerpał inspirację? Jakie wpadki przydarzyły się autorowi i wydawcom?
Spis treści
Przypadek, plagiat czy inspiracja?
Czas akcji
Mirmiłowo i okolice
Zbójcerze
Wyprawy
Główni bohaterowie
Kajko i Kokosz
Mirmił i Lubawa
Jaga i Łamignat
Hegemon i Kapral
Oferma
Miluś
Niekonsekwencje
Ciekawostki
Tytuły, okładki, plansze
Braki i zmiany
Kolorystyka
Detale
Nawiązania do PRL-u
Wykorzystywanie starszych pomysłów
Zapożyczenia z literatury
Edukacyjni pomocnicy
15 lat minęło
Bibliografia