Zeszyty Komiksowe są patronem medialnym drugiej edycji projektu "Miasto komiksów" ze Stalowej Woli. W dniach 6-8 sierpnia b.r. będzie miało miejsce otwarcie wystawy nagrodzonych prac konkursowych oraz szereg innych komiksowych spotkań i wydarzeń, na które ich organizatorzy serdecznie zapraszają. Poniżej - szczegóły.
 

Grzegorz Rosiński gościem specjalnym "Miasta komiksów"
Realizowany obecnie przez MDK projekt "Miasto komiksów" składa się z warsztatów artystycznych, których owoce - obrazy inspirowane tętnem Stalowej Woli, już wkrótce pojawią się na naszych ulicach w postaci ekspozycji na billboardach. Otwarcie tej niezwykłej galerii zewnętrznej planowane jest z premedytacją na początek sierpnia, po to, by stało się między innymi wakacyjną atrakcją naszego miasta. Istnieje jednak jeszcze ważniejszy powód - konkretna data - 3 sierpnia. Umieszczana jest ona bowiem w każdym wydaniu albumu z przygodami Thorgala, niezwykle popularnego i cenionego na całym świecie komiksu. Pojawia się w notce o autorze - Grzegorzu Rosińskim. Tuż za tą datą widnieje miejsce urodzin rysownika - Stalowa Wola.
W 2010 roku Grzegorz Rosiński przybędzie specjalnie ze Szwajcarii, by swoje urodziny celebrować w rodzinnym mieście. Rosiński będzie gościem Stalowej Woli w dniach 6 - 8 sierpnia, po raz pierwszy od wyjazdu z naszego miasta w 1946 roku.
Już 6 sierpnia nadarzy się okazja, aby wspólnie z artystą spróbować urodzinowego tortu. O godz. 19.30 rozpocznie się w Miejskim Domu Kultury gra terenowa wiodąca jej uczestników do miejsca, w którym "zagubił" się artysta. W jednym z wywiadów Grzegorz Rosiński wspominał, iż chodził bawić się nad San. Biorący udział w grze, podążą więc według przedwojennej mapy drogą prowadzącą z domu, w którym mieszkał rysownik, nad rzekę. Sentymentalny spacer zakończy się spotkaniem z artystą. Właśnie wtedy zaproszeni zostaniemy na urodzinowy tort.
Drugiego dnia czeka nas otwarcie galerii zewnętrznej komiksu. Odbędzie się ono przy ekspozycji umieszczonej na ścianie delikatesów "Frac" przy Alei Jana Pawła II. Grzegorz Rosiński namaluje wówczas sygnaturę pod trzema billbordami przedstawiającymi w skrócie historię Thorgala.
Trzeci dzień wypełni natomiast komiksowy piknik rodzinny w ogródku jordanowskim. Wtedy też odsłonięta zostanie wiklinowa rzeźba drakkaru - łodzi Thorgala. Ogródek mieści się tuż obok domu, w którym mieszkała rodzina Rosińskich. "Budowałem tam zamki z piasku i szkła" - wspomina rysownik. Zainspirowało to organizatorów pikniku do zaproszenia wszystkich chętnych na wielkie rodzinne budowanie zamków z piasku. Historia Thorgala nie jest bowiem opowieścią o wikingach - jak mówi Rosiński - ale sagą rodzinną o relacjach, emocjach, uczuciach rozgrywających się w niej.

Oto, w skrócie, dodatkowe informacje, dotyczące niektórych planowanych wydarzeń. Tu znajdziecie pełne szczegóły, a tutaj - szczegółowy plan całej imprezy.
 

ŚWIAT WEDŁUG ROSKA - wystawa dorobku artystycznego Grzegorza Rosińskiego
Wystawa opiera się o zbiory prywatne Macieja Szatko, Mirosława Sobieckiego i Wojciecha Birka. Przygotowane publikacje ułożone zostały w porządku chronologicznym pokazując ewolucję kreski Grzegorza Rosińskiego od końca lat sześćdziesiątych, aż do współczesności.
HISTORIA THORGALA - prezentacja multimedialna Wojciecha Birka
W świat Wikingów wprowadzi nas człowiek, który przetłumaczył komiksy o Thorgalu z języka francuskiego na polski - Wojciech Birek - współpracownik łódzkich, warszawskich i stalowowolskich imprez komiksowych, uczestnik jury konkursu komiksowego festiwali w Łodzi i Stalowej Woli.
ATLANTYDA - wystawa komiksu i grafiki Jakuba Woynarowskiego
Atlantyda stanowi retrospektywną prezentację prac Jakuba Woynarowskiego - pochodzącego ze Stalowej Woli intermedialnego artysty, obecnie dyrektora artystycznego projektu "Miasto Komiksów". Ekspozycja obejmuje grafiki, ilustracje i komiksy zrealizowane w latach 2007 - 2010.
Koncert grupy "URBAN FOXES"
Niesamowite brzmienia londyńskiej grupy, która czerpie je z kultury francuskiej, angielskiej i polskiej łącząc w harmonijną całość.


Projekt zrealizowano z udziałem środków:


 
 

Data utworzenia strony: 26 VII 2010