Wydrapany nożem koszmar nowożeńców

Thomas Ott jest twórcą bez wątpienia inspirującym. Jeśli ktoś miałby jednak jakiekolwiek wątpliwości, to Kultura Gniewu wydała niedawno album potwierdzający prawdziwość tego twierdzenia. Thomas Jane i Tab Murphy po lekturze komiksów Otta postanowili skorzystać z jego jakże kinowo kadrowanych wizji i nastroju, który kreują, czego wynikiem był film Mroczna kraina (Dark Country, Thomas Jane, 2009). Twórcy produkcji postanowili wszakże pójść krok dalej i poprosili o zaadaptowanie swego scenariusza w formie komiksowej. Poprosili oczywiście Thomasa Otta.

Miłośnicy mrocznych, surrealistyczno-psychologicznych opowieści nawiązujących do stylistyki dreszczowca, horroru, lecz także czarnej komedii, z pewnością znają trzy poprzednie komiksy Otta wydane w Polsce, w tym zbiory Exit oraz Cinema Panopticum. Na ich podstawie łatwo wywnioskować, iż szwajcarski autor jest przede wszystkim mistrzem obrazu a nie słowa. Nowożeńcy są tego poświadczeniem. W komiksie nie znajdziemy wypowiedzianej ani jednej głoski, ciężar narracji utrzymywany jest wyłącznie przez warstwę wizualną. Ta zaś prezentuje się niemal identycznie, jak w innych przykładach turpistycznej twórczości Otta. Komiks nie przejawia ani krzty oryginalności zwykle charakterystycznej dla tego autora. Nie tworzy on tutaj praktycznie niczego ponad to, co jego fani widzieli i czytali wcześniej. Pokryte czarnym tuszem plansze zostają wyżłobione japońskim nożykiem, a powstające w ten sposób białe cięcia, niczym rysy na idealnej ciemności, formują ilustracje charakteryzujące się ogromną przewagą mroku, posępności i ogólnej beznadziejności świata przedstawionego.

Na szczęście ta, nieco przeciągana, powtórka z koszmarnej rozrywki nie daje jasnych odpowiedzi na rozwiązanie fabularnej zagadki, jakiej dostarcza. Dzięki temu przez pewien czas opowieść pozostaje w umyśle czytelnika, który próbuje rozgryźć sens kilku zwrotów akcji. Wiążą się one z tytułowymi nowożeńcami, parą złączoną małżeństwem nader spontanicznie i bez dłuższej znajomości. W międzyczasie, za sprawą pewnego breloczka, co chwila odsłaniają się motywy Edypalne, pozwalające czytelnikowi doszukiwać się w fabule drugiego dna. Sytuacja nabiera niespodziewanych komplikacji, gdy protagoniści potrącają samochodem obcego człowieka. Reaguje on agresywnie w obliczu zastanej sytuacji, co dla wszystkich zainteresowanych kończy się tragicznie. Szczególnie dla pana młodego, wciągniętego w cykl życia, potrącania i śmierci.

Ott szczodrze korzysta w fabule ze zwrotów i motywów znanych z innych komiksów czy filmów. Motel na pustkowiu, droga skąpana wieczną nocą, próba pozbycia się ciała, skojarzenia terenu z przestępcami - jakich dostarczają mnogie ilości obrazów grozy i kryminałów - stanowią mieszankę mało skomplikowaną na powierzchni. Jednak poprzez zachowanie fabularnej niejasności oraz połączenie historii z własnym, onirycznym stylem, Szwajcar stworzył historię wystarczająco wieloznaczną, by czytelnik z zaintrygowaniem śledził losy protagonistów. Mniejszym jednak wśród osób znających inne komiksy Otta, którego warsztat nie rozwija się bynajmniej w zastraszającym tempie.

Ostatecznie Nowożeńcy nie są więc komiksem wyjątkowo udanym czy wyróżniającym się na tle innych mrocznych opowieści, tym bardziej opowieści ilustrowanych przez Otta. Jest to z pewnością dzieło rekomandowane miłośnikom twórczości Thomasa oraz tym, którzy jej nie znają. Choć tym drugim sugerowałbym wpierw zapoznanie się ze wzmiankowanymi przeze mnie pozycjami Szwajcara - wcześniej wydanymi w naszym kraju, to szalona świeżość pierwszego obcowania z twórczością Otta jest zawsze uczuciem niepowtarzalnym i Nowożeńcy nie stanowią w tym względzie wyjątku.

Mateusz R. Orzech

Przykładowe plansze

O albumie

Nowożeńcy
scenariusz: Tab Murphy, Thomas Jane
rysunki: Thomas Ott
60 stron, format: 168 × 235 mm
oprawa twarda, środek czarno-biały
data wydania: maj 2013
wydawca: Kultura Gniewu
ISBN 978-83-60915-78-3
tytuł oryginału: Dark Country
wydawca oryginału: Raw Studios

Do nabycia

Kultura Gniewu - Sklep
picturebook.pl
incal.com.pl
sklep.gildia.pl
imago.com.pl
komiksiarnia.pl
komikslandia.pl
fankomiks.pl
albertus.pl

Sugerowany zapis bibliograficzny recenzji

Orzech, Mateusz R. „Wydrapany nożem koszmar nowożeńców”. Recenzje. Internetowy dodatek do „Zeszytów Komiksowych”. <http://www.zeszytykomiksowe.org/recenzja_nowozency>. 8 listopada 2013.

 

Wróć do listy recenzji...

Data utworzenia strony: 8 XI 2013
Ostatnia modyfikacja: 3 XII 2018