Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

1 września 2022:

Premiera 34. numeru Zeszytów Komiksowych odbędzie się podczas 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w dniach 24-25.09.2022 w łódzkiej Atlas Arenie.

Autorem okładki numeru jest: Zealot

Więcej informacji:
MFK Łódź 2022

25 sierpnia 2022:

Zeszyty Komiksowe zapraszają na Kieleckie Prezentacje Komiksowe, które odbędą się już 27 sierpnia 2022 (sobota) w Bazie Zbożowej (Klub ''Kotłownia''), ul. Zbożowa 4, Kielce.

Więcej informacji na stronie:
IV Kieleckie Prezentacje Komiksowe

15 czerwca 2022:

Zbigniew Lengren wraca na Brzozową. Lengrenówka to jego dawna pracownia i mieszkanie, które stały się dla Muzeum Karykatury przestrzenią spotkań, edukacji oraz niedużych wydarzeń artystycznych. Druga siedziba Muzeum została otwarta po trwającym prawie 5 lat remoncie.


W ramach kameralnej wystawy inaugurującej działalność Lengrenówki przypominamy wybór jego prac – rysunki obyczajowe, żarty średniowieczne, wybór z cyklu o profesorze Filutku oraz mnie znane żarty fotograficzne, które nazywał ''fotorysunkami''. Wystawa zaaranżowana w przestrzeni dawnego mieszkania jest hołdem dla patrona miejsca, Zbigniewa Lengrena, a także sygnałem, że pamiętamy o nim i chcemy, żeby ta pamięć trwała.

Lengrenówka – pracownia Muzeum Karykatury
ul. Brzozowa 6/8a na Starym Mieście
wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela 10.00 - 18.00
czwartek 12.00 – 20.00
wstęp na wystawę: 1 zł
we wtorek wstęp wolny

Zeszyty Komiksowe objęły wystawę patronatem medialnym.

Więcej na stronie:
Muzeum Karykatury
Facebook - Muzeum Karykatury

12 maja 2022:

Premiera 33. numeru Zeszytów Komiksowych - Animal Studies będzie miała miejsce na festiwalu Komiksowej Warszawy, 26-29 maja.

Autorem okładki jest: Krzysztof "Prosiak" Owedyk


Więcej informacji w linku:
Komiksowa Warszawa - Facebook

16 marca 2022:

Angoulême startuje już zaraz, a wraz z nim polska wystawa zorganizowana przez Galeria BWA Jelenia Góra.

Wystawa: Pavillon d’Angoulême – 21, rue Hergé
Le Nouveau Monde 2022, place New York – N63
Le Marché international des Droits – RL24
Ekspozycja czynna w dniach: 17-20.03.2022

Uczestnicy wystawy: Tadeusz Baranowski, Daniel Chmielewski, Janusz Christa, Olaf Ciszak, Stanisław Dobrzyński, Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Ernesto Gonzales, Sławomir Jezierski, Joanna Karpowicz, Berenika Kołomycka, Zbigniew Lengren, Tomasz Lew Leśniak, Jacek Michalski, Rafał Mikołajczyk, Tomasz Niewiadomski, Piotr Nowacki, Jerzy Ozga, Marcin Podolec, Bogusław Polch, Jakub Rebelka, Maria Rostocka, Marcin Rustecki, Robert Służały, Wojciech Stefaniec, Franciszek Struzik, Rafał Szłapa, Michał Śledziński, Rafał « Otoczak » Tomczak, Przemysław « Trust » Truściński, Marek Turek, Jerzy Wróblewski, Katarzyna « Zavka » Zawadka. Jerzy Bolski, Maciej Jasiński, Michał Kalicki, Daniel Odija, Maciej Parowski, Michał Rostocki, Rafał Skarżycki, Dominik Szcześniak, Sztybor, Jerzy Szyłak, Paweł Timofiejuk, Wojtek Wawszczyk, Dennis Wojda.

Kurator: Piotr Machłajewski.

Wystawa internetowa

9 marca 2022:

Redakcja Zeszytów Komiksowych zaprasza wszystkich zajmujących się i żywo zainteresowanych komiksem do współtworzenia trzydziestego czwartego numeru czasopisma, którego tematem będą ekranizacje.

Ekranizacje komiksów od lat okupują pierwsze miejsca wyników box office – aż cztery z nich należą do zbioru dziesięciu najbardziej dochodowych filmów wszech czasów. W tym numerze chcemy skupić się nie tylko na samych ekranizacjach, ale przede wszystkim na procesie przekładu intersemiotycznego, jaki zachodzi pomiędzy komiksem a filmem/serialem. Interesują nas zarówno kwestie teoretyczne (strategie i taktyki przekładowe czy miejsca problematyczne), jak i historyczne i socjologiczne (w jaki sposób podchodzono do ekranizacji komiksów na przestrzeni lat i w jaki sposób były one odbierane przez widownię). Nie zapominajmy także o wyjściu poza komiks europejski czy amerykański - osobną kwestią jest z pewnością fenomen duetu manga-anime.

Chcielibyśmy poruszyć w nadchodzącym numerze m.in. następujące kwestie:

- komiks jako dzieło transmedialne;
- ekranizacja jako przekład;
- kwestia zgodności z oryginałem/kwestia traktowania materiału źródłowego;
- konkretne ekranizacje komiksu (kinowe i telewizyjne);
- ekranizacyjne tendencje i mody;
- fenomen współczesnych ekranizacji komiksów superbohaterskich;
- krytyka komiksowa i filmowa wobec ekranizacji;
- ekranizacje komiksów w Azji – fenomen anime i jego relacja z mangą;
- rola twórców komiksowych w procesie przenoszenia komiksów na ekran
- adaptacje filmu na komiks.

Tradycyjnie czekamy również na komiksy i ilustracje związane bezpośrednio z tematem numeru.

Przypominamy także o tym, że można do nas nadsyłać artykuły poświęcone wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze, poruszające kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni. Dla nich także zaplanowaliśmy miejsce.

Na Państwa teksty i prace czekamy do 30 czerwca 2022 roku. Prosimy przesyłać je na adres: redakcja@zeszytykomiksowe.org. Przed wysłałem prosimy o zapoznanie się z wymogami redakcyjnymi → https://www.zeszytykomiksowe.org/dla_autorow.

6 stycznia 2022:

Przypominamy o zbliżającej się konferencji naukowej Z Tytusem przez wszechzbytki. Konteksty, tropy i motywy w twórczości komiksowej Henryka J. Chmielewskiego, która odbędzie w formie zdalnej na platformie MS Teams 21-22 stycznia 2022 roku.

1 stycznia 2022:

Redakcja Zeszytów Komiksowych pragnie podziękować wszystkim, którzy współtworzyli numery w 2021 roku.

Życzymy wszystkim twórcom, obecnym i przyszłym, pomysłów na rozpoczynający się nowy, 2022 rok i czekamy na Wasze ilustracje i teksty.

Wszystkiego najlepszego
Redakcja

8 listopada 2021:

Zeszyty Komiksowe zapraszają do wzięcia udziału w konferencji naukowej Z Tytusem przez wszechzbytki. Konteksty, tropy i motywy w twórczości komiksowej Henryka J. Chmielewskiego, która odbędzie w formie zdalnej na platformie MS Teams 21-22 stycznia 2022 roku.

Poniżej informacja o konferencji:
22 stycznia 2021 roku zmarł Henryk J. Chmielewski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i nietuzinkowych polskiej sceny komiksowej. Grafik, rysownik, twórca ilustracji książkowych oraz serii komiksowych, a w tym od lat 50. XX wieku o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Były to komiksy odznaczające się nie tylko oryginalnością formy, lecz także ujęciem tematów i sensów, jakie się w nich pojawiały. Zbliżająca się pierwsza rocznica śmierci Papcia Chmiela jest dobrą okazją do przeprowadzenia kompleksowej dyskusji nad obecnością jego twórczości w polskiej kulturze popularnej, a także wielowątkowości poruszanych przez niego tematów.

Organizatorzy i kontakt:
Prof. Marek Jeziński (jezmar@umk.pl)
Prof. Marcin Lisiecki (marlis@umk.pl)
Zgłoszenie, zawierające proponowany temat wystąpienia i abstrakt (około 300 słów + słowa kluczowe), prosimy przesyłać na podane wyżej adresy do 15 grudnia 2021 roku.


28 października 2021:

Redakcja Zeszytów Komiksowych zaprasza wszystkich zajmujących się i żywo zainteresowanych komiksem do współtworzenia trzydziestego trzeciego numeru czasopisma, zatytułowanego Animal Studies.

Animal Studies to jedna z najprężniej rozwijających się dyscyplin współczesnej humanistyki, co związane jest ze zwrotem postantropocentrycznym. Interesują nas wszelkie zagadnienia związane z obecnością zwierząt w komiksie polskim i zagranicznym. Zwierzęta w tekstach kultury pojawiają się w zasadzie od zawsze, w różnorodnym charakterze i spełniając wielorakie funkcje. Chcemy zastanowić się nad komiksowymi przedstawieniami zwierząt jako jednostek, metafor lub symboli. Gdzie i czy istnieje granica między człowiekiem a zwierzęciem, co dzieje się, kiedy jest przekraczana (np. kwestia metamorfoz). Przy tym istotne są również relacje ludzie-zwierzęta oraz zwierzęta-ludzie. Interesują nas zoonarracje pokazujące język, doświadczenie i psychologię zwierząt, osadzone w kontekście historycznym i kulturowym, wykorzystujące m.in. narzędzia zookrytyczne. Kolejnym aspektem są zagadnienia dotyczące ekologii, ochrony zwierząt, ich środowiska naturalnego oraz (przede wszystkim) ich praw w kontekście naturalnym i etyki ludzkiej. Zachęcamy również do współpracy artystki i artystów tworzących ilustracje oraz krótkie formy komiksowe.

Przypominamy także o tym, że można do nas nadsyłać artykuły poświęcone wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze, poruszające kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni. Dla nich także zaplanowaliśmy miejsce.
Prace prosimy nadsyłać do końca grudnia 2021 roku na adres redakcja@zeszytykomiksowe.org.
Przed wysłaniem pracy prosimy o zapoznanie się z wymogami redakcyjnymi: Informacje dla autorów.

Zeszyty Komiksowe to magazyn krytyki komiksowej i badań komiksu. Ukazuje się nieprzerwanie od 2004 roku. Wydawcami Zeszytów Komiksowych są Fundacja Instytut Kultury Popularnej i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.
Zeszyty Komiksowe
Serdecznie zapraszamy do współpracy!

30 września 2021:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem wystawę prac Simeona Genewa, którego pracę będzie można sprawdzić w ATRETECE WBP w Krakowie, przy ul. Rajskiej 12 w dniach od 25.10.2021 i potrwa do 30.12.2021 roku.

Projekt łączy literaturę i malarstwo w spójne doświadczenie audio-wizualne. Wystawa składa się z 20 obrazów, zrealizowanych w technice akryl na płótnie. Każdy obraz opatrzony jest kodem QR, umieszczonym na tabliczce z tytułem. Po zeskanowaniu kodu, z serwera Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie na urządzeniu odbiorcy odtwarzany jest plik audio – krótka forma prozatorska (ang. drabble), tematyczne związana z obrazem.

Autorem obrazów i pomysłodawcą projektu jest Simeon Genew.
Autor tekstu: Rafał Cywicki.
Czyta Jan Wawrzyniec Tuźnik.
Muzyka:
Daniel Birch, Michael Brook, Solarflair i inni.
Mixing: Noemis

Kuratorem wystawy jest Artur Wabik.

Tekst kuratorski o wystawie:
„Planeta Mroku i inne historie fantastyczne” to niezwykła synteza materii malarskiej i literackiej. Synergiczny przekaz ikono-lingwistyczny, noszący wszelkie znamiona bliskiego Simeonowi Genewowi komiksu czy picturebooka, ale rozbity na kilkadziesiąt nośników i uwspółcześniony o nowe media. Kiedy artyście przestaje wystarczać kartka papieru, płótno, ekran monitora? Kiedy sięga po nowe obszary ekspresji? Kiedy zaprasza do współpracy twórców innych dziedzin? Zapewne wówczas, gdy zdaje sobie sprawę, że jedna osoba nie zdoła już objąć złożoności współczesnego świata i wyrażających go multimediów.

Przekonanie o konieczności włączenia do swojej narracji innych aktorów i mediów jest czymś, co było z gruntu obce patronowi tej wystawy, Stanisławowi Lemowi. Ten wielki pisarz nie przepadał za ekranizacjami czy słuchowiskami zrealizowanymi na podstawie swoich książek. Dzisiejsza rzeczywistość medialna przetwarza nasze wypowiedzi zanim jeszcze nadamy im ostateczny kształt. Uważny jej obserwator, jakim jest Simeon Genew, wie o tym i wyprzedza ją, proponując współpracę pisarzowi, aktorowi, muzykowi.

Oglądając i słuchając „Planety Mroku i innych historii fantastycznych” łatwo odnieść wrażenie, że opuściliśmy sferę sztuk pięknych. Obrazy i język, z których składa się ta opowieść, noszą wszelkie znamiona nauk ścisłych. Nie ma w tym żadnej pomyłki. Wszak wiele z obrazów Simeona Genewa powstało metodą szkicowania 3D, co oznacza, że w wielu przypadkach płótna te, z całym ich gestem, śladem narzędzia, grubością farby, poprzedza cyfrowy, sterylny ze swej natury projekt, wykonany w całości w środowisku cyfrowym.

W pracach Genewa pobrzmiewają echa prozy patrona wystawy, a w szczególności jego kluczowych książek: „Głosu Pana”, „Fiaska” czy „Solaris”. Nie brak tu także nawiązań do prozy Jacka Dukaja czy tropów wizualnych znanych z popkultury; kina („Matrix”) czy telewizji („The Expanse”). Wśród inspiracji nade wszystko wybija się jednak zamiłowanie autora do tzw. „złotej ery” science-fiction, czego koronnym dowodem jest sam tytuł ekspozycji, będący aluzją do filmografii tego gatunku z lat 50. XX wieku.

16 września 2021:

Premiera 32. numeru Zeszytów Komiksowych odbędzie się podczas festiwalu komiksu w Łodzi. Tematem przewodnim są ''Ziny''.

Autorką okładki jest Ania Krztoń.

18 sierpnia 2021:

Zakończyła się przedsprzedaż książki "Na dworze Goździkowego Króla. Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914".

„Na dworze Goździkowego Króla” z podtytułem „Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914. Historia popularna” to monografia narracji obrazkowych – od schyłku średniowiecznego rękopiśmiennictwa i powstania pierwszych ksiąg drukowanych w Polsce, aż do wybuchu I wojny światowej.

Oficjalna premiera odbędzie się 4-5 września w Krakowie, podczas otwarcia Muzeum Komiksu.

Więcej informacji:
Projektor - kielecki magazyn kulturalny
Facebook - Projektor

31 lipca 2021:

Zeszyty Komiksowe zapraszają 21 sierpnia br. do Kielc na Kieleckie Prezentacje Komiksowe (III edycja). Impreza odbędzie się w Bazie Zbożowej w Klubie ''Kotłownia'' (ul. Zbożowa 4, Kielce) w godzinach 9 - 20, wstęp wolny.

Więcej informacji:
Kieleckie Prezentacje Komiksowe III
Facebook - Kieleckie Prezentacje Komiksowe III


19 maja 2021:

Z radością informujemy, że w tym miesiącu ukazał się 31. numer Zeszytów Komiksowych poświęcony komiksowi brazylijskiemu i portugalskiemu.

Życzymy udanej lektury!

13 kwietnia 2021:

Zeszyty Komiksowe zapraszają na wystawę ''Międzyprzestrzeń'', autorstwa Magdaleny Rucińskiej, która zostanie otwarta już 13 kwietnia w Bydgoszczy w Galerii Miejskiej bwa i potrwa do 20 czerwca br.

Kuratorem wystawy jest Pani Dorota Pałys.

Więcej na stronie:
Magdalena Rucińska - Międzyprzestrzeń

30 marca 2021:

Właśnie ukazało się wznowienie dwóch tomów poświęconych komiksowi świętokrzyskiemu ''Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu'', któremu patronujemy.

Więcej informacji na stronie:
PROJEKTOR - kielecki magazyn kulturalny

22 stycznia 2021:

Z przykrością informujemy, że 21 stycznia br. zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, polski rysownik i publicysta, twórca serii o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, uczestnik powstania warszawskiego. Miał 97 lat.

Źródło zdjęcia: Wikipedia

31 grudnia 2020:

Redakcja Zeszytów Komiksowych chciałaby podziękować wszystkim autorkom i autorom, rysowniczkom i rysownikom, recenzentkom i recenzentom za pracę przy tworzeniu tegorocznych numerów ZK.

Dziękujemy Wam za włożoną pracę, cierpliwość, nanoszenie poprawek, korespondencję i wymianę uwag. Liczymy na to, że w roku 2021 zapchacie naszą skrzynkę mailową nowymi propozycjami tekstów i ilustracji.

Wszystkiego dobrego!

Redakcja ZK

22 grudnia:

Redakcja Zeszytów Komiksowych zaprasza wszystkich zajmujących się i żywo zainteresowanych komiksem do współtworzenia trzydziestego drugiego numeru czasopisma, którego tematem będą ziny.

Chcemy podjąć próbę przeanalizowania zagadnień związanych z komiksowymi zinami i komiksami niezależnymi. Interesuje nas absolutnie każdy zinowy aspekt – od kwestii podstawowych, a więc związanych z definiowaniem zina czy próbą nakreślenia jego historii, przez wszelkie przeglądy i retrospektywy (zarówno te ogólne, dotyczące polskiego rynku, jak i węższe, na przykład autorskie, w tym rozmowy z tymi, którzy ziny tworzą, promują, dystrybuują, a więc wszystkimi tworzącymi tzw. kulturę zinową), po aspekty techniczne i praktyczne związane z tworzeniem i wydawaniem niezależnych publikacji. Choć skupiać się będziemy na perspektywie polskiej, nie chcemy ograniczać się do rodzimych dokonań - wszystkich znawców i pasjonatów zinów zagranicznych zachęcamy do przybliżenia zinowej sceny innych krajów naszym Czytelnikom i Czytelniczkom.
Zachęcamy również do współpracy artystki i artystów tworzących ilustracje oraz krótkie formy komiksowe.

Przypominamy także o tym, że można do nas nadsyłać artykuły poświęcone wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze, poruszające kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni. Dla nich także zaplanowaliśmy miejsce.

Prace prosimy nadsyłać do końca czerwca 2021 roku na adres: redakcja@zeszytykomiksowe.org. Przed wysłaniem pracy prosimy o zapoznanie się z wymogami redakcyjnymi: Dla autorów i autorek

Zeszyty Komiksowe to magazyn krytyki komiksowej i badań komiksu. Ukazuje się nieprzerwanie od 2004 roku. Wydawcami Zeszytów Komiksowych są Fundacja Instytut Kultury Popularnej i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.
Zeszyty Komiksowe - strona główna

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

15 grudnia 2020:

Uwaga, Zeszyty Komiksowe ogłaszają nabór na redaktora/kę!

Szukamy osoby do działu recenzji Zeszytów Komiksowych - https://www.zeszytykomiksowe.org/recenzjeZakres obowiązków to m.in.:
- prowadzenie korespondencji z wydawcami i autorami,
- pilnowanie terminów,
- organizowanie pracy w dziale.

Szukamy osoby uporządkowanej, dobrze zorganizowanej i odpowiedzialnej, do tego kochającej komiksy. Jeżeli jesteś taką osobą, to pisz na: redakcja@zeszytykomiksowe.org.

Przypominamy, że cała redakcja Zeszytów działa pro bono
.

11 grudnia 2020:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem moskiewski projekt "Komiks polski na festiwalu KomMissia", który odbędzie się już w najbliższą sobotę, tj. 12 grudnia br.

Poniżej informacje od organizatorów:

Komiks polski na festiwalu KomMissia w Moskwie.
Польский комикс на фестивале «КомМиссия» в Москве.


Zaprezentujemy prace dwudziestu rysowników i rysowniczek stworzone do tekstów trzynastu scenarzystów i scenarzystek. Ze względu na zagrożenia związane z pandemią COVID-19, festiwal odbędzie się online. W internecie pojawią się materiały poświęcone komiksowi polskiemu. Będzie je można obejrzeć m.in. na stronie i Facebooku Galerii BWA. Zapraszamy w najbliższą sobotę.

Wystawie towarzyszy katalog w języku rosyjskim (ilustracja na okładce: P. Truściński, projekt: J. Frąś).

Uczestnicy wystawy:
rysownicy/rysowniczki: Тadeusz Baranowski, Janusz Christa, Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Ernesto Gonzales, Sławomir Jezierski, Berenika Kołomycka, Tomasz Lew Leśniak, Jacek Michalski, Jakub Rebelka, Grzegorz Rosiński, Marcin Rustecki, Wojciech Stefaniec, Benedykt Szneider, Michał Śledziński, Tomasz Tomaszewski, Rafał Tomczak „Otoczak”, Przemysław Truściński „Trust”, Jerzy Wróblewski, Katarzyna Zawadka „Zavka”.
Scenarzyści/scenarzystki:
Rian Asars (Andrzej Sawicki i Ryszard Siwanowicz), Marcin Jabłoński, Grzegorz Janusz, Maciej Jasiński, Rafał Skrażycki, Marzena Sowa, Dominik Szcześniak, Sztybor, Jerzy Szyłak, Paweł Timofiejuk, Dennis Wojda, Maciej Wojtyszko.

Kurator: Piotr Machłajewski.

Organizator projektu i wydawca katalogu: Galeria Sztuki BWA Jelenia Góra.
Współorganizatorzy: КомМиссия - московский международный фестиваль комиксов, Российская государственная библиотека для молодежи.

24 listopada 2020:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem wystawę prac Tadeusza Baranowskiego Miejsce w dymku organizowanej przez Galerię BWA w Jeleniej Górze - wystawa będzie dostępna od 27 listopada 2020 do 31 stycznia 2021 roku.

Informacje:
Baranowski jest artystą wszechstronnym i niebywale płodnym. Jest twórcą popularnych bohaterów komiksowych, takich jak Orient Men, Bąbelek i Kudłaczek, profesor Nerwosolek i Entomologia Motylkowska, Praktyczny Pan oraz wampiry Szlurp i Burp. Do jego najważniejszych dzieł można zaliczyć komiksy zebrane w albumach pt. „Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa”, „Skąd się bierze woda sodowa”, „Antresolka profesorka Nerwosolka”, „Podróż smokiem Diplodokiem”, „Jak ciotka Fru-Bęc uratowała świat od zagłady” i innych. Poczucie humoru Baranowskiego i oryginalny sposób opowiadania, popularne są nie tylko w środowisku czytelników komiksów. Jest on artystą ponadpokoleniowym. Posiada dar, dzięki któremu tworzone przez niego fabuły są atrakcyjne zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych odbiorców. Jego sposób obrazowania, skłonność do eksperymentów i rozmach, sprawiają, że wykracza daleko poza granice komiksu tradycyjnego.

Na wystawie zaprezentujemy plansze ze wszystkich najważniejszych serii Baranowskiego oraz jego malarstwo.


Kurator: Piotr Machłajewski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji:
Tadeusz Baranowski - BWA Jelenia Góra - Facebook

14 października 2020:

Przypominamy, że do 31 grudnia 2020 roku czekamy na wasze propozycje artykułów i ilustracji/komiksów dotyczących przyszłego, 31. numeru Zeszytów Komiksowych poświęconemu komiksowi brazylijskiemu i portugalskiemu.Informacje dla autorów:
Dla autorów

Prace prosimy wysyłać na adres:
redakcja@zeszytykomiksowe.org

1 października 2020:

Już w ten weekend podczas festiwalu Niech żyje Komiksowa Warszawa 2020 odbędzie się premiera 30. numeru Zeszytów Komiksowych poświęconemu ''Folklorowi''.

Zapraszamy zarówno na festiwal, jak i na nasze stoisko.

Do zobaczenia!

Link do wydarzenia:
Niech żyje Komiksowa Warszawa 2020

7 sierpnia 2020:

Zeszyty Komiksowe zapraszają 22 sierpnia (sobota) 2020 r., w godzinach 10.00-18.00, do Bazy Zbożowej (ul. Zbożowa 4, Kielce), gdzie w Klubie "Kotłownia" odbędą się drugie Kieleckie Prezentacje Komiksowe!

Tegoroczne KPK będą miały charakter kameralny i dyskusyjno-prezentacyjny. W programie znajdą się:
- wykłady dotyczące teorii i historii komiksu
- panel dyskusyjny
- pokaz rysowania komiksów
- prezentacje nowości wydawniczych.

Wstęp bezpłatny.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o dokonanie i potwierdzenie rezerwacji na adres e-mailowy: projektorkielce@onet.eu lub bezpośrednio na tej stronie: Kieleckie Prezentacje Komiksowe 2 - Facebook.


WAŻNE!
* propozycje wykładów i prezentacji nowosci wydawniczych można zgłaszać do 8 sierpnia na adres organizatora projektorkielce@onet.eu,
** podczas trwania Kieleckich Prezentacji Komiksowych obowiązują ustawowe ograniczenia związane z COVID-19 (zachowanie dystansu, maseczki, dezynfekcja dłoni przy wejściu),
*** organizator nie przygotowuje specjalnej strefy targowej (artyści zainteresowani prezentacją własnych wydawnictw, zinów, czasopism mogą to robić podczas KPK w przestrzeni klubowej)
.

3 sierpnia 2020:

Redakcja Zeszytów Komiksowych zaprasza wszystkich zajmujących się i żywo zainteresowanych komiksem do współtworzenia trzydziestego pierwszego numeru Zeszytów..., którego tematem będzie komiks brazylijski i portugalski.

Brazylia i Portugalia związane są wspólną, często niełatwą historią. Związane są również jednym językiem, choć niektórzy twierdzą, że są to dwa zupełnie odrębne języki. Nie twierdzimy, że są to kwestie błahe, ale w 31. numerze Zeszytów Komiksowych pragniemy skupić się przede wszystkim na komiksowym porozumieniu ponad podziałami i poszukać rozwinięcia w odniesieniu do HQ (histórias em quadrinhos – nazwa komiksu w Brazylii) i do BD (banda desenhada – nazwa komiksu w Portugalii) takich kwestii jak:
- recepcja/odbiór komiksów portugalskich i brazylijskich w Polsce i na świecie;
- analizy treściowe i formalne komiksów portugalskich i brazylijskich wydanych w
Polsce;
- obraz komiksu portugalskiego i brazylijskiego na podstawie tytułów wydanych w
Polsce;
- obraz Brazylii i Portugalii w komiksach wydanych w Polsce i na świecie;
- wpływ komiksów portugalskich i brazylijskich wydanych w Polsce na komiks polski;
- obecność autorów z Brazylii i Portugalii na rynkach międzynarodowych.

Poniżej zamieszczamy listę opublikowanych w Polsce komiksów brazylijskich i portugalskich, z której można skorzystać szukając inspiracji do napisania tekstu naukowego, recenzji lub stworzenia komiksu pod temat przewodni numeru:

Komiksy portugalskie:
Pedro Brito/João Fazenda Kobieta mego życia, kobieta moich snów, Taurus Media 2008.
José Carlos Fernandes Najgorsza Kapela Świata: występ 1 i 2, Taurus Media 2008.
José Carlos Najgorsza Kapela Świata: występ 3 i 4, Taurus Media 2009.
José Carlos Fernandes Bez urazy, Timof i cisi wspólnicy 2008.
José Carlos Fernandes / Roberto Gomes Morze aralskie, Timof i cisi wspólnicy, 2019.
Paulo Monteiro Nieskończona miłosć, którą do ciebie czuję i inne historie, Timof Comics 2013.
Joana Afonso Bal, Timof Comics 2015.
João Sequeira/André Oliveira,Burza, Timof Comics 2017.
Melo/Cavia, Wampiry, Mucha Comics 2018.
Nuno Saraiva A wszystko to fado, Biblioteka Iberyjska 2018.
Moura/Teives Powroty, Timof Comics 2019.
VA The Lisbon Studio (antologia), Timof Comics 2019.

Krótkie komiksy:
José Carlos Fernandes Blind Idiot God [in:] Ziniol #1.
José Carlos Fernandes Na powierzchni wody [in:] Ziniol #2.
José Carlos Fernandes Przestrzeń między gwiazdami [in:] Ziniol #3.
José Carlos Fernandes Usterka [in:] Ziniol #4.
José Carlos Fernandes Teresa [in:] Ziniol #5.
José Carlos Fernandes Złudzenia [in:] Ziniol #6.
Filipe Abranches Lokator, Ptaki, Okna [in:] Ziniol #3.
Filipe Abranches Spacer po magicznym ogrodzie [in:] Ziniol #4.
Filipe Abranches Klaudia [in:] Ziniol #5.
David Soares Przeprogramować duszę [in:] Ziniol #8.
Marc Parchow Albatrosy [in:] Ziniol #8 i #9.
Ricardo Cabral 5 jours [in:] Ziniol #10.
João Mascarenhas Smutny chłopiec: esencja (fragment), Lampa, lipiec 2009.
Pedro Burgos Właściwy wers, Lampa, lipiec 2009.
José Carlos Fernandes/Luís Henriques Filon: teatr świata, Lampa, lipiec 2009.
VA City Stories, ŁDK, Łódź 2010.

Komiksy brazylijskie:
Beyruth, D. (2019), Banda dwóch, Timof Comics.
Borges, G., Peter, C. (2017), Płatki, Timof Comics.
Casal, S. , Brunstein, A. (2019), Skazaniec 666, Mandioca.
Diniz, A., Hora, M. (2017), Favela w kadrze, Mandioca.
Diniz, A., Ferreira, L. (2019), Tropikalny Olimp, Mandioca.
D’salete, M. (2019), Angola Janga. Opowieść z Palmares, Timof Comics.
Grampa, R. (2018), Mesmo Delivery, Bum Projekt.
King, M. (2019), 9 godzin, Mandioca.
Marques, M. P., Morais Martins, T. (2017), Syrena z Monguaguá, Timof Comics.
Moon, F., Ba, G. (2012), Daytripper. Dzień po dniu, Mucha Comics.
Nunes, F. (arg. e des.) (2017), Dodo, Timof Comics.
Patati, C., Sanchez, J. (2018), Kocia skórka. Historia samby, Mandioca.
Petreca, G. (2018), Ye, Mandioca.
Quintanilha, M. (2018), Modlitewnik narodowy, Timof Comics.
Quintanilha, M. (2016), Wolfram, Timof Comics.
Rodrigues, W. (2020), Imaginarium zbiorowe, Mandioca.
Souto, T. (2019), Labirynt, Mandioca.

Krótka historia:
Dantas (2009), Zabili Indianina Galdina, Ziniol, 6.

Przypominamy także o tym, że można do nas nadsyłać artykuły poświęcone wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze, poruszające kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni. Dla nich także zaplanowaliśmy miejsce. Prace prosimy nadsyłać do 31 grudnia 2020 roku na adres redakcja@zeszytykomiksowe.org. Przed wysłaniem pracy prosimy o zapoznanie się z wymogami redakcyjnymi - Informacje dla autorów i autorek.

Zeszyty Komiksowe to magazyn krytyki komiksowej i badań komiksu. Ukazuje się nieprzerwanie od 2004 roku. Wydawcami Zeszytów KomiksowychFundacja Instytut Kultury Popularnej i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

3 lipca 2020:

Informuje, że ukazał się trzeci tom cyklu ''Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu''.

Poniżej informacja od wydawcy:
Tom 3 – ''Paint-Men: Przyszłość, która nadeszła (-2019)''

Trzecia część historii świętokrzyskiego komiksu traktuje o wydarzeniach ostatniego trzydziesto- (a nawet czterdziestolecia) – od pierwszych debiutów na łamach Relaxu i Fantastyki przed 1989 r., przez organizację Pierwszego Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu w Kielcach (1991 r.) do cyklu wystaw i konferencji naukowych w ostatnich pięciu latach. Będzie o prasie, o literaturze, o społecznym odbiorze komiksu, o relacjach artystów z urzędnikami i reakcjach środowiska oficjalnego na kielecki komiks. Przywołanych zostało szereg recenzji i nieformalnych opinii. Wbrew pozorom nie będzie tylko o Kielcach i regionie świętokrzyskim – twórcy urodzeni nad Silnicą i w Górach Świętokrzyskich nader często rozjeżdżali się po całej Polsce. Trzydziestolecie 1989-2019, to prezentacja działalności ponad dwudziestu rysowników, scenarzystów i wydawców (m.in. Roberta Kolasy, Sylwii Resteckiej, Janusza Ordona, Zygmunta ''Zekego'' Kowala, Michała Ociesy, Norberta Rybarczyka, Huberta Czajkowskiego, Roberta Łysaka, Tomasza Łukaszczyka, Łukasza Okólskiego, Jerzego Ozgi – którego komiksom dedykowany zostanie osobny rozdział). To krajobraz efemeryczny, na który składają się rozproszone publikacje gazetowe, ziny, niskonakładowe albumy i kulturalna prasa likwidowana nader często i wielokrotnie. To wreszcie komiks przekraczający ramy papieru, wychodzący w przestrzeń publiczną. Paint Men to twórcy między komercją a artystyczną ambicją i eksperymentem oraz kilka ważnych postaci historycznych i literackich (jak chociażby Witold Gombrowicz), związanych – poprzez komiks – z regionem. Wydawnictwo zawiera rozbudowane indeksy: nazwisk, postaci komiksowych i tytułów.

Autor (Paweł Chmielewski) jest redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego
Projektor. Publikował m.in. w Zeszytach Komiksowych, Studiach Sienkiewiczowskich, Biurze Literackim, Komiks i my, Ha!art, Teraz. Autor książek teoretycznoliterackich: Słowacki w supermarkecie, Słowacki w supermarkecie 2.0, Słowacki w McDonaldzie, trzytomowej historii świętokrzyskiego komiksu, nagrodzonych tekstów dramaturgicznych, scenariuszy komiksów 12 prac Delty 800, Pułapka Gargancjana, Delta 800 – misja, Przygody Władka, Paderewski w Białym Domu, Kot w butach. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trzytomowy cykl Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu powstał w ramach stypendium twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Druk dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Patronat medialny: Magazyn Kulturalny Projektor, Zeszyty Komiksowe, Komiks i my.

22 maja 2020:

Z radością informujemy, że najnowszy, 29. numer Zeszytów Komiksowych właśnie do nas dotarł.

Dziękujemy wszystkim za wykazaną cierpliwość spowodowaną szalejącą epidemią.

Wypatrujcie listonosza!

17 kwietnia 2020:

Redakcja ''Zeszytów Komiksowych'' zaprasza wszystkich zajmujących się i żywo zainteresowanych komiksem do współtworzenia trzydziestego numeru ''Zeszytów...'', którego tematem będzie folklor w komiksie.

Słowo ''folklor'' przywodzi na myśl oczywiste skojarzenia – ludyczność, tradycja, obrzędy, legendy, podania. Generalnie wszystko, co składa się na symboliczno-społeczną kulturę niekoniecznie lub nie tylko, tego czy innego, mniej lub bardziej tradycyjnie rozumianego społeczeństwa. Dalecy jesteśmy od wchodzenia w polemikę z folklorystami co do zakresu tematycznego, który można objąć tym terminem, jednak wiemy, co nas w nim ciekawi, a mianowicie wszelkie jego tradycyjne i współczesne przejawy obecne w komiksach.

Chcielibyśmy, aby w numerze pojawiły się artykuły, w których zostaną:
- poruszone motywy wierzeń i obrzędów, zwyczajów i obyczajów, stanowiących kulturowo-społeczne spoiwo różnych, wąsko i szeroko rozumianych, grup społecznych,
- prześledzone źródła ludowych inspiracji oraz sposoby ich adaptowania na potrzeby historii obrazkowych,
- zbadane stereotypy dotyczące polskości i słowiańskości, budowane na bazie wyobrażeń funkcjonujących w społecznej świadomości,
- omówione formy folkloru współczesnego, takie jak podlegające nieustannym przekształceniom legendy miejskie, tworzone na bazie niecodziennych i sensacyjnych zdarzeń,
- przybliżone także nieliczne folklorystyczne analizy komiksu, jakie pojawiały się w literaturze specjalistycznej; dlaczego badacze folkloru w ogóle zwracają uwagę na komiksy i czy interesujące są dla nich wyłącznie zaczerpnięte przez autorów z kultury wątki ludowe, czy może coś więcej.

Tradycyjnie czekamy również na komiksy i ilustracje związane bezpośrednio z tematem numeru.

Przypominamy także o tym, że można do nas nadsyłać artykuły poświęcone wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze, poruszające kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni. Dla nich także zaplanowaliśmy miejsce.

Prace prosimy nadsyłać do 30 czerwca 2020 roku na adres redakcja@zeszytykomiksowe.org. Przed wysłaniem pracy prosimy o zapoznanie się z wymogami redakcyjnymi -> Informacje dla autorów i autorek.

''Zeszyty Komiksowe'' to magazyn krytyki komiksowej i badań komiksu. To także pierwsze w Polsce komiksowe czasopismo punktowane. Ukazuje się nieprzerwanie od 2004 roku. Wydawcami ''Zeszytów Komiksowych'' są Fundacja Instytut Kultury Popularnej i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

5 kwietnia 2020:

Zeszyty Komiskowe zachęcają do przeczytania dwóch numerów czasopisma Kultura popularna, które zostały w całości poświęcone komiksom.

Teorie kultury komiksu - numer 3 (61)
Praktyki kultury komiksu - numer 4 (63)

Numery do pobrania ze strony:
Kultura popularna - online

1 kwietnia 2020:

Za nami 28 numerów Zeszytów Komiksowych. W tym roku ukaże się 29 numer (wiosna/kwiecień) oraz 30 (jesień). Chcielibyśmy w tym miejscu podziękować za to Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Pragniemy podziękować za pomoc i umożliwienie nam dalszej pracy nad Zeszytami Komiksowymi. Liczymy na to, że dzięki temu wsparciu powstawać będą kolejne numery Zeszytów Komiksowych.


26 marca 2020:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem książkę Zrób sobie komiks. Zostań superbohaterem autorstwa Piotra Kasińskiego i Roberta Trojanowskiego, która ukaże się nakładem wyd. Znak.

Poniżej opis ze strony wydawcy:
Cześć, to znowu my, Pik i Robi z tajnej organizacji – Ministerstwa Komiksu!
Uwaga, tym razem WPADNIEMY DO KOMIKSU – i to dosłownie!
Dzięki temu odkryjemy zapomniane kadry i dzikie dymki.
Wsiądziemy też do komiksowego pociągu, wracając z nową serią zabaw i zadań komiksowych!
No bo najlepiej uczyć się poprzez zabawę, prawda?

Tym razem opowiemy Ci ciekawostki o superbohaterach i polskim komiksie.
Dowiesz się, skąd się wzięli Kajko i Kokosz oraz jak narodzili się Kleks i Tytus.
Ano właśnie – czy wiesz, że Tytus nie pochodzi od małpy, a Superman być może pochodzi z Polski? Poznasz także moce, które posiada rysownik komiksowy, czyli… Ty!

Pokażemy kilka komiksowych sztuczek i zdradzimy tajniki naszego warsztatu.
Wpadnij z nami do komiksu i zostań oficjalnym przedstawicielem MINISTERSTWA KOMIKSU!

No i oczywiście ZOSTAŃ SUPERBOHATEREM!

Psssst! Cichutko!
Jestem Kinia, a to mój piesek, Fafik.
Poprzeszkadzam trochę chłopakom, tylko… nie mówcie im, że tu jesteśmy, dobrze?
Niech to będzie nasza tajemnica!
Tak jest. Hau!

Więcej informacji na stronie:
znak.com.pl


25 marca 2020:

Informujemy że ukazał się drugi tom cyklu ''Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu''.

Poniżej informacja od wydawcy:
Tom 2 – ''Dawno temu na ulicy Sienkiewicza (1949-2006)''

Tom drugi koncentruje się na kieleckiej prasie, omawiając: komiksy propagandowe okresu socrealizmu, lata 60. i 70., gdy dominowały rozbudowane formy narracyjne (od "Sierżanta Cienia" do "Majora Hubala"), krótkie utwory i przedruki z prasy zachodniej (frankofońskiej, niemieckiej i amerykańskiej), wykorzystanie komiksu w reklamie prasowej, konkursach, strategie wydawców i właścicieli w odniesieniu do publikacji serii obrazkowych, lata 90. i 00., gdy na łamach prasy kieleckiej debiutują (lub stawiają jedne z pierwszych kroków) twórcy decydujący o kształcie komiksu regionalnego i ogólnopolskiego w kolejnych latach – Jerzy Ozga, Robert Łysak, Grzegorz Sobczak, Marcin Kot, Tomasz Łukaszczyk, Dariusz Rzontkowski i kilkudziesięciu innych autorów. Skonfrontowani oni zostają z twórcami (przede wszystkim malarzami) o dekadę (dwie) starszymi, którzy usiłują korzystać z poetyki komiksu. Osobny rozdział poświęcony został postaci Zbigniewa Jujki, którego prace drukowano na łamach kieleckiej prasy przez pół wieku. Książka zawiera indeksy: osób, postaci komiksowych i tytułów.

Więcej informacji:
Projektor Kielce

24 marca 2019:

Z przykrością informujemy, że zmarł dziś Albert Uderzo. Włoskiego pochodzenia francuski rysownik i scenarzysta, znany głównie ze współpracy z René Goscinnym, z którym to stworzył postaci Galów Asterixa i Obelixa. Miał 92 lata.

(AP Photo/Olivier Boitet)

...Starsze aktualności:

     4 lutego 2019 - 18 marca 2020

     22 listopada 2017 - 30 stycznia 2019

     29 października 2016 - 7 listopada 2017

     27 marca 2015 - 27 października 2016

     26 czerwca 2014 - 26 marca 2015

     15 grudnia 2013 - 9 czerwca 2014

     13 lipca 2013 - 12 grudnia 2013

     10 maja 2013 - 13 lipca 2013

     6 marca 2013 - 6 maja 2013

     16 października 2012 - 1 marca 2013

     3 sierpnia 2012 - 15 października 2012

     17 maja 2012 - 1 sierpnia 2012

     24 marca 2012 - 17 maja 2012

     6 lutego 2012 - 22 marca 2012

     28 lutego 2011 - 6 lutego 2012

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020