„Zeszyty Komiksowe” są pierwszym w Polsce komiksowym czasopismem punktowanym. Za publikację na naszych łamach recenzowanego artykułu autorzy będą otrzymywali 4 punkty - zob. zestawienie na stronie Ministerstwa.

Dwudziesty ósmy numer „Zeszytów” (jesień 2019) będzie poświęcony STULECIU POLSKIEGO KOMIKSU. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     10 czerwca 2018 - Dzisiaj

     21 maja 2017 - 10 czerwca 2018

     6 stycznia 2016 - 9 maja 2017

     13 stycznia 2015 - 24 listopada 2015

     17 lutego 2014 - 10 stycznia 2015

     28 października 2013 - 10 lutego 2014

     13 czerwca 2013 - 14 października 2013

     10 kwietnia 2013 - 9 czerwca 2013

     30 stycznia 2013 - 5 kwietnia 2013

20 stycznia 2013:

Na serwisie Dzika Kultura.pl ukazał się tekst Andrzeja Kłopotowskiego Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Śledziu..., poświęcony czternastemu numerowi Zeszytów Komiksowych oraz Szkicownikowi Michała Śledzińskiego, który opublikowało Wydawnictwo ATY. Zachęcamy do lektury wszystkich trzech pozycji!

18 stycznia 2013:

19 stycznia 2013 r. o godz. 19:00 w Cafe Fikcja w Gdańsku (al. Grunwaldzka 99/101, antresola) odbędzie się spotkanie z Agatą Wawryniuk oraz wernisaż prac autorki, promujące album Rozmówki polsko-angielskie. W swoim komiksie Wawryniuk porusza aktualne współcześnie kwestie związane z doświadczeniem emigracji młodego pokolenia Polaków.

Więcej szczegółów o wydarzeniu można znaleźć TUTAJ.

7 stycznia 2013:

CENTRALA udostępniła okładkę książki Łukasza Kowalczuka pt.: TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat 90. w Polsce, której wydanie zaplanowano na połowę 2013 roku. Łukasz Kowalczuk jest m.in. autorem zina Nienawidzę ludzi, wraz z Maciejem Czapiewskim i Łukaszem Godlewskim współtworzy także wydawnictwo komiksowe SmallPress.pl

Rysunek na okładkę książki przygotował Marcin Rustecki - były redaktor naczelny Wydawnictwa TM-Semic.

21 grudnia 2012:

Na naszą stronę trafiła dziś recenzja komiksu Goliat Toma Gaulda, napisana przez Damiana Kaję. Fragment tekstu:

Prostolinijne rysunki Toma Gaulda mają unikalną właściwość zasysania uwagi czytelnika, który rychło zdaje sobie sprawę, że przygląda się nie anegdocie o ludzikach skleconych z kresek, ale opowieści o ludziach z krwi i kości. Tyle że zmienionych w mit. I na powrót z mitu wyłuskanych. (...czytaj dalej).

21 grudnia 2012:

Łotewski kuš! zapowiada nową serię mini kuš!, która ukaże się w styczniu 2013. Dzielimy się tą wiadomością, ponieważ numer 12 mini kuš! to komiks Macieja Sieńczyka Historyjki, w którym pojawi się sześć przetłumaczonych opowieści, publikowanych wcześniej we Wrzątkunie i Przygodach na bezludnej wyspie. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Wydawnictwo będzie można nabyć w sklepie CENTRALI.

17 grudnia 2012:

W tym roku CENTRALA również przygotowała akcję Mądre komiksy na mądre święta, czyli możliwość zakupu kilku albumów w pakiecie, po atrakcyjnej cenie. Dostępne są:

- CZARNY RENIFER: Dzicy, Dzieci i ludzie, Goliat + pocztówki + notes TM Semic
- CZESKI ŚNIEG: Dzicy + Anna chce skoczyć + trylogia Alois Nebel
- NOWE SANIE: Dzieci i ludzie + Anna chce skoczyć lub Goliat + Anna chce skoczyć

Akcja Mądre komiksy na mądre święta potrwa do 31 grudnia 2012 do godz. 13:00.

7 grudnia 2012:

Zachęcamy do zapoznania się z recenzją komiksu Ciemna strona księżyca Olgi Wróbel, którą przygotowała Emilia Walczak. Fragment tekstu:

Poznańska Centrala wypuściła właśnie na rynek zeszyt Olgi Wróbel zatytułowany "Ciemna strona Księżyca", sytuujący się gdzieś w pobliżu "Projektu: człowiek" Agaty "Endo" Nowickiej i "Czwórki na pokładzie" Dominiki Węcławek - czyli mamy do czynienia z polskim komiksowym pamiętnikiem ciążowym. Co oznacza magiczna fraza "dziewięć miesięcy"? A może raczej: faza? Księżyca? Przekonajcie się sami!...(...czytaj dalej).

5 grudnia 2012:

6 grudnia 2012 r. o godz. 21:00 w Klubie FAMA w Białymstoku (ul. Legionowa 5), rozpocznie się wernisaż wystawy chorwackiego komiksu KOMIKAZE. Wystawa organizowana jest we współpracy z projektem CENTRALA – Central Europe Comics Art. Gościem specjalnym będzie Michał Słomka, który opowie o chorwackich komiksach. Więcej informacji związanych z wydarzeniem znajdziecie w Sygnałach z Centrali.

W Białymstoku trwa jednocześnie Festiwal ŻubrOFFka, czyli VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych.

2 grudnia 2012:

15 grudnia 2012, o godz. 17:00 w Pracowni Komiksowej w Gdańsku (Biblioteka Manhattan, ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk) odbędzie się panel dyskusyjny Wszystkie wcielenia Batmana. W spotkaniu, które poprowadzi Przemysław Zawrotny udział wezmą: Damian Kaja i Przemysław Kołodziej. Dyskusja będzie zogniskowana na: szeroko rozumianych przemianach wizerunkowych Batmana, różnych perspektywach, z jakich bywał ukazywany w komiksach i filmach oraz kontekstów, w które wplątywali tę postać twórcy. Spotkanie organizowane jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Komiksu WMBP im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Więcej szczegółów przeczytać można na stronie wydarzenia.

Zachęcamy jednocześnie do nadsyłania tekstów i komiksów do piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych, poświęconego postaci Batmana. Ostateczny termin nadsyłania tekstów to 10 grudnia 2012, na komiksy czekamy do końca stycznia 2013.

2 grudnia 2012:

9 grudnia 2012, o godz. 16:00 w sopockim Instytucie Spraw Wszelakich (ul. 3 maja 69 C, Sopot) odbędzie się spotkanie: Instytut spraw komiksowych - Dziewczyny zapraszają chłopaków!.

W programie przewidziano m.in.:
- spotkania autorskie z: Agnieszką Szczepaniak, Beatą Sosnowską, Kingą Kuczyńską, których moderatorem będzie Przemysław Zawrotny
- prezentację projektu Dziewczyny też rysują komiksy!
- czytelnię zinów
- bitwę komiksową Dziewczyny wyzywają chłopaków!
- chillout w rytmie komiksowych soundtracków
Dalsze informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Arteria, Instytut Spraw Wszelakich, Kwartalnik Artystyczny Bliza.

30 listopada 2012:

Nakładem CENTRALI ukazał się najnowszy album Lucié Lomovej - Dzicy. Fragment z opisu wydawcy: Jest to komiksowa opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach, które przedstawił w swoich zapiskach młody czeski podróżnik i botanik Alberto Vojtěch Frič. Zimą 1908 r. przywozi on z Paragwaju do Europy indianina Czerwiusza, którego plemię dziesiątkuje nieznana choroba. Ujmująca historia o spotkaniu dwóch ludzi z zupełnie innych światów i kultur.... Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi planszami komiksu.

Warto podkreślić, że 1% od ceny okładkowej komiksu jest przeznaczony dla czeskiego Stowarzyszenia CHECOMACOCO, które wspiera programy pomocy dla Indian z plemienia Czamakoko (hiszp. Chamacoco).

30 listopada 2012:

4 grudnia 2012 r., na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskego (sala 3.67, ul. Wita Stwosza 55, 80-952 Gdańsk-Oliwa), o godz. 16:35 odbędzie się Spotkanie Koła Naukowego Filmoznawców UG: Komiks, dotyczące adaptacji komiksowych. Dyskusja, którą będzie moderował Kajetan Kusina oscylować ma wokół filmów takich jak: Sin City, Watchmen, Mroczny Rycerz powstaje czy Constantine. Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!

Autorem plakatu jest Piotr Wełnowski.

30 listopada 2012:

30 listopada 2012 r. w Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy Religia w komiksie, czyli wątki religijne z komiksowej perspektywy. Na ekspozycji znajdą się m.in.: prace z nurtu SF, komiksy autorów wspierających propagandę PRL-u, ale także komiksy polskiego undergroundu lat 90. XX w. - wszystkie oscylujące wokół wątków wiary i wyobrażeń religijnych. Słowo wstępne oraz prelekcję na temat znaczenia religii w komiksie wygłosi socjolog kultury dr Tomasz Marciniak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kurator wystawy: Wojciech Łowicki, autor cyklu ekspozycji Cztery pory roku z satyrą i komiksem.

30 listopada 2012:

Przypominamy o możliwości korzystania i uzupełniania Kopalni Wiedzy o Komiksie. Zachęcamy wszystkich do dopisywania artykułów, książek, czasopism, stron internetowych i innych publikacji, dotyczących komiksów. W Kopalni znajduje się w obecnie ponad 1080 pozycji, ale liczymy na Wasze wsparcie w dalszym jej pogłębianiu!

Przed użyciem prosimy szczegółowo zapoznać się z instrukcjami, zamieszczonymi bezpośrednio w formularzu dodawania nowych wpisów.

16 listopada 2012 :

17 listopada 2012 r. w siedzibie Fundacji MaMa (Mama Cafe, ul. Wilcza 27b, Warszawa) o godz. 12:00, odbędzie się spotkanie autorskie z Olgą Wróbel, wokół Jej komiksu Ciemna strona księżyca. Książka Olgi Wróbel wydana niedawno przez CENTRALĘ dedykowana jest między innymi wszystkim tym, którzy okres dziewięciomiesięcznej ciąży widzą jedynie jako błogi i spokojny stan przygotowania się kobiety do macierzyństwa. Zapraszamy!

13 listopada 2012:

W dniach 21-22 listopada 2012 r. odbędzie się konferencja naukowa pt.: Komiks wobec zjawisk kultury popularnej, organizowana przez Katedrę Kulturoznawstwa WSNHiD w Poznaniu (sala 003). Udostępniamy szczegółowy program konferencji (pdf, 31,5 KB). Konferencja ma w założeniu stanowić otwarte forum dyskusyjne dla badaczy z różnych środowisk i różnych dyscyplin. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych, zapraszamy!

Autorką plakatu konferencji jest Marjainez, zachęcamy do odwiedzenia Jej autorskiej witryny.

26 października 2012:

Do Składnicy Naukowej trafiły dzisiaj trzy nowe prace:

- Michał Chudoliński, praca licencjacka pt. Przejawy anarchizmu w komiksie V jak Vendetta Alana Moore'a.

- Eliza Kozielewska, praca licencjacka pt. Komiksowy underground. Rys historyczny początków komiksu alternatywnego.

- Klaudia Sordyl, praca licencjacka pt. Związki fabularnego amerykańskiego filmu z komiksem na przykładach adaptacji filmowych Batmana.

Zapraszamy do lektury!

22 października 2012:

Ogłaszamy nabór tekstów oraz komiksów do piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych poświęconego Mrocznemu Rycerzowi z Gotham, Batmanowi! Wszystkich fanów, krytyków, naukowców zainteresowanych napisaniem tekstu o Człowieku Nietoperzu prosimy o zgłaszanie tematów w redakcji oraz bezpośrednio u Michała Chudolińskiego, który w pracach nad niniejszym numerem pełni gościnnie obowiązki redaktora prowadzącego.

Zapraszamy również wszystkich rysowników, dla których postać i losy Batmana (oraz innych bohaterów, znanych z jego przygód) stanowią przedmioty fascynacji oraz źródła inspiracji. Ostateczny termin nadsyłania tekstów to 10 grudnia 2012 r., na komiksy czekamy do końca stycznia 2013 roku. Wkrótce udostępnimy więcej szczegółów o planowanej zawartości piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych - zaglądajcie na naszą stronę.

16 października 2012:

Wspieramy nową inicjatywę CENTRALIZobacz, Usłysz, Powiedz. Pomysł polega na rozbudowaniu dystrybucji komiksów w Polsce. Jeśli znacie dobrą księgarnię, bibliotekę lub inne miejsce, gdzie zaglądacie w poszukiwaniu książek – odwiedźcie stronę CENTRALI, by podzielić się informacjami z innymi. CENTRALA postara się wprowadzić tam własną ofertę, za którą podążą prawdopodobnie także inne wydawnictwa.

15 października 2012:

17 października 2012 r. o godz. 17:30 zachęcamy do wysłuchania audycji radiowej (w RMF Classic), w której Olga Wróbel opowie o swoim debiucie komiksowym - Ciemnej stronie księżyca. Warto również odwiedzić bloga autorki.

13 października 2012:

Podczas gali 23. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (6 października 2012 r.) Wydawnictwo CENTRALA otrzymało nagrodę w kategorii Najlepszy Wydawca. Decyzję uzasadniono w sposób następujący: Za odwagę w podejmowaniu wydawniczych decyzji oraz dbałość o najwyższą jakość edytorską. Gratulujemy! Tym bardziej, że to właśnie CENTRALA jest wydawcą Zeszytów Komiksowych.

4 października 2012:

6 października 2012 r. (sobota) podczas 23. MFKiG w Łodzi główny bohater czternastego numeru Zeszytów Komiksowych - Michał Śledziu’ Śledziński - będzie podpisywał egzemplarze ZK. Zachęcamy do tłumnego przybycia! Sprawdźcie też szczegółowy Prywatny rozkład jazdy Śledzia podczas 23. MFKiG.

4 października 2012:

Gildia Komiksu opublikowała recenzję trzynastego numeru Zeszytów Komiksowych, Manga.pl. Autorką tekstu jest Sylwia 'Louise' Kaźmierczak. Zachęcamy do lektury i dzielenia się spostrzeżeniami.

3 października 2012:

Z racji tego, że czternasty numer Zeszytów Komiksowych trafił na czas do drukarni, jego premiera nastąpi - zgodnie z planem - podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w najbliższy weekend.

Na stronie numeru pojawił się również jego szczegółowy spis treści.

Zapraszamy na stoisko Centrali podczas Festiwalu!

30 września 2012:

CENTRALA potwierdziła kolejną premierę podczas 23. MFKiG w Łodzi – tym razem chodzi o komiks Dzieci i ludzie Marzeny Sowy (scenariusz) i Sandrine Revel (rysunek). Przedsprzedaż na stronie CENTRALI już trwa, a z fragmentami albumu można zapoznać się na ISSUU. Więcej aktualnych informacji o aktywności poznańskiego wydawnictwa przeczytacie na blogu SYGNAŁY Z CENTRALI.

29 września 2012:

Po miesięcznej przerwie, spowodowanej przygotowywaniem do druku czternastego numeru Zeszytów Komiksowych, wracamy do publikowania na naszej stronie recenzji albumów komiksowych. Tym razem zapraszamy do zapoznania się z recenzją albumu Podejdź bliżej Line Hoven, wydanego przez Centralę. Autorem recenzji jest Marcin Zembrzuski.

Z recenzji: "Nieczęsto spotyka się komiksy, które zaskakują nie punktami zwrotnymi, lecz spokojem i kameralnością, a których twórcy nad fabułę stawiają sjużet. Niemieckie Podejdź bliżej jest właśnie jednym z nich."

Zapraszamy do lektury!

27 września 2012:

13 października 2012 r. w American Corner w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6) o godz. 12:00 rozpocznie się 5 edycja polskiego 24h Comics Day, który potrwa... całą dobę. W tym czasie powstaną komiksy składające się z 24 stron, stworzone od początku do końca w czasie sesji 24-godzinnego rysowania. 24h to pomysł amerykańskiego komiksologa – Scotta McCloud'a. Więcej informacji na temat związany z międzynarodowym wydarzeniem 24h Comics Day znajdziecie na oficjalnej stronie projektu. Aktualizacje związane z wydarzeniem, można śledzić TUTAJ.

Organizator:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w Gdańsku
Partner projektu:
Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK.

26 września 2012:

W dniach 3-5 października 2012 r. podczas Festiwalu Form Muzycznych i Multimedialnych Transvizualia odbędą się warsztaty CO-MIXER. Miejscem wydarzenia zostanie Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, a CO-MIXERA poprowadzą wspólnie Jakub Babczyński i Piotr Szulc. Warsztaty potrwają od godz. 16:00 do 20:00. Więcej informacji znajdziecie w nocie prasowej (pdf, 31 KB) eventu. Udostępniamy również formularz zgłoszeniowy (doc, 355 KB) i zachęcamy do zapisów. Bieżące aktualizacje dotyczące Transvizualiów przeczytacie na fanpage’u festiwalu.

26 września 2012:

Ukazał się numer specjalny czasopisma MASKA pt. Superbohater - Mitologia Współcześności?, zawierający materiały z konferencji naukowej o tym samym tytule, która odbyła się w dniach 19-20 maja 2012 r. w Krakowie. Organizatorem wydarzenia i jednocześnie wydawcą MASKI jest Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Numer specjalny MASKI, można pobrać bezpłatnie w formie pdf'a (7,5 MB) na stronie czasopisma.

26 września 2012:

Przypominamy, że zgłoszenia referatów na konferencję naukową pt.: Komiks wobec zjawisk kultury popularnej, organizowaną przez Katedrę Kulturoznawstwa WSNHiD w Poznaniu, należy przesyłać do 10 października 2012 roku. Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 listopada 2012 r. Dalsze szczegóły znajdziecie w zaproszeniu (pdf, 42 KB). Zachęcamy do uczestnictwa!

21 września 2012:

CENTRALA zaprezentowała projekt plakatu IV Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura 2013. Już teraz zachęcamy do udziału w Ligaturze, która odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia 2013 r. w Poznaniu. Plakat przygotowała Ingrīda Pičukāne, odwiedźcie Jej bloga.

20 września 2012:

Ukazał się wrześniowy numer miesięcznika Notes Wydawniczy (9/2012), którego tematem przewodnim jest komiks. Jednocześnie Notes Wydawniczy patronuje wystawie komiksu Momenty były którą można oglądać do 3 października 2012 r. w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie. Wystawę przygotowali Monika Małkowska i Adam Gawęda. Aktualne informacje można śledzić na fanpage'u czasopisma.

20 września 2012:

5 października 2012 r. podczas 23. MFKiG w Łodzi odbędzie się premiera komiksu Ciemna strona księżyca Olgi Wróbel, który ukaże się nakładem CENTRALI. Autorka opisuje swój album w następujących słowach: to pamiętnik ciążowy, którego obiecałam sobie nie rysować, konfrontacja popkulturowych klisz, ludowych mądrości i zbiorowych wyobrażeń z moją codziennością trzech trymestrów, zbiór impresji ułożonych luźno w trzy rozdziały. Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi planszami Ciemnej strony księżyca, a także blogiem Olgi Wróbel.

16 września 2012:

W Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (ul. Warszawska 19), trwa wystawa Pocztówki z Białegostoku. Na ekspozycji znalazły się wielkoformatowe wydruki oraz oryginalne, wykonane akrylami plansze komiksowe autorstwa Joanny Karpowicz. Prace powstały do albumu o tym samym tytule, który autorka zrealizowała we współpracy z Cristianem Loghinem. Wystawę można oglądać do 10 listopada 2012 roku. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

16 września 2012:

23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się 5-7 października 2012 roku. Tegorocznej edycji imprezy towarzyszą następujące wystawy:

> Wokół Conturu. Wystawa twórców komiksu, od 6 września do 7 października 2012 r., Ośrodek Działań Artystycznych (ul. Dąbrowskiego 5, Piotrków Trybunalski). Stowarzyszenie Twórców Contur to jeden z najważniejszych kolektywów komiksowych w Polsce, ekspozycja składa się z prac pięciu artystów (Jacek Frąś, Adrian Madej, Krzysztof Ostrowski, Tomasz Piorunowski, Tomasz Tomaszewski), skupionych wokół Conturu lub z nim zaprzyjaźnionych.

> W Centralnym Muzeum Włókiennictwa, (ul. Piotrkowska 282, Łódź), od 20 września do 28 października 2012 r. zaistnieje pięć różnych ekspozycji:
- Berenika Kołomycka. Monografia, wystawa prac laureatki Grand Prix 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
- ...do scenariusza Grzegorza Janusza, ekspozycja zbudowana jest z komiksów, które powstały do scenariuszy Grzegorza Janusza.
- Komiks iberyjski, wystawa prezentuje prace najlepszych autorów hiszpańskich i portugalskich.
- Polski komiks kobiecy, na ekspozycji obejrzeć będzie można komiksy doświadczonych autorek jak i debiutantek polskiej sceny komiksowej, m.in.: Aleksandry Spanowicz, Ewy Juszczuk, Joanny Karpowicz, Olgi Wróbel, Sylwii Resteckiej, Agaty Wawryniuk.
- Małgorzata Dmitruk – Historie z tego świata, na wystawie prezentowane są grafiki autorki w ciekawy sposób wykorzystujące narrację sekwencyjną.

Kuratorem wystaw jest Wojciech Łowicki (współpraca: Jakub Jankowski, Justyna Chodorowska, Kinga Kuczyńska, Berenika Kołomycka, Paweł Timofiejuk oraz Pączek).

...Starsze aktualności:

     4 lipca 2012 - 15 września 2012

     18 kwietnia 2012 - 22 czerwca 2012

     3 marca 2012 - 16 kwietnia 2012

     5 października 2011 - 25 lutego 2012

     28 lutego 2011 - 5 października 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 24 VI 2019