Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     21 czerwca 2019 - Dzisiaj

     15 marca 2018 - 12 czerwca 2019

     29 marca 2017 - 14 marca 2018

     31 sierpnia 2015 - 18 marca 2017

     24 października 2014 - 12 sierpnia 2015

     21 stycznia 2014 - 23 października 2014

     1 padziernika 2013 - 20 stycznia 2014

     3 czerwca 2013 - 29 września 2013

     2 kwietnia 2013 - 29 maja 2013

     7 grudnia 2012 - 28 marca 2013

5 grudnia 2012:

6 grudnia 2012 r. o godz. 21:00 w Klubie FAMA w Białymstoku (ul. Legionowa 5), rozpocznie się wernisaż wystawy chorwackiego komiksu KOMIKAZE. Wystawa organizowana jest we współpracy z projektem CENTRALA – Central Europe Comics Art. Gościem specjalnym będzie Michał Słomka, który opowie o chorwackich komiksach. Więcej informacji związanych z wydarzeniem znajdziecie w Sygnałach z Centrali.

W Białymstoku trwa jednocześnie Festiwal ŻubrOFFka, czyli VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych.

2 grudnia 2012:

15 grudnia 2012, o godz. 17:00 w Pracowni Komiksowej w Gdańsku (Biblioteka Manhattan, ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk) odbędzie się panel dyskusyjny Wszystkie wcielenia Batmana. W spotkaniu, które poprowadzi Przemysław Zawrotny udział wezmą: Damian Kaja i Przemysław Kołodziej. Dyskusja będzie zogniskowana na: szeroko rozumianych przemianach wizerunkowych Batmana, różnych perspektywach, z jakich bywał ukazywany w komiksach i filmach oraz kontekstów, w które wplątywali tę postać twórcy. Spotkanie organizowane jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Komiksu WMBP im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Więcej szczegółów przeczytać można na stronie wydarzenia.

Zachęcamy jednocześnie do nadsyłania tekstów i komiksów do piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych, poświęconego postaci Batmana. Ostateczny termin nadsyłania tekstów to 10 grudnia 2012, na komiksy czekamy do końca stycznia 2013.

2 grudnia 2012:

9 grudnia 2012, o godz. 16:00 w sopockim Instytucie Spraw Wszelakich (ul. 3 maja 69 C, Sopot) odbędzie się spotkanie: Instytut spraw komiksowych - Dziewczyny zapraszają chłopaków!.

W programie przewidziano m.in.:
- spotkania autorskie z: Agnieszką Szczepaniak, Beatą Sosnowską, Kingą Kuczyńską, których moderatorem będzie Przemysław Zawrotny
- prezentację projektu Dziewczyny też rysują komiksy!
- czytelnię zinów
- bitwę komiksową Dziewczyny wyzywają chłopaków!
- chillout w rytmie komiksowych soundtracków
Dalsze informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Arteria, Instytut Spraw Wszelakich, Kwartalnik Artystyczny Bliza.

30 listopada 2012:

Nakładem CENTRALI ukazał się najnowszy album Lucié Lomovej - Dzicy. Fragment z opisu wydawcy: Jest to komiksowa opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach, które przedstawił w swoich zapiskach młody czeski podróżnik i botanik Alberto Vojtěch Frič. Zimą 1908 r. przywozi on z Paragwaju do Europy indianina Czerwiusza, którego plemię dziesiątkuje nieznana choroba. Ujmująca historia o spotkaniu dwóch ludzi z zupełnie innych światów i kultur.... Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi planszami komiksu.

Warto podkreślić, że 1% od ceny okładkowej komiksu jest przeznaczony dla czeskiego Stowarzyszenia CHECOMACOCO, które wspiera programy pomocy dla Indian z plemienia Czamakoko (hiszp. Chamacoco).

30 listopada 2012:

4 grudnia 2012 r., na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskego (sala 3.67, ul. Wita Stwosza 55, 80-952 Gdańsk-Oliwa), o godz. 16:35 odbędzie się Spotkanie Koła Naukowego Filmoznawców UG: Komiks, dotyczące adaptacji komiksowych. Dyskusja, którą będzie moderował Kajetan Kusina oscylować ma wokół filmów takich jak: Sin City, Watchmen, Mroczny Rycerz powstaje czy Constantine. Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!

Autorem plakatu jest Piotr Wełnowski.

30 listopada 2012:

30 listopada 2012 r. w Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy Religia w komiksie, czyli wątki religijne z komiksowej perspektywy. Na ekspozycji znajdą się m.in.: prace z nurtu SF, komiksy autorów wspierających propagandę PRL-u, ale także komiksy polskiego undergroundu lat 90. XX w. - wszystkie oscylujące wokół wątków wiary i wyobrażeń religijnych. Słowo wstępne oraz prelekcję na temat znaczenia religii w komiksie wygłosi socjolog kultury dr Tomasz Marciniak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kurator wystawy: Wojciech Łowicki, autor cyklu ekspozycji Cztery pory roku z satyrą i komiksem.

30 listopada 2012:

Przypominamy o możliwości korzystania i uzupełniania Kopalni Wiedzy o Komiksie. Zachęcamy wszystkich do dopisywania artykułów, książek, czasopism, stron internetowych i innych publikacji, dotyczących komiksów. W Kopalni znajduje się w obecnie ponad 1080 pozycji, ale liczymy na Wasze wsparcie w dalszym jej pogłębianiu!

Przed użyciem prosimy szczegółowo zapoznać się z instrukcjami, zamieszczonymi bezpośrednio w formularzu dodawania nowych wpisów.

16 listopada 2012 :

17 listopada 2012 r. w siedzibie Fundacji MaMa (Mama Cafe, ul. Wilcza 27b, Warszawa) o godz. 12:00, odbędzie się spotkanie autorskie z Olgą Wróbel, wokół Jej komiksu Ciemna strona księżyca. Książka Olgi Wróbel wydana niedawno przez CENTRALĘ dedykowana jest między innymi wszystkim tym, którzy okres dziewięciomiesięcznej ciąży widzą jedynie jako błogi i spokojny stan przygotowania się kobiety do macierzyństwa. Zapraszamy!

13 listopada 2012:

W dniach 21-22 listopada 2012 r. odbędzie się konferencja naukowa pt.: Komiks wobec zjawisk kultury popularnej, organizowana przez Katedrę Kulturoznawstwa WSNHiD w Poznaniu (sala 003). Udostępniamy szczegółowy program konferencji (pdf, 31,5 KB). Konferencja ma w założeniu stanowić otwarte forum dyskusyjne dla badaczy z różnych środowisk i różnych dyscyplin. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych, zapraszamy!

Autorką plakatu konferencji jest Marjainez, zachęcamy do odwiedzenia Jej autorskiej witryny.

26 października 2012:

Do Składnicy Naukowej trafiły dzisiaj trzy nowe prace:

- Michał Chudoliński, praca licencjacka pt. Przejawy anarchizmu w komiksie V jak Vendetta Alana Moore'a.

- Eliza Kozielewska, praca licencjacka pt. Komiksowy underground. Rys historyczny początków komiksu alternatywnego.

- Klaudia Sordyl, praca licencjacka pt. Związki fabularnego amerykańskiego filmu z komiksem na przykładach adaptacji filmowych Batmana.

Zapraszamy do lektury!

22 października 2012:

Ogłaszamy nabór tekstów oraz komiksów do piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych poświęconego Mrocznemu Rycerzowi z Gotham, Batmanowi! Wszystkich fanów, krytyków, naukowców zainteresowanych napisaniem tekstu o Człowieku Nietoperzu prosimy o zgłaszanie tematów w redakcji oraz bezpośrednio u Michała Chudolińskiego, który w pracach nad niniejszym numerem pełni gościnnie obowiązki redaktora prowadzącego.

Zapraszamy również wszystkich rysowników, dla których postać i losy Batmana (oraz innych bohaterów, znanych z jego przygód) stanowią przedmioty fascynacji oraz źródła inspiracji. Ostateczny termin nadsyłania tekstów to 10 grudnia 2012 r., na komiksy czekamy do końca stycznia 2013 roku. Wkrótce udostępnimy więcej szczegółów o planowanej zawartości piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych - zaglądajcie na naszą stronę.

16 października 2012:

Wspieramy nową inicjatywę CENTRALIZobacz, Usłysz, Powiedz. Pomysł polega na rozbudowaniu dystrybucji komiksów w Polsce. Jeśli znacie dobrą księgarnię, bibliotekę lub inne miejsce, gdzie zaglądacie w poszukiwaniu książek – odwiedźcie stronę CENTRALI, by podzielić się informacjami z innymi. CENTRALA postara się wprowadzić tam własną ofertę, za którą podążą prawdopodobnie także inne wydawnictwa.

15 października 2012:

17 października 2012 r. o godz. 17:30 zachęcamy do wysłuchania audycji radiowej (w RMF Classic), w której Olga Wróbel opowie o swoim debiucie komiksowym - Ciemnej stronie księżyca. Warto również odwiedzić bloga autorki.

13 października 2012:

Podczas gali 23. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (6 października 2012 r.) Wydawnictwo CENTRALA otrzymało nagrodę w kategorii Najlepszy Wydawca. Decyzję uzasadniono w sposób następujący: Za odwagę w podejmowaniu wydawniczych decyzji oraz dbałość o najwyższą jakość edytorską. Gratulujemy! Tym bardziej, że to właśnie CENTRALA jest wydawcą Zeszytów Komiksowych.

4 października 2012:

6 października 2012 r. (sobota) podczas 23. MFKiG w Łodzi główny bohater czternastego numeru Zeszytów Komiksowych - Michał Śledziu’ Śledziński - będzie podpisywał egzemplarze ZK. Zachęcamy do tłumnego przybycia! Sprawdźcie też szczegółowy Prywatny rozkład jazdy Śledzia podczas 23. MFKiG.

4 października 2012:

Gildia Komiksu opublikowała recenzję trzynastego numeru Zeszytów Komiksowych, Manga.pl. Autorką tekstu jest Sylwia 'Louise' Kaźmierczak. Zachęcamy do lektury i dzielenia się spostrzeżeniami.

3 października 2012:

Z racji tego, że czternasty numer Zeszytów Komiksowych trafił na czas do drukarni, jego premiera nastąpi - zgodnie z planem - podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w najbliższy weekend.

Na stronie numeru pojawił się również jego szczegółowy spis treści.

Zapraszamy na stoisko Centrali podczas Festiwalu!

30 września 2012:

CENTRALA potwierdziła kolejną premierę podczas 23. MFKiG w Łodzi – tym razem chodzi o komiks Dzieci i ludzie Marzeny Sowy (scenariusz) i Sandrine Revel (rysunek). Przedsprzedaż na stronie CENTRALI już trwa, a z fragmentami albumu można zapoznać się na ISSUU. Więcej aktualnych informacji o aktywności poznańskiego wydawnictwa przeczytacie na blogu SYGNAŁY Z CENTRALI.

29 września 2012:

Po miesięcznej przerwie, spowodowanej przygotowywaniem do druku czternastego numeru Zeszytów Komiksowych, wracamy do publikowania na naszej stronie recenzji albumów komiksowych. Tym razem zapraszamy do zapoznania się z recenzją albumu Podejdź bliżej Line Hoven, wydanego przez Centralę. Autorem recenzji jest Marcin Zembrzuski.

Z recenzji: "Nieczęsto spotyka się komiksy, które zaskakują nie punktami zwrotnymi, lecz spokojem i kameralnością, a których twórcy nad fabułę stawiają sjużet. Niemieckie Podejdź bliżej jest właśnie jednym z nich."

Zapraszamy do lektury!

27 września 2012:

13 października 2012 r. w American Corner w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6) o godz. 12:00 rozpocznie się 5 edycja polskiego 24h Comics Day, który potrwa... całą dobę. W tym czasie powstaną komiksy składające się z 24 stron, stworzone od początku do końca w czasie sesji 24-godzinnego rysowania. 24h to pomysł amerykańskiego komiksologa – Scotta McCloud'a. Więcej informacji na temat związany z międzynarodowym wydarzeniem 24h Comics Day znajdziecie na oficjalnej stronie projektu. Aktualizacje związane z wydarzeniem, można śledzić TUTAJ.

Organizator:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w Gdańsku
Partner projektu:
Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK.

26 września 2012:

W dniach 3-5 października 2012 r. podczas Festiwalu Form Muzycznych i Multimedialnych Transvizualia odbędą się warsztaty CO-MIXER. Miejscem wydarzenia zostanie Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, a CO-MIXERA poprowadzą wspólnie Jakub Babczyński i Piotr Szulc. Warsztaty potrwają od godz. 16:00 do 20:00. Więcej informacji znajdziecie w nocie prasowej (pdf, 31 KB) eventu. Udostępniamy również formularz zgłoszeniowy (doc, 355 KB) i zachęcamy do zapisów. Bieżące aktualizacje dotyczące Transvizualiów przeczytacie na fanpage’u festiwalu.

26 września 2012:

Ukazał się numer specjalny czasopisma MASKA pt. Superbohater - Mitologia Współcześności?, zawierający materiały z konferencji naukowej o tym samym tytule, która odbyła się w dniach 19-20 maja 2012 r. w Krakowie. Organizatorem wydarzenia i jednocześnie wydawcą MASKI jest Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Numer specjalny MASKI, można pobrać bezpłatnie w formie pdf'a (7,5 MB) na stronie czasopisma.

26 września 2012:

Przypominamy, że zgłoszenia referatów na konferencję naukową pt.: Komiks wobec zjawisk kultury popularnej, organizowaną przez Katedrę Kulturoznawstwa WSNHiD w Poznaniu, należy przesyłać do 10 października 2012 roku. Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 listopada 2012 r. Dalsze szczegóły znajdziecie w zaproszeniu (pdf, 42 KB). Zachęcamy do uczestnictwa!

21 września 2012:

CENTRALA zaprezentowała projekt plakatu IV Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura 2013. Już teraz zachęcamy do udziału w Ligaturze, która odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia 2013 r. w Poznaniu. Plakat przygotowała Ingrīda Pičukāne, odwiedźcie Jej bloga.

20 września 2012:

Ukazał się wrześniowy numer miesięcznika Notes Wydawniczy (9/2012), którego tematem przewodnim jest komiks. Jednocześnie Notes Wydawniczy patronuje wystawie komiksu Momenty były którą można oglądać do 3 października 2012 r. w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie. Wystawę przygotowali Monika Małkowska i Adam Gawęda. Aktualne informacje można śledzić na fanpage'u czasopisma.

20 września 2012:

5 października 2012 r. podczas 23. MFKiG w Łodzi odbędzie się premiera komiksu Ciemna strona księżyca Olgi Wróbel, który ukaże się nakładem CENTRALI. Autorka opisuje swój album w następujących słowach: to pamiętnik ciążowy, którego obiecałam sobie nie rysować, konfrontacja popkulturowych klisz, ludowych mądrości i zbiorowych wyobrażeń z moją codziennością trzech trymestrów, zbiór impresji ułożonych luźno w trzy rozdziały. Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi planszami Ciemnej strony księżyca, a także blogiem Olgi Wróbel.

16 września 2012:

W Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (ul. Warszawska 19), trwa wystawa Pocztówki z Białegostoku. Na ekspozycji znalazły się wielkoformatowe wydruki oraz oryginalne, wykonane akrylami plansze komiksowe autorstwa Joanny Karpowicz. Prace powstały do albumu o tym samym tytule, który autorka zrealizowała we współpracy z Cristianem Loghinem. Wystawę można oglądać do 10 listopada 2012 roku. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

16 września 2012:

23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się 5-7 października 2012 roku. Tegorocznej edycji imprezy towarzyszą następujące wystawy:

> Wokół Conturu. Wystawa twórców komiksu, od 6 września do 7 października 2012 r., Ośrodek Działań Artystycznych (ul. Dąbrowskiego 5, Piotrków Trybunalski). Stowarzyszenie Twórców Contur to jeden z najważniejszych kolektywów komiksowych w Polsce, ekspozycja składa się z prac pięciu artystów (Jacek Frąś, Adrian Madej, Krzysztof Ostrowski, Tomasz Piorunowski, Tomasz Tomaszewski), skupionych wokół Conturu lub z nim zaprzyjaźnionych.

> W Centralnym Muzeum Włókiennictwa, (ul. Piotrkowska 282, Łódź), od 20 września do 28 października 2012 r. zaistnieje pięć różnych ekspozycji:
- Berenika Kołomycka. Monografia, wystawa prac laureatki Grand Prix 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
- ...do scenariusza Grzegorza Janusza, ekspozycja zbudowana jest z komiksów, które powstały do scenariuszy Grzegorza Janusza.
- Komiks iberyjski, wystawa prezentuje prace najlepszych autorów hiszpańskich i portugalskich.
- Polski komiks kobiecy, na ekspozycji obejrzeć będzie można komiksy doświadczonych autorek jak i debiutantek polskiej sceny komiksowej, m.in.: Aleksandry Spanowicz, Ewy Juszczuk, Joanny Karpowicz, Olgi Wróbel, Sylwii Resteckiej, Agaty Wawryniuk.
- Małgorzata Dmitruk – Historie z tego świata, na wystawie prezentowane są grafiki autorki w ciekawy sposób wykorzystujące narrację sekwencyjną.

Kuratorem wystaw jest Wojciech Łowicki (współpraca: Jakub Jankowski, Justyna Chodorowska, Kinga Kuczyńska, Berenika Kołomycka, Paweł Timofiejuk oraz Pączek).

15 września 2012:

Jest już znana prawie ostateczna lista współpracowników czternastego numeru Zeszytów Komiksowych, poświęconego sylwetce i twórczości Michała "Śledzia" Śledzińskiego. Publikujemy również ilustrację, która trafi na okładkę numeru.

Numer jest w tej chwili w składzie i wszystko wskazuje na to, że będzie miał premierę podczas MFKiG w Łodzi.

3 września 2012:

CENTRALA przygotowuje antologię komiksów polskich artystek Polish Famale Comics. Double Portrait. Album będzie zawierał ponad 130 stron komiksów 20 polskich autorek oraz dodatkowo 20 fotografii. Całość zostanie wydana w języku angielskim. Formułę książki ma poszerzyć wystawa, która odwiedzi kilka miast europejskich. Autorką plakatu i ilustracji na okładkę antologii jest Ola Szmida.

Przy okazji przypominamy i zachęcamy do lektury 3. numeru Zeszytów Komiksowych zatytułowanego Kobiety w komiksach.

3 września 2012:

W ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (5-7 października 2012 r.), odbędzie się 12. Sympozjum Komiksologiczne, współorganizowane przez Uniwersytet Łódzki i Stowarzyszenie Twórców Contur. Wątek przewodni tegorocznego Sympozjum brzmi: Komiks fantastyczny w Polsce a polska fantastyka komiksowa – związki, wpływy i różnice w efektach kreowania obrazkowej SF-ery realizacji marzeń, nawiązując tym samym do 30-lecia miesięcznika Fantastyka. Zachęcamy do zapoznania się z notą prasową (pdf, 291 KB) wydarzenia oraz do udziału w spotkaniu i dyskusji. Więcej informacji o Sympozjach Komiksologicznych znajdziecie TUTAJ.

31 sierpnia 2012:

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją albumu Kiki z Montparnasse'u José-Louisa Bocquet i Catela, wydanego przez kulturę gniewu. Autorem recenzji jest Damian Kaja.

Z recenzji: "Komiksowa biografia autorstwa Catel i José-Louisa Bocqueta nie jest arcydziełem. Ale nie jest też miernotą. Kiki z Montparnasse'u to powieść graficzna momentami odważna, ale dużo częściej zachowawcza. Opowiedziana sprawnie, choć nigdy olśniewająca. Zdolna prowokować dyskusje, a przy tym przystępna w lekturze. Publikując francuski komiks, który nie mnoży kontrowersji (dotyczących życia bohaterki) za pomocą kontrowersyjnych środków (narracji), Kultura Gniewu wyciąga rękę do szerokiego grona czytelników."

Zapraszamy do lektury!

29 sierpnia 2012:

Aleksander Zograf, autor albumu Pozdrowienia z Serbii. Dziennik komiksowy z czasów konfliktu w Serbii, wydanego przez CENTRALĘ, odwiedzi 23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, odbywający się w dniach 5-7 października 2012 roku. Jednocześnie zachęcamy do lektury wywiadu z Aleksandrem Zografem, który przeprowadziła Wioletta Wiśniewska w 2011 roku.

29 sierpnia 2012:

W dniach 7-9 września 2012 r. odbędzię się 27. Helsiński Festiwal Komiksowy w Finlandii. CENTRALA odwiedzi festiwal, podczas którego zaprezentuje instalację Silence 2012 oraz udostępni swoje publikacje na giełdzie komiksowej. Program festiwalu w języku angielskim można znaleźć TUTAJ, polecamy także fanpage’a wydarzenia.

23 sierpnia 2012:

25-26 sierpnia 2012 r. w Bunkrze Sztuki w Krakowie odbędą się 6. Targi Ilustracji i Komiksu Alternatywnego Krótkie Historie. Organizatorzy w następujący sposób określają koncepcję wydarzenia: Krótkie Historie to pierwsze w Polsce targi ilustracji i alternatywnego komiksu, promujące przede wszystkim artystów młodego pokolenia, zainteresowanych różnorodnymi formami wizualnej narracji. Krótkie Historie to również kuratorska ekspozycja wywiedzionych z komiksu instalacji, obiektów, murali, limitowanych edycji grafik, unikatowych rysunków, artbooków i okolicznościowych pocztówek. Więcej informacji znajdziecie na fanpage’u wydarzenia.

Uczestnicy:
Ada Buchholc, Agnieszka Piksa, Ania Brzozowska, Bolesław Chromry, Dominika Bobulska, Gili Gili, Justyna Gryglewicz, Marjainez, Magdalena Sawicka, Helena Siemińska, Kuba Woynarowski.
Organizatorzy:
Orbis Pictus (Damian Siemień, Helena Siemińska, Kuba Woynarowski), Zbiornik Kultury.

...Starsze aktualności:

     8 czerwca 2012 - 23 sierpnia 2012

     7 kwietnia 2012 - 4 czerwca 2012

     20 lutego - 5 kwietnia 2012

     20 września 2011 - 17 lutego 2012

     28 lutego 2011 - 13 września 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020