Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     12 lutego 2020 - Dzisiaj

     6 listopada 2018 - 11 lutego 2020

     22 sierpnia 2017 - 14 października 2018

     11 czerwca 2016 - 21 sierpnia 2017

     17 lutego 2015 - 1 czerwca 2016

     29 kwietnia 2014 - 16 lutego 2015

     5 grudnia 2013 - 19 marca 2014

     5 lipca 2013 - 5 grudnia 2013

     24 kwietnia 2013 - 26 czerwca 2013

     19 lutego 2013 - 24 kwietnia 2013

11 lutego 2013:

22 lutego 2013, o godz. 17:00 w Pracowni Komiksowej w Gdańsku (Biblioteka Manhattan, ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk) odbędzie się panel dyskusyjny Fenomen Marvela - popkulturowy panteon herosów. W spotkaniu, które poprowadzi Przemysław Zawrotny udział wezmą: Damian Kaja i Przemysław Kołodziej. Podczas dyskusji poruszone zostaną wątki takie jak: przemiany zamaskowanych herosów w wymiarze historycznym, ich wpływ na rozwój komiksu (oraz kina rozrywkowego), a także na kształt samego wydawnictwa Marvel i jego oferty. Spotkanie organizowane jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Komiksu WMBP im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Dalsze informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

9 lutego 2013:

19 lutego 2013 r. zespół w składzie: Wojtek Łowicki i Tomek Marciniak oficjalnie ogłosi konkurs na komiks. Ta data związana jest z urodzinami Mikołaja Kopernika. Więcej szczegółów wkrótce!

9 lutego 2013:

Serwis komiks.polter.pl udostępnił zestawienie wydawnictw komiksowych z 2012 r. autorstwa Kuby Jankowskiego.
W artykule znalazła się m.in. krótka analiza czternastego numeru Zeszytów Komiksowych o Michale Śledzińskim. Redakcja komiks.polter.pl poświęciła również uwagę Szkicownikowi Śledzia. Zachęcamy do lektury!

6 lutego 2013:

Dwutygodnik kulturalny artPAPIER udostępnił czytelnikom nowy blok tekstów - KOMIKS. Raz w miesiącu, czyli co drugi numer artPAPIERu, dział ten będzie uzupełniany nowymi artykułami. Zachęcamy do lektury pierwszej porcji materiałów, a w niej m.in. o seriach Battle Royale oraz Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, o Dzikich Lucie Lomovej, Wszystko zajęte Marcina Podolca, Rozmówkach polsko-angielskich Agaty Wawryniuk, a także o Polish female comics. Double portrait.

4 lutego 2013:

8 lutego 2013 r. o godz. 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie (ul. Łubieńskiego 11) odbędzie się wernisaż wystawy Za Imperium. Sceny batalistyczne. Ekspozycja wybranych scen bitewnych, zaczerpniętych z t.1 trylogii Za Imperium - komiksu autorstwa Merwana Chabane’a i Bastiena Vivèsa, prezentowana jest w ramach IV Konwentu Fantastyki Fantasmagoria. Szerszy opis i przykładowe plansze komiksu możecie znaleźć TUTAJ i TUTAJ.

2 lutego 2013:

Polecamy Waszej uwadze rozmowę Piotra Siudy z Michałem Chudolińskim pt. Filmowy Batman, czyli o skomplikowanych relacjach dobra i zła - część 1 oraz część 2. Wywiad związany jest przede wszystkim z pracą magisterską Michała Chudolińskiego zatytułowaną Filmowe uniwersum Batmana. Różne rodzaje dewiacji u bohaterów. Michał Chudoliński jest m.in. byłym redaktor serwisu BatCave i magazynu KZ, a także redaktorem gościnnym 15. numeru Zeszytów Komiksowych - w całości poświęconemu Mrocznemy Rycerzowi.

2 lutego 2013:

6 lutego 2013 r. o godz. 18:00 w krakowskim Instytucie Cervantesa (ul. Kanonicza 12) rozpocznie się kolejna edycja wystawy Komiks Iberyjski. Półwysep w kadrach. Wernisażowi będzie towarzyszył panel dyskusyjny poświęcony komiksowi hiszpańskiemu i portugalskiemu, w którym udział wezmą: Tyto Alba oraz Jakub Jankowski. Wystawę Półwysep w kadrach można oglądać do 8 marca 2013 roku. Po raz pierwszy pokazywana była w ramach Festiwalu Komiksowa Warszawa w 2012 roku. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z warszawskiej edycji ekspozycji, na blogu Kopiec Kreta Macieja Gierszewskiego.

31 stycznia 2013:

Do 10 lutego 2013 r. potrwa przedsprzedaż albumu Za Imperium, t. 1: Honor autorstwa Merwana Chabane’a i Bastiena Vivèsa, wydanego przez CENTRALĘ. Szerszy opis i przykładowe plansze komiksu możecie znaleźć TUTAJ i TUTAJ. Zapraszamy również do obejrzenia wywiadu z rysownikiem Bastienem Vivès.

30 stycznia 2013:

Zachęcamy do lektury rozmowy z Szarlotą Pawel - mistrzynią komiksu z czasów PRL-u. W wywiadzie przeczytacie m.in. o pracy w czasopiśmie Świat Młodych, kulisach tworzenia opowieści komiksowych dla młodzieży oraz niedawnym wznowieniu przygód Kleksa i serii Kubuś Piekielny. Rozmowę przeprowadził Sebastian Frąckiewicz.

30 stycznia 2013:

7 lutego 2013 r. w sopockim Klubie Atelier (al. Mamuszki 2) o godz. 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy prac Agnieszki Szczepanik pt. Pod spodem. Ekspozycja obejmie etapy od: nie chce jej się z nim po: nie ma z kim, czyli trochę o związkach, rozstaniach i poszukiwaniach. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia. Twórczość Agnieszki Szczepanik możecie oglądać również na stronie paplaLala oraz na Jej fanpage'u.

20 stycznia 2013:

Na serwisie Dzika Kultura.pl ukazał się tekst Andrzeja Kłopotowskiego Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Śledziu..., poświęcony czternastemu numerowi Zeszytów Komiksowych oraz Szkicownikowi Michała Śledzińskiego, który opublikowało Wydawnictwo ATY. Zachęcamy do lektury wszystkich trzech pozycji!

18 stycznia 2013:

19 stycznia 2013 r. o godz. 19:00 w Cafe Fikcja w Gdańsku (al. Grunwaldzka 99/101, antresola) odbędzie się spotkanie z Agatą Wawryniuk oraz wernisaż prac autorki, promujące album Rozmówki polsko-angielskie. W swoim komiksie Wawryniuk porusza aktualne współcześnie kwestie związane z doświadczeniem emigracji młodego pokolenia Polaków.

Więcej szczegółów o wydarzeniu można znaleźć TUTAJ.

7 stycznia 2013:

CENTRALA udostępniła okładkę książki Łukasza Kowalczuka pt.: TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat 90. w Polsce, której wydanie zaplanowano na połowę 2013 roku. Łukasz Kowalczuk jest m.in. autorem zina Nienawidzę ludzi, wraz z Maciejem Czapiewskim i Łukaszem Godlewskim współtworzy także wydawnictwo komiksowe SmallPress.pl

Rysunek na okładkę książki przygotował Marcin Rustecki - były redaktor naczelny Wydawnictwa TM-Semic.

21 grudnia 2012:

Na naszą stronę trafiła dziś recenzja komiksu Goliat Toma Gaulda, napisana przez Damiana Kaję. Fragment tekstu:

Prostolinijne rysunki Toma Gaulda mają unikalną właściwość zasysania uwagi czytelnika, który rychło zdaje sobie sprawę, że przygląda się nie anegdocie o ludzikach skleconych z kresek, ale opowieści o ludziach z krwi i kości. Tyle że zmienionych w mit. I na powrót z mitu wyłuskanych. (...czytaj dalej).

21 grudnia 2012:

Łotewski kuš! zapowiada nową serię mini kuš!, która ukaże się w styczniu 2013. Dzielimy się tą wiadomością, ponieważ numer 12 mini kuš! to komiks Macieja Sieńczyka Historyjki, w którym pojawi się sześć przetłumaczonych opowieści, publikowanych wcześniej we Wrzątkunie i Przygodach na bezludnej wyspie. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Wydawnictwo będzie można nabyć w sklepie CENTRALI.

17 grudnia 2012:

W tym roku CENTRALA również przygotowała akcję Mądre komiksy na mądre święta, czyli możliwość zakupu kilku albumów w pakiecie, po atrakcyjnej cenie. Dostępne są:

- CZARNY RENIFER: Dzicy, Dzieci i ludzie, Goliat + pocztówki + notes TM Semic
- CZESKI ŚNIEG: Dzicy + Anna chce skoczyć + trylogia Alois Nebel
- NOWE SANIE: Dzieci i ludzie + Anna chce skoczyć lub Goliat + Anna chce skoczyć

Akcja Mądre komiksy na mądre święta potrwa do 31 grudnia 2012 do godz. 13:00.

7 grudnia 2012:

Zachęcamy do zapoznania się z recenzją komiksu Ciemna strona księżyca Olgi Wróbel, którą przygotowała Emilia Walczak. Fragment tekstu:

Poznańska Centrala wypuściła właśnie na rynek zeszyt Olgi Wróbel zatytułowany "Ciemna strona Księżyca", sytuujący się gdzieś w pobliżu "Projektu: człowiek" Agaty "Endo" Nowickiej i "Czwórki na pokładzie" Dominiki Węcławek - czyli mamy do czynienia z polskim komiksowym pamiętnikiem ciążowym. Co oznacza magiczna fraza "dziewięć miesięcy"? A może raczej: faza? Księżyca? Przekonajcie się sami!...(...czytaj dalej).

5 grudnia 2012:

6 grudnia 2012 r. o godz. 21:00 w Klubie FAMA w Białymstoku (ul. Legionowa 5), rozpocznie się wernisaż wystawy chorwackiego komiksu KOMIKAZE. Wystawa organizowana jest we współpracy z projektem CENTRALA – Central Europe Comics Art. Gościem specjalnym będzie Michał Słomka, który opowie o chorwackich komiksach. Więcej informacji związanych z wydarzeniem znajdziecie w Sygnałach z Centrali.

W Białymstoku trwa jednocześnie Festiwal ŻubrOFFka, czyli VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych.

2 grudnia 2012:

15 grudnia 2012, o godz. 17:00 w Pracowni Komiksowej w Gdańsku (Biblioteka Manhattan, ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk) odbędzie się panel dyskusyjny Wszystkie wcielenia Batmana. W spotkaniu, które poprowadzi Przemysław Zawrotny udział wezmą: Damian Kaja i Przemysław Kołodziej. Dyskusja będzie zogniskowana na: szeroko rozumianych przemianach wizerunkowych Batmana, różnych perspektywach, z jakich bywał ukazywany w komiksach i filmach oraz kontekstów, w które wplątywali tę postać twórcy. Spotkanie organizowane jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Komiksu WMBP im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Więcej szczegółów przeczytać można na stronie wydarzenia.

Zachęcamy jednocześnie do nadsyłania tekstów i komiksów do piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych, poświęconego postaci Batmana. Ostateczny termin nadsyłania tekstów to 10 grudnia 2012, na komiksy czekamy do końca stycznia 2013.

2 grudnia 2012:

9 grudnia 2012, o godz. 16:00 w sopockim Instytucie Spraw Wszelakich (ul. 3 maja 69 C, Sopot) odbędzie się spotkanie: Instytut spraw komiksowych - Dziewczyny zapraszają chłopaków!.

W programie przewidziano m.in.:
- spotkania autorskie z: Agnieszką Szczepaniak, Beatą Sosnowską, Kingą Kuczyńską, których moderatorem będzie Przemysław Zawrotny
- prezentację projektu Dziewczyny też rysują komiksy!
- czytelnię zinów
- bitwę komiksową Dziewczyny wyzywają chłopaków!
- chillout w rytmie komiksowych soundtracków
Dalsze informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Arteria, Instytut Spraw Wszelakich, Kwartalnik Artystyczny Bliza.

30 listopada 2012:

Nakładem CENTRALI ukazał się najnowszy album Lucié Lomovej - Dzicy. Fragment z opisu wydawcy: Jest to komiksowa opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach, które przedstawił w swoich zapiskach młody czeski podróżnik i botanik Alberto Vojtěch Frič. Zimą 1908 r. przywozi on z Paragwaju do Europy indianina Czerwiusza, którego plemię dziesiątkuje nieznana choroba. Ujmująca historia o spotkaniu dwóch ludzi z zupełnie innych światów i kultur.... Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi planszami komiksu.

Warto podkreślić, że 1% od ceny okładkowej komiksu jest przeznaczony dla czeskiego Stowarzyszenia CHECOMACOCO, które wspiera programy pomocy dla Indian z plemienia Czamakoko (hiszp. Chamacoco).

30 listopada 2012:

4 grudnia 2012 r., na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskego (sala 3.67, ul. Wita Stwosza 55, 80-952 Gdańsk-Oliwa), o godz. 16:35 odbędzie się Spotkanie Koła Naukowego Filmoznawców UG: Komiks, dotyczące adaptacji komiksowych. Dyskusja, którą będzie moderował Kajetan Kusina oscylować ma wokół filmów takich jak: Sin City, Watchmen, Mroczny Rycerz powstaje czy Constantine. Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!

Autorem plakatu jest Piotr Wełnowski.

30 listopada 2012:

30 listopada 2012 r. w Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy Religia w komiksie, czyli wątki religijne z komiksowej perspektywy. Na ekspozycji znajdą się m.in.: prace z nurtu SF, komiksy autorów wspierających propagandę PRL-u, ale także komiksy polskiego undergroundu lat 90. XX w. - wszystkie oscylujące wokół wątków wiary i wyobrażeń religijnych. Słowo wstępne oraz prelekcję na temat znaczenia religii w komiksie wygłosi socjolog kultury dr Tomasz Marciniak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kurator wystawy: Wojciech Łowicki, autor cyklu ekspozycji Cztery pory roku z satyrą i komiksem.

30 listopada 2012:

Przypominamy o możliwości korzystania i uzupełniania Kopalni Wiedzy o Komiksie. Zachęcamy wszystkich do dopisywania artykułów, książek, czasopism, stron internetowych i innych publikacji, dotyczących komiksów. W Kopalni znajduje się w obecnie ponad 1080 pozycji, ale liczymy na Wasze wsparcie w dalszym jej pogłębianiu!

Przed użyciem prosimy szczegółowo zapoznać się z instrukcjami, zamieszczonymi bezpośrednio w formularzu dodawania nowych wpisów.

16 listopada 2012 :

17 listopada 2012 r. w siedzibie Fundacji MaMa (Mama Cafe, ul. Wilcza 27b, Warszawa) o godz. 12:00, odbędzie się spotkanie autorskie z Olgą Wróbel, wokół Jej komiksu Ciemna strona księżyca. Książka Olgi Wróbel wydana niedawno przez CENTRALĘ dedykowana jest między innymi wszystkim tym, którzy okres dziewięciomiesięcznej ciąży widzą jedynie jako błogi i spokojny stan przygotowania się kobiety do macierzyństwa. Zapraszamy!

13 listopada 2012:

W dniach 21-22 listopada 2012 r. odbędzie się konferencja naukowa pt.: Komiks wobec zjawisk kultury popularnej, organizowana przez Katedrę Kulturoznawstwa WSNHiD w Poznaniu (sala 003). Udostępniamy szczegółowy program konferencji (pdf, 31,5 KB). Konferencja ma w założeniu stanowić otwarte forum dyskusyjne dla badaczy z różnych środowisk i różnych dyscyplin. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych, zapraszamy!

Autorką plakatu konferencji jest Marjainez, zachęcamy do odwiedzenia Jej autorskiej witryny.

26 października 2012:

Do Składnicy Naukowej trafiły dzisiaj trzy nowe prace:

- Michał Chudoliński, praca licencjacka pt. Przejawy anarchizmu w komiksie V jak Vendetta Alana Moore'a.

- Eliza Kozielewska, praca licencjacka pt. Komiksowy underground. Rys historyczny początków komiksu alternatywnego.

- Klaudia Sordyl, praca licencjacka pt. Związki fabularnego amerykańskiego filmu z komiksem na przykładach adaptacji filmowych Batmana.

Zapraszamy do lektury!

22 października 2012:

Ogłaszamy nabór tekstów oraz komiksów do piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych poświęconego Mrocznemu Rycerzowi z Gotham, Batmanowi! Wszystkich fanów, krytyków, naukowców zainteresowanych napisaniem tekstu o Człowieku Nietoperzu prosimy o zgłaszanie tematów w redakcji oraz bezpośrednio u Michała Chudolińskiego, który w pracach nad niniejszym numerem pełni gościnnie obowiązki redaktora prowadzącego.

Zapraszamy również wszystkich rysowników, dla których postać i losy Batmana (oraz innych bohaterów, znanych z jego przygód) stanowią przedmioty fascynacji oraz źródła inspiracji. Ostateczny termin nadsyłania tekstów to 10 grudnia 2012 r., na komiksy czekamy do końca stycznia 2013 roku. Wkrótce udostępnimy więcej szczegółów o planowanej zawartości piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych - zaglądajcie na naszą stronę.

16 października 2012:

Wspieramy nową inicjatywę CENTRALIZobacz, Usłysz, Powiedz. Pomysł polega na rozbudowaniu dystrybucji komiksów w Polsce. Jeśli znacie dobrą księgarnię, bibliotekę lub inne miejsce, gdzie zaglądacie w poszukiwaniu książek – odwiedźcie stronę CENTRALI, by podzielić się informacjami z innymi. CENTRALA postara się wprowadzić tam własną ofertę, za którą podążą prawdopodobnie także inne wydawnictwa.

15 października 2012:

17 października 2012 r. o godz. 17:30 zachęcamy do wysłuchania audycji radiowej (w RMF Classic), w której Olga Wróbel opowie o swoim debiucie komiksowym - Ciemnej stronie księżyca. Warto również odwiedzić bloga autorki.

13 października 2012:

Podczas gali 23. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (6 października 2012 r.) Wydawnictwo CENTRALA otrzymało nagrodę w kategorii Najlepszy Wydawca. Decyzję uzasadniono w sposób następujący: Za odwagę w podejmowaniu wydawniczych decyzji oraz dbałość o najwyższą jakość edytorską. Gratulujemy! Tym bardziej, że to właśnie CENTRALA jest wydawcą Zeszytów Komiksowych.

4 października 2012:

6 października 2012 r. (sobota) podczas 23. MFKiG w Łodzi główny bohater czternastego numeru Zeszytów Komiksowych - Michał Śledziu’ Śledziński - będzie podpisywał egzemplarze ZK. Zachęcamy do tłumnego przybycia! Sprawdźcie też szczegółowy Prywatny rozkład jazdy Śledzia podczas 23. MFKiG.

4 października 2012:

Gildia Komiksu opublikowała recenzję trzynastego numeru Zeszytów Komiksowych, Manga.pl. Autorką tekstu jest Sylwia 'Louise' Kaźmierczak. Zachęcamy do lektury i dzielenia się spostrzeżeniami.

3 października 2012:

Z racji tego, że czternasty numer Zeszytów Komiksowych trafił na czas do drukarni, jego premiera nastąpi - zgodnie z planem - podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w najbliższy weekend.

Na stronie numeru pojawił się również jego szczegółowy spis treści.

Zapraszamy na stoisko Centrali podczas Festiwalu!

30 września 2012:

CENTRALA potwierdziła kolejną premierę podczas 23. MFKiG w Łodzi – tym razem chodzi o komiks Dzieci i ludzie Marzeny Sowy (scenariusz) i Sandrine Revel (rysunek). Przedsprzedaż na stronie CENTRALI już trwa, a z fragmentami albumu można zapoznać się na ISSUU. Więcej aktualnych informacji o aktywności poznańskiego wydawnictwa przeczytacie na blogu SYGNAŁY Z CENTRALI.

...Starsze aktualności:

     25 lipca 2012 - 29 września 2012

     10 maja 2012 - 19 lipca 2012

     15 marca 2012 - 8 maja 2012

     19 grudnia 2011 - 14 marca 2012

     28 lutego 2011 - 12 grudnia 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020