Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!
„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu
proszone są o kontakt z redakcją.
21 października 2019 - Dzisiaj
6 czerwca 2018 - 30 września 2019
25 kwietnia 2017 - 3 maja 2018
29 października 2015 - 23 kwietnia
10 stycznia 2015 - 14 października 2015
8 lutego 2014 - 28 grudnia 2014
10 października 2013 - 7 lutego 2014
9 czerwca 2013 - 9 października 2013
5 kwietnia 2013 - 7 czerwca 2013
18 stycznia 2013 - 5 kwietnia 2013
CENTRALA udostępniła okładkę książki Łukasza Kowalczuka pt.: TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat 90. w Polsce, której wydanie zaplanowano na połowę 2013 roku. Łukasz Kowalczuk jest m.in. autorem zina Nienawidzę ludzi, wraz z Maciejem Czapiewskim i Łukaszem Godlewskim współtworzy także wydawnictwo komiksowe SmallPress.pl
Rysunek na okładkę książki przygotował Marcin Rustecki - były redaktor naczelny Wydawnictwa TM-Semic.
Na naszą stronę trafiła dziś recenzja komiksu Goliat Toma Gaulda, napisana przez Damiana Kaję. Fragment tekstu:
Prostolinijne rysunki Toma Gaulda mają unikalną właściwość zasysania uwagi czytelnika, który rychło zdaje sobie sprawę, że przygląda się nie anegdocie o ludzikach skleconych z kresek, ale opowieści o ludziach z krwi i kości. Tyle że zmienionych w mit. I na powrót z mitu wyłuskanych. (...czytaj dalej).
Łotewski kuš! zapowiada nową serię mini kuš!, która ukaże się w styczniu 2013. Dzielimy się tą wiadomością, ponieważ numer 12 mini kuš! to komiks Macieja Sieńczyka Historyjki, w którym pojawi się sześć przetłumaczonych opowieści, publikowanych wcześniej we Wrzątkunie i Przygodach na bezludnej wyspie. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Wydawnictwo będzie można nabyć w sklepie CENTRALI.
W tym roku CENTRALA również przygotowała akcję Mądre komiksy na mądre święta, czyli możliwość zakupu kilku albumów w pakiecie, po atrakcyjnej cenie. Dostępne są:
- CZARNY RENIFER: Dzicy, Dzieci i ludzie, Goliat + pocztówki + notes TM Semic
- CZESKI ŚNIEG: Dzicy + Anna chce skoczyć + trylogia Alois Nebel
- NOWE SANIE: Dzieci i ludzie + Anna chce skoczyć lub Goliat + Anna chce skoczyć
Akcja Mądre komiksy na mądre święta potrwa do 31 grudnia 2012 do godz. 13:00.
Zachęcamy do zapoznania się z recenzją komiksu Ciemna strona księżyca Olgi Wróbel, którą przygotowała Emilia Walczak. Fragment tekstu:
Poznańska Centrala wypuściła właśnie na rynek zeszyt Olgi Wróbel zatytułowany "Ciemna strona Księżyca", sytuujący się gdzieś w pobliżu "Projektu: człowiek" Agaty "Endo" Nowickiej i "Czwórki na pokładzie" Dominiki Węcławek - czyli mamy do czynienia z polskim komiksowym pamiętnikiem ciążowym. Co oznacza magiczna fraza "dziewięć miesięcy"? A może raczej: faza? Księżyca? Przekonajcie się sami!...(...czytaj dalej).
6 grudnia 2012 r. o godz. 21:00 w Klubie FAMA w Białymstoku (ul. Legionowa 5), rozpocznie się wernisaż wystawy chorwackiego komiksu KOMIKAZE. Wystawa organizowana jest we współpracy z projektem CENTRALA – Central Europe Comics Art. Gościem specjalnym będzie Michał Słomka, który opowie o chorwackich komiksach. Więcej informacji związanych z wydarzeniem znajdziecie w Sygnałach z Centrali.
W Białymstoku trwa jednocześnie Festiwal ŻubrOFFka, czyli VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych.
15 grudnia 2012, o godz. 17:00 w Pracowni Komiksowej w Gdańsku (Biblioteka Manhattan, ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk) odbędzie się panel dyskusyjny Wszystkie wcielenia Batmana. W spotkaniu, które poprowadzi Przemysław Zawrotny udział wezmą: Damian Kaja i Przemysław Kołodziej. Dyskusja będzie zogniskowana na: szeroko rozumianych przemianach wizerunkowych Batmana, różnych perspektywach, z jakich bywał ukazywany w komiksach i filmach oraz kontekstów, w które wplątywali tę postać twórcy. Spotkanie organizowane jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Komiksu WMBP im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Więcej szczegółów przeczytać można na stronie wydarzenia.
Zachęcamy jednocześnie do nadsyłania tekstów i komiksów do piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych, poświęconego postaci Batmana. Ostateczny termin nadsyłania tekstów to 10 grudnia 2012, na komiksy czekamy do końca stycznia 2013.
9 grudnia 2012, o godz. 16:00 w sopockim Instytucie Spraw Wszelakich (ul. 3 maja 69 C, Sopot) odbędzie się spotkanie: Instytut spraw komiksowych - Dziewczyny zapraszają chłopaków!.
W programie przewidziano m.in.:
- spotkania autorskie z: Agnieszką Szczepaniak, Beatą Sosnowską, Kingą Kuczyńską, których moderatorem będzie Przemysław Zawrotny
- prezentację projektu Dziewczyny też rysują komiksy!
- czytelnię zinów
- bitwę komiksową Dziewczyny wyzywają chłopaków!
- chillout w rytmie komiksowych soundtracków
Dalsze informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Arteria, Instytut Spraw Wszelakich, Kwartalnik Artystyczny Bliza.
Nakładem CENTRALI ukazał się najnowszy album Lucié Lomovej - Dzicy. Fragment z opisu wydawcy: Jest to komiksowa opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach, które przedstawił w swoich zapiskach młody czeski podróżnik i botanik Alberto Vojtěch Frič. Zimą 1908 r. przywozi on z Paragwaju do Europy indianina Czerwiusza, którego plemię dziesiątkuje nieznana choroba. Ujmująca historia o spotkaniu dwóch ludzi z zupełnie innych światów i kultur.... Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi planszami komiksu.
Warto podkreślić, że 1% od ceny okładkowej komiksu jest przeznaczony dla czeskiego Stowarzyszenia CHECOMACOCO, które wspiera programy pomocy dla Indian z plemienia Czamakoko (hiszp. Chamacoco).
4 grudnia 2012 r., na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskego (sala 3.67, ul. Wita Stwosza 55, 80-952 Gdańsk-Oliwa), o godz. 16:35 odbędzie się Spotkanie Koła Naukowego Filmoznawców UG: Komiks, dotyczące adaptacji komiksowych. Dyskusja, którą będzie moderował Kajetan Kusina oscylować ma wokół filmów takich jak: Sin City, Watchmen, Mroczny Rycerz powstaje czy Constantine. Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!
Autorem plakatu jest Piotr Wełnowski.
30 listopada 2012 r. w Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy Religia w komiksie, czyli wątki religijne z komiksowej perspektywy. Na ekspozycji znajdą się m.in.: prace z nurtu SF, komiksy autorów wspierających propagandę PRL-u, ale także komiksy polskiego undergroundu lat 90. XX w. - wszystkie oscylujące wokół wątków wiary i wyobrażeń religijnych. Słowo wstępne oraz prelekcję na temat znaczenia religii w komiksie wygłosi socjolog kultury dr Tomasz Marciniak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Kurator wystawy: Wojciech Łowicki, autor cyklu ekspozycji Cztery pory roku z satyrą i komiksem.
Przypominamy o możliwości korzystania i uzupełniania Kopalni Wiedzy o Komiksie. Zachęcamy wszystkich do dopisywania artykułów, książek, czasopism, stron internetowych i innych publikacji, dotyczących komiksów. W Kopalni znajduje się w obecnie ponad 1080 pozycji, ale liczymy na Wasze wsparcie w dalszym jej pogłębianiu!
Przed użyciem prosimy szczegółowo zapoznać się z instrukcjami, zamieszczonymi bezpośrednio w formularzu dodawania nowych wpisów.
17 listopada 2012 r. w siedzibie Fundacji MaMa (Mama Cafe, ul. Wilcza 27b, Warszawa) o godz. 12:00, odbędzie się spotkanie autorskie z Olgą Wróbel, wokół Jej komiksu Ciemna strona księżyca. Książka Olgi Wróbel wydana niedawno przez CENTRALĘ dedykowana jest między innymi wszystkim tym, którzy okres dziewięciomiesięcznej ciąży widzą jedynie jako błogi i spokojny stan przygotowania się kobiety do macierzyństwa. Zapraszamy!
W dniach 21-22 listopada 2012 r. odbędzie się konferencja naukowa pt.: Komiks wobec zjawisk kultury popularnej, organizowana przez Katedrę Kulturoznawstwa WSNHiD w Poznaniu (sala 003). Udostępniamy szczegółowy program konferencji (pdf, 31,5 KB). Konferencja ma w założeniu stanowić otwarte forum dyskusyjne dla badaczy z różnych środowisk i różnych dyscyplin. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych, zapraszamy!
Autorką plakatu konferencji jest Marjainez, zachęcamy do odwiedzenia Jej autorskiej witryny.
Do Składnicy Naukowej trafiły dzisiaj trzy nowe prace:
- Michał Chudoliński, praca licencjacka pt. Przejawy anarchizmu w komiksie V jak Vendetta Alana Moore'a.
- Eliza Kozielewska, praca licencjacka pt. Komiksowy underground. Rys historyczny początków komiksu alternatywnego.
- Klaudia Sordyl, praca licencjacka pt. Związki fabularnego amerykańskiego filmu z komiksem na przykładach adaptacji filmowych Batmana.
Zapraszamy do lektury!
Ogłaszamy nabór tekstów oraz komiksów do piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych poświęconego Mrocznemu Rycerzowi z Gotham, Batmanowi! Wszystkich fanów, krytyków, naukowców zainteresowanych napisaniem tekstu o Człowieku Nietoperzu prosimy o zgłaszanie tematów w redakcji oraz bezpośrednio u Michała Chudolińskiego, który w pracach nad niniejszym numerem pełni gościnnie obowiązki redaktora prowadzącego.
Zapraszamy również wszystkich rysowników, dla których postać i losy Batmana (oraz innych bohaterów, znanych z jego przygód) stanowią przedmioty fascynacji oraz źródła inspiracji. Ostateczny termin nadsyłania tekstów to 10 grudnia 2012 r., na komiksy czekamy do końca stycznia 2013 roku. Wkrótce udostępnimy więcej szczegółów o planowanej zawartości piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych - zaglądajcie na naszą stronę.
Wspieramy nową inicjatywę CENTRALI – Zobacz, Usłysz, Powiedz. Pomysł polega na rozbudowaniu dystrybucji komiksów w Polsce. Jeśli znacie dobrą księgarnię, bibliotekę lub inne miejsce, gdzie zaglądacie w poszukiwaniu książek – odwiedźcie stronę CENTRALI, by podzielić się informacjami z innymi. CENTRALA postara się wprowadzić tam własną ofertę, za którą podążą prawdopodobnie także inne wydawnictwa.
17 października 2012 r. o godz. 17:30 zachęcamy do wysłuchania audycji radiowej (w RMF Classic), w której Olga Wróbel opowie o swoim debiucie komiksowym - Ciemnej stronie księżyca. Warto również odwiedzić bloga autorki.
Podczas gali 23. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (6 października 2012 r.) Wydawnictwo CENTRALA otrzymało nagrodę w kategorii Najlepszy Wydawca. Decyzję uzasadniono w sposób następujący: Za odwagę w podejmowaniu wydawniczych decyzji oraz dbałość o najwyższą jakość edytorską. Gratulujemy! Tym bardziej, że to właśnie CENTRALA jest wydawcą Zeszytów Komiksowych.
6 października 2012 r. (sobota) podczas 23. MFKiG w Łodzi główny bohater czternastego numeru Zeszytów Komiksowych - Michał Śledziu’ Śledziński - będzie podpisywał egzemplarze ZK. Zachęcamy do tłumnego przybycia! Sprawdźcie też szczegółowy Prywatny rozkład jazdy Śledzia podczas 23. MFKiG.
Gildia Komiksu opublikowała recenzję trzynastego numeru Zeszytów Komiksowych, Manga.pl. Autorką tekstu jest Sylwia 'Louise' Kaźmierczak. Zachęcamy do lektury i dzielenia się spostrzeżeniami.
Z racji tego, że czternasty numer Zeszytów Komiksowych trafił na czas do drukarni, jego premiera nastąpi - zgodnie z planem - podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w najbliższy weekend.
Na stronie numeru pojawił się również jego szczegółowy spis treści.
Zapraszamy na stoisko Centrali podczas Festiwalu!
CENTRALA potwierdziła kolejną premierę podczas 23. MFKiG w Łodzi – tym razem chodzi o komiks Dzieci i ludzie Marzeny Sowy (scenariusz) i Sandrine Revel (rysunek). Przedsprzedaż na stronie CENTRALI już trwa, a z fragmentami albumu można zapoznać się na ISSUU. Więcej aktualnych informacji o aktywności poznańskiego wydawnictwa przeczytacie na blogu SYGNAŁY Z CENTRALI.
Po miesięcznej przerwie, spowodowanej przygotowywaniem do druku czternastego numeru Zeszytów Komiksowych, wracamy do publikowania na naszej stronie recenzji albumów komiksowych. Tym razem zapraszamy do zapoznania się z recenzją albumu Podejdź bliżej Line Hoven, wydanego przez Centralę. Autorem recenzji jest Marcin Zembrzuski.
Z recenzji: "Nieczęsto spotyka się komiksy, które zaskakują nie punktami zwrotnymi, lecz spokojem i kameralnością, a których twórcy nad fabułę stawiają sjużet. Niemieckie Podejdź bliżej jest właśnie jednym z nich."
Zapraszamy do lektury!
13 października 2012 r. w American Corner w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6) o godz. 12:00 rozpocznie się 5 edycja polskiego 24h Comics Day, który potrwa... całą dobę. W tym czasie powstaną komiksy składające się z 24 stron, stworzone od początku do końca w czasie sesji 24-godzinnego rysowania. 24h to pomysł amerykańskiego komiksologa – Scotta McCloud'a. Więcej informacji na temat związany z międzynarodowym wydarzeniem 24h Comics Day znajdziecie na oficjalnej stronie projektu. Aktualizacje związane z wydarzeniem, można śledzić TUTAJ.
Organizator:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w Gdańsku
Partner projektu:
Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK.
W dniach 3-5 października 2012 r. podczas Festiwalu Form Muzycznych i Multimedialnych Transvizualia odbędą się warsztaty CO-MIXER. Miejscem wydarzenia zostanie Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, a CO-MIXERA poprowadzą wspólnie Jakub Babczyński i Piotr Szulc. Warsztaty potrwają od godz. 16:00 do 20:00. Więcej informacji znajdziecie w nocie prasowej (pdf, 31 KB) eventu. Udostępniamy również formularz zgłoszeniowy (doc, 355 KB) i zachęcamy do zapisów. Bieżące aktualizacje dotyczące Transvizualiów przeczytacie na fanpage’u festiwalu.
Ukazał się numer specjalny czasopisma MASKA pt. Superbohater - Mitologia Współcześności?, zawierający materiały z konferencji naukowej o tym samym tytule, która odbyła się w dniach 19-20 maja 2012 r. w Krakowie. Organizatorem wydarzenia i jednocześnie wydawcą MASKI jest Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Numer specjalny MASKI, można pobrać bezpłatnie w formie pdf'a (7,5 MB) na stronie czasopisma.
Przypominamy, że zgłoszenia referatów na konferencję naukową pt.: Komiks wobec zjawisk kultury popularnej, organizowaną przez Katedrę Kulturoznawstwa WSNHiD w Poznaniu, należy przesyłać do 10 października 2012 roku. Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 listopada 2012 r. Dalsze szczegóły znajdziecie w zaproszeniu (pdf, 42 KB). Zachęcamy do uczestnictwa!
CENTRALA zaprezentowała projekt plakatu IV Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura 2013. Już teraz zachęcamy do udziału w Ligaturze, która odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia 2013 r. w Poznaniu. Plakat przygotowała Ingrīda Pičukāne, odwiedźcie Jej bloga.
Ukazał się wrześniowy numer miesięcznika Notes Wydawniczy (9/2012), którego tematem przewodnim jest komiks. Jednocześnie Notes Wydawniczy patronuje wystawie komiksu Momenty były którą można oglądać do 3 października 2012 r. w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie. Wystawę przygotowali Monika Małkowska i Adam Gawęda. Aktualne informacje można śledzić na fanpage'u czasopisma.
5 października 2012 r. podczas 23. MFKiG w Łodzi odbędzie się premiera komiksu Ciemna strona księżyca Olgi Wróbel, który ukaże się nakładem CENTRALI. Autorka opisuje swój album w następujących słowach: to pamiętnik ciążowy, którego obiecałam sobie nie rysować, konfrontacja popkulturowych klisz, ludowych mądrości i zbiorowych wyobrażeń z moją codziennością trzech trymestrów, zbiór impresji ułożonych luźno w trzy rozdziały. Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi planszami Ciemnej strony księżyca, a także blogiem Olgi Wróbel.
W Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (ul. Warszawska 19), trwa wystawa Pocztówki z Białegostoku. Na ekspozycji znalazły się wielkoformatowe wydruki oraz oryginalne, wykonane akrylami plansze komiksowe autorstwa Joanny Karpowicz. Prace powstały do albumu o tym samym tytule, który autorka zrealizowała we współpracy z Cristianem Loghinem. Wystawę można oglądać do 10 listopada 2012 roku. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się 5-7 października 2012 roku. Tegorocznej edycji imprezy towarzyszą następujące wystawy:
> Wokół Conturu. Wystawa twórców komiksu, od 6 września do 7 października 2012 r., Ośrodek Działań Artystycznych (ul. Dąbrowskiego 5, Piotrków Trybunalski). Stowarzyszenie Twórców Contur to jeden z najważniejszych kolektywów komiksowych w Polsce, ekspozycja składa się z prac pięciu artystów (Jacek Frąś, Adrian Madej, Krzysztof Ostrowski, Tomasz Piorunowski, Tomasz Tomaszewski), skupionych wokół Conturu lub z nim zaprzyjaźnionych.
> W Centralnym Muzeum Włókiennictwa, (ul. Piotrkowska 282, Łódź), od 20 września do 28 października 2012 r. zaistnieje pięć różnych ekspozycji:
- Berenika Kołomycka. Monografia, wystawa prac laureatki Grand Prix 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
- ...do scenariusza Grzegorza Janusza, ekspozycja zbudowana jest z komiksów, które powstały do scenariuszy Grzegorza Janusza.
- Komiks iberyjski, wystawa prezentuje prace najlepszych autorów hiszpańskich i portugalskich.
- Polski komiks kobiecy, na ekspozycji obejrzeć będzie można komiksy doświadczonych autorek jak i debiutantek polskiej sceny komiksowej, m.in.: Aleksandry Spanowicz, Ewy Juszczuk, Joanny Karpowicz, Olgi Wróbel, Sylwii Resteckiej, Agaty Wawryniuk.
- Małgorzata Dmitruk – Historie z tego świata, na wystawie prezentowane są grafiki autorki w ciekawy sposób wykorzystujące narrację sekwencyjną.
Kuratorem wystaw jest Wojciech Łowicki (współpraca: Jakub Jankowski, Justyna Chodorowska, Kinga Kuczyńska, Berenika Kołomycka, Paweł Timofiejuk oraz Pączek).
Jest już znana prawie ostateczna lista współpracowników czternastego numeru Zeszytów Komiksowych, poświęconego sylwetce i twórczości Michała "Śledzia" Śledzińskiego. Publikujemy również ilustrację, która trafi na okładkę numeru.
Numer jest w tej chwili w składzie i wszystko wskazuje na to, że będzie miał premierę podczas MFKiG w Łodzi.
CENTRALA przygotowuje antologię komiksów polskich artystek Polish Famale Comics. Double Portrait. Album będzie zawierał ponad 130 stron komiksów 20 polskich autorek oraz dodatkowo 20 fotografii. Całość zostanie wydana w języku angielskim. Formułę książki ma poszerzyć wystawa, która odwiedzi kilka miast europejskich. Autorką plakatu i ilustracji na okładkę antologii jest Ola Szmida.
Przy okazji przypominamy i zachęcamy do lektury 3. numeru Zeszytów Komiksowych zatytułowanego Kobiety w komiksach.
22 czerwca 2012 - 3 września 2012
14 kwietnia 2012 - 18 czerwca 2012
25 lutego 2012 - 13 kwietnia 2012
4 października 2011 - 25 lutego 2012
28 lutego 2011 - 3 października 2011
19 listopada 2008 - 11 lutego 2011
1 lipca 2006 - 30 października 2008