„Zeszyty Komiksowe” są pierwszym w Polsce komiksowym czasopismem punktowanym. Za publikację na naszych łamach recenzowanego artykułu autorzy będą otrzymywali 4 punkty - zob. zestawienie na stronie Ministerstwa.

Dwudziesty ósmy numer „Zeszytów” (jesień 2019) będzie poświęcony STULECIU POLSKIEGO KOMIKSU. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     12 czerwca 2018 - Dzisiaj

     8 czerwca 2017 - 10 czerwca 2018

     11 stycznia 2016 - 21 maja 2017

     14 stycznia 2015 - 6 stycznia 2016

     19 lutego 2014 - 13 stycznia 2015

     8 listopada 2013 - 17 lutego 2014

     14 czerwca 2013 - 28 października 2013

     11 kwietnia 2013 - 13 czerwca 2013

     30 stycznia 2013 - 10 kwietnia 2013

     16 września 2012 - 30 stycznia 2013

16 września 2012:

23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się 5-7 października 2012 roku. Tegorocznej edycji imprezy towarzyszą następujące wystawy:

> Wokół Conturu. Wystawa twórców komiksu, od 6 września do 7 października 2012 r., Ośrodek Działań Artystycznych (ul. Dąbrowskiego 5, Piotrków Trybunalski). Stowarzyszenie Twórców Contur to jeden z najważniejszych kolektywów komiksowych w Polsce, ekspozycja składa się z prac pięciu artystów (Jacek Frąś, Adrian Madej, Krzysztof Ostrowski, Tomasz Piorunowski, Tomasz Tomaszewski), skupionych wokół Conturu lub z nim zaprzyjaźnionych.

> W Centralnym Muzeum Włókiennictwa, (ul. Piotrkowska 282, Łódź), od 20 września do 28 października 2012 r. zaistnieje pięć różnych ekspozycji:
- Berenika Kołomycka. Monografia, wystawa prac laureatki Grand Prix 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
- ...do scenariusza Grzegorza Janusza, ekspozycja zbudowana jest z komiksów, które powstały do scenariuszy Grzegorza Janusza.
- Komiks iberyjski, wystawa prezentuje prace najlepszych autorów hiszpańskich i portugalskich.
- Polski komiks kobiecy, na ekspozycji obejrzeć będzie można komiksy doświadczonych autorek jak i debiutantek polskiej sceny komiksowej, m.in.: Aleksandry Spanowicz, Ewy Juszczuk, Joanny Karpowicz, Olgi Wróbel, Sylwii Resteckiej, Agaty Wawryniuk.
- Małgorzata Dmitruk – Historie z tego świata, na wystawie prezentowane są grafiki autorki w ciekawy sposób wykorzystujące narrację sekwencyjną.

Kuratorem wystaw jest Wojciech Łowicki (współpraca: Jakub Jankowski, Justyna Chodorowska, Kinga Kuczyńska, Berenika Kołomycka, Paweł Timofiejuk oraz Pączek).

15 września 2012:

Jest już znana prawie ostateczna lista współpracowników czternastego numeru Zeszytów Komiksowych, poświęconego sylwetce i twórczości Michała "Śledzia" Śledzińskiego. Publikujemy również ilustrację, która trafi na okładkę numeru.

Numer jest w tej chwili w składzie i wszystko wskazuje na to, że będzie miał premierę podczas MFKiG w Łodzi.

3 września 2012:

CENTRALA przygotowuje antologię komiksów polskich artystek Polish Famale Comics. Double Portrait. Album będzie zawierał ponad 130 stron komiksów 20 polskich autorek oraz dodatkowo 20 fotografii. Całość zostanie wydana w języku angielskim. Formułę książki ma poszerzyć wystawa, która odwiedzi kilka miast europejskich. Autorką plakatu i ilustracji na okładkę antologii jest Ola Szmida.

Przy okazji przypominamy i zachęcamy do lektury 3. numeru Zeszytów Komiksowych zatytułowanego Kobiety w komiksach.

3 września 2012:

W ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (5-7 października 2012 r.), odbędzie się 12. Sympozjum Komiksologiczne, współorganizowane przez Uniwersytet Łódzki i Stowarzyszenie Twórców Contur. Wątek przewodni tegorocznego Sympozjum brzmi: Komiks fantastyczny w Polsce a polska fantastyka komiksowa – związki, wpływy i różnice w efektach kreowania obrazkowej SF-ery realizacji marzeń, nawiązując tym samym do 30-lecia miesięcznika Fantastyka. Zachęcamy do zapoznania się z notą prasową (pdf, 291 KB) wydarzenia oraz do udziału w spotkaniu i dyskusji. Więcej informacji o Sympozjach Komiksologicznych znajdziecie TUTAJ.

31 sierpnia 2012:

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją albumu Kiki z Montparnasse'u José-Louisa Bocquet i Catela, wydanego przez kulturę gniewu. Autorem recenzji jest Damian Kaja.

Z recenzji: "Komiksowa biografia autorstwa Catel i José-Louisa Bocqueta nie jest arcydziełem. Ale nie jest też miernotą. Kiki z Montparnasse'u to powieść graficzna momentami odważna, ale dużo częściej zachowawcza. Opowiedziana sprawnie, choć nigdy olśniewająca. Zdolna prowokować dyskusje, a przy tym przystępna w lekturze. Publikując francuski komiks, który nie mnoży kontrowersji (dotyczących życia bohaterki) za pomocą kontrowersyjnych środków (narracji), Kultura Gniewu wyciąga rękę do szerokiego grona czytelników."

Zapraszamy do lektury!

29 sierpnia 2012:

Aleksander Zograf, autor albumu Pozdrowienia z Serbii. Dziennik komiksowy z czasów konfliktu w Serbii, wydanego przez CENTRALĘ, odwiedzi 23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, odbywający się w dniach 5-7 października 2012 roku. Jednocześnie zachęcamy do lektury wywiadu z Aleksandrem Zografem, który przeprowadziła Wioletta Wiśniewska w 2011 roku.

29 sierpnia 2012:

W dniach 7-9 września 2012 r. odbędzię się 27. Helsiński Festiwal Komiksowy w Finlandii. CENTRALA odwiedzi festiwal, podczas którego zaprezentuje instalację Silence 2012 oraz udostępni swoje publikacje na giełdzie komiksowej. Program festiwalu w języku angielskim można znaleźć TUTAJ, polecamy także fanpage’a wydarzenia.

23 sierpnia 2012:

25-26 sierpnia 2012 r. w Bunkrze Sztuki w Krakowie odbędą się 6. Targi Ilustracji i Komiksu Alternatywnego Krótkie Historie. Organizatorzy w następujący sposób określają koncepcję wydarzenia: Krótkie Historie to pierwsze w Polsce targi ilustracji i alternatywnego komiksu, promujące przede wszystkim artystów młodego pokolenia, zainteresowanych różnorodnymi formami wizualnej narracji. Krótkie Historie to również kuratorska ekspozycja wywiedzionych z komiksu instalacji, obiektów, murali, limitowanych edycji grafik, unikatowych rysunków, artbooków i okolicznościowych pocztówek. Więcej informacji znajdziecie na fanpage’u wydarzenia.

Uczestnicy:
Ada Buchholc, Agnieszka Piksa, Ania Brzozowska, Bolesław Chromry, Dominika Bobulska, Gili Gili, Justyna Gryglewicz, Marjainez, Magdalena Sawicka, Helena Siemińska, Kuba Woynarowski.
Organizatorzy:
Orbis Pictus (Damian Siemień, Helena Siemińska, Kuba Woynarowski), Zbiornik Kultury.

23 sierpnia 2012:

We Wrocławiu rozpoczął się dzisiaj Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki POLCON. Impreza potrwa do 26 sierpnia 2012 r. W jej ramach odbywa się Strefa Komiksu, czyli blok tematyczny w całości poświęcony opowiadaniu obrazem. Szczegółowy program Strefy Komiksu przeczytacie TUTAJ. Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniu!

21 sierpnia 2012:

CENTRALA ogłosiła konkurs fotograficzny w związku z nadchodzącym Światowym Dniem Publicznego Czytania Komiksów, który przypada na 28 sierpnia 2012 r., czyli urodziny Jacka Kirby’ego. Konkurs zachęca do publicznego czytania już teraz – wychodząc z domu zabierzcie ze sobą komiks, czytajcie go w tramwaju, na ławce, na trawie w parku, gdziekolwiek. Przy okazji nie zapomnijcie udokumentować fotografią lektury komiksu. CENTRALA przygotowała nagrody dla najchętniej oglądanych zdjęć. Kompetycja potrwa do 27 sierpnia 2012 r. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu fotograficznego Dni Publicznego Czytania Komiksów z Centralą. Więcej sczegółów można znaleźć TUTAJ, warto również odwiedzić fanpage CENTRALI.

20 sierpnia 2012:

Dobra wiadomość dla wszystkich oczekujących na komiks pt. Goliat Toma GauldaCENTRALA ogłosiła przedsprzedaż tego albumu. Do 1 września 2012 r. można nabyć Goliata w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Sprawdźcie sami w internetowym sklepie CENTRALI, gdzie obejrzycie również przykładowe plansze komiksu. Krótki fragment z opisu wydawnictwa: Goliat, autorstwa jednego z najsłynniejszych brytyjskich rysowników, wyróżnia się subtelnym dowcipem i surowym stylem, a znaną od wieków historię ukazuje w odmiennym, rewolucyjnym świetle.

20 sierpnia 2012:

30 sierpnia 2012 r. o godz. 17:00 w Bibliotece Manhattan w Gdańsku rozpocznie się spotkanie z cyklu Dyskusyjny Klub Komiksu. Panel pt. Fantastyczne światy Neila Gaimana poprowadzi Przemysław Zawrotny, a wezmą w nim udział Damian Kaja oraz Przemysław Kołodziej. Podczas spotkania omówione zostaną utwory literackie i komiksowe Neila Gaimana, uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania takie jak: co kryje się za popularnością Gaimana w Polsce i skąd się ona bierze? Dlaczego utwory literackie i komiksowe Gaimana znajdują rzesze czytelników w dobie kryzysu czytelnictwa w Polsce? Czy tę popularność da się wytłumaczyć tylko niezwykłą wyobraźnią autora? Co Gaiman chce powiedzieć o ludziach, świecie, historii za pomocą swych utworów? Wstęp wolny, zachęcamy do udziału w dyskusji! Więcej szczegółów na stronie wydarzenia.

20 sierpnia 2012:

25 sierpnia 2012 r. o godz. 12:00 w Parku Oliwskim w Gdańsku odbędzie się Trójmiejskie Publiczne Czytanie Komiksów. Idea spotkania polega na promowaniu czytelnictwa i kultury komiksowej oraz rozwijaniu świadomości, iż lektura komiksów nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób najmłodszych. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie wydarzenia. Fotografie z zeszłorocznej edycji imprezy oglądać można na blogu Spellcastera - Kreskotok.

17 sierpnia 2012:

Na naszą stronę trafiła recenzja albumu GadKaszmatka Dominka Szcześniaka, redaktora naczelnego Ziniola. Komiks został wydany przez Ważkę. Autorką recenzji jest Magda Rucińska.

Z recenzji: "GadKaszmatka to istny pożeracz czasu. Zastosowana przez Dominika Szcześniaka pisownia tytułu sprawia, że brzmi on dwuznacznie. W efekcie, oprócz gadki, czytelnik otrzymuje gada - kreaturę, która jest wyjątkowo żarłoczna i gustuje w nieuchwytnym oraz nienamacalnym rodzaju pożywienia. Ta, chciałoby się powiedzieć, nazbyt prosta gra słowna została przez Szcześniaka wykorzystana w zabawny sposób. Jego komiks nie razi dosłownością, a raczej bawi tym, co dzieje się między słowami. Nie ma tu krokodyli goniących za zegarkami, ale jest za to sporo gadaniny oraz językowych reliktów przeszłości."

Zapraszamy do lektury!

15 sierpnia 2012:

Wrześniowy numer miesięcznika Notes Wydawniczy będzie w całości poświęcony komiksowi. Czasopismo porusza aktualne tematy rynku wydawniczego i księgarskiego, ukazuje się od maja 1992 roku. Polecamy fanpage'e Notesu, a dodatkowe informacje o czasopiśmie znajdziecie np. TUTAJ.

15 sierpnia 2012:

Od 15 września 2012 r. w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie, będzie można zapoznać się z wystawą KOMIKS! Momenty były. Wydarzenie ma dodatkowy, istotny wydźwięk, ponieważ jest pierwszą ekspozycją tego typu w historii warszawskiej galerii. Na wystawie, która potrwa do 6 października 2012 r., pojawią się prace polskich artystów takich jak: Ada Buchholc, Daniel Chmielewski, Jacek Frąś, Małgorzata Jabłońska, Janek Koza, Maciej Sieńczyk, Pati Synowiecka, Wiola Wnorowska.

Komisarze wystawy: Monika Małkowska, Adam Gawęda.
Patronem przedsięwzięcia został miesięcznik Notes Wydawniczy.

15 sierpnia 2012:

Na portalu Polter.pl do końca sierpnia 2012 r. trwa cykl Dni z Centralą. W ramach tej propozycji przeczytacie m.in. recenzję 13. numeru Zeszytów Komiksowych, poświęconego fenomenowi Mangi w Polsce. Tekst przygotował Rafał 'Capricornus' Śliwiak, zachęcamy do lektury. Więcej informacji o 13. numerze Zeszytów Komiksowych oraz spis treści znajdziecie TUTAJ.

14 sierpnia 2012:

Do 24 sierpnia 2012 r. można jeszcze przesyłać utwory komiksowe na konkurs pt. Droga uchodźców, organizowany przez Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom Polskiej Akcji Humanitarnej. Kompetycja skierowana jest do osób interesujących się tematyką uchodźczą, polega na zilustrowaniu wybranego tekstu, który ukazał się na portalu Refugee.pl (np. w zakładce Okiem Uchodźcy). Więcej informacji znajdziecie TUTAJ oraz w regulaminie konkursu.

14 sierpnia 2012:

25-28 marca 2013 r. odbędą się jubileuszowe, 50. Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii (Bologna Children’s Book Fair). Organizatorzy targów przyznają specjalne nagrody dla artystów w konkursie Illustrators Exhibition. Zachęcamy do udziału w kompetycji! Termin nadsyłania prac upływa 1 października 2012 roku. Szczegółowe zasady udziału w konkursie znaleźć można TUTAJ.

3 sierpnia 2012:

Dzisiaj publikujemy recenzję zbiorczego albumu Ratboy Krzysztofa "Prosiaka" Owedyka, wydanego przez kulturę gniewu. Autorką tekstu jest Emilia Walczak.

Z recenzji: "Lektura Ratboya to trochę tego typu podróż w czasie (i przestrzeni: na Śląsk i do Wielkopolski), jakby czytać Barbarę Radziwiłłównę z Jaworzna-Szczakowej Michała Witkowskiego, tyle że narrator twardo stoi tu po 'drugiej stronie mocy' i zamiast płynąć wraz z nurtem nowego systemu - pokazuje mu wielkiego 'fucka'."

Zapraszamy do lektury!

1 sierpnia 2012:

21-22 listopada 2012 r. Katedra Kulturoznawstwa WSNHiD w Poznaniu organizuje konferencję naukową pt.: Komiks wobec zjawisk kultury popularnej. Konferencja ma w założeniu stanowić otwarte forum dyskusyjne dla badaczy z różnych środowisk i różnych dyscyplin. Wśród proponowanych zagadnień znalazły się m.in.:


– (nie)ludyczność komiksu,
– komiks jako narzędzie komunikowania rzeczywistości,
– komiks wobec innych sztuk popularnych,
– komiks wobec różnych form kultury,
– recepcja komiksu jako wyznacznik jego miejsca w świecie sztuki i rzeczywistości społecznej,
– komiks a zjawisko popularyzacji rzeczywistości,
– komiks w Internecie,
– komiks w edukacji.

Zgłoszenia referatów należy przesyłać do 10 października 2012 roku. Udostępniamy zaproszenie (pdf, 42 KB) na konferencję, w którym znajdziecie dodatkowe informacje dotyczące wydarzenia.

1 sierpnia 2012:

CENTRALA przygotowała cztery specjalne zestawy komiksów na lato. Każdy znajdzie coś dla siebie:
1) zestaw do lasu (dla lubiących naturę) (jpg, 868 KB)
2) zestaw nad wodę (medytacyjny) (jpg, 646 KB)
3) zestaw 2+1 (rodzinny) (jpg, 801 KB)
4) zestaw w góry (dla aktywnych) (jpg, 672 KB)
Oferta jest ważna do końca sierpnia 2012 roku. Więcej na jej temat można przeczytać TUTAJ. Ilustracje wakacyjnej propozycji CENTRALI przygotowała grupa MASZIN.

29 lipca 2012:

3 sierpnia 2012 r. o godz. 17:00 w Galerii SOS Sztuki (Lublin, ul. Grodzka 36a/4 I.p) odbędzie się wernisaż wystawy Maciej Pałka FTW!. Ekspozycja jest przekrojowym podsumowaniem 10 lat twórczości jednego z najciekawszych przedstawicieli polskiej alternatywy komiksowej. Zajrzyjcie również na bloga i witrynę artysty. Przypominamy przy okazji o niedawno wydanym albumie Poemat o mieście Lublinie Józefa Czechowicza, którego wersję komiksową Maciej Pałka przygotował wspólnie z Florą Nastaj i Karolem Konwerskim.

Maciej Pałka (ur. 1980 r.): artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych; animator kultury komiksowej; wyznawca etosu DIY; weteran kserowanych zinów epoki kleju i nożyczek; prowadzi pracownię komiksu przy Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie.

29 lipca 2012:

1 sierpnia 2012 r. o godz. 19:00 w klubie Projekt (Warszawa, ul. Wileńska 21) rozpocznie się wernisaż wystawy malarskich prac Szawła Płóciennika pt. deZINTEGRACJA pŁÓCIENNA. Ekspozycję będzie można oglądać do końca sierpnia bieżącego roku. Zachęcamy również do zapoznania się z blogiem artysty.

Szaweł Płóciennik (ur. 1987 r.): plastyk, rysownik komiksowy, autor noweli graficznej Sprane dżinsy i sztama (wyd. 2010 r.), twórca serii: Póka Zoo, Pakiernia, Gabriel Alfons, redaktor naczelny magazinu Hardkorporacja; muzyk, wokalista zespołów: Żelazna Brama i Apacze z wolnej woli.

25 lipca 2012:

W Galerii Kordegarda w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17) trwa wystawa Dziennik Getta – Rysunki. Z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, którą można oglądać do 12 sierpnia 2012 roku. Na ekspozycji znajdziecie m.in.: rysunki Rozenfelda przedstawiające realia getta, prezentowane po raz pierwszy szerszej publiczności. Towarzyszą im prace Witolda Lewinsona i Mirosława Bałki. Więcej o wystawie przeczytacie np. TUTAJ, a także TUTAJ.

Kurator wystawy: Piotr Żuchowski.
Organizatorzy: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Narodowe Centrum Kultury.

25 lipca 2012:

Zachęcamy do udziału w niecodziennym konkursie Blogerzy dla Korczaka, który potrwa do 21 listopada 2012 roku. Pomysłodawcy inicjatywy – autorzy bloga Książki Zbójeckie – mają przede wszystkim na celu wspomaganie pamięci i szerzenie wiedzy o Januszu Korczaku. Twórcza forma upamiętnienia Starego Doktora jest dowolna – może to być np. komiks. Szczegóły i regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ oraz na fanpage’u wydarzenia.

19 lipca 2012:

20 lipca 2012 r. o godz. 21:30, w Galerii Bunkier Sztuki, Przestrzeń Otwarta (wejście od strony ul. Szczepańskiej) w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Wielki Atlas Ciot Polskich. Ekspozycję tworzą wyselekcjonowane przez Kubę Woynarowskiego prace autorów Atlasu, stanowiącego komiksową adaptację książki Michała WitkowskiegoLubiewo. Wystawa organizowana jest w ramach tegorocznego Zbiornika Kultury. Wernisaż poprzedzi o godz. 20:00 panel dyskusyjny (poświęcony zagadnieniom adaptacji, komiksom i związkom literatury ze sztukami wizualnymi), w którym udział wezmą: Tomasz Charnas, Kuba Oleksak, Agnieszka Piksa, Rafał Stanowski, Kuba Woynarowski. Wystawę można oglądać do 26 lipca 2012 roku.

Organizatorzy: Galeria Bunkier Sztuki, Korporacja Ha!art, Zbiornik Kultury, współpraca: Orbis Pictus, kurator: Kuba Woynarowski, koordynatorka: Karolina Więckowska.

11 lipca 2012:

Autor bloga ComicBa.se poświęconego komiksom internetowym planuje stworzyć projekt, którego myślą przewodnią jest ułatwienie i poszerzenie dostępu do legalnych cyfrowych wersji publikacji komiksowych. Już jakiś czas temu na ComicBa.se pojawiła się prośba o pomoc i wsparcie w rozwijaniu tego pomysłu. Potrzebna jest przede wszystkim baza autorów i wydawców, za którą postępowałaby w przyszłości łatwa i powszechna dystrybucja e-komiksów. Więcej informacji o projekcie znajdziecie TUTAJ oraz na fanpage’u bloga.

10 lipca 2012:

Wejherowskie Centrum Kultury organizuje Bezpłatne warsztaty scenopisarstwa komiksowego, które potrwają od 30 lipca do 10 sierpnia 2012 r. (w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie). Uczestnicy zajęć będą mogli doskonalić konstruowanie dialogów, rozwinąć techniki narracyjne, a także, ogólnie – zapoznać się z różnymi sposobami tworzenia scenariuszy komiksowych, z naciskiem na krótką formę (komiksowy short). Tematy zajęć, informacje o zapisach i dodatkowe szczegóły znajdziecie TUTAJ.

9 lipca 2012:

Nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art ukazał się Wielki Atlas Ciot Polskich – czyli komiksowa adaptacja powieści Lubiewo Michała Witkowskiego. Różnorodną i mozaikową „geografię” Atlasu stworzyli czołowi polscy artyści graficy. Fragmenty publikacji można obejrzeć TUTAJ.

Autorki i autorzy: Balbina Bruszewska, Ada Buchholc, Daniel Chmielewski, Anna Czarnota, Justyna Gryglewicz, Daniel Gutowski, Katarzyna Janota, Ewa Juszczuk, Karol Konwerski, Janek Koza, Krzysztof Ostrowski, Bartek Materka, Maciej Pałka, Agnieszka Piksa, Marcin Podolec, Michał Rzecznik, Sławomir Shuty, Maciej Sieńczyk, Jakub Skoczek, Beata Sosnowska, Wojciech Stefaniec, Jacek Stefanowicz, Anna Helena Szymborska, Mikołaj Tkacz, Julian Tomaszuk, Agata Wawryniuk, Kuba Woynarowski, Olga Wróbel.

7 lipca 2012:

Dzisiaj publikujemy recenzję albumu Somnambule Anke Feuchtenberger, wydanego przez Centralę i Tranzyt. Autorem tekstu jest Damian Kaja.

Z recenzji: "Autorski album Anke Feuchtenberger w warstwie wizualnej sytuuje się na rubieżach medium: między wyrafinowaną grafiką zdjętą ze ścian muzeum sztuki współczesnej a urokliwą prostotą kreskówek. Mało w nim słów, choć dużo treści. Miłośnicy mainstreamowych opowieści obrazkowych poczują się zdezorientowani, bo ta Kraina Snów nie przypomina uładzonych logiką fantastycznych przestrzeni Gaimanowskich. Somnambule to swoista liryka oniryczna, dyskutująca w rysunkach kwestie ciała, płci, rzeczy, nieświadomości."

Zapraszamy do lektury!

7 lipca 2012:

W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli trwa retrospektywna wystawa Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu, którą można oglądać do 19 sierpnia 2012 r. Ekspozycja obejmuje kilkaset oryginalnych prac z wszechstronnego dorobku artysty. Znajdują się na niej m.in. wczesne dokonania ilustratorskie, projekty okładek do książek, płyt oraz rysunków satyrycznych. Prace komiksowe reprezentują plansze komiksowe, projekty postaci i okładek (np. Thorgal, Fantastyczny rejs, Yans, Zemsta hrabiego Skarbka, Kapitan Żbik, Pilot Śmigłowca). Dopełnieniem wystawy są prace malarskie, część w formie wielkopowierzchniowych wydruków oraz projekt wideo ukazujący artystę przy pracy. Wydarzeniu towarzyszy wystawa plenerowa - zogniskowana wokół serii Thorgal - można ją znaleźć na placu przed kinem Ballada, ul. Staszica 14 w Stalowej Woli.

Kurator / aranżacja: Piotr Rosiński, koordynator: Magdalena Wielgocka, współpraca: Monika Kuraś.

5 lipca 2012:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem medialnym drugą edycję międzynarodowego konkursu na komiks przeznaczony dla dzieci i młodzieży ABECEDEX 2012 – czyli kolejną ważną i potrzebną inicjatwę CENTRALI. Kompetycja ma na celu promocję ambitnych – o wysokich walorach artystycznych i wychowawczych – utworów komiksowych przeznaczonych dla młodszych odbiorców. Zadaniem konkursu jest także zwrócenie uwagi na bogactwo tej gałęzi komiksu, słabo rozwiniętego w Polsce i ograniczającego się właściwie do publikacji komercyjnych. Nabór prowadzony jest w dwóch kategoriach odbiorców: dzieci i młodzież. Nagrodzone komiksy zostaną opublikowane w formie książek. Konkurs ma zasięg międzynarodowy, a jego roztrzygnięcie nastąpi 9 września 2012 r. (termin składania prac upływa 31 sierpnia 2012). 1 nagroda w każdej z dwóch kategorii konkursowych wynosi 3000 zł. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu oraz formularzem zgłoszeniowym.

Konkurs organizowany jest przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania.
Autorką plakatu jest María Inés Gul – zwyciężczyni konkursu ABECEDEX 2011.

4 lipca 2012:

5 lipca 2012 r. o godz. 18:00 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu odbędzie się wernisaż wystawy Czas na komiks, która potrwa do 31 sierpnia 2012 r. Projekt wystawienniczy obejmuje przegląd dokonań rysowników działających w obszarze „komiksu realistycznego”, którzy tworzą komiksy wysublimowane graficznie i narracyjnie, przełamują schematy fabularne, przebudowują język komiksu i przemycają do medium przeznaczonego dla masowego odbiorcy „treści artystyczne”. Na wystawie będzie można obejrzeć komiksy dyplomowe Olafa Ciszaka, Autobiografię Jacka Frąsia, fragmenty z Mikropolis, Romantyzmu i Achtung Zelig! Krzysztofa Gawronkiewicza, Demokrację Adriana Madeja, komiksy Krzysztofa Ostrowskiego (m.in. Plastelinę), Macieja Sieńczyka (Wrzątkun) i Aleksandry Spanowicz (Dekameron, fragmenty Butów), najnowsze realizacje Jakuba Rebelki (Zakonnice Zombie), Benedykta Szneidera (Diefenbach. Zanim wzejdzie świt) oraz Przemysława Truścińskiego (m.in. Wiedźmin, Z przyczyn społecznych). Kuratorem wystawy jest Piotr Machłajewski, a za jej produkcję odpowiada Galeria BWA w Jeleniej Górze.

4 lipca 2012:

Do 15 lipca 2012 r. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie prezentuje wystawę Sztuka komiksu?, której główny wątek stanowi Opowieść wizualna grupy artystycznej Gili Gili. Projekt stara się uchwycić wyjątkowość komiksu jako osobnego medium artystycznego operującego własnym, niepowtarzalnym językiem i sposobem kształtowania narracji. Więcej szczegółów można znaleźć w nocie prasowej wydarzenia (jpg, 267 KB).

...Starsze aktualności:

     18 kwietnia 2012 - 4 lipca 2012

     5 marca 2012 - 18 kwietnia 2012

     19 października 2011 - 3 marca 2012

     28 lutego 2011 - 5 października 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 24 VI 2019