Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     24 marca 2019 - Dzisiaj

     4 lutego 2019 - 18 marca 2020

     22 listopada 2017 - 30 stycznia 2019

     29 października 2016 - 7 listopada 2017

     27 marca 2015 - 27 października 2016

     26 czerwca 2014 - 26 marca 2015

     15 grudnia 2013 - 9 czerwca 2014

     13 lipca 2013 - 12 grudnia 2013

     10 maja 2013 - 13 lipca 2013

     6 marca 2013 - 6 maja 2013

1 marca 2013:

Na stronie piętnastego numeru Zeszytów pojawił się wstępny spis treści numeru - lista wszystkich artykułów. Zapraszamy do zapoznania się z nim!

26 lutego 2013:

W dniach 25.02.-25.03.2013 r. w Goethe-Institut (Rynek Główny 20, Kraków) oglądać można wystawę Komiks, manga & Co. – współczesna kultura komiksowa w Niemczech, na której zaprezentowano prace awangardowych twórców komiksu, takich jak: Anke Feuchtenberger, Arne Bellstorf, Mawil, Ulf K. W ramach wystawy 2 marca 2013 r. rozpoczną się warsztaty Zastosowanie komiksów w nauczaniu języka niemieckiego. Dalsze informacje o wydarzeniu można przeczytać TUTAJ. Warto przy okazji przywołać rozmowę Anny Biskupskiej z Anke Feuchtenberger - autorką wydanego przez Centralę komiksu Somnambule.

25 lutego 2013:

Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy na 2013 r. zapowiedziało publikację dwóch książek Jerzego Szyłaka: Komiks w szponach miernoty oraz Gra ciałem. Pierwsza z nich ma ukazać się już w marcu. Kolorowe Zeszyty, we współpracy z wydawcą, udostępniły fragment książki Szyłaka. Zachęcamy do lektury! Bieżące informacje dotyczące publikacji Timof i cisi wspólnicy można również obserwować na fanpage'u wydawnictwa.

22 lutego 2013:

W ramach 4 edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA (18-21.04.2013, Poznań) ogłoszono następujące konkursy:

> SILENCE 2013 regulamin
> LIGATURA PITCHING 2013 formularz

Już teraz zachęcamy do udziału w Ligaturze 2013. Bieżące wpisy dotyczące wydarzenia można śledzić na profilu fb. Plakat festiwalu przygotowała Ingrīda Pičukāne.

20 lutego 2013:

W pierwszym tygodniu marca 2013 r. w serii Editio Wydawnictwa HELION ukaże się książka Batman i filozofia. Mroczny rycerz nareszcie bez maski. Jej autorzy to: Mark D. White, Robert Arp, William Irwin, wersję polską tekstu zawdzięczamy Oldze Kwiecień-Maniewskiej. Pierwotnie książka ukazała się w serii Wiley: The Blackwell Philosophy and Pop Culture Series. Udostępniamy fragment publikacji (pdf, 918 KB), zachęcający do przyszłej lektury. Jednocześnie przypominamy, że to właśnie fenomen Batmana będzie głównym wątkiem piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych.

19 lutego 2013:

Mamy zaszczyt oficjalnie ogłosić regulamin konkursu (pdf, 170 KB) na komiks związany z przypadającą w tym roku rocznicą kopernikańską! Zapraszamy wszystkich chętnych! O dalszych losach wydarzenia, wynikach obrad jury oraz wystawach, warsztatach czy prelekcjach będziemy informowali na bieżąco, dzięki uprzejmości naszego zaprzyjaźnionego portalu!


Z pozdrowieniami i życzeniami powodzenia,
Tomasz Marciniak i Wojtek Łowicki

11 lutego 2013:

22 lutego 2013, o godz. 17:00 w Pracowni Komiksowej w Gdańsku (Biblioteka Manhattan, ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk) odbędzie się panel dyskusyjny Fenomen Marvela - popkulturowy panteon herosów. W spotkaniu, które poprowadzi Przemysław Zawrotny udział wezmą: Damian Kaja i Przemysław Kołodziej. Podczas dyskusji poruszone zostaną wątki takie jak: przemiany zamaskowanych herosów w wymiarze historycznym, ich wpływ na rozwój komiksu (oraz kina rozrywkowego), a także na kształt samego wydawnictwa Marvel i jego oferty. Spotkanie organizowane jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Komiksu WMBP im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Dalsze informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

9 lutego 2013:

19 lutego 2013 r. zespół w składzie: Wojtek Łowicki i Tomek Marciniak oficjalnie ogłosi konkurs na komiks. Ta data związana jest z urodzinami Mikołaja Kopernika. Więcej szczegółów wkrótce!

9 lutego 2013:

Serwis komiks.polter.pl udostępnił zestawienie wydawnictw komiksowych z 2012 r. autorstwa Kuby Jankowskiego.
W artykule znalazła się m.in. krótka analiza czternastego numeru Zeszytów Komiksowych o Michale Śledzińskim. Redakcja komiks.polter.pl poświęciła również uwagę Szkicownikowi Śledzia. Zachęcamy do lektury!

6 lutego 2013:

Dwutygodnik kulturalny artPAPIER udostępnił czytelnikom nowy blok tekstów - KOMIKS. Raz w miesiącu, czyli co drugi numer artPAPIERu, dział ten będzie uzupełniany nowymi artykułami. Zachęcamy do lektury pierwszej porcji materiałów, a w niej m.in. o seriach Battle Royale oraz Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, o Dzikich Lucie Lomovej, Wszystko zajęte Marcina Podolca, Rozmówkach polsko-angielskich Agaty Wawryniuk, a także o Polish female comics. Double portrait.

4 lutego 2013:

8 lutego 2013 r. o godz. 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie (ul. Łubieńskiego 11) odbędzie się wernisaż wystawy Za Imperium. Sceny batalistyczne. Ekspozycja wybranych scen bitewnych, zaczerpniętych z t.1 trylogii Za Imperium - komiksu autorstwa Merwana Chabane’a i Bastiena Vivèsa, prezentowana jest w ramach IV Konwentu Fantastyki Fantasmagoria. Szerszy opis i przykładowe plansze komiksu możecie znaleźć TUTAJ i TUTAJ.

2 lutego 2013:

Polecamy Waszej uwadze rozmowę Piotra Siudy z Michałem Chudolińskim pt. Filmowy Batman, czyli o skomplikowanych relacjach dobra i zła - część 1 oraz część 2. Wywiad związany jest przede wszystkim z pracą magisterską Michała Chudolińskiego zatytułowaną Filmowe uniwersum Batmana. Różne rodzaje dewiacji u bohaterów. Michał Chudoliński jest m.in. byłym redaktor serwisu BatCave i magazynu KZ, a także redaktorem gościnnym 15. numeru Zeszytów Komiksowych - w całości poświęconemu Mrocznemy Rycerzowi.

2 lutego 2013:

6 lutego 2013 r. o godz. 18:00 w krakowskim Instytucie Cervantesa (ul. Kanonicza 12) rozpocznie się kolejna edycja wystawy Komiks Iberyjski. Półwysep w kadrach. Wernisażowi będzie towarzyszył panel dyskusyjny poświęcony komiksowi hiszpańskiemu i portugalskiemu, w którym udział wezmą: Tyto Alba oraz Jakub Jankowski. Wystawę Półwysep w kadrach można oglądać do 8 marca 2013 roku. Po raz pierwszy pokazywana była w ramach Festiwalu Komiksowa Warszawa w 2012 roku. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z warszawskiej edycji ekspozycji, na blogu Kopiec Kreta Macieja Gierszewskiego.

31 stycznia 2013:

Do 10 lutego 2013 r. potrwa przedsprzedaż albumu Za Imperium, t. 1: Honor autorstwa Merwana Chabane’a i Bastiena Vivèsa, wydanego przez CENTRALĘ. Szerszy opis i przykładowe plansze komiksu możecie znaleźć TUTAJ i TUTAJ. Zapraszamy również do obejrzenia wywiadu z rysownikiem Bastienem Vivès.

30 stycznia 2013:

Zachęcamy do lektury rozmowy z Szarlotą Pawel - mistrzynią komiksu z czasów PRL-u. W wywiadzie przeczytacie m.in. o pracy w czasopiśmie Świat Młodych, kulisach tworzenia opowieści komiksowych dla młodzieży oraz niedawnym wznowieniu przygód Kleksa i serii Kubuś Piekielny. Rozmowę przeprowadził Sebastian Frąckiewicz.

30 stycznia 2013:

7 lutego 2013 r. w sopockim Klubie Atelier (al. Mamuszki 2) o godz. 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy prac Agnieszki Szczepanik pt. Pod spodem. Ekspozycja obejmie etapy od: nie chce jej się z nim po: nie ma z kim, czyli trochę o związkach, rozstaniach i poszukiwaniach. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia. Twórczość Agnieszki Szczepanik możecie oglądać również na stronie paplaLala oraz na Jej fanpage'u.

20 stycznia 2013:

Na serwisie Dzika Kultura.pl ukazał się tekst Andrzeja Kłopotowskiego Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Śledziu..., poświęcony czternastemu numerowi Zeszytów Komiksowych oraz Szkicownikowi Michała Śledzińskiego, który opublikowało Wydawnictwo ATY. Zachęcamy do lektury wszystkich trzech pozycji!

18 stycznia 2013:

19 stycznia 2013 r. o godz. 19:00 w Cafe Fikcja w Gdańsku (al. Grunwaldzka 99/101, antresola) odbędzie się spotkanie z Agatą Wawryniuk oraz wernisaż prac autorki, promujące album Rozmówki polsko-angielskie. W swoim komiksie Wawryniuk porusza aktualne współcześnie kwestie związane z doświadczeniem emigracji młodego pokolenia Polaków.

Więcej szczegółów o wydarzeniu można znaleźć TUTAJ.

7 stycznia 2013:

CENTRALA udostępniła okładkę książki Łukasza Kowalczuka pt.: TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat 90. w Polsce, której wydanie zaplanowano na połowę 2013 roku. Łukasz Kowalczuk jest m.in. autorem zina Nienawidzę ludzi, wraz z Maciejem Czapiewskim i Łukaszem Godlewskim współtworzy także wydawnictwo komiksowe SmallPress.pl

Rysunek na okładkę książki przygotował Marcin Rustecki - były redaktor naczelny Wydawnictwa TM-Semic.

21 grudnia 2012:

Na naszą stronę trafiła dziś recenzja komiksu Goliat Toma Gaulda, napisana przez Damiana Kaję. Fragment tekstu:

Prostolinijne rysunki Toma Gaulda mają unikalną właściwość zasysania uwagi czytelnika, który rychło zdaje sobie sprawę, że przygląda się nie anegdocie o ludzikach skleconych z kresek, ale opowieści o ludziach z krwi i kości. Tyle że zmienionych w mit. I na powrót z mitu wyłuskanych. (...czytaj dalej).

21 grudnia 2012:

Łotewski kuš! zapowiada nową serię mini kuš!, która ukaże się w styczniu 2013. Dzielimy się tą wiadomością, ponieważ numer 12 mini kuš! to komiks Macieja Sieńczyka Historyjki, w którym pojawi się sześć przetłumaczonych opowieści, publikowanych wcześniej we Wrzątkunie i Przygodach na bezludnej wyspie. Więcej informacji znajdziecie tutaj. Wydawnictwo będzie można nabyć w sklepie CENTRALI.

17 grudnia 2012:

W tym roku CENTRALA również przygotowała akcję Mądre komiksy na mądre święta, czyli możliwość zakupu kilku albumów w pakiecie, po atrakcyjnej cenie. Dostępne są:

- CZARNY RENIFER: Dzicy, Dzieci i ludzie, Goliat + pocztówki + notes TM Semic
- CZESKI ŚNIEG: Dzicy + Anna chce skoczyć + trylogia Alois Nebel
- NOWE SANIE: Dzieci i ludzie + Anna chce skoczyć lub Goliat + Anna chce skoczyć

Akcja Mądre komiksy na mądre święta potrwa do 31 grudnia 2012 do godz. 13:00.

7 grudnia 2012:

Zachęcamy do zapoznania się z recenzją komiksu Ciemna strona księżyca Olgi Wróbel, którą przygotowała Emilia Walczak. Fragment tekstu:

Poznańska Centrala wypuściła właśnie na rynek zeszyt Olgi Wróbel zatytułowany "Ciemna strona Księżyca", sytuujący się gdzieś w pobliżu "Projektu: człowiek" Agaty "Endo" Nowickiej i "Czwórki na pokładzie" Dominiki Węcławek - czyli mamy do czynienia z polskim komiksowym pamiętnikiem ciążowym. Co oznacza magiczna fraza "dziewięć miesięcy"? A może raczej: faza? Księżyca? Przekonajcie się sami!...(...czytaj dalej).

5 grudnia 2012:

6 grudnia 2012 r. o godz. 21:00 w Klubie FAMA w Białymstoku (ul. Legionowa 5), rozpocznie się wernisaż wystawy chorwackiego komiksu KOMIKAZE. Wystawa organizowana jest we współpracy z projektem CENTRALA – Central Europe Comics Art. Gościem specjalnym będzie Michał Słomka, który opowie o chorwackich komiksach. Więcej informacji związanych z wydarzeniem znajdziecie w Sygnałach z Centrali.

W Białymstoku trwa jednocześnie Festiwal ŻubrOFFka, czyli VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych.

2 grudnia 2012:

15 grudnia 2012, o godz. 17:00 w Pracowni Komiksowej w Gdańsku (Biblioteka Manhattan, ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk) odbędzie się panel dyskusyjny Wszystkie wcielenia Batmana. W spotkaniu, które poprowadzi Przemysław Zawrotny udział wezmą: Damian Kaja i Przemysław Kołodziej. Dyskusja będzie zogniskowana na: szeroko rozumianych przemianach wizerunkowych Batmana, różnych perspektywach, z jakich bywał ukazywany w komiksach i filmach oraz kontekstów, w które wplątywali tę postać twórcy. Spotkanie organizowane jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Komiksu WMBP im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Więcej szczegółów przeczytać można na stronie wydarzenia.

Zachęcamy jednocześnie do nadsyłania tekstów i komiksów do piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych, poświęconego postaci Batmana. Ostateczny termin nadsyłania tekstów to 10 grudnia 2012, na komiksy czekamy do końca stycznia 2013.

2 grudnia 2012:

9 grudnia 2012, o godz. 16:00 w sopockim Instytucie Spraw Wszelakich (ul. 3 maja 69 C, Sopot) odbędzie się spotkanie: Instytut spraw komiksowych - Dziewczyny zapraszają chłopaków!.

W programie przewidziano m.in.:
- spotkania autorskie z: Agnieszką Szczepaniak, Beatą Sosnowską, Kingą Kuczyńską, których moderatorem będzie Przemysław Zawrotny
- prezentację projektu Dziewczyny też rysują komiksy!
- czytelnię zinów
- bitwę komiksową Dziewczyny wyzywają chłopaków!
- chillout w rytmie komiksowych soundtracków
Dalsze informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Arteria, Instytut Spraw Wszelakich, Kwartalnik Artystyczny Bliza.

30 listopada 2012:

Nakładem CENTRALI ukazał się najnowszy album Lucié Lomovej - Dzicy. Fragment z opisu wydawcy: Jest to komiksowa opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach, które przedstawił w swoich zapiskach młody czeski podróżnik i botanik Alberto Vojtěch Frič. Zimą 1908 r. przywozi on z Paragwaju do Europy indianina Czerwiusza, którego plemię dziesiątkuje nieznana choroba. Ujmująca historia o spotkaniu dwóch ludzi z zupełnie innych światów i kultur.... Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi planszami komiksu.

Warto podkreślić, że 1% od ceny okładkowej komiksu jest przeznaczony dla czeskiego Stowarzyszenia CHECOMACOCO, które wspiera programy pomocy dla Indian z plemienia Czamakoko (hiszp. Chamacoco).

30 listopada 2012:

4 grudnia 2012 r., na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskego (sala 3.67, ul. Wita Stwosza 55, 80-952 Gdańsk-Oliwa), o godz. 16:35 odbędzie się Spotkanie Koła Naukowego Filmoznawców UG: Komiks, dotyczące adaptacji komiksowych. Dyskusja, którą będzie moderował Kajetan Kusina oscylować ma wokół filmów takich jak: Sin City, Watchmen, Mroczny Rycerz powstaje czy Constantine. Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!

Autorem plakatu jest Piotr Wełnowski.

30 listopada 2012:

30 listopada 2012 r. w Muzeum Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy Religia w komiksie, czyli wątki religijne z komiksowej perspektywy. Na ekspozycji znajdą się m.in.: prace z nurtu SF, komiksy autorów wspierających propagandę PRL-u, ale także komiksy polskiego undergroundu lat 90. XX w. - wszystkie oscylujące wokół wątków wiary i wyobrażeń religijnych. Słowo wstępne oraz prelekcję na temat znaczenia religii w komiksie wygłosi socjolog kultury dr Tomasz Marciniak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kurator wystawy: Wojciech Łowicki, autor cyklu ekspozycji Cztery pory roku z satyrą i komiksem.

30 listopada 2012:

Przypominamy o możliwości korzystania i uzupełniania Kopalni Wiedzy o Komiksie. Zachęcamy wszystkich do dopisywania artykułów, książek, czasopism, stron internetowych i innych publikacji, dotyczących komiksów. W Kopalni znajduje się w obecnie ponad 1080 pozycji, ale liczymy na Wasze wsparcie w dalszym jej pogłębianiu!

Przed użyciem prosimy szczegółowo zapoznać się z instrukcjami, zamieszczonymi bezpośrednio w formularzu dodawania nowych wpisów.

16 listopada 2012 :

17 listopada 2012 r. w siedzibie Fundacji MaMa (Mama Cafe, ul. Wilcza 27b, Warszawa) o godz. 12:00, odbędzie się spotkanie autorskie z Olgą Wróbel, wokół Jej komiksu Ciemna strona księżyca. Książka Olgi Wróbel wydana niedawno przez CENTRALĘ dedykowana jest między innymi wszystkim tym, którzy okres dziewięciomiesięcznej ciąży widzą jedynie jako błogi i spokojny stan przygotowania się kobiety do macierzyństwa. Zapraszamy!

13 listopada 2012:

W dniach 21-22 listopada 2012 r. odbędzie się konferencja naukowa pt.: Komiks wobec zjawisk kultury popularnej, organizowana przez Katedrę Kulturoznawstwa WSNHiD w Poznaniu (sala 003). Udostępniamy szczegółowy program konferencji (pdf, 31,5 KB). Konferencja ma w założeniu stanowić otwarte forum dyskusyjne dla badaczy z różnych środowisk i różnych dyscyplin. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych, zapraszamy!

Autorką plakatu konferencji jest Marjainez, zachęcamy do odwiedzenia Jej autorskiej witryny.

26 października 2012:

Do Składnicy Naukowej trafiły dzisiaj trzy nowe prace:

- Michał Chudoliński, praca licencjacka pt. Przejawy anarchizmu w komiksie V jak Vendetta Alana Moore'a.

- Eliza Kozielewska, praca licencjacka pt. Komiksowy underground. Rys historyczny początków komiksu alternatywnego.

- Klaudia Sordyl, praca licencjacka pt. Związki fabularnego amerykańskiego filmu z komiksem na przykładach adaptacji filmowych Batmana.

Zapraszamy do lektury!

22 października 2012:

Ogłaszamy nabór tekstów oraz komiksów do piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych poświęconego Mrocznemu Rycerzowi z Gotham, Batmanowi! Wszystkich fanów, krytyków, naukowców zainteresowanych napisaniem tekstu o Człowieku Nietoperzu prosimy o zgłaszanie tematów w redakcji oraz bezpośrednio u Michała Chudolińskiego, który w pracach nad niniejszym numerem pełni gościnnie obowiązki redaktora prowadzącego.

Zapraszamy również wszystkich rysowników, dla których postać i losy Batmana (oraz innych bohaterów, znanych z jego przygód) stanowią przedmioty fascynacji oraz źródła inspiracji. Ostateczny termin nadsyłania tekstów to 10 grudnia 2012 r., na komiksy czekamy do końca stycznia 2013 roku. Wkrótce udostępnimy więcej szczegółów o planowanej zawartości piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych - zaglądajcie na naszą stronę.

16 października 2012:

Wspieramy nową inicjatywę CENTRALIZobacz, Usłysz, Powiedz. Pomysł polega na rozbudowaniu dystrybucji komiksów w Polsce. Jeśli znacie dobrą księgarnię, bibliotekę lub inne miejsce, gdzie zaglądacie w poszukiwaniu książek – odwiedźcie stronę CENTRALI, by podzielić się informacjami z innymi. CENTRALA postara się wprowadzić tam własną ofertę, za którą podążą prawdopodobnie także inne wydawnictwa.

...Starsze aktualności:

     3 sierpnia 2012 - 15 października 2012

     17 maja 2012 - 1 sierpnia 2012

     24 marca 2012 - 17 maja 2012

     6 lutego 2012 - 22 marca 2012

     28 lutego 2011 - 6 lutego 2012

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020