Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     21 czerwca 2019 - Dzisiaj

     15 marca 2018 - 12 czerwca 2019

     29 marca 2017 - 14 marca 2018

     31 sierpnia 2015 - 18 marca 2017

     24 października 2014 - 12 sierpnia 2015

     21 stycznia 2014 - 23 października 2014

     1 padziernika 2013 - 20 stycznia 2014

     3 czerwca 2013 - 29 września 2013

     2 kwietnia 2013 - 29 maja 2013

     7 grudnia 2012 - 28 marca 2013

     23 sierpnia 2012 - 5 grudnia 2012

23 sierpnia 2012:

We Wrocławiu rozpoczął się dzisiaj Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki POLCON. Impreza potrwa do 26 sierpnia 2012 r. W jej ramach odbywa się Strefa Komiksu, czyli blok tematyczny w całości poświęcony opowiadaniu obrazem. Szczegółowy program Strefy Komiksu przeczytacie TUTAJ. Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniu!

21 sierpnia 2012:

CENTRALA ogłosiła konkurs fotograficzny w związku z nadchodzącym Światowym Dniem Publicznego Czytania Komiksów, który przypada na 28 sierpnia 2012 r., czyli urodziny Jacka Kirby’ego. Konkurs zachęca do publicznego czytania już teraz – wychodząc z domu zabierzcie ze sobą komiks, czytajcie go w tramwaju, na ławce, na trawie w parku, gdziekolwiek. Przy okazji nie zapomnijcie udokumentować fotografią lektury komiksu. CENTRALA przygotowała nagrody dla najchętniej oglądanych zdjęć. Kompetycja potrwa do 27 sierpnia 2012 r. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu fotograficznego Dni Publicznego Czytania Komiksów z Centralą. Więcej sczegółów można znaleźć TUTAJ, warto również odwiedzić fanpage CENTRALI.

20 sierpnia 2012:

Dobra wiadomość dla wszystkich oczekujących na komiks pt. Goliat Toma GauldaCENTRALA ogłosiła przedsprzedaż tego albumu. Do 1 września 2012 r. można nabyć Goliata w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Sprawdźcie sami w internetowym sklepie CENTRALI, gdzie obejrzycie również przykładowe plansze komiksu. Krótki fragment z opisu wydawnictwa: Goliat, autorstwa jednego z najsłynniejszych brytyjskich rysowników, wyróżnia się subtelnym dowcipem i surowym stylem, a znaną od wieków historię ukazuje w odmiennym, rewolucyjnym świetle.

20 sierpnia 2012:

30 sierpnia 2012 r. o godz. 17:00 w Bibliotece Manhattan w Gdańsku rozpocznie się spotkanie z cyklu Dyskusyjny Klub Komiksu. Panel pt. Fantastyczne światy Neila Gaimana poprowadzi Przemysław Zawrotny, a wezmą w nim udział Damian Kaja oraz Przemysław Kołodziej. Podczas spotkania omówione zostaną utwory literackie i komiksowe Neila Gaimana, uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania takie jak: co kryje się za popularnością Gaimana w Polsce i skąd się ona bierze? Dlaczego utwory literackie i komiksowe Gaimana znajdują rzesze czytelników w dobie kryzysu czytelnictwa w Polsce? Czy tę popularność da się wytłumaczyć tylko niezwykłą wyobraźnią autora? Co Gaiman chce powiedzieć o ludziach, świecie, historii za pomocą swych utworów? Wstęp wolny, zachęcamy do udziału w dyskusji! Więcej szczegółów na stronie wydarzenia.

20 sierpnia 2012:

25 sierpnia 2012 r. o godz. 12:00 w Parku Oliwskim w Gdańsku odbędzie się Trójmiejskie Publiczne Czytanie Komiksów. Idea spotkania polega na promowaniu czytelnictwa i kultury komiksowej oraz rozwijaniu świadomości, iż lektura komiksów nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób najmłodszych. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie wydarzenia. Fotografie z zeszłorocznej edycji imprezy oglądać można na blogu Spellcastera - Kreskotok.

17 sierpnia 2012:

Na naszą stronę trafiła recenzja albumu GadKaszmatka Dominka Szcześniaka, redaktora naczelnego Ziniola. Komiks został wydany przez Ważkę. Autorką recenzji jest Magda Rucińska.

Z recenzji: "GadKaszmatka to istny pożeracz czasu. Zastosowana przez Dominika Szcześniaka pisownia tytułu sprawia, że brzmi on dwuznacznie. W efekcie, oprócz gadki, czytelnik otrzymuje gada - kreaturę, która jest wyjątkowo żarłoczna i gustuje w nieuchwytnym oraz nienamacalnym rodzaju pożywienia. Ta, chciałoby się powiedzieć, nazbyt prosta gra słowna została przez Szcześniaka wykorzystana w zabawny sposób. Jego komiks nie razi dosłownością, a raczej bawi tym, co dzieje się między słowami. Nie ma tu krokodyli goniących za zegarkami, ale jest za to sporo gadaniny oraz językowych reliktów przeszłości."

Zapraszamy do lektury!

15 sierpnia 2012:

Wrześniowy numer miesięcznika Notes Wydawniczy będzie w całości poświęcony komiksowi. Czasopismo porusza aktualne tematy rynku wydawniczego i księgarskiego, ukazuje się od maja 1992 roku. Polecamy fanpage'e Notesu, a dodatkowe informacje o czasopiśmie znajdziecie np. TUTAJ.

15 sierpnia 2012:

Od 15 września 2012 r. w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie, będzie można zapoznać się z wystawą KOMIKS! Momenty były. Wydarzenie ma dodatkowy, istotny wydźwięk, ponieważ jest pierwszą ekspozycją tego typu w historii warszawskiej galerii. Na wystawie, która potrwa do 6 października 2012 r., pojawią się prace polskich artystów takich jak: Ada Buchholc, Daniel Chmielewski, Jacek Frąś, Małgorzata Jabłońska, Janek Koza, Maciej Sieńczyk, Pati Synowiecka, Wiola Wnorowska.

Komisarze wystawy: Monika Małkowska, Adam Gawęda.
Patronem przedsięwzięcia został miesięcznik Notes Wydawniczy.

15 sierpnia 2012:

Na portalu Polter.pl do końca sierpnia 2012 r. trwa cykl Dni z Centralą. W ramach tej propozycji przeczytacie m.in. recenzję 13. numeru Zeszytów Komiksowych, poświęconego fenomenowi Mangi w Polsce. Tekst przygotował Rafał 'Capricornus' Śliwiak, zachęcamy do lektury. Więcej informacji o 13. numerze Zeszytów Komiksowych oraz spis treści znajdziecie TUTAJ.

14 sierpnia 2012:

Do 24 sierpnia 2012 r. można jeszcze przesyłać utwory komiksowe na konkurs pt. Droga uchodźców, organizowany przez Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom Polskiej Akcji Humanitarnej. Kompetycja skierowana jest do osób interesujących się tematyką uchodźczą, polega na zilustrowaniu wybranego tekstu, który ukazał się na portalu Refugee.pl (np. w zakładce Okiem Uchodźcy). Więcej informacji znajdziecie TUTAJ oraz w regulaminie konkursu.

14 sierpnia 2012:

25-28 marca 2013 r. odbędą się jubileuszowe, 50. Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii (Bologna Children’s Book Fair). Organizatorzy targów przyznają specjalne nagrody dla artystów w konkursie Illustrators Exhibition. Zachęcamy do udziału w kompetycji! Termin nadsyłania prac upływa 1 października 2012 roku. Szczegółowe zasady udziału w konkursie znaleźć można TUTAJ.

3 sierpnia 2012:

Dzisiaj publikujemy recenzję zbiorczego albumu Ratboy Krzysztofa "Prosiaka" Owedyka, wydanego przez kulturę gniewu. Autorką tekstu jest Emilia Walczak.

Z recenzji: "Lektura Ratboya to trochę tego typu podróż w czasie (i przestrzeni: na Śląsk i do Wielkopolski), jakby czytać Barbarę Radziwiłłównę z Jaworzna-Szczakowej Michała Witkowskiego, tyle że narrator twardo stoi tu po 'drugiej stronie mocy' i zamiast płynąć wraz z nurtem nowego systemu - pokazuje mu wielkiego 'fucka'."

Zapraszamy do lektury!

1 sierpnia 2012:

21-22 listopada 2012 r. Katedra Kulturoznawstwa WSNHiD w Poznaniu organizuje konferencję naukową pt.: Komiks wobec zjawisk kultury popularnej. Konferencja ma w założeniu stanowić otwarte forum dyskusyjne dla badaczy z różnych środowisk i różnych dyscyplin. Wśród proponowanych zagadnień znalazły się m.in.:


– (nie)ludyczność komiksu,
– komiks jako narzędzie komunikowania rzeczywistości,
– komiks wobec innych sztuk popularnych,
– komiks wobec różnych form kultury,
– recepcja komiksu jako wyznacznik jego miejsca w świecie sztuki i rzeczywistości społecznej,
– komiks a zjawisko popularyzacji rzeczywistości,
– komiks w Internecie,
– komiks w edukacji.

Zgłoszenia referatów należy przesyłać do 10 października 2012 roku. Udostępniamy zaproszenie (pdf, 42 KB) na konferencję, w którym znajdziecie dodatkowe informacje dotyczące wydarzenia.

1 sierpnia 2012:

CENTRALA przygotowała cztery specjalne zestawy komiksów na lato. Każdy znajdzie coś dla siebie:
1) zestaw do lasu (dla lubiących naturę) (jpg, 868 KB)
2) zestaw nad wodę (medytacyjny) (jpg, 646 KB)
3) zestaw 2+1 (rodzinny) (jpg, 801 KB)
4) zestaw w góry (dla aktywnych) (jpg, 672 KB)
Oferta jest ważna do końca sierpnia 2012 roku. Więcej na jej temat można przeczytać TUTAJ. Ilustracje wakacyjnej propozycji CENTRALI przygotowała grupa MASZIN.

29 lipca 2012:

3 sierpnia 2012 r. o godz. 17:00 w Galerii SOS Sztuki (Lublin, ul. Grodzka 36a/4 I.p) odbędzie się wernisaż wystawy Maciej Pałka FTW!. Ekspozycja jest przekrojowym podsumowaniem 10 lat twórczości jednego z najciekawszych przedstawicieli polskiej alternatywy komiksowej. Zajrzyjcie również na bloga i witrynę artysty. Przypominamy przy okazji o niedawno wydanym albumie Poemat o mieście Lublinie Józefa Czechowicza, którego wersję komiksową Maciej Pałka przygotował wspólnie z Florą Nastaj i Karolem Konwerskim.

Maciej Pałka (ur. 1980 r.): artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych; animator kultury komiksowej; wyznawca etosu DIY; weteran kserowanych zinów epoki kleju i nożyczek; prowadzi pracownię komiksu przy Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie.

29 lipca 2012:

1 sierpnia 2012 r. o godz. 19:00 w klubie Projekt (Warszawa, ul. Wileńska 21) rozpocznie się wernisaż wystawy malarskich prac Szawła Płóciennika pt. deZINTEGRACJA pŁÓCIENNA. Ekspozycję będzie można oglądać do końca sierpnia bieżącego roku. Zachęcamy również do zapoznania się z blogiem artysty.

Szaweł Płóciennik (ur. 1987 r.): plastyk, rysownik komiksowy, autor noweli graficznej Sprane dżinsy i sztama (wyd. 2010 r.), twórca serii: Póka Zoo, Pakiernia, Gabriel Alfons, redaktor naczelny magazinu Hardkorporacja; muzyk, wokalista zespołów: Żelazna Brama i Apacze z wolnej woli.

25 lipca 2012:

W Galerii Kordegarda w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17) trwa wystawa Dziennik Getta – Rysunki. Z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, którą można oglądać do 12 sierpnia 2012 roku. Na ekspozycji znajdziecie m.in.: rysunki Rozenfelda przedstawiające realia getta, prezentowane po raz pierwszy szerszej publiczności. Towarzyszą im prace Witolda Lewinsona i Mirosława Bałki. Więcej o wystawie przeczytacie np. TUTAJ, a także TUTAJ.

Kurator wystawy: Piotr Żuchowski.
Organizatorzy: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Narodowe Centrum Kultury.

25 lipca 2012:

Zachęcamy do udziału w niecodziennym konkursie Blogerzy dla Korczaka, który potrwa do 21 listopada 2012 roku. Pomysłodawcy inicjatywy – autorzy bloga Książki Zbójeckie – mają przede wszystkim na celu wspomaganie pamięci i szerzenie wiedzy o Januszu Korczaku. Twórcza forma upamiętnienia Starego Doktora jest dowolna – może to być np. komiks. Szczegóły i regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ oraz na fanpage’u wydarzenia.

19 lipca 2012:

20 lipca 2012 r. o godz. 21:30, w Galerii Bunkier Sztuki, Przestrzeń Otwarta (wejście od strony ul. Szczepańskiej) w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Wielki Atlas Ciot Polskich. Ekspozycję tworzą wyselekcjonowane przez Kubę Woynarowskiego prace autorów Atlasu, stanowiącego komiksową adaptację książki Michała WitkowskiegoLubiewo. Wystawa organizowana jest w ramach tegorocznego Zbiornika Kultury. Wernisaż poprzedzi o godz. 20:00 panel dyskusyjny (poświęcony zagadnieniom adaptacji, komiksom i związkom literatury ze sztukami wizualnymi), w którym udział wezmą: Tomasz Charnas, Kuba Oleksak, Agnieszka Piksa, Rafał Stanowski, Kuba Woynarowski. Wystawę można oglądać do 26 lipca 2012 roku.

Organizatorzy: Galeria Bunkier Sztuki, Korporacja Ha!art, Zbiornik Kultury, współpraca: Orbis Pictus, kurator: Kuba Woynarowski, koordynatorka: Karolina Więckowska.

11 lipca 2012:

Autor bloga ComicBa.se poświęconego komiksom internetowym planuje stworzyć projekt, którego myślą przewodnią jest ułatwienie i poszerzenie dostępu do legalnych cyfrowych wersji publikacji komiksowych. Już jakiś czas temu na ComicBa.se pojawiła się prośba o pomoc i wsparcie w rozwijaniu tego pomysłu. Potrzebna jest przede wszystkim baza autorów i wydawców, za którą postępowałaby w przyszłości łatwa i powszechna dystrybucja e-komiksów. Więcej informacji o projekcie znajdziecie TUTAJ oraz na fanpage’u bloga.

10 lipca 2012:

Wejherowskie Centrum Kultury organizuje Bezpłatne warsztaty scenopisarstwa komiksowego, które potrwają od 30 lipca do 10 sierpnia 2012 r. (w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie). Uczestnicy zajęć będą mogli doskonalić konstruowanie dialogów, rozwinąć techniki narracyjne, a także, ogólnie – zapoznać się z różnymi sposobami tworzenia scenariuszy komiksowych, z naciskiem na krótką formę (komiksowy short). Tematy zajęć, informacje o zapisach i dodatkowe szczegóły znajdziecie TUTAJ.

9 lipca 2012:

Nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art ukazał się Wielki Atlas Ciot Polskich – czyli komiksowa adaptacja powieści Lubiewo Michała Witkowskiego. Różnorodną i mozaikową „geografię” Atlasu stworzyli czołowi polscy artyści graficy. Fragmenty publikacji można obejrzeć TUTAJ.

Autorki i autorzy: Balbina Bruszewska, Ada Buchholc, Daniel Chmielewski, Anna Czarnota, Justyna Gryglewicz, Daniel Gutowski, Katarzyna Janota, Ewa Juszczuk, Karol Konwerski, Janek Koza, Krzysztof Ostrowski, Bartek Materka, Maciej Pałka, Agnieszka Piksa, Marcin Podolec, Michał Rzecznik, Sławomir Shuty, Maciej Sieńczyk, Jakub Skoczek, Beata Sosnowska, Wojciech Stefaniec, Jacek Stefanowicz, Anna Helena Szymborska, Mikołaj Tkacz, Julian Tomaszuk, Agata Wawryniuk, Kuba Woynarowski, Olga Wróbel.

7 lipca 2012:

Dzisiaj publikujemy recenzję albumu Somnambule Anke Feuchtenberger, wydanego przez Centralę i Tranzyt. Autorem tekstu jest Damian Kaja.

Z recenzji: "Autorski album Anke Feuchtenberger w warstwie wizualnej sytuuje się na rubieżach medium: między wyrafinowaną grafiką zdjętą ze ścian muzeum sztuki współczesnej a urokliwą prostotą kreskówek. Mało w nim słów, choć dużo treści. Miłośnicy mainstreamowych opowieści obrazkowych poczują się zdezorientowani, bo ta Kraina Snów nie przypomina uładzonych logiką fantastycznych przestrzeni Gaimanowskich. Somnambule to swoista liryka oniryczna, dyskutująca w rysunkach kwestie ciała, płci, rzeczy, nieświadomości."

Zapraszamy do lektury!

7 lipca 2012:

W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli trwa retrospektywna wystawa Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu, którą można oglądać do 19 sierpnia 2012 r. Ekspozycja obejmuje kilkaset oryginalnych prac z wszechstronnego dorobku artysty. Znajdują się na niej m.in. wczesne dokonania ilustratorskie, projekty okładek do książek, płyt oraz rysunków satyrycznych. Prace komiksowe reprezentują plansze komiksowe, projekty postaci i okładek (np. Thorgal, Fantastyczny rejs, Yans, Zemsta hrabiego Skarbka, Kapitan Żbik, Pilot Śmigłowca). Dopełnieniem wystawy są prace malarskie, część w formie wielkopowierzchniowych wydruków oraz projekt wideo ukazujący artystę przy pracy. Wydarzeniu towarzyszy wystawa plenerowa - zogniskowana wokół serii Thorgal - można ją znaleźć na placu przed kinem Ballada, ul. Staszica 14 w Stalowej Woli.

Kurator / aranżacja: Piotr Rosiński, koordynator: Magdalena Wielgocka, współpraca: Monika Kuraś.

5 lipca 2012:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem medialnym drugą edycję międzynarodowego konkursu na komiks przeznaczony dla dzieci i młodzieży ABECEDEX 2012 – czyli kolejną ważną i potrzebną inicjatwę CENTRALI. Kompetycja ma na celu promocję ambitnych – o wysokich walorach artystycznych i wychowawczych – utworów komiksowych przeznaczonych dla młodszych odbiorców. Zadaniem konkursu jest także zwrócenie uwagi na bogactwo tej gałęzi komiksu, słabo rozwiniętego w Polsce i ograniczającego się właściwie do publikacji komercyjnych. Nabór prowadzony jest w dwóch kategoriach odbiorców: dzieci i młodzież. Nagrodzone komiksy zostaną opublikowane w formie książek. Konkurs ma zasięg międzynarodowy, a jego roztrzygnięcie nastąpi 9 września 2012 r. (termin składania prac upływa 31 sierpnia 2012). 1 nagroda w każdej z dwóch kategorii konkursowych wynosi 3000 zł. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu oraz formularzem zgłoszeniowym.

Konkurs organizowany jest przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania.
Autorką plakatu jest María Inés Gul – zwyciężczyni konkursu ABECEDEX 2011.

4 lipca 2012:

5 lipca 2012 r. o godz. 18:00 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu odbędzie się wernisaż wystawy Czas na komiks, która potrwa do 31 sierpnia 2012 r. Projekt wystawienniczy obejmuje przegląd dokonań rysowników działających w obszarze „komiksu realistycznego”, którzy tworzą komiksy wysublimowane graficznie i narracyjnie, przełamują schematy fabularne, przebudowują język komiksu i przemycają do medium przeznaczonego dla masowego odbiorcy „treści artystyczne”. Na wystawie będzie można obejrzeć komiksy dyplomowe Olafa Ciszaka, Autobiografię Jacka Frąsia, fragmenty z Mikropolis, Romantyzmu i Achtung Zelig! Krzysztofa Gawronkiewicza, Demokrację Adriana Madeja, komiksy Krzysztofa Ostrowskiego (m.in. Plastelinę), Macieja Sieńczyka (Wrzątkun) i Aleksandry Spanowicz (Dekameron, fragmenty Butów), najnowsze realizacje Jakuba Rebelki (Zakonnice Zombie), Benedykta Szneidera (Diefenbach. Zanim wzejdzie świt) oraz Przemysława Truścińskiego (m.in. Wiedźmin, Z przyczyn społecznych). Kuratorem wystawy jest Piotr Machłajewski, a za jej produkcję odpowiada Galeria BWA w Jeleniej Górze.

4 lipca 2012:

Do 15 lipca 2012 r. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie prezentuje wystawę Sztuka komiksu?, której główny wątek stanowi Opowieść wizualna grupy artystycznej Gili Gili. Projekt stara się uchwycić wyjątkowość komiksu jako osobnego medium artystycznego operującego własnym, niepowtarzalnym językiem i sposobem kształtowania narracji. Więcej szczegółów można znaleźć w nocie prasowej wydarzenia (jpg, 267 KB).

4 lipca 2012:

Ukazał się siedemdziesiąty pierwszy numer magazynu KaZet, poświęcony teoretykowi sztuki komiksu – Scottowi McCloudowi. Znajdziecie w nim omówienie trylogii McClouda oraz recenzje jego najpopularniejszej serii, Zot!. Najnowszy numer KaZet zawiera także wywiad z Arkadiuszem Salomońskim, refleksję nad komiksową adaptacją Katedry Marii Panny w Paryżu Victora Hugo oraz wprowadzenie do postaci Deadpoola, jednego z popularniejszych obecnie bohaterów Marvela. Ponadto przeczytacie artykuł krytykujący filmowych Avengersów oraz filozoficzne rozważania Mateusza Orzecha nad komiksami Granta Morrisona. Dodatkowo w numerze zamieszczono felietony oraz recenzje różnych albumów. Zapraszamy do lektury i odwiedzania fanpage’u KaZet!

Zainteresowanych teoriami i postacią Scotta McClouda zachęcamy do lektury dziesiątego numeru Zeszytów Komiksowych, w którym opublikowaliśmy pierwszy polski wywiad ze wspomnianym autorem.

22 czerwca 2012:

Publikujemy recenzję najnowszego albumu Krzysztofa Owedyka Prosiacek X, której autorką jest Emilia Walczak.

Zapraszamy do lektury!

22 czerwca 2012:

30 czerwca 2012 r. podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksu GDAK w Gdańsku nastąpi premiera komiksu Podejdź bliżej autorstwa Line Hoven (Niemcy) - będzie go można nabyć na stoisku CENTRALI. Artystka subtelnie splata fragmenty wspomnień trzech pokoleń swojej rodziny w retrospekcję własnych korzeni. Podejdź bliżej jest poruszającą kroniką rodzinną, w której łączą się ze sobą historia i wydarzenia z prywatnego życia. CENTRALA umożliwiła przedsprzedaż albumu w atrakcyjnej cenie. Warto się pospieszyć – Podejdź bliżej ukaże się w nakładzie 300 egzemplarzy. Przykładowe plansze komiksu można oglądać TUTAJ.

18 czerwca 2012:

20 czerwca 2012 r. odbędzie się ostatnie przed wakacjami spotkanie Poznańskiej Akademii Komiksu. Mgr Magdalena Dudzińska przedstawi wykład pt. O kulturowym i językowym potencjale komiksu w nauczaniu języka obcego. Zachęcamy do uczestnictwa w dyskusji!

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Harmonogram spotkań PDAK w roku akademickim 2011/2012 znajdziecie TUTAJ.

17 czerwca 2012:

23 czerwca 2012 r. o godz. 17:00 z okazji zakończenia projektu Warkocze M. odbędzie się finałowa impreza w lokalu UFA, ul. Nowolipki 20 w Warszawie. Wydarzenie otworzy dyskusja Dlaczego warto zajmować się historią kobiet?, w której wezmą udział m.in.: Ewa Furgał i Sylwia Chutnik. Zwieńczeniem Warkoczy M. jest publikacja komiksów, zawierających efekty 9-cio miesięcznego zaangażowania uczestniczek projektu oraz wystawa prac i fotografii. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ oraz na fanpage’u wydarzenia.

Projekt był realizowany w ramach programu Seniorzy w akcji Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" oraz finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

13 czerwca 2012:

W Gdańsku w dniach 30 czerwca – 1 lipca 2012 r. odbędzie się 5. Bałtycki Festiwal Komiksu GDAK. Przewidziano ciekawy program: spotkania z autorami i wydawcami komiksów, wystawy, warsztaty i prelekcje, giełdę komiksów. Aktualnych informacji o BFK szukajcie na fanpage'u wydarzenia, a także TUTAJ lub TUTAJ. Autorem tegorocznego plakatu jest Jacek Frąś.

Tymczasem organizatorzy (Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, Pracownia Komiksowa, Hanami) serdecznie zapraszają na uroczysty i emocjonujący (oby!) mecz piłki nożnej otwierający tegoroczny festiwal. Odbędzie się on w Gdańsku w piątek 29.06.2012 r. (ok. godz. 16:00). Wszyscy chętni i czujący się na siłach – wydawcy, krytycy, rysownicy, scenarzyści i wszelkiej maści komiksiarze – proszeni są o zgłaszanie się drogą mailową na adres: zavrote[at]gmail.com.

11 czerwca 2012:

12 czerwca 2012, o godz.18:00 w klubokawiarni Głośna w Poznaniu (ul. Św Marcin 30/8-9, nad kinem Muza) odbędzie się spotkanie autorskie z Sebastianem Frąckiewiczem, promujące książkę Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z notą prasową wydawnictwa (pdf, 29 KB). Spotkanie poprowadzi Maciej Gierszewski. Bieżące informacje można znaleźć na fanpage'u publikacji, a zakupić ją np. TUTAJ.

8 czerwca 2012:

Dzisiaj - recenzja albumu pt. Tu powstała Polska. Przewodnik dla dzieci, wydanego przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Autorami scenariuszy są Daniel Gutowski, Mikołaj Tkacz, Michał Rzecznik i Renata Gąsiorowska, wszystkie rysunki wykonał Daniel Gutowski, a recenzję napisała Magda Rucińska. Zapraszamy!

...Starsze aktualności:

     7 kwietnia 2012 - 4 czerwca 2012

     20 lutego - 5 kwietnia 2012

     20 września 2011 - 17 lutego 2012

     28 lutego 2011 - 13 września 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020