„Zeszyty Komiksowe” są pierwszym w Polsce komiksowym czasopismem punktowanym. Za publikację na naszych łamach recenzowanego artykułu autorzy będą otrzymywali 4 punkty - zob. zestawienie na stronie Ministerstwa.

Dwudziesty ósmy numer „Zeszytów” (jesień 2019) będzie poświęcony STULECIU POLSKIEGO KOMIKSU. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     10 czerwca 2018 - Dzisiaj

     21 maja 2017 - 10 czerwca 2018

     6 stycznia 2016 - 9 maja 2017

     13 stycznia 2015 - 24 listopada 2015

     17 lutego 2014 - 10 stycznia 2015

     28 października 2013 - 10 lutego 2014

     13 czerwca 2013 - 14 października 2013

     10 kwietnia 2013 - 9 czerwca 2013

     30 stycznia 2013 - 5 kwietnia 2013

     16 września 2012 - 20 stycznia 2013

     4 lipca 2012 - 15 września 2012

     18 kwietnia 2012 - 22 czerwca 2012

     3 marca 2012 - 16 kwietnia 2012

25 lutego 2012:

2 marca 2012 r. o godz. 18:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (Galeria na Poddaszu - III piętro) przy ul.Rajskiej 1, odbędzie się wernisaż wystawy Surma Podolec. Spotkanie z komiksem. Na ekspozycji będzie można obejrzeć około 30 wybranych plansz komiksowych obydwu autorów. Podczas otwarcia wystawy będą obecni zarówno Marcin Surma (student PWSFTviT w Łodzi, autor m.in. serii 168 oraz internetowego komiksu Vault 12) jak i Marcin Podolec (student PWSFTviT w Łodzi, autor m.in. komiksu Kapitan Sheer, Czasem). Wystawa potrwa do 30 marca 2012 r. Więcej informacji TUTAJ.

25 lutego 2012:

CENTRALA zapowiedziała wydanie filmu dokumentalnego Comic Book Confidential (reż. Ron Mann, 1988 r.), poświęconego historii amerykańskiego komiksu do końca lat 80. XX w. Film zaliczany jest do klasyki gatunku oraz do ważniejszych obrazów nakręconych z myślą o sztuce komiksu w ogóle. Pełnometrażowy dokument szkicuje portret 22 najbardziej znaczących artystów tworzących komiksy, powieści graficzne i paski komiksowe w Ameryce Północnej. Szerzej o filmie TUTAJ.

występują:
Lynda Barry, Charles Burns, Sue Coe, Robert Crumb, Will Eisner, Al Feldstein, Shary Flenniken, William M. Gaines, Bill Griffith, Jaime Hernadez, Jack Kirby, Harvey Kurtzman, Stan Lee, Paul Mavrides, Frank Miller, Victor Moscoso, Francaise Mouly, Dan O'Neill, Harvey Pekar, Gilbert Shelton, Spain, Art Spiegelman.

25 lutego 2012:

6 marca 2012 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (XII piętro, aula A) o godz. 15:00 odbędzie się konferencja inspirowana komiksem Batman. Zabójczy Żart. Na spotkaniu, które poprowadzi Michał Siromski (redaktor magazynu KZ, batmanolog, uczestnik łódzkich Sympozjów Komiksologicznych), przedstawiona zostanie geneza oraz analiza wpływu na kulturę popularną wspomnianego tytułu. Szczególny nacisk ma zostać położony na warstwę graficzną i fabularną albumu. Więcej informacji TUTAJ.

Organizatorzy konferencji:
Koło Komiksu Collegium Civitas, wydawnictwo Egmont, Magazyn Miłośników Komiksu KZ, serwis BatCave.

25 lutego 2012:

W sieci powstał nowy blog – KOMIKS W BIBLIOTECE – poświęcony bibliotecznym zbiorom komiksów w Polsce i na świecie. Znajdziecie tam również dodatkowe informacje, np. o pojawiających się publikacjach poświęconych sztuce komiksu, konferencjach naukowych, projektach digitalizacyjnych oraz wiele przydatnych linków. Autorzy bloga zachęcają do wymiany informacji i współpracy przy tworzeniu bloga.

23 lutego 2012:

Nawiązując do tematu komiksu historycznego (12 numer Zeszytów Komiksowych) informujemy, że w niedzielę 26 lutego 2012 r. w Willi Caro – Oddziale Muzeum w Gliwicach zostanie przedstawiona antologia komiksów inspirowanych dziejami grodu nad Kłodnicą pt. Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice. Publikacja wydana przez Muzeum w Gliwicach powiązana jest z projektem edukacyjnym Historia w komiksie. Organizatorzy zapraszają także na warsztaty tworzenia komiksów oraz prelekcję Jakuba Syty, poświęconą komiksowi historycznemu. Więcej o antologii można przeczytać TUTAJ.

Autorzy antologii: Daniel Gizicki, Tomasz Kontny, Maciej Pałka, Grzegorz Pawlak, Marcin Podolec, Mikołaj Ratka, Marcin Surma, Przemysław Surma, Dominik Szcześniak, Anna Helena Szymborska, Rafał Szłapa, Marek Turek, Kajetan Wykurz.

23 lutego 2012:

Wspominaliśmy ostatnio o planach Sebastiana Frąckiewicza związanych z wydaniem książki zawierającej rozmowy i wywiady, prowadzone wokół kultury komiksowej w Polsce. W międzyczasie powstał blog Polityki pod nazwą Outline. Sebastian Frąckiewicz o komiksie i opowiadaniu obrazem. O czym i dlaczego postanowił pisać autor, możecie dowiedzieć się TUTAJ. Outline ma być aktualizowany dwa razy w tygodniu. Polecamy!

20 lutego:

Wkrótce minie osiem lat od ukazania się pierwszego numeru Zeszytów Komiksowych. W odpowiedzi na liczne zapytania, zdecydowaliśmy się na dodruk wszystkich archiwalnych numerów: od 1. do 9. Nie dokonaliśmy żadnych zmian w treści i formie pierwodruków. Zaktualizowane zostały jedynie informacje zawarte w stopce redakcyjnej i na okładkach.

Druga edycja (a trzeci już dodruk) pierwszego numeru Zeszytów Komiksowych trafi do sprzedaży już w marcu 2012. Kolejne będą się ukazywały sukcesywnie, co miesiąc lub dwa. Aktualnych informacji szukajcie na naszej stronie internetowej oraz na stronie naszego wydawcy - Centrali.

17 lutego 2012:

Do działu Recenzji trafiła druga recenzja. Tym razem jej autorką jest Dominika Węcławek, a dotyczy ona komiksu pt. Bez końca ze scenariuszem Romana Lipczyńskiego i rysunkami Pawła Garwola. Zapraszamy do lektury!

Przy okazji pragniemy ogłosić zwycięzcę naszego konkursu! Roczną prenumeratę Zeszytów otrzymuje Marcin Łuczak, któremu udało się zgadnąć, jakiemu komiksowi będzie poświęcona nasza druga recenzja. Zwycięzcy gratulujemy i prosimy o kontakt e-mailowy z redakcją!

16 lutego 2012:

Tajemnice Poznania – Prasowy film rysunkowy z lat 1948-1949, wydana wspólnie przez CENTRALĘ oraz Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu, została nominowana do nagrody im. Józefa Łukaszewicza. W konkursie organizowanym przez Bibliotekę Raczyńskich, publikacja CENTRALI będzie rywalizowała z 9 innymi – o miano najlepszej książki dotyczącej Poznania, wydanej w ubiegłym roku. Tajemnice Poznania... to pierwszy w historii polskiej komiksografii przykład edycji prasowego serialu obrazkowego z końca lat 40. ubiegłego wieku, zawierający również teksty analityczne. Wstęp do Tajemnic Poznania... napisał Adam Rusek (Biblioteka Narodowa), natomiast posłowie przygotowała Justyna Czaja (Zakład Filmu i Telewizji, IFP, UAM). Szerszy opis publikacji można znaleźć TUTAJ.

14 lutego 2012:

Czternasty numer Zeszytów Komiksowych poświęcimy Michałowi "Śledziowi" Śledzińskiemu - "pomnikowi, który chodzi", czyli jednej z najważniejszych postaci współczesnej sceny komiksowej w naszym kraju. Numer ukaże się podczas tegorocznego MFKiG w Łodzi.

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy mają o Śledziu coś ciekawego do powiedzenia. Mamy nadzieję na nowe odczytania, interpretacje i analizy, a także ciekawostki i anegdoty. Słowem - wszystko, co pozwoli przybliżyć sylwetkę Śledzińskiego oraz lepiej zrozumieć jego twórczość.

Tradycyjnie zapraszamy również rysowników, zarówno tych od lat przyglądających się i kibicujących poczynaniom autora Osiedla Swoboda, tych, dla których jest on inspiracją, jak i tych wychowanych na Śledziu.

Więcej informacji: strona numeru.

14 lutego 2012:

Przypominamy, że 15 lutego 2012 r. odbędzie się, ostatnie w tym semestrze, spotkanie w ramach Poznańskiej Akademii Komiksu. Będzie można posłuchać wykładu dr Adama Ruska pt. W królestwie Tytusa. Występowanie i treści cyklicznych historyjek obrazkowych w Polsce w latach 1956-1967 oraz oczywiście podyskutować. Adam Rusek jest autorem kilku książek poświęconych historii polskiego komiksu, ostatnia została wydana w 2011 r. i nosi tytuł Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955 (fiszka publikacji)

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Porządek spotkań PDAK w roku akademickim 2011/2012 znajdziecie tutaj. W semestrze letnim PDAK będzie gościć m.in. dr Magdalenę Lachman (UŁ), dr Iwonę Chmurę (UAM), mgr Magdalenę Dudzińską (UAM), już teraz zapraszamy na kolejne spotkania!

14 lutego 2012:

Stowarzyszenie Arteria realizuje edukacyjny projekt – Akcja! Komiks w ruchu. Tym razem są to warsztaty tworzenia komiksów oraz motion comics. Projekt ma stanowić formę innowacyjnej edukacji artystycznej, która wykorzystuje medium komiksu oraz nowoczesne technologie. Akcja! Komiks w ruchu składa się z dwóch części: warsztatów komiksowych prowadzonych przez Jacka Frąsia (31.03-1.04, 14-15.04.2012 r.) oraz warsztatów motion comics (komiksu w ruchu) prowadzonych przez Wojtka Traczyka i Darię Bulińską ze studia projektowego DBWT (28-29.04 i 12-13.05.2012 r.). Projekt ma stanowić odpowiedź na niewielką obecność komiksu, a tym bardziej motion comics w programach edukacyjnych i artystycznych. Zgłoszenia można przesyłać do 15 marca 2012 r. Dodatkowe informacje, regulamin i formularz zgłoszeniowy – znajdują się tutaj. Fan page Akcja! Komiks w ruchu. Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange.

Przypominamy, że o motion comics i innego rodzaju eksperymentach z tworzywem komiksu, możecie poczytać w 10 numerze Zeszytów Komiksowych zatytułowanym Granice komiksu.

12 lutego 2012:

Nie zawsze konkursy kończą się czyjąś wygraną. Nikomu, mimo sporego zainteresowania, nie udało się także odgadnąć naszej zagadki. Jednak pozostała nagroda, którą chcemy komuś wręczyć. Skoro nie udało się za pierwszym razem, proponujemy kontynuację zabawy. Na tych samych zasadach (dla tych wszystkich, którzy podejmą wyzwanie dopiero teraz) i z małym bonusem (dla tych, którzy uczestniczą w konkursie od początku). Aby wziąć udział w losowaniu rocznej prenumeraty Zeszytów Komiksowych, należy do piątku (17 lutego) do północy przysłać na adres recenzje@zeszytykomiksowe.org maila z tytułem komiksu (można wskazać dwa tytuły), który Waszym zdaniem zostanie zrecenzowany jako następny. Propozycje zgłoszone w pierwszej odsłonie konkursu także zostaną wzięte pod uwagę. Zatem do dzieła.

10 lutego 2012:

Zgodnie z zapowiedzią, do nowego działu na naszej stronie trafiła pierwsza recenzja. Jest to napisana przez Magdalenę Rucińską recenzja komiksu Tymczasem ze scenariuszem Grzegorza Janusza, rysunkami Przemka Truścińskiego i kolorem Krzysztofa Ostrowskiego. Zapraszamy do lektury!

9 lutego 2012:

Sebastian Frąckiewicz – dziennikarz zajmujący się m.in krytyką komiksu – zapowiedział na autorskim blogu POD CHMURKĄ, że pracuje nad książką zawierającą rozmowy i wywiady prowadzone wokół kultury komiksowej w Polsce. Jak zauważa sam Frąckiewicz, pojawią się w niej dyskusje również z osobami spoza dość hermetycznego komiksowego kręgu. Książka prawdopodobnie ukaże się w maju bieżącego roku, nakładem oficyny 40 000 Malarzy. Trzymamy kciuki, tym bardziej, że ostatnią tego typu pozycją była TRZASK, PRASK Bartosza Kurca (fiszka publikacji), wydana jeszcze w 2004 r. (oprócz krótkiej broszury Komiks polski w wywiadach z twórcami pod red. Bartosza Biedrzyckiego opublikowanej w 2011 r. przez Dolną Półkę).

9 lutego 2012:

16 lutego 2012 r., o godz. 18:00, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie – MOCAK – odbędzie się wernisaż wystawy Komiks. Legendy miejskie. Prace zebrane na ekspozycji przez Monikę Kozioł stanowią interpretacje miejskich legend, a artyści zaproszeni do projektu opierają w tym przypadku twórczość na komiksowej konwencji i narracyjności. Wystawa może stanowić ciekawy i otwierający komentarz do dotychczasowych przemyśleń folklorystów i etnologów - analizujących legendy miejskie. MOCAK prezentuje Komiks. Legendy miejskie do 29 kwietnia 2012 r. Więcej o wystawie można poczytać tutaj.

Artyści: Joanna Karpowicz, Agnieszka Piksa, Mariusz Tarkawian, Jakub Woynarowski, Małgorzata Jabłońska.

8 lutego 2012:

CENTRALA zaprasza na nowy blog informacyjny SYGNAŁY z CENTRALI. Wieści komiksowe z Europy Środkowej. W każdy kolejny wtorek znajdziecie na blogu aktualny zestaw niusów komiksowych profilowanych pod kątem Europy Środkowej i Wschodniej. Nie zabraknie również sygnałów krajowych.

8 lutego 2012:

10-11 lutego 2012 Instytut Francuski w Krakowie oraz Wydawnictwo Post – w ramach 11 edycji Nagrody dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego festiwalu w Angoulême : polski wybór – organizują spotkanie z Élodie Durand, ilustratorką, autorką komiksu La Parenthèse (Parenteza), laureatką polskiego wyróżnienia za rok 2011. Spotkaniu towarzyszą warsztaty komiksowe dla studentów ASP, młodych rysowników i amatorów komiksu, prowadzone przez: Élodie Durand oraz Rafała Szłapę. Zapisy na warsztaty: joanna.wnek@institutfrancais.pl. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj. Organizatorzy zapraszają również na wernisaż wystawy plansz i rysunków autorstwa Élodie Durand.

6 lutego 2012:

Jak nietrudno zauważyć, nasza strona załkowicie zmieniła wygląd. Dodatkowo, inaugurujemy nowy dział: Recenzje, w którym chcemy pisać, jak zwykle, o komiksach i na serio.

W związku z otwarciem nowego działu ogłaszamy też KONKURS - można wygrać roczną prenumeratę Zeszytów! Więcej szczegółów - tutaj.

6 lutego 2012:

15 lutego 2012 r. w ramach Poznańskiej Akademii Komiksu odbędzie się wykład dr Adama Ruska pt. W królestwie Tytusa. Występowanie i treści cyklicznych historyjek obrazkowych w Polsce w latach 1956-1967. Adam Rusek jest autorem kilku książek poświęconych historii polskiego komiksu, ostatnia została wydana w 2011 r. i nosi tytuł Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955 (fiszka publikacji)

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Porządek spotkań PDAK w roku akademickim 2011/2012 znajdziecie tutaj.

2 lutego 2012:

Z przyjemnością informujemy, że nie jesteśmy bękartem kultury: MKiDN przyznało nam dotację! Oznacza to, że dwa kolejne numery Zeszytów będą znacząco tańsze i że znajdzie się odpowiednia suma na profesjonalny skład! Przy okazji - szacuneczek dla wydawcy za fachowe wypełnienie wniosku.

14 stycznia 2012:

Ukazała się właśnie nowa publikacja: Komiks w PRL, PRL w komiksie, autorstwa Marcina Krzanickiego. Album stanowi kontynuację wystawy o tym samym tytule prezentowanej po raz pierwszy w Rzeszowie w grudniu 2010 r. (następnie w Gdańsku w ramach Bałtyckiego Festiwalu Komiksu i w Warszawie podczas I Festiwalu komiksu Historycznego). Wydawnictwo porusza tematykę komiksu funkcjonującego w okresie istnienia Polski Ludowej, zachęca do refleksji nad miejscem i rolą komiksu w komunikacji władzy ze społeczeństwem, a także prezentuje reprodukcje fragmentów bardziej i mniej znanych komiksów oraz zdjęcia okołokomiksowych gadżetów z bogatej kolekcji Wojciecha Jamy. Fragmenty albumu można oglądać tutaj, a papierowe wydanie dostępne jest np. w sklepie CENTRALI.

10 stycznia 2012:

W najbliższych dniach będziemy umieszczali na naszej stronie przykładowe teksty z archiwalnych numerów. Zaczynamy od numeru ósmego i artykułu Marka Kochana pt. Żbik głosuje na Platformę, czyli komiks w służbie reklamy politycznej, opublikowanego pierwotnie w Zeszytach Prasoznawczych.

8 stycznia 2012:

18 stycznia 2012 r. Poznańska Akademia Komiksu zaprasza na kolejne spotkanie, zatytułowane Manga jako narzędzie polityki historycznej, które poprowadzi dr Szymon Grzelak - adiunkt w Instytucie Językoznawstwa UAM. PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich!

Kolejne spotkania PDAK w roku akademickim 2011/2012 będą odbywać się w każdą trzecią środę miesiąca, a ich porządek znajdziecie tutaj.

Jednocześnie przypominamy, że w trzynastym numerze „Zeszytów Komiksowych” spróbujemy przyjrzeć się recepcji mangi w Polsce. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

19 grudnia 2011 :

Z inicjatywy Tomasza Jamy (syna Wojciecha Jamy) powstał projekt – komiksbaza.pl – skompilowania i udostępnienia informacji o komiksach wydawanych w Polsce. Baza funkcjonuje obecnie w wersji beta. Tomasz Jama zachęca do zapoznania się z jej funkcjonowaniem oraz do dzielenia się sugestiami i wskazówkami. Autor witryny, opisuje projekt następująco:

Stworzyłem serwis komiksbaza.pl i chciałbym prosić o wypróbowanie go. Celem serwisu jest obsługa bazy danych komiksów wydanych w Polsce. Ma możliwość wyszukiwania komiksów według wielu kryteriów, dodawania nowych pozycji oraz edycji istniejących. Kolekcjonerzy komiksów mogą katalogować swoje zbiory zapisując stan każdego egzemplarza oraz ewentualne uwagi (np. czy ma autograf, ewentualne uszkodzenia, etc). Czytelnicy komiksów mogą oceniać przeczytane komiksy (osobno rysunki i scenariusz), jakość wydania oraz tworzyć listę komiksów "do przeczytania". Serwis jest w tej chwili w fazie "beta" i zawiera tylko trochę przykładowych danych testowych. Do edycji danych potrzebne są uprawnienia, domyślnie wyłączone, proszę dać mi znać po rejestracji to je zmienię. Aby ułatwić funckjonowanie bazy rozdzieliłem komiks na dwie części: "komiks" jako dzieło oraz jego fizyczne wydanie. Każdy komiks może mieć wiele wydań, każde wydanie może zawierać wiele komiksów (np. antologie).
Plany na najbliższą przyszłość:
> zintegrowanie formularzy edycji i dodawania nowych pozycji z resztą serwisu.
> dodanie tagów
> dodanie relacji: sequel, prequel, spin-off, itp
.

Tomasz Jama jest również autorem witryny internetowej komiksologia.pl, która jest jeszcze w fazie budowy.

12 grudnia 2011:

W najbliższą środę 14 grudnia 2011 r. odbędzie się ostatnie (w tym roku kalendarzowym) spotkanie Poznańskiej Akademii Komiksu. Tym razem mgr Sebastian Chosiński przedstawi wystąpienie pt. Od "walki z reakcyjnym podziemiem" do "dziesiątej potęgi gospodarczej świata". Gierkowska propaganda sukcesu na łamach Magazynu Opowieści Rysunkowych RELAX (1977-1981). PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich!

Kolejne spotkania PDAK w roku akademickim 2011/2012 będą odbywać się w każdą trzecią środę miesiąca, a ich porządek znajdziecie tutaj.

8 grudnia 2011:

13 grudnia 2011 r. o godz. 19:00, w Czułym Barbarzyńcy startuje wystawa rysunków Dennisa Wojdy. Grafik, ilustrator, autor komiksów – bliski czytelnikom przede wszystkim z wypraw do miasteczka Mikropolis – zaprasza na wystawę, zaznaczając autoironicznie na własnym blogu, iż tak naprawdę nie potrafi rysować. Jeśli chcecie wyrobić sobie własne zdanie na ten temat, obejrzeć oryginalne prace Dennisa Wojdy – zapraszamy do Czułego Barbarzyńcy przy ul. Dobrej 31 w Warszawie. Warto dodać, iż w przyszłym roku, nakładem Wydawnictwa W.A.B., ukaże się papierowa wersja bloga komiksowego 366 Kadrów Dennisa Wojdy.

biogram Dennisa Wojdy (pdf, 67,2 KB).

1 grudnia 2011:

Do 15 grudnia 2011 r. trwa specjalna oferta - MĄDRE KOMIKSY na MĄDRE ŚWIĘTA! - przygotowana przez CENTRALĘ. Jeśli...

...nie masz jeszcze komiksów CENTRALI? A może szukasz prezentu na Święta?
> od 30% do 60% cen okładkowych CENTRALI i Ligatury. Książki wysyłane na koszt wydawcy,
> przy zamówieniach powyżej 150 zł przesyłka kurierem gratis (jeśli zamówisz do południa - zakupy otrzymujesz następnego dnia),
> do każdego zamówienia powyżej 50 zł dokładamy elegancki pakiet 12 pocztówek Świąteczno-Noworocznych autorstwa: Jakuba Grocholi, Tomasza Niewiadomskiego, Tomasza Pastuszki, Agnieszki Piksy, Ojca Rene, Olgi Wróbel,
> tylko po 15 egzemplarzy każdego tytułu jest objętych promocją MĄDRE KOMIKSY na MĄDRE ŚWIĘTA.
Zapraszamy do zakupów dla siebie, dla bliskich, czy dla tych którym chcecie pokazać jak różnorodny i bogaty jest świat komiksu. Na życzenia przyjdzie jeszcze czas - zapraszamy po MĄDRE KOMIKSY od CENTRALI i festiwalu Ligatura.

TYTUŁY w objęciach akcji:
> Zeszyty Komiksowe nr 10 - Granice komiksu, (z 24,90 zł na 15 zł),
> Zeszyty Komiksowe nr 11 - Komiks w Europie Środkowo-Wschodniej, (z 39 zł na 22 zł),
> Zeszyty Komiksowe nr 12 - Komiks historyczny, (z 39 zł na 25 zł),
> Matador, Jay Wright, (z 111 zł na 66 zł),
> Stuck Rubber Baby, Howard Cruse, (z 51,50 zł na 36 zł),
> Pozdrowienia z Serbii, Aleksandar Zograf, (z 42 zł na 29 zł),
> We Włoszech wszyscy są mężczyznami, Luca de Santis, Sara Colaone, (z 39,90 zł na 24 zł),
> Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych, Adam Rusek, (z 49,90 zł na 29 zł),
> Anna chce skoczyć, Lucie Lomová, (z 34,90 zł na 14 zł).

30 listopada 2011:

Stowarzyszenie Arteria oraz Fundacja Pokolenia zapraszają 3 grudnia 2011 r. na wernisaż wystawy Dziewczyny też rysują komiksy! 2 w ramach 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17:00 w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie, ul. 30-go Stycznia 4. W programie przewidziano prelekcję o komiksie kobiecym oraz warsztaty tworzenia Zinów. Zachęcamy do przeczytania noty prasowej wydarzenia (pdf, 56,5 KB).
Natomiast 10 grudnia 2011 r. w herbaciarni Tea-tralna w Gdyni, Stowarzyszenie Arteria oraz Fundacja Inicjatyw Społecznych Się Zrobi! przybliżą efekty projektów: Dziewczyny też rysują komiksy! 2 oraz VIDEO!. W programie zaplanowano: wernisaż wystawy komiksów stworzonych przez uczestniczki projektu Dziewczyny też rysują komiksy! 2, prelekcję o komiksie kobiecym, którą wygłosi Sylwia Kaźmierczak (autorka witryny comixgrrrlz.pl), bitwę komiksową, aukcję prac komiksowych, oraz niespodzianki... Wernisaż rozpocznie się o godz. 20:30, w herbaciarni Tea-tralna, ul. Bema 26, Gdynia (Teatr Miejski im. W. Gombrowicza), Wstęp wolny! Dalsze informacje znajdziecie w nocie prasowej wydarzenia (pdf, 47,3 KB).

28 listopada 2011:

1 grudnia 2011 r. w ramach wydarzeń towarzyszących Poznańskiemu Kongresowi Kultury, Fundacja Tranzyt oraz Biblioteka Uniwersytecka UAM w Poznaniu zapraszają na prezentację - wyjątkowego w skali europejskiej – projektu digitalizacji prasowych seriali obrazkowych z prasy i czasopism poznańskich z lat 1918-1939, pt. Komiksowe Kroniki Poznania. Ponadto omówione zostaną przedsiewzięcia wspierające rozwój kultury komiksowej (m.in. festiwal Ligatura, Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu, projekt CENTRALA, konkurs Długi Debiut, magazyn Zeszyty Komiksowe czy naukowa kolekcja komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu)

Spotkanie rozpocznie się o godz. 20:00 w sali nr 82, w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40. Wstęp wolny dla wszystkich. Zapraszamy! Dodatkowe informacje o wydarzeniu znajdziecie tutaj.

9 listopada 2011:

19 listopada 2011 r. (sobota) o godz. 12:00 w Pracowni Komiksowej WiMBP w Gdańsku rozpocznie się projekt 24h Comics Day, który potrwa... 24 godziny (do 20 listopada 2011 r., godz. 12:00). To już czwarta całodobowa sesja rysowania komiksów organizowana w Pracowni Komiksowej w Gdańsku, tym razem z podtytułem: Artystyczny pojedynek Polska-Niemcy. Tegoroczna edycja będzie szczególna ze względu na udział gości z berlińskiej biblioteki komiksowej Die Renate. W przyszłym roku, w ramach projektu, planowana jest rewizyta polskich rysowników u sąsiadów zza Odry oraz wystawa stworzonych wspólnie prac na Bałtyckim Festiwalu Komiksu. 24-godzinny komiks składający się z 24 stron, stworzonych od początku do końca w czasie sesji 24-godzinnego rysowania, to pomysł amerykańskiego komiksologa – Scotta McCloud'a. Więcej informacji na temat związany z międzynarodowym wydarzeniem 24h Comics Day znajdziecie na oficjalnej stronie projektu. Warto dodać, iż Pracownia Komiksowa w Gdańsku od 2009 r. jest jedynym polskim organizatorem biorącym udział w tej akcji.
Spotkanie jest otwarte dla wszystkich. Rysownicy, którzy z powodzeniem ukończą komiksową opowieść, będą mieli okazję zobaczyć ją w druku. Organizatorzy zastrzegają sobie, iż zostaną przez nich wybrane prace najlepsze, które ukażą się w edycji de lux, pozostałe komiksy zostaną wydane w formule zinowej. Zachęcamy do przeczytania notki prasowej projektu (pdf, 28 KB). Dojazd do Pracowni Komiksowej, ul. Paderewskiego 11 (Suchanino), Gdańsk:
> z Gdańska Głównego: autobus 115, 184, 130, 131.
> z Gdańska Wrzeszcza: autobus 115, 199.

8 listopada 2011:

Zbliża się kolejne spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. 16 listopada 2011 r. będziecie mogli uczestniczyć w wykładzie pt. Wydarzenia polityczne jako tło i kanwa komiksów, który przygotował mgr Paweł Timofiejuk. PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich!

Kolejne spotkania PDAK w roku akademickim 2011/2012 będą odbywać się w każdą trzecią środę miesiąca, a ich porządek znajdziecie tutaj.

21 października 2011:

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała I Ogólnopolski Konkurs na Komiksową Zakładkę do Książki. Organizatorzy kierują ten pomysł przede wszystkim do grona entuzjastów komiksu, grafików, twórców posługujących się narracją rysunkową. Zainteresowane osoby zachęcamy do przeczytania zajawki (pdf, 26,6 KB), a więcej szczegółów oraz regulamin konkursu znajdziecie na stronie wydarzenia oraz tutaj. Pojawił się również klip promujący kompetycję. Termin nadsyłania projektów upływa 20 listopada 2011 r.

19 października 2011:

Całkiem niedawno ukazała się nowa książka Jerzego Szyłaka pt. Druga strona komiksu, w której zebrano różnorodne teksty wspomnianego autora. Znajdziecie w niej między innymi felietony tworzone dla internetowego magazynu KZ. Jak zauważa sam autor w posłowiu do książki - wspólną cechą artykułów jest lekkość formy, pewna doza prowokacji, a także perspektywa tworzenia tekstów – przez fana dla fanów. Druga strona komiksu jest już dostępna w księgarniach internetowych, np. tutaj. Książka została wydana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Elblągu. Zachęcamy do lektury!

5 października 2011:

19 października 2011 r. rozpocznie się nowa seria spotkań Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. Gościem pierwszego spotkania będzie zastępca redaktora naczelnego Zeszytów Komiksowych, dr Michał Traczyk, który wygłosi wykład pt. Komiks dokumentalnie. PDAK zaczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich!

Kolejne spotkania PDAK w roku akademickim 2011/2012 będą odbywać się w każdą trzecią środę miesiąca, a ich porządek znajdziecie tutaj.

...Starsze aktualności:

     28 lutego 2011 - 5 października 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 24 VI 2019