Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     24 marca 2019 - Dzisiaj

18 marca 2020:

Informujemy i przypominamy, że już za tydzień, tj. 25 marca będzie miał premierę komiks Kręgi magii, autorstwa Kamila Murzyna. Komiks ukaże się nakładem wyd. UltiMATE Comics.

Więcej informacji:
Kręgi magii - UltiMATE Comics

17 marca 2020:

WAŻNA INFORMACJA!
Premiera 29. numeru Zeszytów Komiksowych odbędzie się 16 kwietnia br.

Zmianie ulega data Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej na 22-25 października 2020.


Więcej informacji:
Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej - strona główna

9 marca 2020:

Zeszyty Komiksowe zapraszają na wystawę komiksu polskiego, która odbędzie w Instytucie Polskim w Bratysławie. Wernisaż: 11 marca (środa), godzina 18:00.

Na wystawie zaprezentujemy prace grupy współczesnych polskich twórców. Obejrzeć będzie można plansze wykonywane różnymi technikami, od tradycyjnego dla komiksu rysunku piórkiem, poprzez techniki malarskie, graficzne, eksperymentalne, aż po dominujące współcześnie techniki cyfrowe. Zaprezentujemy rozmaite strategie w podejściu do fabuły i opowiadania historii. Na wystawie zobaczyć będzie można m.in. komiksy historyczne, fantastyczne, filozoficzne, obyczajowe oraz komiksy dla dzieci.

W wystawie udział biorą:
Tadeusz Baranowski, Olaf Ciszak, Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Joanna Karpowicz, Berenika Kołomycka, Jacek Michalski, Wojciech Stefaniec, Przemysław Trust Truściński, Katarzyna Zavka Zawadka.
Autorzy scenariuszy:
Wanda Hagedorn, Grzegorz Janusz, Maciej Jasiński, Michał Kalicki, Tomasz Kasprzyk, Aleks Kłoś, Tomasz Kołodziejczak, Łukasz Kowalczuk, Tomasz Kwaśniewski, Daniel Odija, Tobiasz Piątkowski, Marzena Sowa, Sztybor, Paweł Timofiejuk, Jacek Waliszewski, Dennis Wojda/

Kurator: Piotr Machłajewski.

W dzień wernisażu w Instytucie odbędą się warsztaty z komiksu, które poprowadzi Jacek Frąś.


Poľský inštitút
Nám. SNP 27
814 99 Bratislava
Słowacja

2 marca 2020:

Premiera najnowszego 29. numeru Zeszytów Komiksowych będzie miała miejsce podczas Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej, który odbędzie się w dniach 16-19 kwietnia. Tematem najnowszego numeru są Superkobiety.

Autorką okładki jest Monika Laprus-Wierzejska.


Więcej informacji:
Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej

28 lutego 2020:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem komiks Kręgi Magii autorstwa Kamila Murzyna, który ukaże się nakładem wyd. UltiMATE Comics.

Kręgi Magii #01 Cienie na niebie - to pełna przygód opowieść o czwórce małych łotrzyków wychowanych w mrocznej przełęczy pomiędzy dwiema górami oraz o ich podróży do świata na zewnątrz. No i cóż by to była za przygoda, gdyby nieoczekiwanie nie wplątali się w spisek mogący zagrozić całemu królestwu?

Randal, Czermień, Gawron i Rzepik to mali łotrzykowie wychowani w mrocznej przełęczy pomiędzy dwiema górami, na północy krainy Erenn. Ich życie niespodziewanie nabierze tempa, gdy spróbują okraść pewien niepozorny powóz zmierzający na zachód...

Przygotuj się na wyprawę do nowej niezwykłej krainy pełnej niesamowitych bohaterów. Erenn czeka!

12 lutego 2020:

Zeszyty Komiksowe zapraszają na wystawę poświęconą twórczości Marka Turka, Magiczne obrazki, której wernisaż odbędzie się 28 lutego (piątek) o godz. 19:00 w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu.

Na wernisażu, w ramach oprowadzenia autorskiego wykonane zostanie cudowne rozmnożenie komiksów (za pomocą kombinatoryki), przeprowadzony zostanie również skondensowany kurs scenopisarstwa (z zastosowaniem kart tarota), oraz kilka innych, równie zaskakujących działań komiksowych.
Wystawa prezentowana w Galerii Tymczasem ma charakter przekrojowy i obejmuję całą twórczość autora. Zobaczymy na niej zarówno klasyczną ekspozycję plansz (również oryginałów) przestrzenną wizualizację dot. komiksu Bellmer. Niebiografia, komiksy przestrzenne oraz wewnątrz galeryjne murale.

Marek Turek, urodzony w 1970 r. polski twórca komiksowy. Komiksem zainteresował przedszkolu, czytając Świat Młodych oraz pierwszy numer Relaxu. Przez następne dwadzieścia lat maniakalnie czytał i zbierał komiksy. Rysować zaczął dopiero w 1992 roku. Publikował swoje prace w polskich zinach i magazynach komiksowych (min.: AQQ, Komiks Forum, KKK, Czas Komiksu, Krakers, Ziniol, Zeszyty Komiksowe), a także za granicą.

Więcej informacji:
Marek Turek - Magiczne obrazki, CKZ Wrocław

11 lutego 2020:

Zeszyty Komiksowe wraz z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu oraz Fundacją Instytutu Kultury Popularnej zapraszają na spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się w środę, 20 lutego (godz. 18:00) w Nova. Czytelnia komiksów i gazet.

Temat spotkania: Komiksowo o kulturze Głuchych.

Prelegentką jest Ewelina Waląg - doktora nauk humanistycznych, Liderka Filmoteki Szkolnej na Dolnym Śląsku, ambasadorka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Szkoły Tolerancji, certyfikowana trenerka WenDo, metody samoobrony i asertywności dla dziewcząt i kobiet, edukatorka oraz autorka materiałów edukacyjnych. Badaczka zainteresowana kulturą Głuchych, disability studies, deaf studies i tematyką prawnoczłowieczą.

Więcej informacji:
PDAK - dr Ewelina Waląg

2 luty 2020:

Zeszyty Komiksowe informują o trwającej akcji crowdfundingowej dla komiksu ''Jestem Bogiem'', autorstwa Huberta Ronka.

Od autora:
Zebrana kwota przeznaczona zostanie na dokończenie prac nad komiksem, wydrukowanie nagród i dostarczenie ich do Wspieracjących.
Nagrody zostaną wysłane do Wspierających niezwłocznie po wydrukowaniu komiksu, czyli na przełomie lutego i marca. Ewentualnie możliwy również odbiór osobisty, ale dopiero w maju 2020 r. podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym (Festiwal Komiksowa Warszawa)
.

Więcej informacji na stronie:
Jestem Bogiem - projekt

27 stycznia 2020:

Zeszyty Komiksowe zapraszają na spektakl ''Kapitan Żbik i żółty saturator'', który powstaje na zamówienie Teatru Syrena w oparciu o jeden z najpopularniejszych polskich komiksów o kapitanie Żbiku.

Koncepcję i scenariusz całości stworzył, inspirując się w epizodach historiami prawdziwych postaci, Wojciech Kościelniak, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych i twórców musicalowych.


Pełnowymiarowy, dwuaktowy musical będzie nie tylko czystą rozrywką, ale posiadać będzie niezaprzeczalny walor poznawczy. W umiejętny i atrakcyjny dla widza w każdym wieku sposób ukaże Warszawę lat 70. nie tylko od strony architektury, topografii i sztafażu, ale także, a nawet przede wszystkim, od strony realiów PRL-owskiej rzeczywistości. Dynamiczną muzykę nawiązującą do modnych trendów lat 70-tych, takich jak: rock, pop, disco itp., na potrzeby ''Żbika'' skomponował pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Mariusz Obijalski.

Prapremiera już 29 lutego 2020.

Więcej informacji:
Kapitan Żbik - Teatr Syrena

13 stycznia 2020:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem ''Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu'', autorstwa Pawła Chmielewskiego. Pierwszy tom ukaże się już 20 stycznia br.

Obejmująca lata 1859-2019, obszernie ilustrowana książka to pierwsze tego typu – traktujące o dziejach jednego regionu – wydawnictwo (z dziedziny historii komiksu) w Polsce. Obejmuje ono przegląd autorów, komiksów wydanych na łamach prasy i w formie albumowej w szerokim kontekście (rola wydawców czasopism, życiorysy twórców, przemiany historyczne, wpływ wydawanych komiksów na inne dziedziny kultury, związki z ideami panującymi w danej epoce); traktuje również o przedrukach w prasie kieleckiej, lokalnych oddziałach (mutacjach) gazet ogólnopolskich.

Tom pierwszy pt. ''Bill i Walenty Grypka atakują! (1859-1948)'' zaczyna rozdział o twórczości pioniera polskiego komiksu prasowego – Franciszka Kostrzewskiego i jego naśladowcach, później czytamy o komiksie amerykańskim w kieleckich gazetach międzywojnia, najsłynniejszym obywatelu Pacanowa i jego wpływie na kulturę, przełomowej ''historyjce z dymkami'', która powstała w Ćmielowie, gazetach ''gadzinowych'' okresu II wojny światowej, początkach socrealistycznego komiksu w regionalnej prasie powojennej. Książka zawiera dokładne indeksy nazwisk, postaci komiksowych i publikacji.

Ciąg dalszy zostanie opublikowany w 2020 r.:
Tom 2 – ''Dawno temu na ulicy Sienkiewicza (1949-2006)''
Tom 3 – ''Paint-Men: Przyszłość, która nadeszła ( -2019)''


O autorze:
Paweł Chmielewski - jest redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego Projektor. Publikował m.in. w Zeszytach Komiksowych, Studiach Sienkiewiczowskich, Biurze Literackim, Komiks i my, 'Ha!art', 'Teraz'. Autor książek ''Słowacki w supermarkecie'', ''Słowacki w supermarkecie 2.0'', ''Słowacki w McDonaldzie'', nagrodzonych tekstów dramaturgicznych, scenariuszy komiksów ''12 prac Delty 800'', ''Pułapka Gargancjana'', ''Delta 800 – misja'', ''Przygody Władka'', ''Paderewski w Białym Domu'', ''Kot w butach''
.

9 stycznia 2020:

Zeszyty Komiksowe wraz z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu oraz Fundacją Instytutu Kultury Popularnej zapraszają na spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się w środę, 15 stycznia (godz. 18:00) w Nova. Czytelnia komiksów i gazet.


Tematem spotkania będzie: Komiks potęgą jest i basta? O rozważaniach folklorystów nad gatunkiem.

Prelegentką jest Izabela Kotlarska - folklorystka, absolwentka filologii polskiej oraz etnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, pracowniczka Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu. Swoje zainteresowania naukowe skupia wokół polskiego folkloru, szczególnie na bajkach ludowych. W czasie wolnym obserwuje poznańskie środowisko opowiadaczy miejskich.

Więcej informacji:
PDAK - Izabela Kotlarska7 stycznia 2020:

Zeszyty Komiskowe objęły patronatem inicjatywę Wydawnictwa Granda - LGBTQ+ komiks.Wszelkie informacje w linku:
LGBTQ+ komiks
Facebook - Wydawnictwo Granda - LGBTQ+ komiks

4 stycznia 2020:

Z przykrością informujemy, że 2 stycznia br. zmarł Bogusław Polch. Słynny polski rysownik i twórca komiksów. Do jego dzieł należą m.in.: Wiedźmin, Funky Koval, Kapitan Żbik, Bogowie z kosmosu. Miał 78 lat.

(fot. Piotr Bernaś / AG)

2 stycznia 2020:

Zeszyty Komiskowe witają wszystkich autorów, ilustratorów i osoby, dzięki którym nasz magazyn rozwija się, w 2020 roku!

Rok 2019 był bardzo pracowity, otrzymaliśmy wiele prac zarówno tych narysowanych, jak i tych napisanych, wydaliśmy dwa numery tematyczne i na pewno na tym nie koniec!

Niech rok 2020 obfituje w nowe wyzwania, prace i ilustracje!

18 grudnia 2019:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem książkę ''Histoire de la bande dessinée polonaise'' (Historia komiksu polskiego), która ukazała się nakładem wydawnictwa PLG Editions oraz SoBD.Pierwsza tego rodzaju pozycja w języku francuskim. Znajdują się w niej teksty poświęcone komiksowi polskiemu od jego początków, aż do współczesności. Książka została przygotowana we współpracy z Galerią BWA Jelenia Góra.

Autorami tekstów są: Wojciech Birek, Piotr Machłajewski, Adam Rusek, Jerzy Szyłak.

Dokładne informacje oraz opis po francusku:

Histoire de la bande dessinée polonaise

PLG - Éditions de bandes dessinées depuis 1978

23 listopada 2019:

Zeszyty Komiksowe zapraszają i patronują spotkaniom poświęconym polskiemu komiksowi we Francji!

Komiks polski na SoBD w Paryżu. La bande dessinée polonaise au SoBD à Paris.


6-8 grudnia 2019 r.
Halle des Blancs Manteaux, Paryż
.

Zapraszamy na polskie imprezy w ramach Salon de la bande dessinée au cœur de Paris (SoBD). Salon w 2019 będzie poświęcony Polsce. Obchodzimy stulecie naszego komiksu w stolicy Francji!

SoBD usytuowany jest w centrum Paryża (Czwarta Dzielnica, Marais), w Halle des Blancs Manteaux. Co roku gromadzi około 20.000 odwiedzających oraz 130 osobistości ze świata komiksu. Jeleniogórska Galeria BWA we współpracy z SoBD przygotowała wystawę, okazały katalog, polskie stoisko etc. W wystawie udział biorą: Katarzyna Babis, Tadeusz Baranowski, Janusz Christa, Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Sławomir Jezierski, Joanna Karpowicz, Berenika Kołomycka, Unka Odya, Bogusław Polch, Jakub Rebelka, Marzena Sowa, Aleksandra Spanowicz, Wojciech Stefaniec, Przemysław Truściński.
Na SoBD obecni będą polscy artyści oraz specjaliści z zakresu komiksu, m.in. Tadeusz Baranowski, Krzysztof Gawronkiewicz, Berenika Kołomycka, Marzena Sowa, Wojciech Stefaniec, Przemysław Truściński, Wojciech Birek, Piotr Machłajewski, Adam Radoń i Adam Rusek. Będzie ich można spotkać na polskim stoisku. Szczegółowy program paneli dyskusyjnych poświęconych komiksowi polskiemu znajduje się na stronie SoBD.
Na Salonie obecni będą również polscy wydawcy, m.in. Timof Comics i Centrala.
Zapraszamy wszystkich miłośników komiksu!

Projekt poświęcony jest pamięci Macieja Parowskiego.

Kurator: Piotr Machłajewski.

Data Factory SoBD
1 rue Guy Moquet, 92240, Paris, France
www.sobd2019.com

Galeria Sztuki BWA
ul. Długa 1, 58-500 Jelenia Góra
www.galeria-bwa.karkonosze.com


Partner: Stowarzyszenie Twórców „Contur”.
Patron medialny: ''Zeszyty Komiksowe''
.

Autorem ilustracji jest Wojciech Stefaniec.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Jelenia Góra.


17 listopada 2019:

Zeszyty Komiksowe wraz z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu oraz Fundacją Instytutu Kultury Popularnej zapraszają na spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się już 20 listopada o godz. 18:00 w Nova. Czytelnia Komiksów i Gazet.

Tematem spotkania będzie: ''Pradziadkowie Supermana - genealogia komiksowych superbohaterów''.

Prelegentem jest Rafał Kołsut – historyk komiksu i animacji, badacz narracji rysunkowych, nauczyciel akademicki (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Wyższa Szkoła Europejska im. J. Tischnera w Krakowie), członek Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego, recenzent i publicysta w Magazynie Miłośników Komiksu ''KZ''.

Więcej informacji na stronie:
PDAK - Rafał Kołsut


21 października 2019:

Redakcja ''Zeszytów Komiksowych'' zaprasza wszystkich zainteresowanych do współtworzenia dwudziestego dziewiątego numeru ''Zeszytów'', który poświęcony będzie superkobietom.

Co to znaczy być super?

Niezwykła siła albo spryt, nadnaturalne zdolności lub ogromne pieniądze, działanie w pojedynkę albo w drużynie i oczywiście walka ze złem. Odwaga, poświęcenie, demony przeszłości. Jakie są komiksowe superbohaterki?

Przeszły długą drogę - od żeńskich odpowiedników męskich postaci i sprawowania roli “eye candy” po pełnowartościowe bohaterki o złożonych charakterach i motywacjach. Kiedyś mniej popularne, stawiane często w rolach pobocznych postaci, dzisiaj w niczym nie ustępują swoim kolegom po fachu. Są waleczne, skuteczne i niezwykle popularne. Poświęca się im kolejne serie i filmy. W przeszłości tworzone z myślą o męskich odbiorcach, obecnie coraz częściej konstruowane tak, aby utożsamiać mogły się z nimi odbiorczynie. Chcemy przyjrzeć się dynamicznej relacji tych dwóch członów i prześledzić losy superbohaterek – pochylić się nad ich historią i współczesnymi realizacjami, poszukać punktów wspólnych i różnic, schematów i nieoczywistych rozwiązań i spróbować odpowiedzieć na pytanie - co to znaczy być super? Bo być może superbohaterka wcale nie musi potrafić latać czy być mistrzynią sztuk walki. Kto jeszcze zasługuje na miano superbohaterki? Jak możemy rozumieć superbohaterskość postaci?

Proponowane przez nas tematy:

- analizy kobiecych postaci superbohaterskich
- czym odznacza się w komiksach superbohaterskość bohaterek
- superbohaterki kiedyś a dziś
- kobiece odpowiedniki męskich superbohaterów a oryginalne postaci
- autorki i autorzy komiksów superbohaterskich
- “męskie” oko a “kobiece” oko - percepcja superbohaterek
- schematy, stereotypy, klisze a superbohaterki
- superbohater a superbohaterka - lustrzane odbicia czy odrębność doświadczeń
- nie tylko amerykańskie - japońskie magical girls
- superbohaterki na polskim rynku - zagraniczne i polskie tytuły
- superbohaterki w ujęciu metaforycznym - kto zasługuje na miano superbohaterki w komiksie
.

Czekamy nie tylko na teksty, ale również komiksy i ilustracje związane bezpośrednio z tematem numeru. Jednak – tradycyjnie już – zapraszamy też do nadsyłania artykułów poświęconych wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze, poruszających kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni. Dla nich także zaplanowaliśmy miejsce.

Prace prosimy nadsyłać do 15 stycznia 2020 roku na adres redakcja@zeszytykomiksowe.org. Przed wysłaniem pracy prosimy o zapoznanie się z wymogami redakcyjnymi (Informacje dla autorek/autorów).

''Zeszyty Komiksowe'' to magazyn krytyki komiksowej i badań komiksu. To także pierwsze w Polsce komiksowe czasopismo punktowane. Ukazuje się nieprzerwanie od 2004 roku. Wydawcami ''Zeszytów Komiksowych'' są Fundacja Instytut Kultury Popularnej i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.

Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony na Facebooku:
Facebook - Zeszyty Komiksowe

30 września 2019:

Zapraszamy do działu w recenzji w celu zapoznania się z tekstem Kamila Giedrysa "Lęk i odraza w Berlinie" o komiksie "Pijak" autorstwa Hansa Fallada (scenariusz) oraz Jacoba Hinrichsa (scenariusz i rysunki). Komiks ukazał się nakładem wydawnictwa Non Stop Comics. Fragment poniżej:

Alkoholizm, narkomania oraz inne nałogi to tematy powszednie szeroko rozumianej kultury. Siła skłaniająca człowieka do stoczenia się po równi pochyłej uzależnienia fascynuje czytelników od lat, co rusz dostarczając słodko-gorzkich emocji. Choć obserwacja tego tragicznego procesu jest zazwyczaj historią o słabości ludzkiej natury, w pewnych fabułach nie sposób nie spostrzec w nierównej walce człowieka z używkami groteskowego komizmu. Takich też doznań dostarcza nam lektura Pijaka Hansa Fallady i Jakoba Hinrichsa.
28 sierpnia 2019:

Zeszyty Komiksowe przypominają, że już w dniach 6-7 września 2019 odbędą się Kieleckie Prezentacje Komiksowe, na które zaprasza kielecki magazyn kulturalny Projektor oraz Stowarzyszenie Twórcze "Zenit".

W programie festiwalu znalazły się m.in.
- warsztaty komiksowe dla młodzieży i studentów, warsztaty rysunku dla dzieci z wadami słuchu (organizator zapewnia obecność tłumaczy języka migowego),
- pięć wystaw (komiks brazylijski wydany w Polsce, "Możesz być kim chcesz" - prezentacja komiksów twórców z Polski, Włoch, Hiszpanii, Korei Płd., trzy wystawy kieleckich twórców komiksu)
- stoiska kilkunastu wystawców,
- spotkania m.in. z Wojciechem Birkiem, autorem książki "Henryk Sienkiewicz w obrazkach" o adaptacjach komiksu sienkiewiczowskiego na świecie; Wojciechem Jamą, kolekcjonerem, autorem wystawy "Teraz komiks!" w Muzeum Narodowym w Krakowie; Jerzym Ozgą, czołowym twórcą komiksu w Polsce,
- performance - pokaz "rysowania komiksu na żywo" z muzyką jazzmana Rafcoxa (Rafała Gęborka).


Więcej na stronie:
Kieleckie Prezentacje Komiksowe - 2019

26 sierpnia 2019:

Zapraszamy na 30. edycję Międzynarodowego Festiwalu Gier i Komiksu w Łodzi (27-29.09.2019), podczas której odbędzie się premiera 28. numeru Zeszytów Komiksowych "Stulecie polskiego komiksu".


Autorem okładki najnowszego numeru jest Henryk.

Strona festiwalu:
30. MFKiG w Łodzi

2 lipca 2019:

Zeszyty Komiksowe informują, że Michał Chudoliński zadebiutował właśnie na łamach The Comics Journal - opiniotwórczego czasopisma poświęconego komiksom na świecie.Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Przemysławem ''Trustem'' Truścińskim:

Comics Outsider - An Interview with Przemysław TruścińskiMichał Chudoliński - krytyk komiksowy i filmowy, pomysłodawca i redaktor naczelny portalu Gotham w deszczu.

21 czerwca 2019:

6-7 września 2019 r. Magazyn Kulturalny „Projektor” i Stowarzyszenie Twórcze „Zenit” zapraszają wystawców, twórców, kolekcjonerów i prelegentów na „Kieleckie Prezentacje Komiksowe” do „Bazy Zbożowej”.

To pierwszy od wielu lat festiwal komiksu w Kielcach i regionie świętokrzyskim. W programie prezentacje wydawców, spotkania z twórcami, warsztaty, pokaz „rysowania na żywo”, zaś organizatorzy zapewniają również tłumacza języka migowego dla osób niesłyszących oraz premiera najnowszego numeru magazynu kulturalnego „Projektor” dedykowanego komiksowi.
Wśród zaproszonych gości (aktualnie) znajdują się m.in. Jerzy Ozga, Krzysztof Wyrzykowski, Zygmunt „Zeke” Kowal, Hubert Czajkowski, Sławomir Zajączkowski, Piotr Kletowski, Robert Kolasa i inni.

„Baza Zbożowa” to ośrodek kultury stworzony w przestrzeni postindustrialnej, siedziba organizacji pozarządowych. Budynki zajmują prawie 5000 metrów kwadratowych, a korzysta z nich prawie 400 osób. BZ znajduje się 1,5 km od kieleckiego rynku, kilkaset metrów od campusu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Na terenie mieszczą się m.in. cztery galerie, dwie hale wystawiennicze, klub muzyczny, dwie sale teatralne, studio nagraniowe, pracownia ceramiczna, tor dla modeli precyzyjnych, ścianka alpinistyczna, sala koncertowa, pomieszczenia warsztatowe i prób oraz redakcja magazynu kulturalnego „Projektor”.

Więcej informacji na stronie:
Kieleckie Prezentacje Komiksowe


12 czerwca 2019:

Organizatorzy Festiwalowi Kultury Popularnej DwuTakt, ogłaszają otwarcie naboru tekstów do kolejnej edycji Nagrody im. Dra Tomasza Marciniaka - jedynej w Polsce nagrody za publikacje naukowe i popularnonaukowe z dziedziny komiksu.

Celem jest promowanie naukowej refleksji oraz wysokiej jakości publicystyki poświęconej sztuce komiksu.

Teksty można nadsyłać do 5 lipca 2019 roku, wyłącznie na adres email dwutakt.festival@gmail.com. Kapituła Nagrody przyzna nominacje, które zostaną ogłoszone 10 sierpnia.

Szczegóły dotyczące postępowania konkursowego znajdują się w Regulaminie Nagrody, który można pobrać poniżej:
Regulamin - DwuTakt 2019


Następnie 31 sierpnia, podczas Festiwalu DwuTakt ogłoszony zostanie zwycięzca, który oprócz tytułu otrzyma nagrodę finansową w wysokości dwóch tysięcy złotych.

Fundatorem Nagrody jest Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki
.


2 czerwca 2019:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem komiks Roz Chast Porozmawiajmy o czymś przyjemnym. Komiks będzie miał swoją premierę już 5 czerwca 2019 i ukaże się nakładem wydawnictwa Publicat.


O komiksie:
Kiedy Roz, jedyne i późne dziecko swych rodziców, po niemal 10 latach nieobecności odwiedza dom rodzinny, zszokowana odkrywa, że jej matka i ojciec z dziarskich emerytów zmienili się w nieradzących sobie z codziennością staruszków. Ktoś powinien się nimi zająć, zorganizować życie, a przede wszystkim uświadomić, że nie są w stanie dalej żyć sami. Cóż, kiedy oni zwykle unikali rozmów na niewygodne tematy. Po prostu nie przyjmowali ich do wiadomości.
Ta historia wydarzyła się naprawdę. Roz Chast, uznana rysowniczka "New Yorkera" i autorka kilku powieści graficznych dzieli się swoją historią i w zabawny, pełen humoru, wzruszający sposób pozwala oswoić się z tematem, który dotyczy prawie każdego z nas – momentu przedefiniowania ról, gdy musimy stać się opiekunami swoich rodziców, a potem przygotować się na ich odejście…


O autorce:
Roz Chast dorastała na Brooklynie w Nowym Jorku. Od 1978 roku jest rysowniczką „New Yorkera”, na łamach którego opublikowała ponad tysiąc ilustracji. Jest autorką tekstu i ilustracji wydanych w komiksowej konwencji książek: What I Hate: From A to Z, Porozmawiajmy o czymś przyjemniejszym (bestseller „New York Timesa”), Going Into Town: A Love Letter to New York. Ukazały się także zbiory jej rysunków: The Party, After You Left oraz Theories of Everything
.

Więcej informacji na stronie:
Roz Chast - Porozmawiajmy o czymś przyjemnym - Publicat

22 maja 2019:

Zeszyty komiksowe oraz Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu zapraszają na wystawę poświęconą twórczości Grzegorza Rosińskiego - "Rosiński fantastyczny".
Otwarcie wystawy nastąpi w dniach 5-7 lipca 2019 podczas Dni Fantastyki. Natomiast sama wystawa będzie czynna od 8 lipca do 15 września 2019.

W ramach wystawy "Rosiński fantastyczny", zaprezentowane zostaną plansze takich komiksów jak "Najdłuższa Podróż" (z Relaxu), "W służbie galaktycznej" z magazynu Alfa, "Szninkiel", "Yans", "Thorgal" oraz kilka bardzo wczesnych ilustracji i plansz komiksowych z młodości autora. Wrocławska, pierwsza tego rodzaju ekspozycja, będzie znakomitym podsumowaniem dorobku fantastycznego mistrza komiksu.

Kuratorem wystawy jest Piotr Rosiński.

Grzegorz Rosiński - polski grafik, malarz, światowej sławy twórca komiksów. Urodzony 3 sierpnia 1941 roku w Stalowej Woli, gdzie mieszkał przez pierwszych pięć lat swego życia. Przez kolejnych pięć lat mieszkał we Wrocławiu, później w Warszawie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni wybitnego ilustratora prof. Jana Marcina Szancera. Projektował okładki do płyt, ilustrował podręczniki szkolne, książki dla dzieci i młodzieży i rysował komiksy. Jest autorem między innymi rysunków do komiksów "Wyspa Aepyornisa", "Kapitan Żbik", "Pilot Śmigłowca", "Legendarna Historia Polski", "W służbie galaktycznej".

Więcej informacji na stronie:
Rosiński fantastyczny - Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

21 maja 2019:

Premiera 27. numeru Zeszytów Komiksowych "Komiksowe science fiction" odbędzie się już 23 maja podczas festiwalu Komiksowa Warszawa (23-26 maja 2019), na który wszystkich serdecznie zapraszamy.


Autorem okładki najnowszego numeru jest Marcin Rustecki.

Poniżej podajemy linki do stron:
Komiksowa Warszawa - Program
Komiksowa Warszawa - Facebook

20 maja 2019:

Zapraszamy do działu recenzji w celu przeczytania tekstu Kamila Giedrysa "Muzyka komiksu" o komiksie "A wszystko to fado", autorstwa Nuno Saraiva (scenariusz oraz rysunki). Komiks miał swoją premierę w grudniu 2018 roku, wydawcą jest Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW.

Poniżej fragment recenzji:
Choć komiks łączy w sobie obraz i tekst, dla niektórych to za mało. Pokusą artystów jest poszukiwanie nowych środków wyrazu, wykraczanie poza znane style, a nawet – ku uciesze tłumów – łamanie zasad. W komiksie A wszystko to fado! Nuno Saraiva podąża nieoczywistą ścieżką harmonii między muzyką a rysunkowymi opowieściami. Mimo ponadprzeciętnej skali wyzwania ku naszemu zaskoczeniu na stronach portugalskiego albumu przedstawiono jedyny w swoim rodzaju komiksowy teledysk.

18 maja 2019:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem Czytankę Miejską: Zeszyt 9 autorstwa Michała Lipki.

Ze wstępu:
Michał Lipka, rocznik 1988, dokonuje w POLSKIM „PRODUKCIE” KOMIKSOWYM rzeczy szczególnej – wskrzesza, przynajmniej na czas tejże lektury, polską (także lokalną, bydgoską czy toruńską) rzeczywistość sprzed dwóch dekad; przywołuje miejsca, których już dawno nie ma, lub które zmieniły się dziś nie do poznania; w końcu – przypomina też ludzi, którzy być może nie są już tym, kim byli, kiedy to J.Lo czekała na tę noc, a zespół Scooter skwapliwie zachęcał do negacji millennium.

Emilia Walczak


O autorze:
MICHAŁ LIPKA (1988) – autor powieści Księga Twardowskiego (2015), Szafran (2017), komiksu. Ostatni ciepły dzień tej jesieni z antologii Krwawnik 2 (scenariusz i rysunki) oraz publikowanych w różnych miejscach opowiadań, w tym nagrodzonych: Znaku pięciu (magazyn „Histeria”), Papierosowego dymu (konkurs wydawnictwa WAM) i Playlist for the Living (pierwsze miejsce w konkursie wydawnictwa Feeria Young). Jego teksty, w tym publicystykę (głównie komiksową), można czytać m.in. w „Portalu Kryminalnym”, „Kostnicy”, „Sztukaterze”, „Planecie Marvel”, „Gotham w deszczu”, „Dzikiej Bandzie”, „Grabarzu Polskim”, „Szortalu na wynos” czy w czasopiśmie „Fabularie”. Magazyn „Silmaris” opublikował krótki komiks jego autorstwa, kolejne (do których napisał scenariusze) pojawiły się w antologii Darmozin i w „Mangazynie Neo”.

1 maja 2019:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem książkę Roberta Trojanowskiego Odkryj swoją planetę (i stwórz kosmiczną animację). Autor posiada na swoim koncie liczne publikacje wśród których można wymienić m.in. Zrób sobie komiks, Książka pod tytułem.

Poniżej opis z strony wydawcy:

Start twojej rakiety nastąpi za chwilę. Cały świat niecierpliwie czeka przed telewizorami.

Lada moment zobaczysz Kosmos zza kokpitu statku. Na Drodze Mlecznej
nie powinno być ruchu, ale uwaga na meteoryty. Przekonasz się, jak
daleko znajduje się Księżyc od Ziemi. Zrobisz również notatki w
dzienniku pokładowym. Ale przede wszystkim... odkryjesz nieznaną
planetę.

Zaczynamy odliczanie!

3... 2... 1...

Dzięki tej książce poczujesz się tak, jak pierwsi ludzie, którzy
wylądowali na Księżycu.

Ty też postawisz stopę na nowej planecie. Mały krok w nieznane, wielki skok dla wyobraźni… Zostań kosmonautą! Odkryj nową planetę i stwórz kosmiczną animację.


Książka do nabycia pod adresem:
ZNAK - Robert Trojanowski - Odkryj swoją planetę

19 kwietnia 2019:

23 maja podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa odbędzie się konferencja naukowa pt. „Poszło z dymkiem? 100 lat polskiego komiksu”.

Okrągłe rocznice skłaniają do refleksji, ocen, zdystansowanego spojrzenia, prób ogólniejszych kategoryzacji, przypomnienia o dawno zapomnianych fenomenach lub dziełach, do wydobycia nieznanych wątków oraz do nowych odczytań dzieł, co prowadzić może do ustalenia stanu rzeczy na daną chwilę i uporządkowania wiedzy w dziedzinie, której rocznica dotyczy. Z okazji stulecia polskiego komiksu proponujemy w ramach konferencji „Poszło z dymkiem? 100 lat polskiego komiksu” wieloaspektowe przyjrzenie się dorobkowi polskiego komiksu w szerokim ujęciu:

• diachroniczne i synchroniczne odczytanie dzieł (np. w close readingowym duchu rozwijanym przez T. Groensteena w The Expanding Art of Comics, Ten Modern Masterpieces i M. A. Chaneya w Reading Lessons in Seeing);
• rola polskich klasyków i ich wpływ na młode pokolenia polskich twórców: czy w dynamicznie rozwijającym się komiksie polskim znajdziemy ciągłość? Czy twórcy różnych pokoleń w jakikolwiek sposób nawiązują porozumienie tematyczne lub stylistyczne?;
• związki komiksu polskiego ze światowym: czy polscy komiksiarze, badacze i popularyzatorzy komiksu są widoczni poza Polską? Czy komiks polski wytwarza gatunki typowo polskie? Czy w komiksie polskim sprawdzają się, są obecne i uzasadniona jest obecność wszystkich gatunków komiksowych?;
• historyczne i społeczne uwarunkowania rozwoju komiksu i badań nad komiksem w Polsce: co wpływa na poruszaną przez twórców tematykę? Jaką szkołę badań nad komiksem rozwijają polscy badacze komiksu?;
• stan badań nad komiksem w Polsce: m.in. nowe trendy, nowe ujęcia metodologiczne, miejsce badań nad komiksem w dyscyplinach badań naukowych.


Organizatorzy są świadomi tego, iż powyższa lista nie wyczerpuje bogactwa drzemiącego w komiksie polskim i w sposobach jego opisywania. Dlatego Komitet Naukowy rozpatrzy także zgłoszenia wykraczające poza ramy zaproponowane powyżej. Mamy nadzieję, że ostateczna zawartość tematyczna paneli oraz pokonferencyjna publikacja w sposób zadowalający uzupełnią się z planowanym na jesień 2019 numerem Zeszytów Komiksowych, również poświęconym stuleciu polskiego komiksu.

Zgłoszenia (250 słów) wraz z afiliacją i adresem kontaktowym prosimy nadsyłać na adresy jakub.s.jankowski@uw.edu.pl lub wojtek.birek@gmail.com z tytułem w formacie „100_Poszłozdymkiem_«nazwisko uczestnika»”. Organizatorzy przewidzieli monograficzną publikację pokonferencyjną. Udział w konferencji jest bezpłatny (noclegi oraz koszt dojazdu pokrywają we własnym zakresie uczestnicy). Uczestnicy otrzymają identyfikatory, uprawniające do wstępu na pozostałe dni, w których odbywa się Festiwal Komiksowa Warszawa.

WAŻNE DATY
Zgłoszenia: do 29.04.2019
Informacja o przyjęciu: do 6.05.2019
Potwierdzenie uczestnictwa przez osoby przyjęte: do 10.05.2019

Komitet Organizacyjny:
Paweł Timofiejuk
Wojciech Birek
Jakub Jankowski
Michał Traczyk

Komitet Naukowy:
prof. dr hab. Jerzy Szyłak
dr Adam Rusek
dr Wojciech Birek
dr Jakub Jankowski

Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego.26 lutego 2019:

Redakcja „Zeszytów Komiksowych” zaprasza wszystkich zajmujących się i żywo zainteresowanych komiksem do współtworzenia dwudziestego ósmego numeru „Zeszytów”, którego tematem będzie stulecie polskiego komiksu.

2018 był rokiem wielu ważnych rocznic – chociażby setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą czy też stulecia praw wyborczych Polek. 2019 rok jest natomiast rokiem rocznicy dla zdecydowanej większości rodaków nieznanej, być może nieważnej. Ale nie dla nas, redakcji, nie dla Was, czytelników i czytelniczek, i nie dla całego polskiego, komiksowego świata. W 2019 roku obchodzimy stulecie istnienia polskiego komiksu.

W 1919 roku we Lwowie zaczęła ukazywać się pierwsza polska seria komiksowa – Przygody Szalonego Grzesia. Szalony Grześ przeżywał swoje przygody na łamach satyrycznego tygodnika „Szczutek” dwadzieścia osiem razy dzięki Kamilowi Mackiewiczowi i Stanisławowi Wasylewskiemu. Od tego momentu w polskim komiksie wydarzyło się sporo. Powitaliśmy i pożegnaliśmy wiele wspaniałych osób – rysowników i rysowniczki, scenarzystów i scenarzystki, badaczy i badaczki, krytyków i krytyczki. Na naszych oczach powstawały tytuły pierwsze, przełomowe czy kultowe, ale także powtarzalne, rozczarowujące i szybko zapomniane. Ale co najważniejsze – powstawały. Powstają i powstawać będą zresztą dalej – a przynajmniej mamy taką nadzieję.

Dlatego zapraszamy was wszystkich do wspólnego celebrowania setnych urodzin polskiego komiksu w dwudziestym ósmym numerze „Zeszytów Komiksowych”. Zapraszamy Was do wspominania, analizowania, podsumowywania, dyskutowania i rozliczania, ale przede wszystkim do cieszenia się z tej ogromnej spuścizny, z której dzisiaj możemy korzystać. Zapraszamy autorów i autorki tekstów, ilustracji i komiksów do krytycznego namysłu zarówno nad przeszłością, jak i możliwą przyszłością. Niech to, co było, nie stanowi jedynie nieruchomego w czasie momentu, ale niech będzie punktem wyjścia do tego, co może albo powinno nastąpić.

Tym i podobnym kwestiom zamierzamy poświęcić dwudziesty ósmy numer Zeszytów Komiksowych. Czekamy nie tylko na teksty, ale również komiksy i ilustracje związane bezpośrednio z tematem numeru. Jednak – tradycyjnie już – zapraszamy też do nadsyłania artykułów poświęconych wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze, poruszających kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni. Dla nich także zaplanowaliśmy miejsce.

Prace prosimy nadsyłać do 15 czerwca 2019 roku na adres redakcja@zeszytykomiksowe.org. Przed wysłaniem pracy prosimy o zapoznanie się z wymogami redakcyjnymi (http://www.zeszytykomiksowe.org/dla_autorow).

„Zeszyty Komiksowe” to magazyn krytyki komiksowej i badań komiksu. To także pierwsze w Polsce komiksowe czasopismo punktowane. Ukazuje się nieprzerwanie od 2004 roku. Wydawcami „Zeszytów Komiksowych” są Fundacja Instytut Kultury Popularnej i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy do współpracy i niech nam polski komiks żyje dwieście lat!

20 lutego 2019:

W marcu, sześć lat temu, narodził się pomysł założenia magazynu kulturalnego „Projektor”. Trzy miesiące później ukazał się pierwszy numer w wersji cyfrowej.
Z tej okazji redakcja postanowiła kolejne wydanie oddać w ręce czytelników. Ogłaszamy nabór materiałów do numeru 2(35)/2019, który będzie właśnie „Numerem czytelników”.
Nie zakładamy zamkniętej formuły, składamy propozycję nadsyłania do 28 lutego, tekstów związanych z kulturą – lokalną, polską, europejską, światową – przekrojowych i skoncentrowanych na konkretnym temacie. Oczekujmy na:
- eseje krytyczne,
- opowiadania (o objętości do 12 tys. znaków),
- poezję,
- grafiki,
- komiksy (ale krótkie :) ) – od 1 do maksymalnie 4 stron,
- recenzje z wydarzeń,
- recenzje książek, płyt, spektakli teatralnych,
- relacje z festiwali i wystaw.

Adres kontaktowy: projektorkielce@onet.eu
Przy okazji przypominamy również, że trwa zbiórka (z bardzo atrakcyjnymi nagrodami) na rzecz wydawania magazynu „Projektor”. Prowadzona jest na stronie wspieram.to, pod adresem wspieram.to - Magazyn Projektor

5 lutego 2019:

„Zeszyty Komiksowe” oraz Fundacja Instytutu Kultury Popularnej patronują konkursowi magazynu kulturalno-literackiemu Szuflada.net.


Prace należy wysyłać do północy 16 marca 2019.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajdują się w poniższych linkach:
Szuflada.net - informacje o konkursie
Regulamin konkursu

4 lutego 2019:

Magazyn Kulturalny „Projektor” (wydający monograficzne numery komiksowe, zamieszczający regularnie recenzje komiksów, festiwali, wystaw) prowadzi akcję crowfoundingową mającą na celu dalsze istnienie czasopisma oraz ocalenie jego zasobów archiwalnych, które udostępniane są czytelnikom za darmo.

Wśród nagród, które można zdobyć w zamian za wsparcie znajdują się m.in. oryginalne grafiki Jerzego Ozgi, numerowane wydruki plansz komiksowych z limitowanych serii, plakaty wystaw, archiwalne numery komiksowe magazynu.

Akcja jest prowadzona pod adresem:
Wspieram.To - Magazyn Projektor

...Starsze aktualności:

     22 listopada 2017 - 30 stycznia 2019

     29 października 2016 - 7 listopada 2017

     27 marca 2015 - 27 października 2016

     26 czerwca 2014 - 26 marca 2015

     15 grudnia 2013 - 9 czerwca 2014

     13 lipca 2013 - 12 grudnia 2013

     10 maja 2013 - 13 lipca 2013

     6 marca 2013 - 6 maja 2013

     16 października 2012 - 1 marca 2013

     3 sierpnia 2012 - 15 października 2012

     17 maja 2012 - 1 sierpnia 2012

     24 marca 2012 - 17 maja 2012

     6 lutego 2012 - 22 marca 2012

     28 lutego 2011 - 6 lutego 2012

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020