Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     2 czerwca 2019 - Dzisiaj

22 maja 2019:

Zeszyty komiksowe oraz Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu zapraszają na wystawę poświęconą twórczości Grzegorza Rosińskiego - "Rosiński fantastyczny".
Otwarcie wystawy nastąpi w dniach 5-7 lipca 2019 podczas Dni Fantastyki. Natomiast sama wystawa będzie czynna od 8 lipca do 15 września 2019.

W ramach wystawy "Rosiński fantastyczny", zaprezentowane zostaną plansze takich komiksów jak "Najdłuższa Podróż" (z Relaxu), "W służbie galaktycznej" z magazynu Alfa, "Szninkiel", "Yans", "Thorgal" oraz kilka bardzo wczesnych ilustracji i plansz komiksowych z młodości autora. Wrocławska, pierwsza tego rodzaju ekspozycja, będzie znakomitym podsumowaniem dorobku fantastycznego mistrza komiksu.

Kuratorem wystawy jest Piotr Rosiński.

Grzegorz Rosiński - polski grafik, malarz, światowej sławy twórca komiksów. Urodzony 3 sierpnia 1941 roku w Stalowej Woli, gdzie mieszkał przez pierwszych pięć lat swego życia. Przez kolejnych pięć lat mieszkał we Wrocławiu, później w Warszawie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni wybitnego ilustratora prof. Jana Marcina Szancera. Projektował okładki do płyt, ilustrował podręczniki szkolne, książki dla dzieci i młodzieży i rysował komiksy. Jest autorem między innymi rysunków do komiksów "Wyspa Aepyornisa", "Kapitan Żbik", "Pilot Śmigłowca", "Legendarna Historia Polski", "W służbie galaktycznej".

Więcej informacji na stronie:
Rosiński fantastyczny - Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

21 maja 2019:

Premiera 27. numeru Zeszytów Komiksowych "Komiksowe science fiction" odbędzie się już 23 maja podczas festiwalu Komiksowa Warszawa (23-26 maja 2019), na który wszystkich serdecznie zapraszamy.


Autorem okładki najnowszego numeru jest Marcin Rustecki.

Poniżej podajemy linki do stron:
Komiksowa Warszawa - Program
Komiksowa Warszawa - Facebook

20 maja 2019:

Zapraszamy do działu recenzji w celu przeczytania tekstu Kamila Giedrysa "Muzyka komiksu" o komiksie "A wszystko to fado", autorstwa Nuno Saraiva (scenariusz oraz rysunki). Komiks miał swoją premierę w grudniu 2018 roku, wydawcą jest Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW.

Poniżej fragment recenzji:
Choć komiks łączy w sobie obraz i tekst, dla niektórych to za mało. Pokusą artystów jest poszukiwanie nowych środków wyrazu, wykraczanie poza znane style, a nawet – ku uciesze tłumów – łamanie zasad. W komiksie A wszystko to fado! Nuno Saraiva podąża nieoczywistą ścieżką harmonii między muzyką a rysunkowymi opowieściami. Mimo ponadprzeciętnej skali wyzwania ku naszemu zaskoczeniu na stronach portugalskiego albumu przedstawiono jedyny w swoim rodzaju komiksowy teledysk.

18 maja 2019:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem Czytankę Miejską: Zeszyt 9 autorstwa Michała Lipki.

Ze wstępu:
Michał Lipka, rocznik 1988, dokonuje w POLSKIM „PRODUKCIE” KOMIKSOWYM rzeczy szczególnej – wskrzesza, przynajmniej na czas tejże lektury, polską (także lokalną, bydgoską czy toruńską) rzeczywistość sprzed dwóch dekad; przywołuje miejsca, których już dawno nie ma, lub które zmieniły się dziś nie do poznania; w końcu – przypomina też ludzi, którzy być może nie są już tym, kim byli, kiedy to J.Lo czekała na tę noc, a zespół Scooter skwapliwie zachęcał do negacji millennium.

Emilia Walczak


O autorze:
MICHAŁ LIPKA (1988) – autor powieści Księga Twardowskiego (2015), Szafran (2017), komiksu. Ostatni ciepły dzień tej jesieni z antologii Krwawnik 2 (scenariusz i rysunki) oraz publikowanych w różnych miejscach opowiadań, w tym nagrodzonych: Znaku pięciu (magazyn „Histeria”), Papierosowego dymu (konkurs wydawnictwa WAM) i Playlist for the Living (pierwsze miejsce w konkursie wydawnictwa Feeria Young). Jego teksty, w tym publicystykę (głównie komiksową), można czytać m.in. w „Portalu Kryminalnym”, „Kostnicy”, „Sztukaterze”, „Planecie Marvel”, „Gotham w deszczu”, „Dzikiej Bandzie”, „Grabarzu Polskim”, „Szortalu na wynos” czy w czasopiśmie „Fabularie”. Magazyn „Silmaris” opublikował krótki komiks jego autorstwa, kolejne (do których napisał scenariusze) pojawiły się w antologii Darmozin i w „Mangazynie Neo”.

1 maja 2019:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem książkę Roberta Trojanowskiego Odkryj swoją planetę (i stwórz kosmiczną animację). Autor posiada na swoim koncie liczne publikacje wśród których można wymienić m.in. Zrób sobie komiks, Książka pod tytułem.

Poniżej opis z strony wydawcy:

Start twojej rakiety nastąpi za chwilę. Cały świat niecierpliwie czeka przed telewizorami.

Lada moment zobaczysz Kosmos zza kokpitu statku. Na Drodze Mlecznej
nie powinno być ruchu, ale uwaga na meteoryty. Przekonasz się, jak
daleko znajduje się Księżyc od Ziemi. Zrobisz również notatki w
dzienniku pokładowym. Ale przede wszystkim... odkryjesz nieznaną
planetę.

Zaczynamy odliczanie!

3... 2... 1...

Dzięki tej książce poczujesz się tak, jak pierwsi ludzie, którzy
wylądowali na Księżycu.

Ty też postawisz stopę na nowej planecie. Mały krok w nieznane, wielki skok dla wyobraźni… Zostań kosmonautą! Odkryj nową planetę i stwórz kosmiczną animację.


Książka do nabycia pod adresem:
ZNAK - Robert Trojanowski - Odkryj swoją planetę

19 kwietnia 2019:

23 maja podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa odbędzie się konferencja naukowa pt. „Poszło z dymkiem? 100 lat polskiego komiksu”.

Okrągłe rocznice skłaniają do refleksji, ocen, zdystansowanego spojrzenia, prób ogólniejszych kategoryzacji, przypomnienia o dawno zapomnianych fenomenach lub dziełach, do wydobycia nieznanych wątków oraz do nowych odczytań dzieł, co prowadzić może do ustalenia stanu rzeczy na daną chwilę i uporządkowania wiedzy w dziedzinie, której rocznica dotyczy. Z okazji stulecia polskiego komiksu proponujemy w ramach konferencji „Poszło z dymkiem? 100 lat polskiego komiksu” wieloaspektowe przyjrzenie się dorobkowi polskiego komiksu w szerokim ujęciu:

• diachroniczne i synchroniczne odczytanie dzieł (np. w close readingowym duchu rozwijanym przez T. Groensteena w The Expanding Art of Comics, Ten Modern Masterpieces i M. A. Chaneya w Reading Lessons in Seeing);
• rola polskich klasyków i ich wpływ na młode pokolenia polskich twórców: czy w dynamicznie rozwijającym się komiksie polskim znajdziemy ciągłość? Czy twórcy różnych pokoleń w jakikolwiek sposób nawiązują porozumienie tematyczne lub stylistyczne?;
• związki komiksu polskiego ze światowym: czy polscy komiksiarze, badacze i popularyzatorzy komiksu są widoczni poza Polską? Czy komiks polski wytwarza gatunki typowo polskie? Czy w komiksie polskim sprawdzają się, są obecne i uzasadniona jest obecność wszystkich gatunków komiksowych?;
• historyczne i społeczne uwarunkowania rozwoju komiksu i badań nad komiksem w Polsce: co wpływa na poruszaną przez twórców tematykę? Jaką szkołę badań nad komiksem rozwijają polscy badacze komiksu?;
• stan badań nad komiksem w Polsce: m.in. nowe trendy, nowe ujęcia metodologiczne, miejsce badań nad komiksem w dyscyplinach badań naukowych.


Organizatorzy są świadomi tego, iż powyższa lista nie wyczerpuje bogactwa drzemiącego w komiksie polskim i w sposobach jego opisywania. Dlatego Komitet Naukowy rozpatrzy także zgłoszenia wykraczające poza ramy zaproponowane powyżej. Mamy nadzieję, że ostateczna zawartość tematyczna paneli oraz pokonferencyjna publikacja w sposób zadowalający uzupełnią się z planowanym na jesień 2019 numerem Zeszytów Komiksowych, również poświęconym stuleciu polskiego komiksu.

Zgłoszenia (250 słów) wraz z afiliacją i adresem kontaktowym prosimy nadsyłać na adresy jakub.s.jankowski@uw.edu.pl lub wojtek.birek@gmail.com z tytułem w formacie „100_Poszłozdymkiem_«nazwisko uczestnika»”. Organizatorzy przewidzieli monograficzną publikację pokonferencyjną. Udział w konferencji jest bezpłatny (noclegi oraz koszt dojazdu pokrywają we własnym zakresie uczestnicy). Uczestnicy otrzymają identyfikatory, uprawniające do wstępu na pozostałe dni, w których odbywa się Festiwal Komiksowa Warszawa.

WAŻNE DATY
Zgłoszenia: do 29.04.2019
Informacja o przyjęciu: do 6.05.2019
Potwierdzenie uczestnictwa przez osoby przyjęte: do 10.05.2019

Komitet Organizacyjny:
Paweł Timofiejuk
Wojciech Birek
Jakub Jankowski
Michał Traczyk

Komitet Naukowy:
prof. dr hab. Jerzy Szyłak
dr Adam Rusek
dr Wojciech Birek
dr Jakub Jankowski

Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego.26 lutego 2019:

Redakcja „Zeszytów Komiksowych” zaprasza wszystkich zajmujących się i żywo zainteresowanych komiksem do współtworzenia dwudziestego ósmego numeru „Zeszytów”, którego tematem będzie stulecie polskiego komiksu.

2018 był rokiem wielu ważnych rocznic – chociażby setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą czy też stulecia praw wyborczych Polek. 2019 rok jest natomiast rokiem rocznicy dla zdecydowanej większości rodaków nieznanej, być może nieważnej. Ale nie dla nas, redakcji, nie dla Was, czytelników i czytelniczek, i nie dla całego polskiego, komiksowego świata. W 2019 roku obchodzimy stulecie istnienia polskiego komiksu.

W 1919 roku we Lwowie zaczęła ukazywać się pierwsza polska seria komiksowa – Przygody Szalonego Grzesia. Szalony Grześ przeżywał swoje przygody na łamach satyrycznego tygodnika „Szczutek” dwadzieścia osiem razy dzięki Kamilowi Mackiewiczowi i Stanisławowi Wasylewskiemu. Od tego momentu w polskim komiksie wydarzyło się sporo. Powitaliśmy i pożegnaliśmy wiele wspaniałych osób – rysowników i rysowniczki, scenarzystów i scenarzystki, badaczy i badaczki, krytyków i krytyczki. Na naszych oczach powstawały tytuły pierwsze, przełomowe czy kultowe, ale także powtarzalne, rozczarowujące i szybko zapomniane. Ale co najważniejsze – powstawały. Powstają i powstawać będą zresztą dalej – a przynajmniej mamy taką nadzieję.

Dlatego zapraszamy was wszystkich do wspólnego celebrowania setnych urodzin polskiego komiksu w dwudziestym ósmym numerze „Zeszytów Komiksowych”. Zapraszamy Was do wspominania, analizowania, podsumowywania, dyskutowania i rozliczania, ale przede wszystkim do cieszenia się z tej ogromnej spuścizny, z której dzisiaj możemy korzystać. Zapraszamy autorów i autorki tekstów, ilustracji i komiksów do krytycznego namysłu zarówno nad przeszłością, jak i możliwą przyszłością. Niech to, co było, nie stanowi jedynie nieruchomego w czasie momentu, ale niech będzie punktem wyjścia do tego, co może albo powinno nastąpić.

Tym i podobnym kwestiom zamierzamy poświęcić dwudziesty ósmy numer Zeszytów Komiksowych. Czekamy nie tylko na teksty, ale również komiksy i ilustracje związane bezpośrednio z tematem numeru. Jednak – tradycyjnie już – zapraszamy też do nadsyłania artykułów poświęconych wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze, poruszających kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni. Dla nich także zaplanowaliśmy miejsce.

Prace prosimy nadsyłać do 15 czerwca 2019 roku na adres redakcja@zeszytykomiksowe.org. Przed wysłaniem pracy prosimy o zapoznanie się z wymogami redakcyjnymi (http://www.zeszytykomiksowe.org/dla_autorow).

„Zeszyty Komiksowe” to magazyn krytyki komiksowej i badań komiksu. To także pierwsze w Polsce komiksowe czasopismo punktowane. Ukazuje się nieprzerwanie od 2004 roku. Wydawcami „Zeszytów Komiksowych” są Fundacja Instytut Kultury Popularnej i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy do współpracy i niech nam polski komiks żyje dwieście lat!

20 lutego 2019:

W marcu, sześć lat temu, narodził się pomysł założenia magazynu kulturalnego „Projektor”. Trzy miesiące później ukazał się pierwszy numer w wersji cyfrowej.
Z tej okazji redakcja postanowiła kolejne wydanie oddać w ręce czytelników. Ogłaszamy nabór materiałów do numeru 2(35)/2019, który będzie właśnie „Numerem czytelników”.
Nie zakładamy zamkniętej formuły, składamy propozycję nadsyłania do 28 lutego, tekstów związanych z kulturą – lokalną, polską, europejską, światową – przekrojowych i skoncentrowanych na konkretnym temacie. Oczekujmy na:
- eseje krytyczne,
- opowiadania (o objętości do 12 tys. znaków),
- poezję,
- grafiki,
- komiksy (ale krótkie :) ) – od 1 do maksymalnie 4 stron,
- recenzje z wydarzeń,
- recenzje książek, płyt, spektakli teatralnych,
- relacje z festiwali i wystaw.

Adres kontaktowy: projektorkielce@onet.eu
Przy okazji przypominamy również, że trwa zbiórka (z bardzo atrakcyjnymi nagrodami) na rzecz wydawania magazynu „Projektor”. Prowadzona jest na stronie wspieram.to, pod adresem wspieram.to - Magazyn Projektor

5 lutego 2019:

„Zeszyty Komiksowe” oraz Fundacja Instytutu Kultury Popularnej patronują konkursowi magazynu kulturalno-literackiemu Szuflada.net.


Prace należy wysyłać do północy 16 marca 2019.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajdują się w poniższych linkach:
Szuflada.net - informacje o konkursie
Regulamin konkursu

4 lutego 2019:

Magazyn Kulturalny „Projektor” (wydający monograficzne numery komiksowe, zamieszczający regularnie recenzje komiksów, festiwali, wystaw) prowadzi akcję crowfoundingową mającą na celu dalsze istnienie czasopisma oraz ocalenie jego zasobów archiwalnych, które udostępniane są czytelnikom za darmo.

Wśród nagród, które można zdobyć w zamian za wsparcie znajdują się m.in. oryginalne grafiki Jerzego Ozgi, numerowane wydruki plansz komiksowych z limitowanych serii, plakaty wystaw, archiwalne numery komiksowe magazynu.

Akcja jest prowadzona pod adresem:
Wspieram.To - Magazyn Projektor

30 stycznia 2019:

Kielecki magazyn kulturalny „Projektor” informuje, że wydawnictwo „13 fantastycznych” ukazało się w wersji cyfrowej; autorem rysunków jest Jerzy Ozga.

„13 fantastycznych” to antologia pokonkursowa zawierająca teksty opowiadań fantasy i SF. Każdy z tekstów poprzedzony jest – trochę jak w wydawnictwach (leksykonach / przewodnikach) z początku ubiegłego wieku – całostronicową ilustracją Jerzego Ozgi, które układają się w swoistą, graficzną opowieść.

Link do strony:
Kielecki magazyn kulturalny „Projektor”

30 grudnia 2018:

Drodzy czytelnicy oraz autorzy, redakcja „Zeszytów Komiksowych” pragnie Wam wszystkim serdecznie podziękować za to, że byliście z nami przez cały rok 2018.

Cieszymy się, że spędziliście z nami ten rok, dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane artykuły, ilustracje oraz komiksy i mamy nadzieję, że przyszły rok 2019 będzie równie owocny i przyniesie wiele sukcesów dla nowych oraz znanych autorów.

Redakcja „Zeszytów Komiksowych”.

18 grudnia 2018:

Zeszyty Komiksowe patronują wystawie ''Dekada z Komiksem. Dziesięć lat Kolekcji Komiksów''.

Otwarcie wystawy odbędzie się 19 grudnia o godz. 12:00 i potrwa do 31 stycznia 2019.

Lokqalizacja wystawy: Hol Główny, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul. F. Ratajczaka 38/40.

Wystawa prezentuje ewolucję Kolekcji Komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, od jej skromnych początków do obecnych 15 000 woluminów.Plansze zostały poświęcone różnym aspektom funkcjonowania komiksów w BU, przełomowym momentom, wydarzeniom,działalności edukacyjnej, promocyjnej i naukowej, przez które przechodzi komiks trafiający do poznańskiej książnicy.

Więcej informacji:
Facebook - Wystawa w BU
BU w Poznaniu - Wystawa w BU

13 listopada 2018:

W poniedziałek, 12 listopada, zmarł Stan Lee, twórca imperium komiksowego wydawnictwa Marvel Comics oraz współtwórca takich postaci jak: Spider-Man, Thor, Hulk, Iron Man, X-Men, Daredevil. Miał 95 lat.

11 listopada 2018:

Zeszyty Komiksowe zapraszają do Składnicy w celu przeczytania pracy magisterskiej Moniki Michalczyk „Kim jest antybohater? Parodystyczne ujęcie superbohaterstwa w polskim komiksie”, obronionej w 2016 roku.

6 listopada 2018:

W dniach 16-17 listopada odbędą się Szczecińskie Spotkania z Popkulturą ''Beton 2018''. Zapraszamy na spotkania, prelekcje, warsztaty oraz giełdy komiksów do domu Domu Kultury 13 muz oraz Exp Pub & games room.Poniżej link do wydarzenia oraz programu:
Beton 2018 - program14 października 2018:

Zeszyty Komiksowe wraz z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu oraz Fundacją Instytutu Kultury Popularnej zapraszają na spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, której gościem będzie Anna Krztoń.

Spotkanie odbędzie się 19 października o godz. 18:00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet.

Informacje o prelegentce:
Anna Krztoń jest niezależną artystką i ilustratorką, obecnie mieszkającą w Warszawie. W 2013 roku uzyskała tytuł magistra (z wyróżnieniem) na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom w Pracowni Intaglio prof. Jan Szmatloch. Współpracuje z różnymi czasopismami i wydawcami. Tworzy i bierze udział w różnych niezależnych i samodzielnie publikowanych projektach. Zainspirowana zarówno życiem codziennym, jak i marzeniami, woli opowiadać swoje historie przez medium komiczne. Jej prace były publikowane w antologiach komiksowych, magazynach i zinach w Polsce, USA, Belgii, Słowenii, Estonii, na Litwie, w Finlandii i Szwecji. Obecnie Jej najnowszym dziełem jest komiks: Weź się w garść wydane przez Wydawnictwo Komiksowe w 2018 roku.


30 września 2018:

Fantastyka naukowa (ang. science fiction) jest tematem szeroko wykorzystywanym we współczesnej kulturze. Przez lata zyskiwała na popularności, stając się pożywką dla twórców kina (np. 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka, Solaris Andrieja Tarkowskiego, Terminator Jamesa Camerona) oraz pisarzy (np. Wojna światów H.G. Wellsa, Kongres futurologiczny Stanisława Lema, Łowca androidów Phillipa K. Dicka), a i twórcom komiksów dała szerokie pole do popisu, inspirując ich do stworzenia dzieł, które obecnie uznaje się za kamienie milowe sztuki komiksowej (np. Wieczna wojna Joego Haldemana i Marvano, Feralny major Moebiusa).

Wewnętrzne zróżnicowanie SF (można tu wymienić: antyutopie, dystopie, steampunk, cyberpunk i wiele innych podgatunków) to nie tylko nieskończone możliwości dla twórców, co uświadamiają tak różne od siebie komiksy, jak: V jak Vendetta Alana Moore'a i Davida Lloyda, Ronin Franka Millera czy Ghost in the Shell Masamune Shirowa. To przede wszystkim nieograniczona liczba odpowiedzi na pytanie o miejsce człowieka we Wszechświecie. Czy jesteśmy sami? Czy istnieją rasy inteligentniejsze od nas? Czy człowiek ma prawo sprzeciwić się własnej biologii i zacząć ulepszać sam siebie w celu wydłużenia życia? Czy eksperymenty na ludziach, którzy ostatecznie zyskali nadprzyrodzone zdolności, są moralnie dobre, czy też moralnie złe?

Tym i podobnym kwestiom zamierzamy poświęcić 27. numer „Zeszytów Komiksowych”. Czekamy nie tylko na teksty, ale również komiksy i ilustracje związane bezpośrednio z tematem numeru. Jednak – tradycyjnie już – zapraszamy też do nadsyłania artykułów poświęconych wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze, poruszających kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni. Dla nich także zaplanowaliśmy miejsce.

Serdecznie zapraszamy do współpracy.

26 września 2018:

27 września będzie miał premierę nowy numer kieleckiego magazynu kulturalnego ''Projektor'', którego tematem przewodnim będzie komiks.
Wśród autorów najnowszego numeru znalazł się nasz redakcyjny kolega, Krzysztof Lichtblau.

Autorem okładki jest Jerzy Ozga.

Link do strony magazynu:
Kielecki magazyn kulturalny Projektor6 września 2018:

Do tej pory udało nam się wydać 25 numerów, niebawem ukaże się numer 26. W tym miejscu pragniemy podkreślić, że nie udałoby się to bez wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Pragniemy podziękować za pomoc i umożliwienie nam dalszej pracy nad Zeszytami Komiksowymi. Liczymy na to, że dzięki temu wsparciu powstawać będą kolejne numery Zeszytów Komiksowych.


5 września 2018:

14 września podczas Festiwal Komiksu W Łodzi będzie miała premierę książka Wojciecha Birka "Henryk Sienkiewicz w obrazkach. Rysunki Henryka Sienkiewicza i obrazkowe adaptacje jego powieści", którą to Zeszyty Komiksowe objęły swoim patronatem. W niedzielę 16 września odbędzie się spotkanie promocyjne. Przy stoisku Zeszytów będzie można również otrzymać autograf autora publikacji.

Serdecznie zapraszamy!

4 września 2018:

Premiera 26. numeru Zeszytów Komiksowych "Religia w komiksie'' odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w dniach 14-16 września 2018 roku. Zapraszamy do wzięcia udziału w festiwalu i nabycia najnowszego numeru.

Autorem okładki 26. numeru jest Spell.

Więcej informacji w linkach:
MFK Łódź 2018
Facebook - MFK Łódź 2018

24 sierpnia 2018:

Zeszyty Komiksowe polecają tekst Michała Chudolińskiego ''Sowiecki superman pośród jadowitych żmij'' o komiksie i filmie ''Śmierć Stalina, który ukazał na łamach Tygodnika TVP.

Michał Chudoliński - jest krytykiem komiksowym i filmowym. Prowadzi zajęcia w Collegium Civitas z zakresu amerykańskiej kultury masowej, ze szczególnym uwzględnieniem komiksów („Mitologia Batmana a kryminologia”). Pomysłodawca i redaktor prowadzący bloga „Gotham w deszczu”. Współpracował z „Polityką”, „2+3D”, „Nową Fantastyką”, „Czasem Fantastyki”, Polskim Radiem oraz magazynem „Charaktery”. Obecnie pracuje w TVP.

25 czerwca 2018:

Zeszyty Komiksowe zachęcają do przeczytania artykułu Michała Chudolińskiego ''Kult wyemancypowanej lesbijki'', który ukazał się w dziale kultury Tygodnika TVP.

Michał Chudoliński jest krytykiem komiksowym i filmowym. Prowadzi zajęcia w Collegium Civitas z zakresu amerykańskiej kultury masowej, ze szczególnym uwzględnieniem komiksów („Mitologia Batmana a kryminologia”). Pomysłodawca i redaktor prowadzący bloga „Gotham w deszczu”. Współpracował z „Polityką”, „2+3D”, „Nową Fantastyką”, „Czasem Fantastyki”, Polskim Radiem oraz magazynem „Charaktery”. Obecnie pracuje w TVP.

Poniżej link do artykułu:
Kult wyemancypowanej lesbijki

12 czerwca 2018:

Zapraszamy do działu ''e-publikacje'' i lektury tekstu ''Daj Pan komiks, czyli w Poznaniu znowu rozdają'', autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki Dominiki Gracz, relacjonujący Dzień Darmowego Komiksu, który miał miejsce w Poznaniu, 12 maja br., w ramach trzydniowego Poznańskiego Festiwalu Sztuk Komiksowych. Poniżej fragment relacji:

O tym, że tegoroczny DDK będzie bogatszy o dwudniową konferencję, wiadomo było już wcześniej – najpierw ogłoszono samą konferencję „Komiks niepokorny”, następnie jej związek z DDK. I choć oba wydarzenia były w znacznym stopniu kierowane do innych odbiorców, to nie sposób nie docenić chęci rozwoju imprezy i uczynienia z niej czegoś większego. Dzień Darmowego Komiksu okazał się fantastycznym zwieńczeniem dwóch dni wypełnionych wystąpieniami prawie wszystkich najważniejszych badaczy i badaczek komiksu w Polsce. Tym bardziej cieszy fakt, że każdy będzie miał możliwość zapoznania się z ich wystąpieniami, jako że organizatorzy od początku planowali publikację pokonferencyjną.

10 czerwca 2018:

Zeszyty Komiksowe polecają artykuł Michała Chudolińskiego ''Kłamstwo, podstęp i komiksy. Jak amerykański showbiznes ukradł superbohatera'', który ukazał w dziale kultury Tygodnika TVP.

Michał Chudoliński jest krytykiem komiksowym i filmowym. Prowadzi zajęcia w Collegium Civitas z zakresu amerykańskiej kultury masowej, ze szczególnym uwzględnieniem komiksów („Mitologia Batmana a kryminologia”). Pomysłodawca i redaktor prowadzący bloga „Gotham w deszczu”. Współpracował z „Polityką”, „2+3D”, „Nową Fantastyką”, „Czasem Fantastyki”, Polskim Radiem oraz magazynem „Charaktery”. Obecnie pracuje w TVP.

Poniżej link do artykułu:
Smutna historia ojców Supermena


10 czerwca 2018:

Zeszyty Komiksowe wraz z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu oraz Fundacją Instytutu Kultury Popularnej zapraszają na spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 20 czerwca 2018 r., o godzinie 18:00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet.

Tematem spotkania będzie: ''Strzeż się tych miejsc'' – przestrzeń grozy w mangach Junjiego Ito.

Prelegentem jest Łukasz Słoński - pracownik Działu Wystaw i Edukacji Muzealnej w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu . Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się kulturą popularną, w szczególności komiksami oraz filmami grozy.

Więcej informacji na stronie:

PDAK - Łukasz Słoński


6 czerwca 2018:

W dniach 27 - 30 września 2018 roku odbędzie się 16. Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Belgradzie (Serbia).

W ramach festiwalu odbędzie się konkurs na najlepszy komiks. Zgłoszenia do konkursu można pobrać bezpośrednio na stronie festiwalu. Prace należy przesłać do dnia 15 sierpnia.

Więcej informacji w poniższych linkach:
Strona główna festiwalu SKC Salon Stripa
Informacje o konkursie

3 maja 2018:

Premiera 25. numeru Zeszytów Komiksowych ''Komiks w Internecie'' odbędzie się już 17 maja podczas festiwalu Komiksowa Warszawa (17-20 maja 2018), na który wszystkich serdecznie zapraszamy.

Autorem okładki najnowszego numeru jest melon.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami ze stron festiwalu:
Komiksowa Warszawa
Facebook - Komiksowa Warszawa


15 kwietnia 2018:

Zeszyty Komiksowe i portal internetowy Gotham w deszczu zapraszają na wykład mgr Michała Chudolińskiego, który odbędzie się podczas Warsaw Comic Con 2018 w dniach 20-22 kwietnia br. (Al. Katowicka 62E, Nadarzyn).

Tematem prelekcji będzie ''Bill Finger i prawdziwa historia narodzin Batmana'' (20 kwietnia 2018, godz. 18:00, sala czerwona w hali E).

Michał Chudoliński - mgr, krytyk komiksowy i filmowy, wykładowca Collegium Civitas, prowadzący zajęcia z zakresu amerykańskiej kultury masowej. Pomysłodawca i głównodowodzący portalu Gotham w deszczu.

Poniżej link do strony:
Bill Finger i prawdziwa historia narodzin Batmana

2 kwietnia 2018:

Zapraszamy do zapoznania się z tekstem Jakuba Jankowskiego ''Ryś królikowi przyjacielem'' recenzującym komiks ''Rysiek i Królik t2: Pasztet z trocin''. Autorami są: Łukasz Piotrkowicz (scenariusz), Krzysztof Budziejewski (rysunki) oraz Katarzyna Urbaniak (kolory). Komiks ukazał się nakładem wyd. Egmont Polska w maju 2016 roku. Poniżej zamieszczamy jej fragment:

Konkurs im. Janusza Christy przynosi niesamowite efekty. Choć nie wszystkie nagrodzone do tej pory komiksy zostały wydane, to i tak trzy edycje zaowocowały kolejnymi pakietami albumów skierowanych do dzieci. To łącznie już ponad dwadzieścia wydanych komiksów, wśród których znajdziemy ogromną różnorodność fabularną i graficzną oraz nie tylko „jednoalbumowce”, ale i serie komiksowe. Jedną z tych serii jest Rysiek i Królik tworzony przez tercet Łukasz Piotrkowicz (scenariusz), Krzysztof Budziejewski (rysunki) i Katarzyna Urbaniak (kolor). Pierwszy tom, W szortach, wprowadził nas w świat dwóch szkolnych przyjaciół za pomocą migawek, tytułowych „szortów”. Drugi, Pasztet z trocin, jest pełnometrażową historią albumową opowiedzianą na czterdziestu ośmiu stronach.

26 marca 2018:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem książkę ''Zrób sobie komiks'', autorstwa Piotra Krasińskiego i Roberta Trojanowskiego. Pozycja ukazała się nakładem wyd. Znak emotikon w 2018 roku.


Poniżej link do strony księgarni:
Piort Krasiński, Robert Trojanowski - Zrób sobie komiks

15 marca 2018:

Zeszyty Komiksowe wraz z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu oraz Fundacją Instytutu Kultury Popularnej zapraszają na spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 21 marca 2018 r., o godzinie 18:00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet.

Tematem spotkania będzie: ''Jak polscy odbiorcy postrzegają bohaterki mang tworzonych przez kobiety?''

Prelegentką jest mgr Agnieszka Czoska - doktorantka Instytutu Psychologii UAM oraz pracownik Wydziału Neofilologii UAM.

Więcej informacji na stronie:

Facebook - PDAK: mgr Agnieszka Czoska


14 marca 2018:

Zeszyty Komiksowe oraz Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na 7. Krakowski Festiwal Komiksu, który odbędzie się w dniach 24-25 marca 2018 r., w Arteteka w Krakowie (ul. Rajska 12).

Więcej informacji na stronie:

Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe
Facebook - 7. Krakowski Festiwal Komiksu

6 marca 2018:

W dziale recenzji pojawił się tekst ''Pogujący rycerze i stage diving królików'' Jakuba Jankowskiego o komiksie ''Królewna z wieży'', autorstwa Przemysława Wechterowicza (tekst) i Bartosza Minkiewicza (ilustracje). Komiks ukazał się nakładem wydawnictw Prószyński i S-ka oraz Wydawnictwo Komiksowe w 2016 roku. Poniżej zamieszczamy jej fragment:

Przemysław Wechterowicz i Bartosz Minkiewicz spotkali się już kiedyś w podobnych rolach: Wechterowicz napisał, a Minkiewicz zilustrował Wilka, psa i owce. Teraz powracają w bajce na opak, „jakiej jeszcze nie było”. Czy aby na pewno nie było? Jestem przekonany, że pewności co do takich faktów nie zdradza się we wstępie do recenzji. Na pewno (to można zdradzić) jest to ilustrowana książka z rodzaju śmiesznych, której śmieszność zaczyna się już na okładce. W wolnej chwili zerknijcie na jej czwartą stronę i pomóżcie pożartym przez smoka rycerzom odnaleźć wyjście z jego brzucha. Zdradzić należy jeszcze, że poniższa recenzja może ujawnić pewne szczegóły misternie utkanej opowieści, chociaż ukazuje się w bezpiecznym oddaleniu od daty wydania recenzowanej pozycji, więc zapewne wszyscy czytający recenzję przeczytali wcześniej już jej przedmiot.

...Starsze aktualności:

     12 lutego 2017 - 5 marca 2018

     11 sierpnia 2015 - 5 lutego 2017

     22 października 2014 - 23 maja 2015

     13 stycznia 2014 - 7 sierpnia 2014

     29 września 2013 - 12 stycznia 2014

     22 maja 2013 - 21 września 2013

     25 marca 2013 - 21 maja 2013

     2 grudnia 2012 - 24 marca 2013

     21 sierpnia 2012 - 2 grudnia 2012

     4 czerwca 2012 - 20 sierpnia 2012

     31 marca 2012 - 26 maja 2012

     16 lutego 2012 - 30 marca 2012

     9 września 2011 - 14 lutego 2012

     28 lutego 2011 - 29 sierpnia 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020