Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     2 luty 2020 - Dzisiaj

     30 września 2018 - 27 stycznia 2020

26 września 2018:

27 września będzie miał premierę nowy numer kieleckiego magazynu kulturalnego ''Projektor'', którego tematem przewodnim będzie komiks.
Wśród autorów najnowszego numeru znalazł się nasz redakcyjny kolega, Krzysztof Lichtblau.

Autorem okładki jest Jerzy Ozga.

Link do strony magazynu:
Kielecki magazyn kulturalny Projektor6 września 2018:

Do tej pory udało nam się wydać 25 numerów, niebawem ukaże się numer 26. W tym miejscu pragniemy podkreślić, że nie udałoby się to bez wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Pragniemy podziękować za pomoc i umożliwienie nam dalszej pracy nad Zeszytami Komiksowymi. Liczymy na to, że dzięki temu wsparciu powstawać będą kolejne numery Zeszytów Komiksowych.


5 września 2018:

14 września podczas Festiwal Komiksu W Łodzi będzie miała premierę książka Wojciecha Birka "Henryk Sienkiewicz w obrazkach. Rysunki Henryka Sienkiewicza i obrazkowe adaptacje jego powieści", którą to Zeszyty Komiksowe objęły swoim patronatem. W niedzielę 16 września odbędzie się spotkanie promocyjne. Przy stoisku Zeszytów będzie można również otrzymać autograf autora publikacji.

Serdecznie zapraszamy!

4 września 2018:

Premiera 26. numeru Zeszytów Komiksowych "Religia w komiksie'' odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w dniach 14-16 września 2018 roku. Zapraszamy do wzięcia udziału w festiwalu i nabycia najnowszego numeru.

Autorem okładki 26. numeru jest Spell.

Więcej informacji w linkach:
MFK Łódź 2018
Facebook - MFK Łódź 2018

24 sierpnia 2018:

Zeszyty Komiksowe polecają tekst Michała Chudolińskiego ''Sowiecki superman pośród jadowitych żmij'' o komiksie i filmie ''Śmierć Stalina, który ukazał na łamach Tygodnika TVP.

Michał Chudoliński - jest krytykiem komiksowym i filmowym. Prowadzi zajęcia w Collegium Civitas z zakresu amerykańskiej kultury masowej, ze szczególnym uwzględnieniem komiksów („Mitologia Batmana a kryminologia”). Pomysłodawca i redaktor prowadzący bloga „Gotham w deszczu”. Współpracował z „Polityką”, „2+3D”, „Nową Fantastyką”, „Czasem Fantastyki”, Polskim Radiem oraz magazynem „Charaktery”. Obecnie pracuje w TVP.

25 czerwca 2018:

Zeszyty Komiksowe zachęcają do przeczytania artykułu Michała Chudolińskiego ''Kult wyemancypowanej lesbijki'', który ukazał się w dziale kultury Tygodnika TVP.

Michał Chudoliński jest krytykiem komiksowym i filmowym. Prowadzi zajęcia w Collegium Civitas z zakresu amerykańskiej kultury masowej, ze szczególnym uwzględnieniem komiksów („Mitologia Batmana a kryminologia”). Pomysłodawca i redaktor prowadzący bloga „Gotham w deszczu”. Współpracował z „Polityką”, „2+3D”, „Nową Fantastyką”, „Czasem Fantastyki”, Polskim Radiem oraz magazynem „Charaktery”. Obecnie pracuje w TVP.

Poniżej link do artykułu:
Kult wyemancypowanej lesbijki

12 czerwca 2018:

Zapraszamy do działu ''e-publikacje'' i lektury tekstu ''Daj Pan komiks, czyli w Poznaniu znowu rozdają'', autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki Dominiki Gracz, relacjonujący Dzień Darmowego Komiksu, który miał miejsce w Poznaniu, 12 maja br., w ramach trzydniowego Poznańskiego Festiwalu Sztuk Komiksowych. Poniżej fragment relacji:

O tym, że tegoroczny DDK będzie bogatszy o dwudniową konferencję, wiadomo było już wcześniej – najpierw ogłoszono samą konferencję „Komiks niepokorny”, następnie jej związek z DDK. I choć oba wydarzenia były w znacznym stopniu kierowane do innych odbiorców, to nie sposób nie docenić chęci rozwoju imprezy i uczynienia z niej czegoś większego. Dzień Darmowego Komiksu okazał się fantastycznym zwieńczeniem dwóch dni wypełnionych wystąpieniami prawie wszystkich najważniejszych badaczy i badaczek komiksu w Polsce. Tym bardziej cieszy fakt, że każdy będzie miał możliwość zapoznania się z ich wystąpieniami, jako że organizatorzy od początku planowali publikację pokonferencyjną.

10 czerwca 2018:

Zeszyty Komiksowe polecają artykuł Michała Chudolińskiego ''Kłamstwo, podstęp i komiksy. Jak amerykański showbiznes ukradł superbohatera'', który ukazał w dziale kultury Tygodnika TVP.

Michał Chudoliński jest krytykiem komiksowym i filmowym. Prowadzi zajęcia w Collegium Civitas z zakresu amerykańskiej kultury masowej, ze szczególnym uwzględnieniem komiksów („Mitologia Batmana a kryminologia”). Pomysłodawca i redaktor prowadzący bloga „Gotham w deszczu”. Współpracował z „Polityką”, „2+3D”, „Nową Fantastyką”, „Czasem Fantastyki”, Polskim Radiem oraz magazynem „Charaktery”. Obecnie pracuje w TVP.

Poniżej link do artykułu:
Smutna historia ojców Supermena


10 czerwca 2018:

Zeszyty Komiksowe wraz z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu oraz Fundacją Instytutu Kultury Popularnej zapraszają na spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 20 czerwca 2018 r., o godzinie 18:00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet.

Tematem spotkania będzie: ''Strzeż się tych miejsc'' – przestrzeń grozy w mangach Junjiego Ito.

Prelegentem jest Łukasz Słoński - pracownik Działu Wystaw i Edukacji Muzealnej w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu . Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się kulturą popularną, w szczególności komiksami oraz filmami grozy.

Więcej informacji na stronie:

PDAK - Łukasz Słoński


6 czerwca 2018:

W dniach 27 - 30 września 2018 roku odbędzie się 16. Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Belgradzie (Serbia).

W ramach festiwalu odbędzie się konkurs na najlepszy komiks. Zgłoszenia do konkursu można pobrać bezpośrednio na stronie festiwalu. Prace należy przesłać do dnia 15 sierpnia.

Więcej informacji w poniższych linkach:
Strona główna festiwalu SKC Salon Stripa
Informacje o konkursie

3 maja 2018:

Premiera 25. numeru Zeszytów Komiksowych ''Komiks w Internecie'' odbędzie się już 17 maja podczas festiwalu Komiksowa Warszawa (17-20 maja 2018), na który wszystkich serdecznie zapraszamy.

Autorem okładki najnowszego numeru jest melon.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami ze stron festiwalu:
Komiksowa Warszawa
Facebook - Komiksowa Warszawa


15 kwietnia 2018:

Zeszyty Komiksowe i portal internetowy Gotham w deszczu zapraszają na wykład mgr Michała Chudolińskiego, który odbędzie się podczas Warsaw Comic Con 2018 w dniach 20-22 kwietnia br. (Al. Katowicka 62E, Nadarzyn).

Tematem prelekcji będzie ''Bill Finger i prawdziwa historia narodzin Batmana'' (20 kwietnia 2018, godz. 18:00, sala czerwona w hali E).

Michał Chudoliński - mgr, krytyk komiksowy i filmowy, wykładowca Collegium Civitas, prowadzący zajęcia z zakresu amerykańskiej kultury masowej. Pomysłodawca i głównodowodzący portalu Gotham w deszczu.

Poniżej link do strony:
Bill Finger i prawdziwa historia narodzin Batmana

2 kwietnia 2018:

Zapraszamy do zapoznania się z tekstem Jakuba Jankowskiego ''Ryś królikowi przyjacielem'' recenzującym komiks ''Rysiek i Królik t2: Pasztet z trocin''. Autorami są: Łukasz Piotrkowicz (scenariusz), Krzysztof Budziejewski (rysunki) oraz Katarzyna Urbaniak (kolory). Komiks ukazał się nakładem wyd. Egmont Polska w maju 2016 roku. Poniżej zamieszczamy jej fragment:

Konkurs im. Janusza Christy przynosi niesamowite efekty. Choć nie wszystkie nagrodzone do tej pory komiksy zostały wydane, to i tak trzy edycje zaowocowały kolejnymi pakietami albumów skierowanych do dzieci. To łącznie już ponad dwadzieścia wydanych komiksów, wśród których znajdziemy ogromną różnorodność fabularną i graficzną oraz nie tylko „jednoalbumowce”, ale i serie komiksowe. Jedną z tych serii jest Rysiek i Królik tworzony przez tercet Łukasz Piotrkowicz (scenariusz), Krzysztof Budziejewski (rysunki) i Katarzyna Urbaniak (kolor). Pierwszy tom, W szortach, wprowadził nas w świat dwóch szkolnych przyjaciół za pomocą migawek, tytułowych „szortów”. Drugi, Pasztet z trocin, jest pełnometrażową historią albumową opowiedzianą na czterdziestu ośmiu stronach.

26 marca 2018:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem książkę ''Zrób sobie komiks'', autorstwa Piotra Krasińskiego i Roberta Trojanowskiego. Pozycja ukazała się nakładem wyd. Znak emotikon w 2018 roku.


Poniżej link do strony księgarni:
Piort Krasiński, Robert Trojanowski - Zrób sobie komiks

15 marca 2018:

Zeszyty Komiksowe wraz z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu oraz Fundacją Instytutu Kultury Popularnej zapraszają na spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 21 marca 2018 r., o godzinie 18:00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet.

Tematem spotkania będzie: ''Jak polscy odbiorcy postrzegają bohaterki mang tworzonych przez kobiety?''

Prelegentką jest mgr Agnieszka Czoska - doktorantka Instytutu Psychologii UAM oraz pracownik Wydziału Neofilologii UAM.

Więcej informacji na stronie:

Facebook - PDAK: mgr Agnieszka Czoska


14 marca 2018:

Zeszyty Komiksowe oraz Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na 7. Krakowski Festiwal Komiksu, który odbędzie się w dniach 24-25 marca 2018 r., w Arteteka w Krakowie (ul. Rajska 12).

Więcej informacji na stronie:

Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe
Facebook - 7. Krakowski Festiwal Komiksu

6 marca 2018:

W dziale recenzji pojawił się tekst ''Pogujący rycerze i stage diving królików'' Jakuba Jankowskiego o komiksie ''Królewna z wieży'', autorstwa Przemysława Wechterowicza (tekst) i Bartosza Minkiewicza (ilustracje). Komiks ukazał się nakładem wydawnictw Prószyński i S-ka oraz Wydawnictwo Komiksowe w 2016 roku. Poniżej zamieszczamy jej fragment:

Przemysław Wechterowicz i Bartosz Minkiewicz spotkali się już kiedyś w podobnych rolach: Wechterowicz napisał, a Minkiewicz zilustrował Wilka, psa i owce. Teraz powracają w bajce na opak, „jakiej jeszcze nie było”. Czy aby na pewno nie było? Jestem przekonany, że pewności co do takich faktów nie zdradza się we wstępie do recenzji. Na pewno (to można zdradzić) jest to ilustrowana książka z rodzaju śmiesznych, której śmieszność zaczyna się już na okładce. W wolnej chwili zerknijcie na jej czwartą stronę i pomóżcie pożartym przez smoka rycerzom odnaleźć wyjście z jego brzucha. Zdradzić należy jeszcze, że poniższa recenzja może ujawnić pewne szczegóły misternie utkanej opowieści, chociaż ukazuje się w bezpiecznym oddaleniu od daty wydania recenzowanej pozycji, więc zapewne wszyscy czytający recenzję przeczytali wcześniej już jej przedmiot.

5 marca 2018:

Rafał Christ w swoim tekście ''Ludzkie oblicze śmierci recenzuje komiks ''Śmierć, autorstwa Neila Gaimana (scenariusz), oraz rysunkami: Chrisa Bachalo, Marka Buckinghama, Dave'a McKeana oraz Marka Penningtona, natomiast za kolory odpowiada Steve Oliff. Komiks ukazał się w 2016 roku (wydanie II, rozszerzone), nakładem wyd. Egmont Polska. Poniżej zamieszczamy jej fragment:

Do nowego wydania zbiorczego Śmierci trafiły wszystkie historie z kostuchą, jakie wyszły spod pióra Neila Gaimana. W komiksie personifikacja największego lęku każdego człowieka nie ma nic wspólnego ze zwyczajowymi wyobrażeniami o śmierci. I chociaż opowieści pozornie łączy jedynie postać protagonistki, są one powiązane również – a może przede wszystkim – tematycznie. Prezentując przygody głównej bohaterki, autor, nieco przekornie, mówi o wartości życia.

5 marca 2018:

Zapraszamy do działu recenzji i przeczytania tekstu Jakuba Jankowskiego ''Dla każdego coś mądrego'' o komiksie ''To nie jest las dla starych wilków''. Autorem zarówno scenariusza, jak i rysunków jest Tomasz Samojlik, a samo dzieło ukazało się nakładem wyd. Kultura Gniewu w 2016 roku. Poniżej fragment recenzji:

Komiks To nie jest las dla starych wilków ukazał się w roku 2016, więc zapewne większość „psychofanów” twórczości Tomasza Samojlika już dawno w swojej kolekcji go posiada. Jeśli ktoś wpisał sobie ten zakup na listę życzeń, to zapewne w międzyczasie utonął w stercie innych publikacji dziecięcych. Patrząc jednak na wysyp komiksów z tego segmentu, które w sporych dawkach serwują nam wydawcy (m.in. Egmont i komiksy z konkursu im. Janusza Christy, Krótkie Gatki od Kultury Gniewu etc.), należy przyznać, że Samojlikowi dorównuje mało który twórca. Jego inteligentny, ale mimo to nie przeintelektualizowany humor (ani nie przekontekstualizowany – u Samojlika odwołania do innych tekstów to tylko ozdobniki, które nie zaburzają i nie zubożają doświadczenia czytelniczego, a ich znajomość nie stanowi sine qua non odczytania drugiego dna dzieła) oraz wiedza przyrodnicza działają cuda.

20 lutego 2018:

Już na jesieni ukaże się 26. numer Zeszytów Komiksowych poświęcony zagadnieniom Religii w komiksie.

W związku z tym, że komiks stał się gatunkiem artystycznym pełnoprawnie istniejącym w kulturze, pojawianie się wątków religijnych i odniesień do religii nie powinno dziwić ani oburzać. To naturalna kolej rzeczy, skoro powstają komiksowe dzieła i arcydzieła na tematy polityczne, społeczne i historyczne, skoro komiks stał się wyrazicielem idei oraz jednostkowych poglądów jego twórców, skoro mówili oni już o własnym życiu, chorobie, wojnie. Dlaczego nie o religii? Zważywszy na to, że obrazkowe historie religijne sięgają czasów starożytności, przeżywając swój rozkwit w średniowieczu i przedstawiając życie osób świeckich, konsekrowanych oraz świętych (pisma hagiograficzne).

Myślenie o tym temacie w kontekście komiksu nasuwa wiele pytań: Jak tematyka religijna jest ujmowana w różnych kręgach kulturowych – w Stanach Zjednoczonych, w komiksie frankofońskim, w Japonii? Na czym polegają różnice i jak się mają do odmienności kulturowych? Jak tematyka religijna funkcjonuje w różnych obiegach – w komiksie głównonurtowym, autorskim, undergroundowym? Jaki obraz religii wschodnich odmalowują zachodni twórcy? Jak postrzegają hinduizm, buddyzm, islam? Z jakimi wątkami najczęściej łączą religie azjatyckie? Jak w świecie komiksu funkcjonują opowieści katechetyczne – żywoty świętych, historie biblijne albo całościowe adaptacje Biblii? Po jakie poetyki sięgają twórcy tych komiksów? Co z tematami pokrewnymi religii w formie zinstytucjonalizowanej – jak mistyka, magia, mitologia? W jaki sposób one są obecne w twórczości autorów komiksów? To oczywiście tylko część kwestii wymagających naukowego namysłu, które planujemy poruszyć w tym numerze.

Tej tematyce zamierzamy poświęcić kolejny, 26. numer „Zeszytów Komiksowych”. Tradycyjnie znajdą się w nim teksty odnoszące się bezpośrednio do głównego tematu numeru oraz te niezwiązane z nim. Serdecznie zapraszamy do współpracy i do nadsyłania swoich tekstów, rysunków i komiksów.

Zapraszamy do współpracy!

18 lutego 2018:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem książkę "Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści" autorstwa Rocha Urbaniaka, który jest odpowiedzialny zarówno za tekst, jak i ilustracje. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Tadam.

Poniżej link do strony z książką:
Roch Urbaniak - "Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści"

9 lutego 2018:

Zeszyty Komiksowe wraz z Instytutem Kultury Popularnej, Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu i Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM mają przyjemność zaprosić na konferencję naukową ''KOMIKS NIEPOKORNY''.

Fakt, iż komiks powstał jako wytwór popkultury, funkcjonuje jako jej stały element, sprawia, że najczęściej kojarzy się tę formę przekazu ze schematyzmem, uproszczeniami, stereotypizacją, które zapewnić mają jednoznaczność i czytelność przekazu oraz masowy odbiór. Na obszarze twórczości komiksowej wyróżnić można jednak także komiks niepokorny. Określenie to rozumiemy jako przełamywanie rozmaitych tabu – społecznych, obyczajowych, politycznych, naruszanie powszechnie przyjętych norm i reguł estetycznych, usytuowanie poza mainstreamem. Ten brak pokory kojarzy nam się w oczywisty sposób z twórczością undergroundową, choć nie tylko z nią. Interesuje nas szeroko rozumiany kontrkulturowy potencjał medium, komiks jako forma buntu, przekory wobec kultury głównego nurtu, wyzwanie rzucone spetryfikowanym wzorcom fabularnym, konwencjom graficznym… Komiks kontra… komiks w kontrze do… komiksowy bunt, niepokorność, obrazoburstwo to kwestie, które chcemy poddać naukowej refleksji podczas organizowanej konferencji. Zgłaszane referaty dotyczyć mogą następujących obszarów tematycznych:
– bunt jako komiksowy motyw fabularny,
– komiks undergroundowy, awangardowy,
– różne sposoby przełamywania komiksowych konwencji przedstawieniowych,
– czy komiks mainstreamowy może być zbuntowany?
– komiks kontra cenzura,
– filmowe adaptacje komiksów – przełamanie schematu, polemika z pierwowzorem.

Organizowana konferencja ma w założeniu stanowić otwarte forum dyskusyjne skupiające badaczy zajmujących się różnymi dyscyplinami naukowymi. Zapraszamy kulturoznawców, socjologów, psychologów, literaturoznawców, filmoznawców, pedagogów oraz przedstawicieli wszystkich innych dziedzin naukowych.

Konferencja odbędzie się 10-11 maja 2018 w Collegium Maius (ul. Fredry 10) oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38/40).
Jednocześnie wszystkich uczestników zapraszamy do wzięcia udziału w innych wydarzeniach odbywających się 12 maja w ramach pierwszej edycji Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej.

Zgłoszenia na konferencję należy przesyłać na adres:
kontakt@fundacja-ikp.pl do 10 kwietnia 2018.

Prosimy o podanie tytułu wystąpienia oraz załączenie krótkiego (do 1000 znaków) streszczenia. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do wyboru nadesłanych propozycji.
Przewidywany czas wystąpienia to 20 minut.
Opłata konferencyjna wynosi 200 zł i nie obejmuje noclegów oraz zwrotu kosztów przejazdów. Organizatorzy zapewniają natomiast wyżywienie (obiady i uroczysta kolacja) oraz pomoc w znalezieniu noclegów.
Efektem konferencji będzie punktowana monografia, której wydanie planowane jest na rok 2019.

dr hab. Rafał Wójcik
dr Justyna Czaja
dr Michał Traczyk
mgr Aleksander Gniot

Zapraszają:

2 lutego 2018:

Zeszyty Komiksowe zostały patronem wystawy Muzeum Narodowego w Krakowie, "Teraz komiks!".

Intencją kuratorów wystawy jest ukazanie potencjału ekspozycyjnego komiksu jako dyscypliny sztuki współczesnej, w której doskonale odbijają się przemiany w polskiej kulturze XX w. Komiks zakorzenił się bowiem w naszym kraju mocniej, niż moglibyśmy przypuszczać, a jego bohaterowie towarzyszą najważniejszym wydarzeniom w historii.

Wystawa trwa od 2.03. do 22.07.2018 roku.

Poniżej link do wydarzenia:
Teraz komiks! - wystawa Muzeum Narodowego w Krakowie

30 grudnia 2017:

Redakcja Zeszytów Komiksowych pragnie podziękować wszystkim, którzy byli z nami przez cały rok 2017.

W tym czasie poszerzyła się nasza redakcja. Dziękujemy naszym nowym redaktorom za poświęcony czas, pracę i wielogodzinne rozmowy, których owocem były tegoroczne numery.

Otrzymaliśmy wiele prac, recenzji oraz rysunków, które ukazały się w ciągu tych dwunastu miesięcy na łamach naszego periodyku. Jesteśmy Wam wszystkim wdzięczni i życzymy dalszych sukcesów w przyszłym roku, 2018.

Redakcja Zeszytów Komiksowych

4 grudnia 2017:

Wiosną przyszłego roku ukaże się 25. numer Zeszytów Komiksowych, którego tematem przewodnim będzie “Komiks w Internecie”.

Ponad dwadzieścia lat temu w sieci pojawiły się pierwsze komiksy dostępne tylko za pośrednictwem Internetu. Wiele się od tamtego momentu zmieniło - przekształceniu uległa sama sieć, jej użytkownicy i publikowane w niej treści. Dotyczy to również komiksów, ich twórców i odbiorców. Pochylimy się więc nad ekranami naszych komputerów, tabletów i smartfonów i sprawdzimy, jak rozwijał i nadal rozwija się webkomiks. Kim są jego twórcy, a kim czytelnicy i gdzie też właściwie możemy ich spotkać.

Ale myli się ten, kto uważa, że interesuje nas jedynie komiks stricte sieciowy. Chcemy poszukać odpowiedzi na różne pytania: o wpływ sieci na tradycyjne, papierowe wydawnictwa oraz możliwości wykorzystania na papierze zdobyczy sieci; o to, w którym miejscu obie te formy publikacji - analogowa i cyfrowa - spotykają się, przecinają; czy są one dla siebie oparciem i uzupełnieniem, czy też stają w szranki o uwagę odbiorcy; a może w ogóle trafiają do zupełnie różnych osób?

Nikt nie potrafi zaprzeczyć znaczeniu i roli, jaką w dzisiejszych czasach odgrywa Internet. Tym bardziej więc ciekawi nas, jaki wpływ to medium ma na komiks, jak bardzo przesuwa jego granice i zmienia jego definicję. Liczymy na to, że w tej ciekawości nie jesteśmy osamotnieni, dlatego też zapraszamy do współpracy nad nowym numerem.

Na łamach numeru znajdzie się także miejsce na teksty spoza tematu przewodniego, dlatego serdecznie zachęcamy do przesyłania artykułów poświęconych szeroko rozumianej tematyce komiksowej. Natomiast wszystkich twórców i wszystkie twórczynie zapraszamy do nadsyłania grafik i krótkich komiksów inspirowanych motywem przewodnim - liczymy na to, że temat ten stanie się źródłem inspiracji dla wielu interesujących prac.

Widzimy się w sieci i na papierze!

26 listopada 2017:

Zapraszamy do działu recenzji w celu zapoznania się z recenzją komiksu Underwater Welder, autorstwa Jeffa Lemire'a (scenariusz i rysunki). Komiks ukazał się w 2012 roku nakładem wydawnictwa Top Shelf Comix. Poniżej zamieszczamy jej fragment:

Underwater Welder to opowieść o otchłani bolesnych wspomnień, z którymi człowiek może borykać się całe życie. Jeff Lemire jest autorem swobodnie lawirującym między głównym nurtem wydawniczym – choćby w takich komiksach jak Animal Man czy Green Arrow – a twórczością niezależną, bogatą w wątki autobiograficzne (co udowodnił w Opowieściach z Essex County). Ogromny bagaż doświadczeń to znak rozpoznawczy młodego Kanadyjczyka, który w swoim kolejnym autorskim albumie opanował do perfekcji umiejętność budowania napięcia i snucia bardzo osobistych, nieocierających się o pretensjonalność historii.

22 listopada 2017:

Zapraszamy do działu recenzji i do przeczytania tekstu Pawła Panica: ''Ilustrowane kompendium relacji amerykańsko-arabksich (i kilku innych)'', odnośnie komiksu - ''Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem''. Tom 1. (2013) odnosi się do lat 1783-1853, natomiast tom 2. (2016) lat 1953-1984. Oba tomy ukazały się nakładem wyd. Kultura Gniewu. Autorem scenariusza jest Jean-Pierre Filiu, a rysunkami zajął się David B. Poniżej zamieszczamy jej fragment:

W momencie, kiedy piszę tę recenzję, trwa kryzys dyplomatyczny na Bliskim Wschodzie, polegający na izolacji Kataru przez państwa regionu. Wydarzenie to idealnie oddaje specyfikę bliskowschodniej polityki ujętej w dwóch pierwszych tomach Najlepszych wrogów. Dzisiaj Bliski Wschód w powszechnej świadomości kojarzy się z terroryzmem, ale w swoim dziele Jean-Pierre Filiu i David B. pokazują nieco inne oblicze tej części świata. Przede wszystkim według nich to arena ścierania się ambicji kolejnych potęg: najpierw kolonialnych, a później zimnowojennych. W konfliktach tych stałym graczem zawsze pozostawały Stany Zjednoczone – państwo, które jak żadne inne odcisnęło swoje piętno na ziemiach leżących na styku trzech kontynentów.

7 listopada 2017:

Zeszyty Komiksowe oraz szczecińskie Stowarzyszenie POP-ART zapraszają na Festiwal Beton 2017, który odbędzie się w dniu 18 listopada, w Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego (al. Piastów 40b, bud. 3).

Gośćmi festiwalu będą: MIchał Cholewa, Piotr Drzewiecki, Jacek Frąś, Paweł Gąsowski, Jacek L. Komuda, Alicja Makowska, Hubert Ronek, Michał Traczyk, Joachim Tumanowicz oraz Michał R. Wiśniewski.

Zapraszamy do ProMedia (Szczecin, al. Wojska Polskiego 2) na spotkania autorskie towarzyszące głównej imprezie:

17 listopada - z Michałem Cholewą;

22 listopada - z Alicją Makowską;

24 listopada - z Jackiem L. Komudą.

Poniżej zamieszczamy linki:

Program 2017

Idea festiwalu


23 października 2017:

Zapraszamy do działu recenzji w celu zapoznania się z tekstem Kamila Giedrysa, dotyczącym komiksu ''Miesiąc miodowy na safari'' (wyd. Kultura Gniewu). Autorem scenariusza i rysownikiem jest Jesse Jacobs. Poniżej zamieszczamy jego fragment:

''Trudno ująć znaczenie podróży w kilku słowach. Błahe przemieszczanie się z miejsca na miejsce może być pretekstem do przemyśleń, odnajdywania siebie, źródłem wielu emocji. Nic tak nie pobudza jak zmiana otoczenia, to dzięki niej możemy spojrzeć na naszą codzienność z innej perspektywy. Fantazją współczesnego człowieka jest ucieczka od codzienności, obowiązków, poświęceń i powtarzalnych czynności. Wyobrażamy sobie, że można po prostu wyjechać, znaleźć się w innym, niezwykłym miejscu, które stanie się naszym nowym domem, zupełnie innym od poprzedniego. Jesse Jacobs w albumie Miesiąc miodowy na safari wysyła nas w przewrotną i jedyną w swoim rodzaju podróż. Konsekwentnie zaskakująca i niesamowita turystyczna ekspedycja celnie diagnozuje ludzką kondycję.''

6 października 2017:

Zeszyty Komiskowe oraz Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38/40) zapraszają wszystkich do wzięcia udział w tegorocznych ''Comics Wars'', które odbędzie się 7 października 2017 roku. Zaczynamy od godziny 10:00.


Więcej informacji na:

Comics Wars 2017

oraz na Facebooku:

Facebook - Comics Wars

20 września 2017:

Zeszyty Komiksowe oraz Księgarnia Bookowski w Poznaniu zapraszają 3 października o godz. 18:30 na spotkanie z Tomaszem Żaglewskim.

Co jest przyczyną ogromnego sukcesu filmowych produkcji, które jeszcze pod koniec XX wieku uchodziły za synonim złego smaku? Co sprawia, że rzesze widzów cierpliwie przeczekują napisy końcowe, by obejrzeć zapowiedzi kolejnych przygód swoich ulubieńców? Dlaczego Kinowe Uniwersum Marvela stało się wielkim fenomenem kulturowym? I w jaki sposób hollywoodzkim twórcom udaje się odtworzyć sieć personalno-fabularnych zależności, które cechują komiksowe superbohaterskie epopeje?

Na te pytania stara się odpowiedzieć dr Tomasz Żaglewski - naukowo zajmuje się badaniem historii i teorii kultury popularnej, a zwłaszcza komiksu w kontekście współczesnej kultury medialnej i audiowizualnej. Jest adiunktem w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz członkiem Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster. Współpracuje z czasopismami „Zeszyty Komiksowe” i „KaZet”.


Spotkanie poprowadzą:
Marcin Adamczak i Jakub Walczyk
Patronat: Zeszyty Komiksowe, Aleja Komiksu


28 sierpnia 2017:

Już 17 września o godz. 10.00, podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi
Tomasz Żaglewski opowie o tajnikach kina superbohaterskiego, któremu poświęcił swoją książkę ''Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego.''

Nie możecie tego przegapić!

Księgarnia PWN:

Tomasz Żaglewski - Kinowe uniwersum superbohaterów

22 sierpnia 2017:

Podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (15-17 września 2017) będzie miała miejsce premiera 24. numeru Zeszytów Komiksowych, który poświęcony będzie ''Nowemu pokoleniu polskich twórców komiksu''.

Redakcja objęła sobie za cel zaprezentowanie czytelnikom i osobom zainteresowanym twórców urodzonych w 1989 roku (jak również przed) i debiutujących na rynku komiksowym po 2010. Daty przez nas przyjęte są umowne, a wyznaczają i opisują pokolenie, które dojrzewało w czasach transformacji w Polsce jak i po niej.

Autorem okładki do najnowszego numeru jest Marcin Podolec.

Zapraszamy do współpracy osoby zainteresowane tematyką komiksu do nadsyłania swoich prac.

21 sierpnia 2017:

Zeszyty Komiksowe patronują wystawie prac Przemysława 'Trusta' Truścińskiego, która odbędzie się 30 sierpnia 2017 roku w tokijskiej Galerii UPLINK, na którą zaprasza jeleniogórska Galeria BWA.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najważniejsze prace, komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne. Wystawie towarzyszy katalog w dwóch wersjach językowych, japońskiej i angielskiej.

Przemysław „Trust” Truściński (ur. 1970) – rysownik, ilustrator i twórca komiksów. Absolwent łódzkiego Liceum Plastycznego, studiował na Uniwersytecie Łódzkim oraz na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jest twórcą kilku albumów komiksowych oraz kilkudziesięciu komiksów krótkometrażowych. Współpracował z najważniejszymi polskimi scenarzystami. Stworzył tysiące ilustracji do tekstów prozatorskich i artykułów prasowych, rysunków do scenografii dla telewizji i teatru oraz projektów graficznych do gier komputerowych, m.in. postaci Geralta do pierwszej części gry Wiedźmin. Jest popularyzatorem komiksu i animatorem kultury, współtwórcą i wieloletnim wiceprezesem Stowarzyszenia Twórców ''Contur''.

W 1993 zdobył Grand Prix na OKTK w Łodzi roku za komiks Piekło.

W roku 2010 został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej a w 2013 odznaczony przez prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi ''za zasługi na rzecz rozwoju kultury, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski''.
 
Kurator wystawy: Piotr Machłajewski
Galeria BWA - Jelenia Góra

Informacje o Galerii UPLINK:
Uplink
1F-2F, 37-18 Udagawa-cho, Shibuya-ku, Tokio 150-0042, Japonia
Tel. +81(0)3-6821-6821
Galeria UPLINK - Tokio


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej
Wystawa dofinansowana przez CD Projekt Red.

Patronat medialny: Zeszyty Komiksowe, Ziniol29 lipca 2017:

Z przyjemnością informujemy, że w Łodzi powstanie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Jego otwarcie planowane jest na 2019 rok.

Będzie to miejsce spotkań o charakterze kulturalnym oraz edukacyjnym, którego celem będzie zapoznanie zwiedzających z etapami powstawania gier komputerowych oraz panele edukacyjne z tworzenia komiksu - od scenariusza zaczynając, a kończąc na gotowej już książce, którą będzie mógł wykonać każdy uczestnik CKIN.

Poniżej link do pełnego artykułu:

CKIN EC1

...Starsze aktualności:

     17 maja 2016 - 26 lipca 2017

     10 lutego 2015 - 27 kwietnia 2016

     11 marca 2014 - 8 lutego 2015

     4 grudnia 2013 - 11 marca 2014

     25 czerwca 2013 - 19 listopada 2013

     22 kwietnia 2013 - 25 czerwca 2013

     9 lutego 2013 - 17 kwietnia 2013

     27 września 2012 - 9 lutego 2013

     11 lipca 2012 - 26 września 2012

     6 maja 2012 - 10 lipca 2012

     14 marca 2012 - 1 maja 2012

     8 grudnia 2011 - 11 marca 2012

     28 lutego 2011 - 1 grudnia 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020