Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     24 marca 2019 - Dzisiaj

     4 lutego 2019 - 18 marca 2020

30 stycznia 2019:

Kielecki magazyn kulturalny „Projektor” informuje, że wydawnictwo „13 fantastycznych” ukazało się w wersji cyfrowej; autorem rysunków jest Jerzy Ozga.

„13 fantastycznych” to antologia pokonkursowa zawierająca teksty opowiadań fantasy i SF. Każdy z tekstów poprzedzony jest – trochę jak w wydawnictwach (leksykonach / przewodnikach) z początku ubiegłego wieku – całostronicową ilustracją Jerzego Ozgi, które układają się w swoistą, graficzną opowieść.

Link do strony:
Kielecki magazyn kulturalny „Projektor”

30 grudnia 2018:

Drodzy czytelnicy oraz autorzy, redakcja „Zeszytów Komiksowych” pragnie Wam wszystkim serdecznie podziękować za to, że byliście z nami przez cały rok 2018.

Cieszymy się, że spędziliście z nami ten rok, dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane artykuły, ilustracje oraz komiksy i mamy nadzieję, że przyszły rok 2019 będzie równie owocny i przyniesie wiele sukcesów dla nowych oraz znanych autorów.

Redakcja „Zeszytów Komiksowych”.

18 grudnia 2018:

Zeszyty Komiksowe patronują wystawie ''Dekada z Komiksem. Dziesięć lat Kolekcji Komiksów''.

Otwarcie wystawy odbędzie się 19 grudnia o godz. 12:00 i potrwa do 31 stycznia 2019.

Lokqalizacja wystawy: Hol Główny, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul. F. Ratajczaka 38/40.

Wystawa prezentuje ewolucję Kolekcji Komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, od jej skromnych początków do obecnych 15 000 woluminów.Plansze zostały poświęcone różnym aspektom funkcjonowania komiksów w BU, przełomowym momentom, wydarzeniom,działalności edukacyjnej, promocyjnej i naukowej, przez które przechodzi komiks trafiający do poznańskiej książnicy.

Więcej informacji:
Facebook - Wystawa w BU
BU w Poznaniu - Wystawa w BU

13 listopada 2018:

W poniedziałek, 12 listopada, zmarł Stan Lee, twórca imperium komiksowego wydawnictwa Marvel Comics oraz współtwórca takich postaci jak: Spider-Man, Thor, Hulk, Iron Man, X-Men, Daredevil. Miał 95 lat.

11 listopada 2018:

Zeszyty Komiksowe zapraszają do Składnicy w celu przeczytania pracy magisterskiej Moniki Michalczyk „Kim jest antybohater? Parodystyczne ujęcie superbohaterstwa w polskim komiksie”, obronionej w 2016 roku.

6 listopada 2018:

W dniach 16-17 listopada odbędą się Szczecińskie Spotkania z Popkulturą ''Beton 2018''. Zapraszamy na spotkania, prelekcje, warsztaty oraz giełdy komiksów do domu Domu Kultury 13 muz oraz Exp Pub & games room.Poniżej link do wydarzenia oraz programu:
Beton 2018 - program14 października 2018:

Zeszyty Komiksowe wraz z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu oraz Fundacją Instytutu Kultury Popularnej zapraszają na spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, której gościem będzie Anna Krztoń.

Spotkanie odbędzie się 19 października o godz. 18:00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet.

Informacje o prelegentce:
Anna Krztoń jest niezależną artystką i ilustratorką, obecnie mieszkającą w Warszawie. W 2013 roku uzyskała tytuł magistra (z wyróżnieniem) na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom w Pracowni Intaglio prof. Jan Szmatloch. Współpracuje z różnymi czasopismami i wydawcami. Tworzy i bierze udział w różnych niezależnych i samodzielnie publikowanych projektach. Zainspirowana zarówno życiem codziennym, jak i marzeniami, woli opowiadać swoje historie przez medium komiczne. Jej prace były publikowane w antologiach komiksowych, magazynach i zinach w Polsce, USA, Belgii, Słowenii, Estonii, na Litwie, w Finlandii i Szwecji. Obecnie Jej najnowszym dziełem jest komiks: Weź się w garść wydane przez Wydawnictwo Komiksowe w 2018 roku.


30 września 2018:

Fantastyka naukowa (ang. science fiction) jest tematem szeroko wykorzystywanym we współczesnej kulturze. Przez lata zyskiwała na popularności, stając się pożywką dla twórców kina (np. 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka, Solaris Andrieja Tarkowskiego, Terminator Jamesa Camerona) oraz pisarzy (np. Wojna światów H.G. Wellsa, Kongres futurologiczny Stanisława Lema, Łowca androidów Phillipa K. Dicka), a i twórcom komiksów dała szerokie pole do popisu, inspirując ich do stworzenia dzieł, które obecnie uznaje się za kamienie milowe sztuki komiksowej (np. Wieczna wojna Joego Haldemana i Marvano, Feralny major Moebiusa).

Wewnętrzne zróżnicowanie SF (można tu wymienić: antyutopie, dystopie, steampunk, cyberpunk i wiele innych podgatunków) to nie tylko nieskończone możliwości dla twórców, co uświadamiają tak różne od siebie komiksy, jak: V jak Vendetta Alana Moore'a i Davida Lloyda, Ronin Franka Millera czy Ghost in the Shell Masamune Shirowa. To przede wszystkim nieograniczona liczba odpowiedzi na pytanie o miejsce człowieka we Wszechświecie. Czy jesteśmy sami? Czy istnieją rasy inteligentniejsze od nas? Czy człowiek ma prawo sprzeciwić się własnej biologii i zacząć ulepszać sam siebie w celu wydłużenia życia? Czy eksperymenty na ludziach, którzy ostatecznie zyskali nadprzyrodzone zdolności, są moralnie dobre, czy też moralnie złe?

Tym i podobnym kwestiom zamierzamy poświęcić 27. numer „Zeszytów Komiksowych”. Czekamy nie tylko na teksty, ale również komiksy i ilustracje związane bezpośrednio z tematem numeru. Jednak – tradycyjnie już – zapraszamy też do nadsyłania artykułów poświęconych wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze, poruszających kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni. Dla nich także zaplanowaliśmy miejsce.

Serdecznie zapraszamy do współpracy.

26 września 2018:

27 września będzie miał premierę nowy numer kieleckiego magazynu kulturalnego ''Projektor'', którego tematem przewodnim będzie komiks.
Wśród autorów najnowszego numeru znalazł się nasz redakcyjny kolega, Krzysztof Lichtblau.

Autorem okładki jest Jerzy Ozga.

Link do strony magazynu:
Kielecki magazyn kulturalny Projektor6 września 2018:

Do tej pory udało nam się wydać 25 numerów, niebawem ukaże się numer 26. W tym miejscu pragniemy podkreślić, że nie udałoby się to bez wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Pragniemy podziękować za pomoc i umożliwienie nam dalszej pracy nad Zeszytami Komiksowymi. Liczymy na to, że dzięki temu wsparciu powstawać będą kolejne numery Zeszytów Komiksowych.


5 września 2018:

14 września podczas Festiwal Komiksu W Łodzi będzie miała premierę książka Wojciecha Birka "Henryk Sienkiewicz w obrazkach. Rysunki Henryka Sienkiewicza i obrazkowe adaptacje jego powieści", którą to Zeszyty Komiksowe objęły swoim patronatem. W niedzielę 16 września odbędzie się spotkanie promocyjne. Przy stoisku Zeszytów będzie można również otrzymać autograf autora publikacji.

Serdecznie zapraszamy!

4 września 2018:

Premiera 26. numeru Zeszytów Komiksowych "Religia w komiksie'' odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w dniach 14-16 września 2018 roku. Zapraszamy do wzięcia udziału w festiwalu i nabycia najnowszego numeru.

Autorem okładki 26. numeru jest Spell.

Więcej informacji w linkach:
MFK Łódź 2018
Facebook - MFK Łódź 2018

24 sierpnia 2018:

Zeszyty Komiksowe polecają tekst Michała Chudolińskiego ''Sowiecki superman pośród jadowitych żmij'' o komiksie i filmie ''Śmierć Stalina, który ukazał na łamach Tygodnika TVP.

Michał Chudoliński - jest krytykiem komiksowym i filmowym. Prowadzi zajęcia w Collegium Civitas z zakresu amerykańskiej kultury masowej, ze szczególnym uwzględnieniem komiksów („Mitologia Batmana a kryminologia”). Pomysłodawca i redaktor prowadzący bloga „Gotham w deszczu”. Współpracował z „Polityką”, „2+3D”, „Nową Fantastyką”, „Czasem Fantastyki”, Polskim Radiem oraz magazynem „Charaktery”. Obecnie pracuje w TVP.

25 czerwca 2018:

Zeszyty Komiksowe zachęcają do przeczytania artykułu Michała Chudolińskiego ''Kult wyemancypowanej lesbijki'', który ukazał się w dziale kultury Tygodnika TVP.

Michał Chudoliński jest krytykiem komiksowym i filmowym. Prowadzi zajęcia w Collegium Civitas z zakresu amerykańskiej kultury masowej, ze szczególnym uwzględnieniem komiksów („Mitologia Batmana a kryminologia”). Pomysłodawca i redaktor prowadzący bloga „Gotham w deszczu”. Współpracował z „Polityką”, „2+3D”, „Nową Fantastyką”, „Czasem Fantastyki”, Polskim Radiem oraz magazynem „Charaktery”. Obecnie pracuje w TVP.

Poniżej link do artykułu:
Kult wyemancypowanej lesbijki

12 czerwca 2018:

Zapraszamy do działu ''e-publikacje'' i lektury tekstu ''Daj Pan komiks, czyli w Poznaniu znowu rozdają'', autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki Dominiki Gracz, relacjonujący Dzień Darmowego Komiksu, który miał miejsce w Poznaniu, 12 maja br., w ramach trzydniowego Poznańskiego Festiwalu Sztuk Komiksowych. Poniżej fragment relacji:

O tym, że tegoroczny DDK będzie bogatszy o dwudniową konferencję, wiadomo było już wcześniej – najpierw ogłoszono samą konferencję „Komiks niepokorny”, następnie jej związek z DDK. I choć oba wydarzenia były w znacznym stopniu kierowane do innych odbiorców, to nie sposób nie docenić chęci rozwoju imprezy i uczynienia z niej czegoś większego. Dzień Darmowego Komiksu okazał się fantastycznym zwieńczeniem dwóch dni wypełnionych wystąpieniami prawie wszystkich najważniejszych badaczy i badaczek komiksu w Polsce. Tym bardziej cieszy fakt, że każdy będzie miał możliwość zapoznania się z ich wystąpieniami, jako że organizatorzy od początku planowali publikację pokonferencyjną.

10 czerwca 2018:

Zeszyty Komiksowe polecają artykuł Michała Chudolińskiego ''Kłamstwo, podstęp i komiksy. Jak amerykański showbiznes ukradł superbohatera'', który ukazał w dziale kultury Tygodnika TVP.

Michał Chudoliński jest krytykiem komiksowym i filmowym. Prowadzi zajęcia w Collegium Civitas z zakresu amerykańskiej kultury masowej, ze szczególnym uwzględnieniem komiksów („Mitologia Batmana a kryminologia”). Pomysłodawca i redaktor prowadzący bloga „Gotham w deszczu”. Współpracował z „Polityką”, „2+3D”, „Nową Fantastyką”, „Czasem Fantastyki”, Polskim Radiem oraz magazynem „Charaktery”. Obecnie pracuje w TVP.

Poniżej link do artykułu:
Smutna historia ojców Supermena


10 czerwca 2018:

Zeszyty Komiksowe wraz z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu oraz Fundacją Instytutu Kultury Popularnej zapraszają na spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 20 czerwca 2018 r., o godzinie 18:00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet.

Tematem spotkania będzie: ''Strzeż się tych miejsc'' – przestrzeń grozy w mangach Junjiego Ito.

Prelegentem jest Łukasz Słoński - pracownik Działu Wystaw i Edukacji Muzealnej w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu . Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się kulturą popularną, w szczególności komiksami oraz filmami grozy.

Więcej informacji na stronie:

PDAK - Łukasz Słoński


6 czerwca 2018:

W dniach 27 - 30 września 2018 roku odbędzie się 16. Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Belgradzie (Serbia).

W ramach festiwalu odbędzie się konkurs na najlepszy komiks. Zgłoszenia do konkursu można pobrać bezpośrednio na stronie festiwalu. Prace należy przesłać do dnia 15 sierpnia.

Więcej informacji w poniższych linkach:
Strona główna festiwalu SKC Salon Stripa
Informacje o konkursie

3 maja 2018:

Premiera 25. numeru Zeszytów Komiksowych ''Komiks w Internecie'' odbędzie się już 17 maja podczas festiwalu Komiksowa Warszawa (17-20 maja 2018), na który wszystkich serdecznie zapraszamy.

Autorem okładki najnowszego numeru jest melon.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami ze stron festiwalu:
Komiksowa Warszawa
Facebook - Komiksowa Warszawa


15 kwietnia 2018:

Zeszyty Komiksowe i portal internetowy Gotham w deszczu zapraszają na wykład mgr Michała Chudolińskiego, który odbędzie się podczas Warsaw Comic Con 2018 w dniach 20-22 kwietnia br. (Al. Katowicka 62E, Nadarzyn).

Tematem prelekcji będzie ''Bill Finger i prawdziwa historia narodzin Batmana'' (20 kwietnia 2018, godz. 18:00, sala czerwona w hali E).

Michał Chudoliński - mgr, krytyk komiksowy i filmowy, wykładowca Collegium Civitas, prowadzący zajęcia z zakresu amerykańskiej kultury masowej. Pomysłodawca i głównodowodzący portalu Gotham w deszczu.

Poniżej link do strony:
Bill Finger i prawdziwa historia narodzin Batmana

2 kwietnia 2018:

Zapraszamy do zapoznania się z tekstem Jakuba Jankowskiego ''Ryś królikowi przyjacielem'' recenzującym komiks ''Rysiek i Królik t2: Pasztet z trocin''. Autorami są: Łukasz Piotrkowicz (scenariusz), Krzysztof Budziejewski (rysunki) oraz Katarzyna Urbaniak (kolory). Komiks ukazał się nakładem wyd. Egmont Polska w maju 2016 roku. Poniżej zamieszczamy jej fragment:

Konkurs im. Janusza Christy przynosi niesamowite efekty. Choć nie wszystkie nagrodzone do tej pory komiksy zostały wydane, to i tak trzy edycje zaowocowały kolejnymi pakietami albumów skierowanych do dzieci. To łącznie już ponad dwadzieścia wydanych komiksów, wśród których znajdziemy ogromną różnorodność fabularną i graficzną oraz nie tylko „jednoalbumowce”, ale i serie komiksowe. Jedną z tych serii jest Rysiek i Królik tworzony przez tercet Łukasz Piotrkowicz (scenariusz), Krzysztof Budziejewski (rysunki) i Katarzyna Urbaniak (kolor). Pierwszy tom, W szortach, wprowadził nas w świat dwóch szkolnych przyjaciół za pomocą migawek, tytułowych „szortów”. Drugi, Pasztet z trocin, jest pełnometrażową historią albumową opowiedzianą na czterdziestu ośmiu stronach.

26 marca 2018:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem książkę ''Zrób sobie komiks'', autorstwa Piotra Krasińskiego i Roberta Trojanowskiego. Pozycja ukazała się nakładem wyd. Znak emotikon w 2018 roku.


Poniżej link do strony księgarni:
Piort Krasiński, Robert Trojanowski - Zrób sobie komiks

15 marca 2018:

Zeszyty Komiksowe wraz z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu oraz Fundacją Instytutu Kultury Popularnej zapraszają na spotkanie Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które odbędzie się 21 marca 2018 r., o godzinie 18:00 w NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet.

Tematem spotkania będzie: ''Jak polscy odbiorcy postrzegają bohaterki mang tworzonych przez kobiety?''

Prelegentką jest mgr Agnieszka Czoska - doktorantka Instytutu Psychologii UAM oraz pracownik Wydziału Neofilologii UAM.

Więcej informacji na stronie:

Facebook - PDAK: mgr Agnieszka Czoska


14 marca 2018:

Zeszyty Komiksowe oraz Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na 7. Krakowski Festiwal Komiksu, który odbędzie się w dniach 24-25 marca 2018 r., w Arteteka w Krakowie (ul. Rajska 12).

Więcej informacji na stronie:

Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe
Facebook - 7. Krakowski Festiwal Komiksu

6 marca 2018:

W dziale recenzji pojawił się tekst ''Pogujący rycerze i stage diving królików'' Jakuba Jankowskiego o komiksie ''Królewna z wieży'', autorstwa Przemysława Wechterowicza (tekst) i Bartosza Minkiewicza (ilustracje). Komiks ukazał się nakładem wydawnictw Prószyński i S-ka oraz Wydawnictwo Komiksowe w 2016 roku. Poniżej zamieszczamy jej fragment:

Przemysław Wechterowicz i Bartosz Minkiewicz spotkali się już kiedyś w podobnych rolach: Wechterowicz napisał, a Minkiewicz zilustrował Wilka, psa i owce. Teraz powracają w bajce na opak, „jakiej jeszcze nie było”. Czy aby na pewno nie było? Jestem przekonany, że pewności co do takich faktów nie zdradza się we wstępie do recenzji. Na pewno (to można zdradzić) jest to ilustrowana książka z rodzaju śmiesznych, której śmieszność zaczyna się już na okładce. W wolnej chwili zerknijcie na jej czwartą stronę i pomóżcie pożartym przez smoka rycerzom odnaleźć wyjście z jego brzucha. Zdradzić należy jeszcze, że poniższa recenzja może ujawnić pewne szczegóły misternie utkanej opowieści, chociaż ukazuje się w bezpiecznym oddaleniu od daty wydania recenzowanej pozycji, więc zapewne wszyscy czytający recenzję przeczytali wcześniej już jej przedmiot.

5 marca 2018:

Rafał Christ w swoim tekście ''Ludzkie oblicze śmierci recenzuje komiks ''Śmierć, autorstwa Neila Gaimana (scenariusz), oraz rysunkami: Chrisa Bachalo, Marka Buckinghama, Dave'a McKeana oraz Marka Penningtona, natomiast za kolory odpowiada Steve Oliff. Komiks ukazał się w 2016 roku (wydanie II, rozszerzone), nakładem wyd. Egmont Polska. Poniżej zamieszczamy jej fragment:

Do nowego wydania zbiorczego Śmierci trafiły wszystkie historie z kostuchą, jakie wyszły spod pióra Neila Gaimana. W komiksie personifikacja największego lęku każdego człowieka nie ma nic wspólnego ze zwyczajowymi wyobrażeniami o śmierci. I chociaż opowieści pozornie łączy jedynie postać protagonistki, są one powiązane również – a może przede wszystkim – tematycznie. Prezentując przygody głównej bohaterki, autor, nieco przekornie, mówi o wartości życia.

5 marca 2018:

Zapraszamy do działu recenzji i przeczytania tekstu Jakuba Jankowskiego ''Dla każdego coś mądrego'' o komiksie ''To nie jest las dla starych wilków''. Autorem zarówno scenariusza, jak i rysunków jest Tomasz Samojlik, a samo dzieło ukazało się nakładem wyd. Kultura Gniewu w 2016 roku. Poniżej fragment recenzji:

Komiks To nie jest las dla starych wilków ukazał się w roku 2016, więc zapewne większość „psychofanów” twórczości Tomasza Samojlika już dawno w swojej kolekcji go posiada. Jeśli ktoś wpisał sobie ten zakup na listę życzeń, to zapewne w międzyczasie utonął w stercie innych publikacji dziecięcych. Patrząc jednak na wysyp komiksów z tego segmentu, które w sporych dawkach serwują nam wydawcy (m.in. Egmont i komiksy z konkursu im. Janusza Christy, Krótkie Gatki od Kultury Gniewu etc.), należy przyznać, że Samojlikowi dorównuje mało który twórca. Jego inteligentny, ale mimo to nie przeintelektualizowany humor (ani nie przekontekstualizowany – u Samojlika odwołania do innych tekstów to tylko ozdobniki, które nie zaburzają i nie zubożają doświadczenia czytelniczego, a ich znajomość nie stanowi sine qua non odczytania drugiego dna dzieła) oraz wiedza przyrodnicza działają cuda.

20 lutego 2018:

Już na jesieni ukaże się 26. numer Zeszytów Komiksowych poświęcony zagadnieniom Religii w komiksie.

W związku z tym, że komiks stał się gatunkiem artystycznym pełnoprawnie istniejącym w kulturze, pojawianie się wątków religijnych i odniesień do religii nie powinno dziwić ani oburzać. To naturalna kolej rzeczy, skoro powstają komiksowe dzieła i arcydzieła na tematy polityczne, społeczne i historyczne, skoro komiks stał się wyrazicielem idei oraz jednostkowych poglądów jego twórców, skoro mówili oni już o własnym życiu, chorobie, wojnie. Dlaczego nie o religii? Zważywszy na to, że obrazkowe historie religijne sięgają czasów starożytności, przeżywając swój rozkwit w średniowieczu i przedstawiając życie osób świeckich, konsekrowanych oraz świętych (pisma hagiograficzne).

Myślenie o tym temacie w kontekście komiksu nasuwa wiele pytań: Jak tematyka religijna jest ujmowana w różnych kręgach kulturowych – w Stanach Zjednoczonych, w komiksie frankofońskim, w Japonii? Na czym polegają różnice i jak się mają do odmienności kulturowych? Jak tematyka religijna funkcjonuje w różnych obiegach – w komiksie głównonurtowym, autorskim, undergroundowym? Jaki obraz religii wschodnich odmalowują zachodni twórcy? Jak postrzegają hinduizm, buddyzm, islam? Z jakimi wątkami najczęściej łączą religie azjatyckie? Jak w świecie komiksu funkcjonują opowieści katechetyczne – żywoty świętych, historie biblijne albo całościowe adaptacje Biblii? Po jakie poetyki sięgają twórcy tych komiksów? Co z tematami pokrewnymi religii w formie zinstytucjonalizowanej – jak mistyka, magia, mitologia? W jaki sposób one są obecne w twórczości autorów komiksów? To oczywiście tylko część kwestii wymagających naukowego namysłu, które planujemy poruszyć w tym numerze.

Tej tematyce zamierzamy poświęcić kolejny, 26. numer „Zeszytów Komiksowych”. Tradycyjnie znajdą się w nim teksty odnoszące się bezpośrednio do głównego tematu numeru oraz te niezwiązane z nim. Serdecznie zapraszamy do współpracy i do nadsyłania swoich tekstów, rysunków i komiksów.

Zapraszamy do współpracy!

18 lutego 2018:

Zeszyty Komiksowe objęły patronatem książkę "Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści" autorstwa Rocha Urbaniaka, który jest odpowiedzialny zarówno za tekst, jak i ilustracje. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Tadam.

Poniżej link do strony z książką:
Roch Urbaniak - "Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści"

9 lutego 2018:

Zeszyty Komiksowe wraz z Instytutem Kultury Popularnej, Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu i Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM mają przyjemność zaprosić na konferencję naukową ''KOMIKS NIEPOKORNY''.

Fakt, iż komiks powstał jako wytwór popkultury, funkcjonuje jako jej stały element, sprawia, że najczęściej kojarzy się tę formę przekazu ze schematyzmem, uproszczeniami, stereotypizacją, które zapewnić mają jednoznaczność i czytelność przekazu oraz masowy odbiór. Na obszarze twórczości komiksowej wyróżnić można jednak także komiks niepokorny. Określenie to rozumiemy jako przełamywanie rozmaitych tabu – społecznych, obyczajowych, politycznych, naruszanie powszechnie przyjętych norm i reguł estetycznych, usytuowanie poza mainstreamem. Ten brak pokory kojarzy nam się w oczywisty sposób z twórczością undergroundową, choć nie tylko z nią. Interesuje nas szeroko rozumiany kontrkulturowy potencjał medium, komiks jako forma buntu, przekory wobec kultury głównego nurtu, wyzwanie rzucone spetryfikowanym wzorcom fabularnym, konwencjom graficznym… Komiks kontra… komiks w kontrze do… komiksowy bunt, niepokorność, obrazoburstwo to kwestie, które chcemy poddać naukowej refleksji podczas organizowanej konferencji. Zgłaszane referaty dotyczyć mogą następujących obszarów tematycznych:
– bunt jako komiksowy motyw fabularny,
– komiks undergroundowy, awangardowy,
– różne sposoby przełamywania komiksowych konwencji przedstawieniowych,
– czy komiks mainstreamowy może być zbuntowany?
– komiks kontra cenzura,
– filmowe adaptacje komiksów – przełamanie schematu, polemika z pierwowzorem.

Organizowana konferencja ma w założeniu stanowić otwarte forum dyskusyjne skupiające badaczy zajmujących się różnymi dyscyplinami naukowymi. Zapraszamy kulturoznawców, socjologów, psychologów, literaturoznawców, filmoznawców, pedagogów oraz przedstawicieli wszystkich innych dziedzin naukowych.

Konferencja odbędzie się 10-11 maja 2018 w Collegium Maius (ul. Fredry 10) oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38/40).
Jednocześnie wszystkich uczestników zapraszamy do wzięcia udziału w innych wydarzeniach odbywających się 12 maja w ramach pierwszej edycji Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej.

Zgłoszenia na konferencję należy przesyłać na adres:
kontakt@fundacja-ikp.pl do 10 kwietnia 2018.

Prosimy o podanie tytułu wystąpienia oraz załączenie krótkiego (do 1000 znaków) streszczenia. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do wyboru nadesłanych propozycji.
Przewidywany czas wystąpienia to 20 minut.
Opłata konferencyjna wynosi 200 zł i nie obejmuje noclegów oraz zwrotu kosztów przejazdów. Organizatorzy zapewniają natomiast wyżywienie (obiady i uroczysta kolacja) oraz pomoc w znalezieniu noclegów.
Efektem konferencji będzie punktowana monografia, której wydanie planowane jest na rok 2019.

dr hab. Rafał Wójcik
dr Justyna Czaja
dr Michał Traczyk
mgr Aleksander Gniot

Zapraszają:

2 lutego 2018:

Zeszyty Komiksowe zostały patronem wystawy Muzeum Narodowego w Krakowie, "Teraz komiks!".

Intencją kuratorów wystawy jest ukazanie potencjału ekspozycyjnego komiksu jako dyscypliny sztuki współczesnej, w której doskonale odbijają się przemiany w polskiej kulturze XX w. Komiks zakorzenił się bowiem w naszym kraju mocniej, niż moglibyśmy przypuszczać, a jego bohaterowie towarzyszą najważniejszym wydarzeniom w historii.

Wystawa trwa od 2.03. do 22.07.2018 roku.

Poniżej link do wydarzenia:
Teraz komiks! - wystawa Muzeum Narodowego w Krakowie

30 grudnia 2017:

Redakcja Zeszytów Komiksowych pragnie podziękować wszystkim, którzy byli z nami przez cały rok 2017.

W tym czasie poszerzyła się nasza redakcja. Dziękujemy naszym nowym redaktorom za poświęcony czas, pracę i wielogodzinne rozmowy, których owocem były tegoroczne numery.

Otrzymaliśmy wiele prac, recenzji oraz rysunków, które ukazały się w ciągu tych dwunastu miesięcy na łamach naszego periodyku. Jesteśmy Wam wszystkim wdzięczni i życzymy dalszych sukcesów w przyszłym roku, 2018.

Redakcja Zeszytów Komiksowych

4 grudnia 2017:

Wiosną przyszłego roku ukaże się 25. numer Zeszytów Komiksowych, którego tematem przewodnim będzie “Komiks w Internecie”.

Ponad dwadzieścia lat temu w sieci pojawiły się pierwsze komiksy dostępne tylko za pośrednictwem Internetu. Wiele się od tamtego momentu zmieniło - przekształceniu uległa sama sieć, jej użytkownicy i publikowane w niej treści. Dotyczy to również komiksów, ich twórców i odbiorców. Pochylimy się więc nad ekranami naszych komputerów, tabletów i smartfonów i sprawdzimy, jak rozwijał i nadal rozwija się webkomiks. Kim są jego twórcy, a kim czytelnicy i gdzie też właściwie możemy ich spotkać.

Ale myli się ten, kto uważa, że interesuje nas jedynie komiks stricte sieciowy. Chcemy poszukać odpowiedzi na różne pytania: o wpływ sieci na tradycyjne, papierowe wydawnictwa oraz możliwości wykorzystania na papierze zdobyczy sieci; o to, w którym miejscu obie te formy publikacji - analogowa i cyfrowa - spotykają się, przecinają; czy są one dla siebie oparciem i uzupełnieniem, czy też stają w szranki o uwagę odbiorcy; a może w ogóle trafiają do zupełnie różnych osób?

Nikt nie potrafi zaprzeczyć znaczeniu i roli, jaką w dzisiejszych czasach odgrywa Internet. Tym bardziej więc ciekawi nas, jaki wpływ to medium ma na komiks, jak bardzo przesuwa jego granice i zmienia jego definicję. Liczymy na to, że w tej ciekawości nie jesteśmy osamotnieni, dlatego też zapraszamy do współpracy nad nowym numerem.

Na łamach numeru znajdzie się także miejsce na teksty spoza tematu przewodniego, dlatego serdecznie zachęcamy do przesyłania artykułów poświęconych szeroko rozumianej tematyce komiksowej. Natomiast wszystkich twórców i wszystkie twórczynie zapraszamy do nadsyłania grafik i krótkich komiksów inspirowanych motywem przewodnim - liczymy na to, że temat ten stanie się źródłem inspiracji dla wielu interesujących prac.

Widzimy się w sieci i na papierze!

26 listopada 2017:

Zapraszamy do działu recenzji w celu zapoznania się z recenzją komiksu Underwater Welder, autorstwa Jeffa Lemire'a (scenariusz i rysunki). Komiks ukazał się w 2012 roku nakładem wydawnictwa Top Shelf Comix. Poniżej zamieszczamy jej fragment:

Underwater Welder to opowieść o otchłani bolesnych wspomnień, z którymi człowiek może borykać się całe życie. Jeff Lemire jest autorem swobodnie lawirującym między głównym nurtem wydawniczym – choćby w takich komiksach jak Animal Man czy Green Arrow – a twórczością niezależną, bogatą w wątki autobiograficzne (co udowodnił w Opowieściach z Essex County). Ogromny bagaż doświadczeń to znak rozpoznawczy młodego Kanadyjczyka, który w swoim kolejnym autorskim albumie opanował do perfekcji umiejętność budowania napięcia i snucia bardzo osobistych, nieocierających się o pretensjonalność historii.

22 listopada 2017:

Zapraszamy do działu recenzji i do przeczytania tekstu Pawła Panica: ''Ilustrowane kompendium relacji amerykańsko-arabksich (i kilku innych)'', odnośnie komiksu - ''Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem''. Tom 1. (2013) odnosi się do lat 1783-1853, natomiast tom 2. (2016) lat 1953-1984. Oba tomy ukazały się nakładem wyd. Kultura Gniewu. Autorem scenariusza jest Jean-Pierre Filiu, a rysunkami zajął się David B. Poniżej zamieszczamy jej fragment:

W momencie, kiedy piszę tę recenzję, trwa kryzys dyplomatyczny na Bliskim Wschodzie, polegający na izolacji Kataru przez państwa regionu. Wydarzenie to idealnie oddaje specyfikę bliskowschodniej polityki ujętej w dwóch pierwszych tomach Najlepszych wrogów. Dzisiaj Bliski Wschód w powszechnej świadomości kojarzy się z terroryzmem, ale w swoim dziele Jean-Pierre Filiu i David B. pokazują nieco inne oblicze tej części świata. Przede wszystkim według nich to arena ścierania się ambicji kolejnych potęg: najpierw kolonialnych, a później zimnowojennych. W konfliktach tych stałym graczem zawsze pozostawały Stany Zjednoczone – państwo, które jak żadne inne odcisnęło swoje piętno na ziemiach leżących na styku trzech kontynentów.

...Starsze aktualności:

     29 października 2016 - 7 listopada 2017

     27 marca 2015 - 27 października 2016

     26 czerwca 2014 - 26 marca 2015

     15 grudnia 2013 - 9 czerwca 2014

     13 lipca 2013 - 12 grudnia 2013

     10 maja 2013 - 13 lipca 2013

     6 marca 2013 - 6 maja 2013

     16 października 2012 - 1 marca 2013

     3 sierpnia 2012 - 15 października 2012

     17 maja 2012 - 1 sierpnia 2012

     24 marca 2012 - 17 maja 2012

     6 lutego 2012 - 22 marca 2012

     28 lutego 2011 - 6 lutego 2012

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020