Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     24 marca 2019 - Dzisiaj

     4 lutego 2019 - 18 marca 2020

     22 listopada 2017 - 30 stycznia 2019

7 listopada 2017:

Zeszyty Komiksowe oraz szczecińskie Stowarzyszenie POP-ART zapraszają na Festiwal Beton 2017, który odbędzie się w dniu 18 listopada, w Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego (al. Piastów 40b, bud. 3).

Gośćmi festiwalu będą: MIchał Cholewa, Piotr Drzewiecki, Jacek Frąś, Paweł Gąsowski, Jacek L. Komuda, Alicja Makowska, Hubert Ronek, Michał Traczyk, Joachim Tumanowicz oraz Michał R. Wiśniewski.

Zapraszamy do ProMedia (Szczecin, al. Wojska Polskiego 2) na spotkania autorskie towarzyszące głównej imprezie:

17 listopada - z Michałem Cholewą;

22 listopada - z Alicją Makowską;

24 listopada - z Jackiem L. Komudą.

Poniżej zamieszczamy linki:

Program 2017

Idea festiwalu


23 października 2017:

Zapraszamy do działu recenzji w celu zapoznania się z tekstem Kamila Giedrysa, dotyczącym komiksu ''Miesiąc miodowy na safari'' (wyd. Kultura Gniewu). Autorem scenariusza i rysownikiem jest Jesse Jacobs. Poniżej zamieszczamy jego fragment:

''Trudno ująć znaczenie podróży w kilku słowach. Błahe przemieszczanie się z miejsca na miejsce może być pretekstem do przemyśleń, odnajdywania siebie, źródłem wielu emocji. Nic tak nie pobudza jak zmiana otoczenia, to dzięki niej możemy spojrzeć na naszą codzienność z innej perspektywy. Fantazją współczesnego człowieka jest ucieczka od codzienności, obowiązków, poświęceń i powtarzalnych czynności. Wyobrażamy sobie, że można po prostu wyjechać, znaleźć się w innym, niezwykłym miejscu, które stanie się naszym nowym domem, zupełnie innym od poprzedniego. Jesse Jacobs w albumie Miesiąc miodowy na safari wysyła nas w przewrotną i jedyną w swoim rodzaju podróż. Konsekwentnie zaskakująca i niesamowita turystyczna ekspedycja celnie diagnozuje ludzką kondycję.''

6 października 2017:

Zeszyty Komiskowe oraz Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38/40) zapraszają wszystkich do wzięcia udział w tegorocznych ''Comics Wars'', które odbędzie się 7 października 2017 roku. Zaczynamy od godziny 10:00.


Więcej informacji na:

Comics Wars 2017

oraz na Facebooku:

Facebook - Comics Wars

20 września 2017:

Zeszyty Komiksowe oraz Księgarnia Bookowski w Poznaniu zapraszają 3 października o godz. 18:30 na spotkanie z Tomaszem Żaglewskim.

Co jest przyczyną ogromnego sukcesu filmowych produkcji, które jeszcze pod koniec XX wieku uchodziły za synonim złego smaku? Co sprawia, że rzesze widzów cierpliwie przeczekują napisy końcowe, by obejrzeć zapowiedzi kolejnych przygód swoich ulubieńców? Dlaczego Kinowe Uniwersum Marvela stało się wielkim fenomenem kulturowym? I w jaki sposób hollywoodzkim twórcom udaje się odtworzyć sieć personalno-fabularnych zależności, które cechują komiksowe superbohaterskie epopeje?

Na te pytania stara się odpowiedzieć dr Tomasz Żaglewski - naukowo zajmuje się badaniem historii i teorii kultury popularnej, a zwłaszcza komiksu w kontekście współczesnej kultury medialnej i audiowizualnej. Jest adiunktem w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz członkiem Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster. Współpracuje z czasopismami „Zeszyty Komiksowe” i „KaZet”.


Spotkanie poprowadzą:
Marcin Adamczak i Jakub Walczyk
Patronat: Zeszyty Komiksowe, Aleja Komiksu


28 sierpnia 2017:

Już 17 września o godz. 10.00, podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi
Tomasz Żaglewski opowie o tajnikach kina superbohaterskiego, któremu poświęcił swoją książkę ''Kinowe uniwersum superbohaterów. Analiza współczesnego filmu komiksowego.''

Nie możecie tego przegapić!

Księgarnia PWN:

Tomasz Żaglewski - Kinowe uniwersum superbohaterów

22 sierpnia 2017:

Podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (15-17 września 2017) będzie miała miejsce premiera 24. numeru Zeszytów Komiksowych, który poświęcony będzie ''Nowemu pokoleniu polskich twórców komiksu''.

Redakcja objęła sobie za cel zaprezentowanie czytelnikom i osobom zainteresowanym twórców urodzonych w 1989 roku (jak również przed) i debiutujących na rynku komiksowym po 2010. Daty przez nas przyjęte są umowne, a wyznaczają i opisują pokolenie, które dojrzewało w czasach transformacji w Polsce jak i po niej.

Autorem okładki do najnowszego numeru jest Marcin Podolec.

Zapraszamy do współpracy osoby zainteresowane tematyką komiksu do nadsyłania swoich prac.

21 sierpnia 2017:

Zeszyty Komiksowe patronują wystawie prac Przemysława 'Trusta' Truścińskiego, która odbędzie się 30 sierpnia 2017 roku w tokijskiej Galerii UPLINK, na którą zaprasza jeleniogórska Galeria BWA.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najważniejsze prace, komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne. Wystawie towarzyszy katalog w dwóch wersjach językowych, japońskiej i angielskiej.

Przemysław „Trust” Truściński (ur. 1970) – rysownik, ilustrator i twórca komiksów. Absolwent łódzkiego Liceum Plastycznego, studiował na Uniwersytecie Łódzkim oraz na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jest twórcą kilku albumów komiksowych oraz kilkudziesięciu komiksów krótkometrażowych. Współpracował z najważniejszymi polskimi scenarzystami. Stworzył tysiące ilustracji do tekstów prozatorskich i artykułów prasowych, rysunków do scenografii dla telewizji i teatru oraz projektów graficznych do gier komputerowych, m.in. postaci Geralta do pierwszej części gry Wiedźmin. Jest popularyzatorem komiksu i animatorem kultury, współtwórcą i wieloletnim wiceprezesem Stowarzyszenia Twórców ''Contur''.

W 1993 zdobył Grand Prix na OKTK w Łodzi roku za komiks Piekło.

W roku 2010 został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej a w 2013 odznaczony przez prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi ''za zasługi na rzecz rozwoju kultury, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski''.
 
Kurator wystawy: Piotr Machłajewski
Galeria BWA - Jelenia Góra

Informacje o Galerii UPLINK:
Uplink
1F-2F, 37-18 Udagawa-cho, Shibuya-ku, Tokio 150-0042, Japonia
Tel. +81(0)3-6821-6821
Galeria UPLINK - Tokio


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej
Wystawa dofinansowana przez CD Projekt Red.

Patronat medialny: Zeszyty Komiksowe, Ziniol29 lipca 2017:

Z przyjemnością informujemy, że w Łodzi powstanie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Jego otwarcie planowane jest na 2019 rok.

Będzie to miejsce spotkań o charakterze kulturalnym oraz edukacyjnym, którego celem będzie zapoznanie zwiedzających z etapami powstawania gier komputerowych oraz panele edukacyjne z tworzenia komiksu - od scenariusza zaczynając, a kończąc na gotowej już książce, którą będzie mógł wykonać każdy uczestnik CKIN.

Poniżej link do pełnego artykułu:

CKIN EC1

26 lipca 2017:

''Zeszyty Komiksowe'' przypominają o zbliżającym się terminie wysyłania prac na konkurs magazynu kulturalno-literackiego Szuflada.

Prace należy przesłać do dnia 29 lipca 2017 roku, do północy.

Do wygrania m.in. najnowszy numer ''Zeszytów Komiksowych''.

Poniżej podajemy link do regulaminu konkursu:

Graficzny konkurs mitologiczny - edycja trzecia

16 lipca 2017:

W dziale recenzji ukazał się tekst Pawła Panica ''Pocztówki z PRL-u'' o komiksie ''Kot - 1 - Żona dyplomaty'' oraz ''Kot - 2 - Strzały na Służewcu'' (wyd. Widnokrąg). Autorami są: Michał Rzecznik (scenariusz) oraz Leszek Wicherek (rysunki). A poniżej zamieszczamy fragment:

Kot, miniseria Michała Rzecznika i Leszka Wicherka, już samym tytułem nawiązuje do Kapitana Żbika. Kolejne zbieżności to tematyka milicyjna, lata akcji, a nawet format wydania. Przy bliższym kontakcie okazuje się jednak, że sięgając do historycznych wzorców, autorzy postanowili stworzyć komiks na wskroś współczesny, który doskonale wpisuje się w niesłabnącą modę na klimaty retro.

25 czerwca 2017:

W dziale recenzji ukazał się nowy tekst Kamila Gierdysa, o komiksie ''Totalnie nie nostalgia. Memuar'' autorstwa: Wandy Hagendorn (scenariusz) oraz Jacka Frąsia (rysunek), nakładem wydawnictw: Wydawnictwo Komiksowe oraz Kultura Gniewu. Poniżej zamieszczamy fragment:

A.D. 2017 – od dłuższego czasu polski rynek wydawniczy zasilany jest masą coraz to lepszych rodzimych albumów. Nie ulega wątpliwości, że coś się jednak ruszyło i nie warto już pytać: kto zabił polski komiks. Mimo wszystko mówimy jednak o dość hermetycznym świecie fanów i twórców obdarzonych wspólnymi gustami i znającymi się od podszewki. Komiksy znad Wisły, choć nie odstają poziomem od zagranicznej konkurencji, z wielkim trudem przebijają się do masowej świadomości, a wielu zwykłych zjadaczy chleba wciąż kojarzy ten rodzaj sztuki tylko i wyłącznie z dziecięcą rozrywką. Ten stan rzeczy, pozornie niemożliwy do przezwyciężenia, na naszych oczach zaczyna się zmieniać. A to za sprawą Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia, którzy we właściwym momencie uderzyli w odpowiednią strunę, z pełnym impetem włączając się do dyskusji na trudne tematy w tak bardzo podzielonym kraju.

22 czerwca 2017:

Już 23 i 24 czerwca Stowarzyszenie Trickster zaprasza na drugą edycję konferencji naukowej poświęconej uniwersum Marvela, która odbędzie się we Wrocławiu w samym sercu Rynku (CaféTHEA, Przejście Żelaźnicze 4).

Fikcyjne uniwersum stworzone na potrzeby produktów firmy Marvel jest jednym z najbardziej intrygujących, a jednocześnie skomplikowanych wytworów współczesnej popkultury. Uniwersum to – a w zasadzie multiwersum – przekracza obecnie granice jednego medium, ma rzesze zagorzałych fanów na całym świecie i bogatą historię (zarówno tę fikcyjną, jak i rzeczywistą). Dla badaczy popkultury jest ono idealnym materiałem do analizy, a 2017 rok wydaje się dobrym momentem, by kontynuować rozważania rozpoczęte w 2014 na pierwszej edycji wydarzenia, gdyż filmowy świat Marvel Studios jest już oficjalnie najbardziej kasową marką w historii kina.

Podczas bezpłatnej konferencji otwartej dla wszystkich zainteresowanych słuchaczy odbędzie się także spotkanie z doktorem Tomaszem Żaglewskim, autorem książki ''Kinowe uniwersum superbohaterów''.

Pełnym program oraz informacje odnośnie konferencji w poniższym linku:

Universum Marvela vol. 2

21 czerwca 2017:

''Zeszyty Komiksowe'' patronują konkursowi magazynu kulturalno-literackiemu Szuflada.

Prace należy wysyłać do dnia 29 lipca 2017, do północy.

Wśród nagród będą również najnowsze numery ''Zeszytów Komiksowych''.

Pełny regulamin konkursu dostępny w poniższym linku:

Graficzny konkurs mitologiczny - edycja trzecia

18 czerwca 2017:

Zapraszamy do działu recenzji do przeczytania tekstu Kamila Gierdysa o komiksie Mute. on/off (wyd. Wydawnictwo Komiksowe), którego autorami są: Sebastian Skrobol (scenariusz i rysunki), Dennis Wojda i Bartosz Sztybor (scenariusz). Poniżej fragment:

''Sebastian Skrobol w albumie Mute. on/off prezentuje owoce artystycznego rozwoju, jaki dokonał się w jego twórczości na przestrzeni ostatnich lat. Za sprawą charakterystycznej kreski zabiera nas w świat fantastycznych historii w większości napisanych przez Bartosza Sztybora i Dennisa Wojdę. Opowieści zdominowane przez duchy, potwory i inne niesamowite postacie czerpie obficie z popkulturowego dorobku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku, sprawiając, że jesteśmy świadkami różnorodności niemal równej asortymentowi ówczesnych wypożyczalni filmów VHS. Jednak przede wszystkim jest to podróż po szlaku kiełkującego talentu – styl Skrobola z każdą kolejną pracą nabiera wyrazu, a sam rysownik – pewności siebie.''

8 czerwca 2017:

''Zeszyty Komiksowe'' patronują książce Tomasza Żaglewskiego ''Kinowe uniwersum superbohaterów''.

Autor poświęca uwagę współczesnemu filmowi komiksowemu, który przez ostatnie lata zyskał ogromną popularność i zebrał rzeszę fanów na całym świecie.

Ze strony wydawcy:

''Książka jest oryginalną propozycją spojrzenia na procesy zachodzące współcześnie w obszarze filmowej popkultury. Zawiera kompetentnie sporządzone opisy mechanizmów miłośników kina popularnego. Publikacja jest przeznaczona dla czytelników komiksów i odbiorców kina superbohaterskiego, jak również dla studentów oraz wykładowców filmoznawstwa i kulturoznawstwa oraz pokrewnych kierunków. Zainteresują się nią także osoby śledzące historię i funkcjonowanie amerykańskiego przemysłu filmowego.''

Dostępna na stronie księgarni internetowej wydawnictwa PWN:

Tomasz Żaglewski - Kinowe uniwersum superbohaterów

21 maja 2017:

Przypominamy, że jesienią ukaże się 24. numer „Zeszytów Komiksowych” poświęcony nowemu pokoleniu polskich twórców komiksu. Premiera odbędzie się podczas Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Numer ten będą współtworzyli nowi redaktorzy: Dominika Gracz (jako redaktor prowadząca) oraz Krzysztof Lichtblau; ich teksty również ukażą się na łamach pisma.

Zapraszamy osoby zainteresowane komiksem do przysyłania swoich tekstów, komiksów i ilustracji!

9 maja 2017:

Już 27 maja podczas otwarcia Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę im. Dra Tomasza Marciniaka na najwartościowszy tekst naukowy, popularnonaukowy i publicystyczny w tematyce komiksu.

Oto trójka nominowanych do nagrody:

1. „Piętno szaleństwa w Azylu Arkham. O ludziach nienormalnych w ich normalnym otoczeniu” autorstwa Pawła Ciołkiewicza;
2. „Will Eisner – komiks w cieniu stereotypów” autorstwa Łukasza Słońskiego;
3. „Gdy film udaje komiks – o przenikaniu się języków wizualnych” autorstwa Tomasza Żaglewskiego.


Poniżej link z informacją o tegorocznym DwuTakcie:

Festiwal Kultury Popularnej DwuTakt 2017

25 kwietnia 2017:

Wernisaż polskich twórców komiksu podczas NAPOLI COMICON!

28 kwietnia o 17:30 w Neapolu zostaną zaprezentowani polscy artyści i scenarzyści związani z komiksem. Wystawie towarzyszy temat: „Memoria e narrazione. Il fumetto storico polacco. Pamięć i opowiadanie. Polski komiks historyczny”. Będzie to przekrój prac na temat historii Polski – od czasów najdawniejszych po czasy współczesne.

Pierwszym komiksem historycznym była Klęska Wikinga Grzegorza Rosińskiego z 1976 roku. Prace cechować będzie różnorodność podejścia do opowiadanej historii, style oraz technika.

Lista polskich artystów i twórców biorących udział w wystawie:

Uczestnicy wystawy – rysownicy: Daniel Baum, Wojciech Birek, Olaf Ciszak, Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Daniel „Gedeon” Grzeszkiewicz, Andrzej Janicki, Sławomir Jezierski, Jacek Michalski, Marek Oleksicki, Janusz Ordon, Jerzy Ozga, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Robert Służały, Wojciech Stefaniec, Szymon Teluk, Tomasz Tomaszewski, Przemysław „Trust” Truściński, Krzysztof Wyrzykowski.
 
Autorzy scenariuszy: Agata Abramowicz, Maciej Jasiński, Radosław Kleczyński, Tomasz Kołodziejczak, Paulina Królikowska, Leszek Moczulski, Tomasz Nowak, Maciej Parowski, Tobiasz Piątkowski, Robert Popielecki, Krystian Rosenberg, Radosław Smektała, Marzena Sowa, Andrzej Stefański, Dominik Szcześniak, Bartosz Sztybor, Paweł Timofiejuk, Witold Tkaczyk, Sławomir Zajączkowski.


Wystawie towarzyszyć będzie katalog w języku włoskim.

Kurator wystawy: Piotr Machłajewski
Organizator wystawy i wydawca katalogu: Galeria BWA Jelenia Góra
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Twórców „Contur”, Napoli COMICON

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystawie patronują: „Zeszyty Komiksowe”, „Ziniol”.


Poniżej linki do przykładowych plansz wystawianych artystów:

Zompino il Bello. Grande disfida a Grunwald
IL Re
I demoni
Achtung

23 kwietnia:

Redakcja „Zeszytów Komiksowych” powiększyła się. Dołączyli do nas Dominika Gracz i Krzysztof Lichtblau jako redaktorzy, Konrad Pepłowski jako sekretarz redakcji oraz Hubert Możdżeń jako redaktor działu Aktualności. Wszystkich serdecznie witamy w naszym gronie!

Dominika Gracz – studiuje filologię polską w Poznaniu. Mieszka w internecie. Książki i komiksy czyta w fotelu. Lubi czasem dłużej pospać. Nadal nie wie kim chce zostać, kiedy dorośnie.

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – Krytyk literacki i komiksowy, doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Sekretarz redakcji kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach”, „Tyglu Kultury”, „Midraszu” i „Zeszytach Komiksowych”. Autor wielu artykułów w tomach zbiorowych, poświęconych głównie komiksowi i drugiej wojnie światowej. Wiceprezes Fundacji Literatury imienia Henryka Berezy. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART. Współorganizator Szczecińskich Spotkań Komiksowych.

Konrad Pepłowski – Redaktor portalu „Czas na komiks”. Z wykształcenia socjolog (praca magisterska pt. Społeczny fenomen superbohatera w komiksie) z naukowym debiutem już na koncie i ambitnymi planami na przyszłość. Historie obrazkowe stawia na równi z ciężką muzyką i deskorolką.

Hubert Możdżeń – Filozof. Ateista. Komiksiarz.

19 kwietnia 2017:

Zapraszamy do działu recenzji w celu zapoznania się z komiksem Będziesz smażyć się w piekle, autorstwa Krzysztofa „Prosiaka” Owedyka (wyd. Kultura Gniewu). Recenzował Rafał Christ, a poniżej znajduje się jej fragment:

Krzysztof Owedyk ponownie eksploruje świat pewnej subkultury. W punkową rzeczywistość pod koniec lat 90. ubiegłego wieku wchodził za sprawą Ratboya, czyli Homorattusa, będącego pół człowiekiem, pół szczurem. W Będziesz smażyć się w piekle pokazuje życie fanów muzyki metalowej, a za przewodnika wybiera sobie już nie wymyślonego stwora, a prawdziwego człowieka”.

11 kwietnia 2017:

W dziale recenzji ukazał się tekst Rafała Christa odnośnie „dziwnego świata cyberpunku” w komiksie: Ranx (wyd. Kultura Gniewu). Poniżej fragment:

Ranx nie jest bohaterem, jakiego potrzebujemy, ale na jakiego zasługujemy. Właściwie to nie da się go uznać za bohatera, ponieważ myśli tylko o sobie, rzuca seksistowskimi i rasistowskimi tekstami, a do tego bez żadnego powodu potrafi spuścić komuś łomot. Stefano Tamburini i Tanino Liberatore zapraszają czytelników do świata równie zdegenerowanego, co tytułowa postać ich komiksu”.

6 kwietnia 2017:

Jirō Taniguchi - 14 sierpnia 1947 – 11 lutego 2017

Świat mangi stracił niedawno wspaniałego twórcę, Jirō Taniguchiego. Do jego dzieł należą m.in.: Ikar (wraz z Moebiusem), Wędrowiec tundry, Zoo zimą oraz wiele innych.

Polacy mogli zapoznać się bliżej z jego twórczością dzięki wydawnictwu Hanami. Sam autor od końca lat siedemdziesiątych stworzył blisko 100 komiksów. Pochodzący z Tottoro mangaka często wracał w swoich dziełach w rodzinne strony, umiejscawiając tamże akcję swoich komiksów.

Poniżej link do pełnego tekstu na portalu szuflada.net:

Pożegnanie mistrza. Jirō Taniguchi – 14 sierpnia 1947 – 11 lutego 2017

29 marca 2017:

„Zeszyty Komiksowe” będą pełnić patronat na międzynarodowym festiwalu Napoli Comicon, odbywajacym się we Włoszech. Temat, w jakim zaprezentują się nasi rodacy, to: „Memoria e narrazione. Il fumetto storico polacco” (Pamięć i opowiadanie. Polski komiks historyczny).


Od 28 kwietnia do 1 maja 2017 w Neapolu wystąpią czołowi polscy twórcy komiksu (rysownicy oraz scenarzyści), m.in.: Grzegorz Rosiński, Bogusław Polch, Przemysław Truściński, Krzysztof Gawronkiewicz, Jacek Frąś i Wojciech Birek. Wystawa jest organizowana przez jeleniogórską Galerię BWA wraz we współpracy z łódzkim Conturem.
Impreza ta jest doskonałym miejscem do zapoznania światowych twórców oraz lokalnych uczestników z historią naszego kraju, jak i również promować naszą nadwiślańską ojczyznę.

Poniżej znajduje się bezpośredni link do informacji na temat imprezy:

Napoli Comicon18 marca 2017:

Ogłoszona została druga edycja Nagrody im. Dra Tomasza Marciniaka - jedynej w Polsce nagrody za publikacje naukowe i popularnonaukowe z dziedziny komiksu. Celem jest promowanie naukowej refleksji oraz wysokiej jakości publicystyki poświęconej sztuce komiksu.

Do 2 kwietnia można zgłaszać do Nagrody opublikowane w 2016 roku teksty naukowe, popularnonaukowe lub publicystyczne, które w całości lub w większej części poświęcone są tematyce komiksowej. 7 maja Kapituła Nagrody przyzna trzy nominacje, zaś 27 maja podczas Festiwalu DwuTakt ogłoszony zostanie zwycięzca, który oprócz tytułu otrzyma nagrodę finansową w wysokości dwóch tysięcy złotych. Fundatorem Nagrody jest Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Czwarta edycja Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt odbędzie się 27 maja 2017 r. w toruńskim Dworze Artusa (Rynek Staromiejski 6) odbędzie się. Tym razem temat wiodący to „Kobiety w popkulturze - bohaterki i twórczynie”.

W roku 2016 laureatem Nagrody został Jakub Jankowski za opublikowany w „Zeszytach Komiksowych” tekst „Joe Sacco - uzależniony od wojny, czyli reporter nie z tej ziemi”.

12 lutego 2017:

W dziale Recenzji można przeczytać tekst Kamila Giedrysa dotyczący komiksu Testując Apokalipsę Toma Kaczynskiego (Wydawnictwo Komiksowe).

Jakiś czas temu rozkręcałem komputer. Musiałem dokonać jedynie prostej naprawy, umieścić element znów na swoim miejscu, lecz na pozór mało skomplikowana czynność przerodziła się w kilkugodzinną katorgę. To wszystko zbiegło się z lekturą komiksu Toma Kaczynskiego Testując Apokalipsę. Rozbierając komputer element po elemencie, odkręcając sześć rodzajów śrub, odbezpieczając zatrzaski i wyjmując taśmy, czułem się jak bohater opowieści wspomnianego wyżej autora, człowiek uwikłany w niezrozumiałą i bezduszną rzeczywistość”.

Zapraszamy do lektury!

5 lutego 2017:

W dziale Recenzje ukazał się tekst Damiana Kaji o komiksie Mooncop Toma Gaulda.

Oto fragment recenzji: „Tom Gauld wyhodował swoją artystyczną vis comica na śmiertelnej powadze. Jego dowcip opiera się na precyzyjnie działającym mechanizmie, w którym rysunkowa zgrywa okazuje się przedsionkiem kulturowo zorientowanej refleksji nad kondycją człowieka. Stylu jego prostych, ponadczasowych, słodko-gorzkich opowieści nie sposób pomylić z żadnym innym. W nowym komiksie rozpoznajemy tempo szlachetnie rozleniwionej narracji, przedkładającej rzadką urodę trwania nad pokaz nietrwałości; odnajdujemy znajome pokerowe twarze jego kreskówkowych postaci, na których przejmującą drętwotę autor spogląda z niezmienną czułością; wreszcie – jest i atmosfera serdecznego, milczącego «nic się nie dzieje», choć przecież właśnie wydarza się życie”.

Zapraszamy do lektury!

27 stycznia 2017:

Redakcja „Zeszytów Komiksowych” poszukuje współpracowników! Szukamy ludzi, którzy byliby chętni przeznaczyć kilka godzin tygodniowo na współtworzenie jedynego polskiego magazynu popularnonaukowego o komiksie.

Szukamy:
(1) Sekretarza redakcji. Osoba w tej roli będzie odpowiedzialna za organizowanie pracy redakcji, np. korespondencję, porządkowanie nadesłanych materiałów, pilnowanie terminów itp.
(2) Redaktora. Osoba w tej roli będzie odpowiedzialna za lekturę nadsyłanych artykułów, formatowanie oraz pracę razem z redakcją nad ostateczną formą magazynu (np. weryfikację i korektę PDF-ów przed ich wysłaniem do druku).

Współpraca z „Zeszytami Komiksowymi” stanowi unikatową możliwość poznania najważniejszych w Polsce naukowców i amatorów, zajmujących się badaniem komiksu, rysowników i scenarzystów oraz osób związanych na różne sposoby ze sceną komiksową (dziennikarzy, wydawców itd). Pozwala również zdobyć doświadczenie przydatne w pracy redaktora (organizacja pracy w redakcji czasopisma, praca z tekstem, praca nad numerem).

„Zeszyty Komiksowe” są magazynem non-profit, zatem praca w redakcji nie wiąże się z żadnym wynagrodzeniem. Gwarantujemy jedynie systematyczne pogłębianie wiedzy, doskonalenie umiejętności i udział w tworzeniu czegoś wyjątkowego.

Zapraszamy!

19 stycznia 2017:

Znany jest już również temat 24. numeru „Zeszytów Komiksowych”. Będzie to „Nowe pokolenie polskich twórców komiksu”. Numer ukaże się we wrześniu podczas łódzkiego festiwalu.

W ostatnich latach można zaobserwować w Polsce wzrastające zainteresowanie komiksem; z roku na rok ukazuje się nie tylko coraz więcej dzieł, ale też publikacji poświęconych historyjkom obrazkowym, rośnie grono miłośników, a komiks zajmuje coraz wyraźniejsze miejsce w badaniach czytelnictwa. Swój udział w rynku mają zarówno utwory zagraniczne (zwłaszcza japońskie, amerykańskie i frankofońskie), w tym wiele wybitnych dzieł kształtujących historię gatunku, w świadomości społecznej obecni są starzy mistrzowie, którzy na trwałe zapisali się w pamięci czytelników (wystarczy wymienić autorów: Tytusa, Romka i A’Tomka Henryka J. Chmielewskiego i Kajko i Kokosza Janusza Christę), utrwaliła się już pozycja twórców debiutujących w latach 90. XX wieku – wszystko to zostało po wielokroć opisane, a właściwie cały czas jest przedmiotem zainteresowania badaczy i publicystów. Jednak na naszych oczach wzrasta kolejne pokolenie artystów, wyrazistych i oryginalnych, mających zgoła odmienne doświadczenia niż ich poprzednicy, mówiących coraz donośniejszym głosem, a przy tym pozostających dotąd (jako zjawisko wciąż nowe, żywo zmieniające się) na marginesie zainteresowań badawczych. Ten numer „Zeszytów Komiksowych” ma na celu to zmienić.

Temat przewodni tematem przewodnim, a my tradycyjnie zapraszamy do nadsyłania tekstów poświęconych wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze. Także w tym numerze zaplanowaliśmy miejsce dla artykułów poruszających kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni.

Zachęcamy również wszystkich twórców do nadsyłania swoich komiksów inspirowanych tematem, licząc na to, że okaże się on inspirującym wyzwaniem.

Zapraszamy do współpracy!

14 stycznia 2017:

Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu 23. numeru „Zeszytów Komiksowych”. Jego tematem będzie „Tekst i obraz” – w pewnym sensie będzie to ciąg dalszy numeru jesiennego. Numer ukaże się w maju na Komiksowej Warszawie.

Można zaryzykować twierdzenie, że od kilkudziesięciu już lat na polu twórczości komiksowej mamy do czynienia z nieustanną rywalizacją słowa i obrazu, zmaganiami, które w skrajnych przypadkach prowadzą do eliminacji jednej z warstw, oddając głos wyłącznie tekstowi (choćby komiks Warszawa Michał Rzecznika, składający się z kadrów wypełnionych dymkami) bądź grafice (tzw. komiksy nieme). Jednak jest to proces występujący obok innego, dużo wyraźniejszego poszukiwania złotego środka, idealnych proporcji współistnienia elementów składowych komiksu. Celem tego numeru jest kompleksowe przyjrzenie się koegzystencji słowa i obrazu w komiksie, z uwzględnieniem zarówno historii, jak i teorii gatunku, a także trendów badawczych występujących tak w Polsce, jak i za granicą.

Temat przewodni tematem przewodnim, a my tradycyjnie zapraszamy do nadsyłania tekstów poświęconych wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze. Także w tym numerze zaplanowaliśmy miejsce dla artykułów poruszających kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni.

Zachęcamy również wszystkich twórców do nadsyłania swoich komiksów inspirowanych tematem, licząc na to, że okaże się on inspirującym wyzwaniem.

6 stycznia 2017:

Współpracownik „Zeszytów”, Michał Siromski, opublikował artykuł w antologii Humans and Paragons: Essays on Super-Hero Justice, wydanej przez Sequart Organization. Gratulujemy!

21 listopada 2016:

O komiksie Zanzima pt. Wyspa kobiet pisze Paweł Panic:

Wyspa kobiet stanowi kolejną próbę spojrzenia na popularny temat relacji damsko-męskich. Sam pomysł wyjściowy, polegający na przedstawieniu perypetii mężczyzny w społeczeństwie składającym się tylko z kobiet, może nie należy do zbyt oryginalnych, ale za to sposób, w jaki francuski autor Zanzim przedstawia losy swojego bohatera, przykuwa uwagę lekkością i warsztatową sprawnością.”

Więcej - w dziale Recenzji!

16 listopada 2016:

„Zeszyty Komiksowe” objęły patronatem wystawę „Dwukropek”. Jest to niekonwencjonalna wystawa dwóch czołowych twórców polskiego komiksu: rysownika Krzysztofa Gawronkiewicza i scenarzysty Grzegorza Janusza. Jej kuratorem jest Jakub Woynarowski. Projekt stanowi kontynuację opublikowanej przez obu autorów książki Kwintesencja – eksperymentalnej opowieści graficznej wpisanej w formułę liberackiego artbooka.

O ile Kwintesencja stanowiła ironiczną refleksję na temat twórczości literackiej, „Dwukropek” odnosi się bezpośrednio do świata sztuki. Autotematyczny komiks site-specific Gawronkiewicza i Janusza pełni rolę wizualnego tekstu kuratorskiego, wpisanego w architektoniczną ramę dwóch przestrzeni, funkcjonujących w obrębie tego samego budynku: galerii sztuki oraz komiksowej księgarni.

Czerpiąc estetyczne inspiracje zarówno z minimalizmu sterylnego white cube'a, jak i z barokowej erozji miejskich murów, wystawa łączy tradycję sztuki konceptualnej z komiksową fantastyką. „Dwukropek” przerzuca pomost między egalitarnym rynkiem wydawniczym a elitarnym artworldem, otwierając obie te przestrzenie dla nowej publiczności.

Wystawę będzie można oglądać w dniach od 25 listopada 2016 r. do 10 stycznia 2017 r. w Krakowie przy ul. Batorego 2, w galerii Art Agenda Nova (II piętro) i w Księgarni Fankomiks (suterena).

Otwarcie wystawy poprzedzi spotkanie autorskie z Krzysztofem Gawronkiewiczem i Grzegorzem Januszem o godzinie 18.00 w Księgarni Fankomiks (prowadzenie: Jakub Woynarowski).

6 listopada 2016:

W dziale e-publikacje można przeczytać fragment najnowszej książki Jerzego Szyłaka Coś więcej, czegoś mniej. Poszukiwania formuły powieści graficznej w komiksie 1832-2015, wydanej przez Instytut Kultury Popularnej (wydawcę „Zeszytów Komiksowych”). Jest to rozdział poświęcony komiksowi Patrice’a Killoffera Six cent soixante-seize apparitions de Killoffer.

Zapraszamy do lektury!

5 listopada 2016:

W dziale recenzji o komiksie Richarda Appignanesiego i Sławy Harasymowicz Człowiek-wilk. Ilustrowany Freud (wyd. Wydawnictwo Komiksowe) pisze Marta Maciejewska. Oto fragment tekstu:

Założenia ojca psychoanalizy, Sigmunda Freuda, stały się w humanistyce i sztuce powszechnym kontekstem. Przekonania Austriaka o ludzkiej psychice wielokrotnie były co prawda podważane przez odkrycia jego intelektualnych spadkobierców, jednak nie wpływa to na fakt, że dorobek Freuda – jako kamień milowy w psychiatrii – jest wciąż najpowszechniejszym punktem odniesień w dziedzinie psychoanalizy. Jeden z esejów Freuda, Człowiek-wilk (lub Z historii nerwicy dziecięcej) z 1918 roku, stał się inspiracją dla komiksu Richarda Appignanesiego i Sławy Harasymowicz”.

29 października 2016:

Na naszej stronie - recenzja komiksu Black Hole Charlesa Burnsa, napisana przez Rafała Christa.

Oto fragment tekstu: ---We wstępie do zbioru opowiadań Nocna zmiana Stephen King „kształtem pod prześcieradłem” nazywa to, co najbardziej nas przeraża. Charles Burns jednoznacznie określa kontury ukryte pod swoim „prześcieradłem”, nawet jeśli jego komiksu jednoznacznie odczytywać nie można.---

Zapraszamy do lektury!

...Starsze aktualności:

     27 marca 2015 - 27 października 2016

     26 czerwca 2014 - 26 marca 2015

     15 grudnia 2013 - 9 czerwca 2014

     13 lipca 2013 - 12 grudnia 2013

     10 maja 2013 - 13 lipca 2013

     6 marca 2013 - 6 maja 2013

     16 października 2012 - 1 marca 2013

     3 sierpnia 2012 - 15 października 2012

     17 maja 2012 - 1 sierpnia 2012

     24 marca 2012 - 17 maja 2012

     6 lutego 2012 - 22 marca 2012

     28 lutego 2011 - 6 lutego 2012

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020