Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     2 luty 2020 - Dzisiaj

     30 września 2018 - 27 stycznia 2020

     29 lipca 2017 - 26 września 2018

26 lipca 2017:

''Zeszyty Komiksowe'' przypominają o zbliżającym się terminie wysyłania prac na konkurs magazynu kulturalno-literackiego Szuflada.

Prace należy przesłać do dnia 29 lipca 2017 roku, do północy.

Do wygrania m.in. najnowszy numer ''Zeszytów Komiksowych''.

Poniżej podajemy link do regulaminu konkursu:

Graficzny konkurs mitologiczny - edycja trzecia

16 lipca 2017:

W dziale recenzji ukazał się tekst Pawła Panica ''Pocztówki z PRL-u'' o komiksie ''Kot - 1 - Żona dyplomaty'' oraz ''Kot - 2 - Strzały na Służewcu'' (wyd. Widnokrąg). Autorami są: Michał Rzecznik (scenariusz) oraz Leszek Wicherek (rysunki). A poniżej zamieszczamy fragment:

Kot, miniseria Michała Rzecznika i Leszka Wicherka, już samym tytułem nawiązuje do Kapitana Żbika. Kolejne zbieżności to tematyka milicyjna, lata akcji, a nawet format wydania. Przy bliższym kontakcie okazuje się jednak, że sięgając do historycznych wzorców, autorzy postanowili stworzyć komiks na wskroś współczesny, który doskonale wpisuje się w niesłabnącą modę na klimaty retro.

25 czerwca 2017:

W dziale recenzji ukazał się nowy tekst Kamila Gierdysa, o komiksie ''Totalnie nie nostalgia. Memuar'' autorstwa: Wandy Hagendorn (scenariusz) oraz Jacka Frąsia (rysunek), nakładem wydawnictw: Wydawnictwo Komiksowe oraz Kultura Gniewu. Poniżej zamieszczamy fragment:

A.D. 2017 – od dłuższego czasu polski rynek wydawniczy zasilany jest masą coraz to lepszych rodzimych albumów. Nie ulega wątpliwości, że coś się jednak ruszyło i nie warto już pytać: kto zabił polski komiks. Mimo wszystko mówimy jednak o dość hermetycznym świecie fanów i twórców obdarzonych wspólnymi gustami i znającymi się od podszewki. Komiksy znad Wisły, choć nie odstają poziomem od zagranicznej konkurencji, z wielkim trudem przebijają się do masowej świadomości, a wielu zwykłych zjadaczy chleba wciąż kojarzy ten rodzaj sztuki tylko i wyłącznie z dziecięcą rozrywką. Ten stan rzeczy, pozornie niemożliwy do przezwyciężenia, na naszych oczach zaczyna się zmieniać. A to za sprawą Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia, którzy we właściwym momencie uderzyli w odpowiednią strunę, z pełnym impetem włączając się do dyskusji na trudne tematy w tak bardzo podzielonym kraju.

22 czerwca 2017:

Już 23 i 24 czerwca Stowarzyszenie Trickster zaprasza na drugą edycję konferencji naukowej poświęconej uniwersum Marvela, która odbędzie się we Wrocławiu w samym sercu Rynku (CaféTHEA, Przejście Żelaźnicze 4).

Fikcyjne uniwersum stworzone na potrzeby produktów firmy Marvel jest jednym z najbardziej intrygujących, a jednocześnie skomplikowanych wytworów współczesnej popkultury. Uniwersum to – a w zasadzie multiwersum – przekracza obecnie granice jednego medium, ma rzesze zagorzałych fanów na całym świecie i bogatą historię (zarówno tę fikcyjną, jak i rzeczywistą). Dla badaczy popkultury jest ono idealnym materiałem do analizy, a 2017 rok wydaje się dobrym momentem, by kontynuować rozważania rozpoczęte w 2014 na pierwszej edycji wydarzenia, gdyż filmowy świat Marvel Studios jest już oficjalnie najbardziej kasową marką w historii kina.

Podczas bezpłatnej konferencji otwartej dla wszystkich zainteresowanych słuchaczy odbędzie się także spotkanie z doktorem Tomaszem Żaglewskim, autorem książki ''Kinowe uniwersum superbohaterów''.

Pełnym program oraz informacje odnośnie konferencji w poniższym linku:

Universum Marvela vol. 2

21 czerwca 2017:

''Zeszyty Komiksowe'' patronują konkursowi magazynu kulturalno-literackiemu Szuflada.

Prace należy wysyłać do dnia 29 lipca 2017, do północy.

Wśród nagród będą również najnowsze numery ''Zeszytów Komiksowych''.

Pełny regulamin konkursu dostępny w poniższym linku:

Graficzny konkurs mitologiczny - edycja trzecia

18 czerwca 2017:

Zapraszamy do działu recenzji do przeczytania tekstu Kamila Gierdysa o komiksie Mute. on/off (wyd. Wydawnictwo Komiksowe), którego autorami są: Sebastian Skrobol (scenariusz i rysunki), Dennis Wojda i Bartosz Sztybor (scenariusz). Poniżej fragment:

''Sebastian Skrobol w albumie Mute. on/off prezentuje owoce artystycznego rozwoju, jaki dokonał się w jego twórczości na przestrzeni ostatnich lat. Za sprawą charakterystycznej kreski zabiera nas w świat fantastycznych historii w większości napisanych przez Bartosza Sztybora i Dennisa Wojdę. Opowieści zdominowane przez duchy, potwory i inne niesamowite postacie czerpie obficie z popkulturowego dorobku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku, sprawiając, że jesteśmy świadkami różnorodności niemal równej asortymentowi ówczesnych wypożyczalni filmów VHS. Jednak przede wszystkim jest to podróż po szlaku kiełkującego talentu – styl Skrobola z każdą kolejną pracą nabiera wyrazu, a sam rysownik – pewności siebie.''

8 czerwca 2017:

''Zeszyty Komiksowe'' patronują książce Tomasza Żaglewskiego ''Kinowe uniwersum superbohaterów''.

Autor poświęca uwagę współczesnemu filmowi komiksowemu, który przez ostatnie lata zyskał ogromną popularność i zebrał rzeszę fanów na całym świecie.

Ze strony wydawcy:

''Książka jest oryginalną propozycją spojrzenia na procesy zachodzące współcześnie w obszarze filmowej popkultury. Zawiera kompetentnie sporządzone opisy mechanizmów miłośników kina popularnego. Publikacja jest przeznaczona dla czytelników komiksów i odbiorców kina superbohaterskiego, jak również dla studentów oraz wykładowców filmoznawstwa i kulturoznawstwa oraz pokrewnych kierunków. Zainteresują się nią także osoby śledzące historię i funkcjonowanie amerykańskiego przemysłu filmowego.''

Dostępna na stronie księgarni internetowej wydawnictwa PWN:

Tomasz Żaglewski - Kinowe uniwersum superbohaterów

21 maja 2017:

Przypominamy, że jesienią ukaże się 24. numer „Zeszytów Komiksowych” poświęcony nowemu pokoleniu polskich twórców komiksu. Premiera odbędzie się podczas Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Numer ten będą współtworzyli nowi redaktorzy: Dominika Gracz (jako redaktor prowadząca) oraz Krzysztof Lichtblau; ich teksty również ukażą się na łamach pisma.

Zapraszamy osoby zainteresowane komiksem do przysyłania swoich tekstów, komiksów i ilustracji!

9 maja 2017:

Już 27 maja podczas otwarcia Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę im. Dra Tomasza Marciniaka na najwartościowszy tekst naukowy, popularnonaukowy i publicystyczny w tematyce komiksu.

Oto trójka nominowanych do nagrody:

1. „Piętno szaleństwa w Azylu Arkham. O ludziach nienormalnych w ich normalnym otoczeniu” autorstwa Pawła Ciołkiewicza;
2. „Will Eisner – komiks w cieniu stereotypów” autorstwa Łukasza Słońskiego;
3. „Gdy film udaje komiks – o przenikaniu się języków wizualnych” autorstwa Tomasza Żaglewskiego.


Poniżej link z informacją o tegorocznym DwuTakcie:

Festiwal Kultury Popularnej DwuTakt 2017

25 kwietnia 2017:

Wernisaż polskich twórców komiksu podczas NAPOLI COMICON!

28 kwietnia o 17:30 w Neapolu zostaną zaprezentowani polscy artyści i scenarzyści związani z komiksem. Wystawie towarzyszy temat: „Memoria e narrazione. Il fumetto storico polacco. Pamięć i opowiadanie. Polski komiks historyczny”. Będzie to przekrój prac na temat historii Polski – od czasów najdawniejszych po czasy współczesne.

Pierwszym komiksem historycznym była Klęska Wikinga Grzegorza Rosińskiego z 1976 roku. Prace cechować będzie różnorodność podejścia do opowiadanej historii, style oraz technika.

Lista polskich artystów i twórców biorących udział w wystawie:

Uczestnicy wystawy – rysownicy: Daniel Baum, Wojciech Birek, Olaf Ciszak, Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Daniel „Gedeon” Grzeszkiewicz, Andrzej Janicki, Sławomir Jezierski, Jacek Michalski, Marek Oleksicki, Janusz Ordon, Jerzy Ozga, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Robert Służały, Wojciech Stefaniec, Szymon Teluk, Tomasz Tomaszewski, Przemysław „Trust” Truściński, Krzysztof Wyrzykowski.
 
Autorzy scenariuszy: Agata Abramowicz, Maciej Jasiński, Radosław Kleczyński, Tomasz Kołodziejczak, Paulina Królikowska, Leszek Moczulski, Tomasz Nowak, Maciej Parowski, Tobiasz Piątkowski, Robert Popielecki, Krystian Rosenberg, Radosław Smektała, Marzena Sowa, Andrzej Stefański, Dominik Szcześniak, Bartosz Sztybor, Paweł Timofiejuk, Witold Tkaczyk, Sławomir Zajączkowski.


Wystawie towarzyszyć będzie katalog w języku włoskim.

Kurator wystawy: Piotr Machłajewski
Organizator wystawy i wydawca katalogu: Galeria BWA Jelenia Góra
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Twórców „Contur”, Napoli COMICON

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystawie patronują: „Zeszyty Komiksowe”, „Ziniol”.


Poniżej linki do przykładowych plansz wystawianych artystów:

Zompino il Bello. Grande disfida a Grunwald
IL Re
I demoni
Achtung

23 kwietnia:

Redakcja „Zeszytów Komiksowych” powiększyła się. Dołączyli do nas Dominika Gracz i Krzysztof Lichtblau jako redaktorzy, Konrad Pepłowski jako sekretarz redakcji oraz Hubert Możdżeń jako redaktor działu Aktualności. Wszystkich serdecznie witamy w naszym gronie!

Dominika Gracz – studiuje filologię polską w Poznaniu. Mieszka w internecie. Książki i komiksy czyta w fotelu. Lubi czasem dłużej pospać. Nadal nie wie kim chce zostać, kiedy dorośnie.

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – Krytyk literacki i komiksowy, doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Sekretarz redakcji kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach”, „Tyglu Kultury”, „Midraszu” i „Zeszytach Komiksowych”. Autor wielu artykułów w tomach zbiorowych, poświęconych głównie komiksowi i drugiej wojnie światowej. Wiceprezes Fundacji Literatury imienia Henryka Berezy. Specjalista ds. projektów edukacyjnych Stowarzyszenia POP-ART. Współorganizator Szczecińskich Spotkań Komiksowych.

Konrad Pepłowski – Redaktor portalu „Czas na komiks”. Z wykształcenia socjolog (praca magisterska pt. Społeczny fenomen superbohatera w komiksie) z naukowym debiutem już na koncie i ambitnymi planami na przyszłość. Historie obrazkowe stawia na równi z ciężką muzyką i deskorolką.

Hubert Możdżeń – Filozof. Ateista. Komiksiarz.

19 kwietnia 2017:

Zapraszamy do działu recenzji w celu zapoznania się z komiksem Będziesz smażyć się w piekle, autorstwa Krzysztofa „Prosiaka” Owedyka (wyd. Kultura Gniewu). Recenzował Rafał Christ, a poniżej znajduje się jej fragment:

Krzysztof Owedyk ponownie eksploruje świat pewnej subkultury. W punkową rzeczywistość pod koniec lat 90. ubiegłego wieku wchodził za sprawą Ratboya, czyli Homorattusa, będącego pół człowiekiem, pół szczurem. W Będziesz smażyć się w piekle pokazuje życie fanów muzyki metalowej, a za przewodnika wybiera sobie już nie wymyślonego stwora, a prawdziwego człowieka”.

11 kwietnia 2017:

W dziale recenzji ukazał się tekst Rafała Christa odnośnie „dziwnego świata cyberpunku” w komiksie: Ranx (wyd. Kultura Gniewu). Poniżej fragment:

Ranx nie jest bohaterem, jakiego potrzebujemy, ale na jakiego zasługujemy. Właściwie to nie da się go uznać za bohatera, ponieważ myśli tylko o sobie, rzuca seksistowskimi i rasistowskimi tekstami, a do tego bez żadnego powodu potrafi spuścić komuś łomot. Stefano Tamburini i Tanino Liberatore zapraszają czytelników do świata równie zdegenerowanego, co tytułowa postać ich komiksu”.

6 kwietnia 2017:

Jirō Taniguchi - 14 sierpnia 1947 – 11 lutego 2017

Świat mangi stracił niedawno wspaniałego twórcę, Jirō Taniguchiego. Do jego dzieł należą m.in.: Ikar (wraz z Moebiusem), Wędrowiec tundry, Zoo zimą oraz wiele innych.

Polacy mogli zapoznać się bliżej z jego twórczością dzięki wydawnictwu Hanami. Sam autor od końca lat siedemdziesiątych stworzył blisko 100 komiksów. Pochodzący z Tottoro mangaka często wracał w swoich dziełach w rodzinne strony, umiejscawiając tamże akcję swoich komiksów.

Poniżej link do pełnego tekstu na portalu szuflada.net:

Pożegnanie mistrza. Jirō Taniguchi – 14 sierpnia 1947 – 11 lutego 2017

29 marca 2017:

„Zeszyty Komiksowe” będą pełnić patronat na międzynarodowym festiwalu Napoli Comicon, odbywajacym się we Włoszech. Temat, w jakim zaprezentują się nasi rodacy, to: „Memoria e narrazione. Il fumetto storico polacco” (Pamięć i opowiadanie. Polski komiks historyczny).


Od 28 kwietnia do 1 maja 2017 w Neapolu wystąpią czołowi polscy twórcy komiksu (rysownicy oraz scenarzyści), m.in.: Grzegorz Rosiński, Bogusław Polch, Przemysław Truściński, Krzysztof Gawronkiewicz, Jacek Frąś i Wojciech Birek. Wystawa jest organizowana przez jeleniogórską Galerię BWA wraz we współpracy z łódzkim Conturem.
Impreza ta jest doskonałym miejscem do zapoznania światowych twórców oraz lokalnych uczestników z historią naszego kraju, jak i również promować naszą nadwiślańską ojczyznę.

Poniżej znajduje się bezpośredni link do informacji na temat imprezy:

Napoli Comicon18 marca 2017:

Ogłoszona została druga edycja Nagrody im. Dra Tomasza Marciniaka - jedynej w Polsce nagrody za publikacje naukowe i popularnonaukowe z dziedziny komiksu. Celem jest promowanie naukowej refleksji oraz wysokiej jakości publicystyki poświęconej sztuce komiksu.

Do 2 kwietnia można zgłaszać do Nagrody opublikowane w 2016 roku teksty naukowe, popularnonaukowe lub publicystyczne, które w całości lub w większej części poświęcone są tematyce komiksowej. 7 maja Kapituła Nagrody przyzna trzy nominacje, zaś 27 maja podczas Festiwalu DwuTakt ogłoszony zostanie zwycięzca, który oprócz tytułu otrzyma nagrodę finansową w wysokości dwóch tysięcy złotych. Fundatorem Nagrody jest Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Czwarta edycja Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt odbędzie się 27 maja 2017 r. w toruńskim Dworze Artusa (Rynek Staromiejski 6) odbędzie się. Tym razem temat wiodący to „Kobiety w popkulturze - bohaterki i twórczynie”.

W roku 2016 laureatem Nagrody został Jakub Jankowski za opublikowany w „Zeszytach Komiksowych” tekst „Joe Sacco - uzależniony od wojny, czyli reporter nie z tej ziemi”.

12 lutego 2017:

W dziale Recenzji można przeczytać tekst Kamila Giedrysa dotyczący komiksu Testując Apokalipsę Toma Kaczynskiego (Wydawnictwo Komiksowe).

Jakiś czas temu rozkręcałem komputer. Musiałem dokonać jedynie prostej naprawy, umieścić element znów na swoim miejscu, lecz na pozór mało skomplikowana czynność przerodziła się w kilkugodzinną katorgę. To wszystko zbiegło się z lekturą komiksu Toma Kaczynskiego Testując Apokalipsę. Rozbierając komputer element po elemencie, odkręcając sześć rodzajów śrub, odbezpieczając zatrzaski i wyjmując taśmy, czułem się jak bohater opowieści wspomnianego wyżej autora, człowiek uwikłany w niezrozumiałą i bezduszną rzeczywistość”.

Zapraszamy do lektury!

5 lutego 2017:

W dziale Recenzje ukazał się tekst Damiana Kaji o komiksie Mooncop Toma Gaulda.

Oto fragment recenzji: „Tom Gauld wyhodował swoją artystyczną vis comica na śmiertelnej powadze. Jego dowcip opiera się na precyzyjnie działającym mechanizmie, w którym rysunkowa zgrywa okazuje się przedsionkiem kulturowo zorientowanej refleksji nad kondycją człowieka. Stylu jego prostych, ponadczasowych, słodko-gorzkich opowieści nie sposób pomylić z żadnym innym. W nowym komiksie rozpoznajemy tempo szlachetnie rozleniwionej narracji, przedkładającej rzadką urodę trwania nad pokaz nietrwałości; odnajdujemy znajome pokerowe twarze jego kreskówkowych postaci, na których przejmującą drętwotę autor spogląda z niezmienną czułością; wreszcie – jest i atmosfera serdecznego, milczącego «nic się nie dzieje», choć przecież właśnie wydarza się życie”.

Zapraszamy do lektury!

27 stycznia 2017:

Redakcja „Zeszytów Komiksowych” poszukuje współpracowników! Szukamy ludzi, którzy byliby chętni przeznaczyć kilka godzin tygodniowo na współtworzenie jedynego polskiego magazynu popularnonaukowego o komiksie.

Szukamy:
(1) Sekretarza redakcji. Osoba w tej roli będzie odpowiedzialna za organizowanie pracy redakcji, np. korespondencję, porządkowanie nadesłanych materiałów, pilnowanie terminów itp.
(2) Redaktora. Osoba w tej roli będzie odpowiedzialna za lekturę nadsyłanych artykułów, formatowanie oraz pracę razem z redakcją nad ostateczną formą magazynu (np. weryfikację i korektę PDF-ów przed ich wysłaniem do druku).

Współpraca z „Zeszytami Komiksowymi” stanowi unikatową możliwość poznania najważniejszych w Polsce naukowców i amatorów, zajmujących się badaniem komiksu, rysowników i scenarzystów oraz osób związanych na różne sposoby ze sceną komiksową (dziennikarzy, wydawców itd). Pozwala również zdobyć doświadczenie przydatne w pracy redaktora (organizacja pracy w redakcji czasopisma, praca z tekstem, praca nad numerem).

„Zeszyty Komiksowe” są magazynem non-profit, zatem praca w redakcji nie wiąże się z żadnym wynagrodzeniem. Gwarantujemy jedynie systematyczne pogłębianie wiedzy, doskonalenie umiejętności i udział w tworzeniu czegoś wyjątkowego.

Zapraszamy!

19 stycznia 2017:

Znany jest już również temat 24. numeru „Zeszytów Komiksowych”. Będzie to „Nowe pokolenie polskich twórców komiksu”. Numer ukaże się we wrześniu podczas łódzkiego festiwalu.

W ostatnich latach można zaobserwować w Polsce wzrastające zainteresowanie komiksem; z roku na rok ukazuje się nie tylko coraz więcej dzieł, ale też publikacji poświęconych historyjkom obrazkowym, rośnie grono miłośników, a komiks zajmuje coraz wyraźniejsze miejsce w badaniach czytelnictwa. Swój udział w rynku mają zarówno utwory zagraniczne (zwłaszcza japońskie, amerykańskie i frankofońskie), w tym wiele wybitnych dzieł kształtujących historię gatunku, w świadomości społecznej obecni są starzy mistrzowie, którzy na trwałe zapisali się w pamięci czytelników (wystarczy wymienić autorów: Tytusa, Romka i A’Tomka Henryka J. Chmielewskiego i Kajko i Kokosza Janusza Christę), utrwaliła się już pozycja twórców debiutujących w latach 90. XX wieku – wszystko to zostało po wielokroć opisane, a właściwie cały czas jest przedmiotem zainteresowania badaczy i publicystów. Jednak na naszych oczach wzrasta kolejne pokolenie artystów, wyrazistych i oryginalnych, mających zgoła odmienne doświadczenia niż ich poprzednicy, mówiących coraz donośniejszym głosem, a przy tym pozostających dotąd (jako zjawisko wciąż nowe, żywo zmieniające się) na marginesie zainteresowań badawczych. Ten numer „Zeszytów Komiksowych” ma na celu to zmienić.

Temat przewodni tematem przewodnim, a my tradycyjnie zapraszamy do nadsyłania tekstów poświęconych wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze. Także w tym numerze zaplanowaliśmy miejsce dla artykułów poruszających kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni.

Zachęcamy również wszystkich twórców do nadsyłania swoich komiksów inspirowanych tematem, licząc na to, że okaże się on inspirującym wyzwaniem.

Zapraszamy do współpracy!

14 stycznia 2017:

Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu 23. numeru „Zeszytów Komiksowych”. Jego tematem będzie „Tekst i obraz” – w pewnym sensie będzie to ciąg dalszy numeru jesiennego. Numer ukaże się w maju na Komiksowej Warszawie.

Można zaryzykować twierdzenie, że od kilkudziesięciu już lat na polu twórczości komiksowej mamy do czynienia z nieustanną rywalizacją słowa i obrazu, zmaganiami, które w skrajnych przypadkach prowadzą do eliminacji jednej z warstw, oddając głos wyłącznie tekstowi (choćby komiks Warszawa Michał Rzecznika, składający się z kadrów wypełnionych dymkami) bądź grafice (tzw. komiksy nieme). Jednak jest to proces występujący obok innego, dużo wyraźniejszego poszukiwania złotego środka, idealnych proporcji współistnienia elementów składowych komiksu. Celem tego numeru jest kompleksowe przyjrzenie się koegzystencji słowa i obrazu w komiksie, z uwzględnieniem zarówno historii, jak i teorii gatunku, a także trendów badawczych występujących tak w Polsce, jak i za granicą.

Temat przewodni tematem przewodnim, a my tradycyjnie zapraszamy do nadsyłania tekstów poświęconych wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze. Także w tym numerze zaplanowaliśmy miejsce dla artykułów poruszających kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni.

Zachęcamy również wszystkich twórców do nadsyłania swoich komiksów inspirowanych tematem, licząc na to, że okaże się on inspirującym wyzwaniem.

6 stycznia 2017:

Współpracownik „Zeszytów”, Michał Siromski, opublikował artykuł w antologii Humans and Paragons: Essays on Super-Hero Justice, wydanej przez Sequart Organization. Gratulujemy!

21 listopada 2016:

O komiksie Zanzima pt. Wyspa kobiet pisze Paweł Panic:

Wyspa kobiet stanowi kolejną próbę spojrzenia na popularny temat relacji damsko-męskich. Sam pomysł wyjściowy, polegający na przedstawieniu perypetii mężczyzny w społeczeństwie składającym się tylko z kobiet, może nie należy do zbyt oryginalnych, ale za to sposób, w jaki francuski autor Zanzim przedstawia losy swojego bohatera, przykuwa uwagę lekkością i warsztatową sprawnością.”

Więcej - w dziale Recenzji!

16 listopada 2016:

„Zeszyty Komiksowe” objęły patronatem wystawę „Dwukropek”. Jest to niekonwencjonalna wystawa dwóch czołowych twórców polskiego komiksu: rysownika Krzysztofa Gawronkiewicza i scenarzysty Grzegorza Janusza. Jej kuratorem jest Jakub Woynarowski. Projekt stanowi kontynuację opublikowanej przez obu autorów książki Kwintesencja – eksperymentalnej opowieści graficznej wpisanej w formułę liberackiego artbooka.

O ile Kwintesencja stanowiła ironiczną refleksję na temat twórczości literackiej, „Dwukropek” odnosi się bezpośrednio do świata sztuki. Autotematyczny komiks site-specific Gawronkiewicza i Janusza pełni rolę wizualnego tekstu kuratorskiego, wpisanego w architektoniczną ramę dwóch przestrzeni, funkcjonujących w obrębie tego samego budynku: galerii sztuki oraz komiksowej księgarni.

Czerpiąc estetyczne inspiracje zarówno z minimalizmu sterylnego white cube'a, jak i z barokowej erozji miejskich murów, wystawa łączy tradycję sztuki konceptualnej z komiksową fantastyką. „Dwukropek” przerzuca pomost między egalitarnym rynkiem wydawniczym a elitarnym artworldem, otwierając obie te przestrzenie dla nowej publiczności.

Wystawę będzie można oglądać w dniach od 25 listopada 2016 r. do 10 stycznia 2017 r. w Krakowie przy ul. Batorego 2, w galerii Art Agenda Nova (II piętro) i w Księgarni Fankomiks (suterena).

Otwarcie wystawy poprzedzi spotkanie autorskie z Krzysztofem Gawronkiewiczem i Grzegorzem Januszem o godzinie 18.00 w Księgarni Fankomiks (prowadzenie: Jakub Woynarowski).

6 listopada 2016:

W dziale e-publikacje można przeczytać fragment najnowszej książki Jerzego Szyłaka Coś więcej, czegoś mniej. Poszukiwania formuły powieści graficznej w komiksie 1832-2015, wydanej przez Instytut Kultury Popularnej (wydawcę „Zeszytów Komiksowych”). Jest to rozdział poświęcony komiksowi Patrice’a Killoffera Six cent soixante-seize apparitions de Killoffer.

Zapraszamy do lektury!

5 listopada 2016:

W dziale recenzji o komiksie Richarda Appignanesiego i Sławy Harasymowicz Człowiek-wilk. Ilustrowany Freud (wyd. Wydawnictwo Komiksowe) pisze Marta Maciejewska. Oto fragment tekstu:

Założenia ojca psychoanalizy, Sigmunda Freuda, stały się w humanistyce i sztuce powszechnym kontekstem. Przekonania Austriaka o ludzkiej psychice wielokrotnie były co prawda podważane przez odkrycia jego intelektualnych spadkobierców, jednak nie wpływa to na fakt, że dorobek Freuda – jako kamień milowy w psychiatrii – jest wciąż najpowszechniejszym punktem odniesień w dziedzinie psychoanalizy. Jeden z esejów Freuda, Człowiek-wilk (lub Z historii nerwicy dziecięcej) z 1918 roku, stał się inspiracją dla komiksu Richarda Appignanesiego i Sławy Harasymowicz”.

29 października 2016:

Na naszej stronie - recenzja komiksu Black Hole Charlesa Burnsa, napisana przez Rafała Christa.

Oto fragment tekstu: ---We wstępie do zbioru opowiadań Nocna zmiana Stephen King „kształtem pod prześcieradłem” nazywa to, co najbardziej nas przeraża. Charles Burns jednoznacznie określa kontury ukryte pod swoim „prześcieradłem”, nawet jeśli jego komiksu jednoznacznie odczytywać nie można.---

Zapraszamy do lektury!

27 października 2016:

Gratulujemy Jerzemu Szyłakowi nowej książki i zapraszamy na poświęcone jej spotkanie z nim już jutro, w piątek 28 października o godzinie 18:00 w gdańskiej Bibliotece Manhattan (Al. Grunwaldzka 82)!

30 września 2016:

We have finally prepared the English version of the table of contents of the previous, 21st issue of Zeszyty Komiksowe, devoted to Comics Behind the Scenes :)

24 września 2016:

Opublikowaliśmy ostateczny spis treści 22. numeru „Zeszytów Komiksowych”. Jego tematem jest „Komiks – teoria” i zawiera unikatową kolekcję tłumaczeń ważnych zagranicznych artykułów, dotyczących komiksu (Scott McCloud, David Kunzle, Robert C. Harvey, Paul Williams) oraz wywiady z Bartem Beatym i Nickiem Sousanisem.

Ze wstępniaka:

Polskiej refleksji komiksoznawczej nadal doskwiera – widoczna i coraz częściej podkreślana – niewystarczająca znajomość zachodnich tekstów teoretycznych. Wynika to przede wszystkim z trudnego dostępu do niektórych tytułów (to do niedawna dotyczyło choćby książek Davida Kunzle’a; dotyczyło, gdyż oba tomy jego klasycznego dzieła są już dostępne dla czytelników w Nowej Czytelni Komiksu w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu) oraz – co tu ukrywać – stopnia opanowania języków obcych (choć znajomość języka angielskiego staje się powoli powszechna, swobodna lektura specjalistycznych tekstów może przysparzać jeszcze problemów).

Że warto tłumaczyć teksty zagranicznych badaczy komiksu, pokazał dobitnie przykład Bernarda Toussainta, którego pomysły (zinterpretowane przez rodzimych naukowców) zrobiły w Polsce zawrotną karierę (oczywiście piszemy to, mając na uwadze polskie realia i miejsce komiksu w kulturze naszego kraju).

Ten numer „Zeszytów Komiksowych” ma, choć częściowo, nadrobić te braki. Staraliśmy się dobrać artykuły tak klasyczne, jak i obrazujące aktualne tendencje obecne w refleksji za oceanem, dopełnić je ciekawymi rozmowami, doprawić polskim elementem teoretycznym (niezawodny jest w tej kwestii Wojciech Birek) oraz – tradycyjnie już – komiksami wychodzącymi w niezwykle interesujący sposób naprzeciw niełatwemu wyzwaniu, jakim jest temat tego numeru. Temat, który będzie kontynuowany w przyszłym numerze, kiedy to opublikujemy fragment książki Harry’ego Morgana
Principes des littératures dessinées, dotyczący związków obrazu z tekstem w komiksie.

16 lipca 2016:

„Zeszyty Komiksowe” są medialnym patronem książki Marcina Jaworskiego pt. „Urodzony, żeby rysować”. Twórczość komiksowa Jerzego Wróblewskiego.

Cytując wydawcę tej pozycji, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: Książka „Urodzony, żeby rysować”. Twórczość komiksowa Jerzego Wróblewskiego to pionierska monografia dotycząca twórczości wspomnianego w tytule autora komiksów okresu powojennego. Od debiutu w 1959 do śmierci w 1991 r. rysownik opublikował setki historyjek obrazkowych i komiksów. Współtworzył tak popularne serie, jak Podziemny Front i Kapitan Żbik. Jego najbardziej znanym, w pełni autorskim dziełem był komiks Binio Bill. Głównym celem książki było zebranie i uporządkowanie wiedzy na temat komiksowej twórczości Jerzego Wróblewskiego i przypomnienie jego sylwetki artystycznej. Przedwczesna śmierć rysownika sprawiła bowiem, że w przeciwieństwie do innych klasyków komiksu polskiego nie zdołał on ani jako rysownik, ani jako człowiek „zaprezentować się” szerszej publiczności i trwale zakorzenić w jej zbiorowej świadomości. Jego sylwetka może być nie tylko interesująca dla znawców komiksu, ale i osób zainteresowanych historią kultury popularnej w Polsce w okresie powojennym, na którą tak jak na całą sferę kultury swój przemożny wpływ wywierała historia. W tym kontekście Wróblewski to szczególny przedstawiciel pokolenia wchodzącego w dorosłe życie w trudnym okresie powojennym. Reprezentant pokolenia zafascynowanego zachodnią kulturą popularną i próbującego w rzeczywistości poddanej presji ideologicznej wytworzyć i zachować przestrzeń możliwie autonomiczną. W przypadku Jerzego Wróblewskiego oznaczało to uparte dążenie do realizacji swojej największej pasji rysowania komiksów. Był to bowiem ktoś, kto się urodził, żeby rysować.

16 czerwca 2016:

Zeszyty Komiksowe są patronem medialnym wystawy "Magma. La Bande Dessinée Polonaise contemporaine" ("Współczesny komiks polski"), którą można oglądać do 10 lipca w Strasbourgu (Maison des Associations Strasbulles, 1 Place des Orphelins).

Projekt "Magma" stanowi próbę stworzenia panoramy współczesnego komiksu polskiego. Zaprezentujemy prace artystów pochodzących z różnych środowisk, rysujących w różnych stylach, posługujących się różnymi technikami, podejmujących różnorodne tematy. Pokażemy prace z zakresu fantastyki (science fiction, fantasy), komiksy historyczne, undergroundowe, filozoficzne, obyczajowe, satyryczne oraz komiksy dla dzieci. W ramach wystawy zaprezentujemy rozmaite strategie artystyczne w podejściu do fabuły i opowiadania historii. Obejrzeć będzie można zarówno komiksy eksperymentalne, jak i rozrywkowe. Wśród autorów dominują przedstawiciele młodego i średniego pokolenia. Zaprezentujemy prace artystów wielokrotnie nagradzanych w kraju i za granicą w dziedzinie komiksu, literatury oraz sztuk wizualnych.

Uczestnicy wystawy: Katarzyna Babis, Daniel Chmielewski, Olaf Ciszak, Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Jezierski, Berenika Kołomycka, Tomasz Lew Leśniak, Adrian Madej, Unka Odya, Krzysztof Ostrowski, Jerzy Ozga, Maciej Pałka, Jakub Rebelka, Maciej Sieńczyk, Robert Służały, Wojciech Stefaniec, Benedykt Szneider, Jacek Świdziński, Szymon Teluk, Tomasz Tomaszewski, Rafał Tomczak „Otoczak”, Przemysław „Trust” Truściński, Jakub Woynarowski.

Na wystawie znajdą się komiksy narysowane do scenariuszy m.in. Grzegorza Janusza, Tomasza Kołodziejczaka, Macieja Parowskiego, Rafała Skarżyckiego, Marzeny Sowy, Dominika Szcześniaka, Sztybora, Pawła Timofiejuka, Dennisa Wojdy oraz Macieja Wojtyszki.

Kurator: Piotr Machłajewski.

Organizator wystawy i wydawca katalogu: Galeria BWA w Jeleniej Górze
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Twórców „Contur” oraz Strasbulles – Festival Européen de la Bande Dessinée

11 czerwca 2016:

Opublikowaliśmy zajawkę oraz wstępny spis treści 22. numeru „Zeszytów Komiksowych”. Jego tematem będzie „Komiks – teoria” i będzie zawierał, poza tekstami polskich badaczy (Birek, Żaglewski) unikatową kolekcję tłumaczeń ważnych zagranicznych artykułów, dotyczących komiksu (McCloud, Kunzle, Harvey, Morgan, Williams). Mamy nadzieję, że tym sposobem „Zeszyty” przyczynią się (nie pierwszy raz!) do rozwoju badań komiksu w naszym kraju.

Tradycyjnie zapraszamy również do nadsyłania tekstów poświęconych innym aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze. Także w tym numerze zaplanowaliśmy miejsce dla artykułów poruszających kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni.

Zachęcamy również wszystkich twórców do nadsyłania swoich komiksów inspirowanych hasłem „teoria komiksu”, licząc na to, że okaże się ono inspirującym wyzwaniem.

1 czerwca 2016:

Damian Kaja napisał dla nas recenzję dwóch pierwszych tomów serii Azymut Wilfrida Lupano i Jean-Baptiste'a Andréae (wyd. Wydawnictwo Komiksowe).

Oto fragment recenzji: „Azymut, nową serię fantasy Wydawnictwa Komiksowego, czyta się tak, jakby bohaterowie L. Franka Bauma, Lewisa Carrolla i Beatrix Potter wtargnęli do świata Cieknących zegarów Salvadora Dali, splądrowawszy uprzednio arabską baśń. Wilfrid Lupano i Jean-Baptiste Andréae serwują przygodę rozgrywającą się w rekwizytorni clockpunka i w oparach purnonsensu, będącą zarazem tragikomiczną narracją o relacji człowieka i czasu”.

Zapraszamy do lektury!

17 maja 2016:

21. numer Zeszytów Komiksowych, poświęcony komiksowi od kuchni, ukaże się w najbliższy czwartek podczas Komiksowej Warszawy, gdzie będziemy mieli własne stoisko, na którym będzie można kupić ten numer oraz wiele innych numerów naszego pisma (w tym - kilka nowych wznowień!) po promocyjnych cenach.

W 21. numerze znajdziecie między innymi:
* Artykuły Daniela Gizickiego, Jarka Obważanka, Arka Hinca i Artura Wabika o kulisach pracy nad komiksami (scenariuszami, składem, liternictwem, drukiem).
* Wywiad z Rafałem Szłapą o wydawaniu komiksów własnymi siłami.
* Szereg wywiadów z wydawcami: Leszkiem Kaczanowskim (Ongrys), Anną Andrzejewską (Yumegari), Szymonem Holcmanem (kultura gniewu), Pawłem Timofiejukiem (Timof i cisi wspólnicy).
* Wywiady z Marcinem Hermanem o magazynie "Esensja", z Pawłem Olejniczakiem z poznańskiego sklepu KiK, a także - opublikowany na naszej stronie - wywiad z Michałem Chudolińskim, byłym redaktorem naczelnym "KZ".
* Tekst Macieja Gierszewskiego o nowych polskich wydawnictwach komiksowych.

Na tematy niezwiązane z komiksem od kuchni:
* Artykuł Adama Ruska o zapomnianej dzisiaj twórczości obrazkowej Andrzeja Krajewskiego.
* Recenzja wystawy Krzysztofa Gawronkiewicza "Krzesło w piekle".
* Teksty Michała Siromskiego o komiksach autoterapeutycznych i Tomasza Żaglewskiego o wykorzystywaniu komiksów w edukacji.
* Artykuł Tomáša Prokůpka o słoweńskim twórcy Josefie Beránku.
* Analizy i recenzje nadesłane przez Madgalenę Rucińską, Katarzynę Smyczyńską i Przemysława Zawrotnego.
* Lista nowości (Tomasz Kontny).

Dodatkowo, publikujemy komiksy lub ilustracje Rafała Szłapy, Bereniki Kołomyckiej, Mikołaja Tkacza, Magdaleny Rucińskiej, Tomasza Niewiadomskiego, Michała Rzecznika, Artura Hejny oraz Dream Teamu.

...Starsze aktualności:

     10 lutego 2015 - 27 kwietnia 2016

     11 marca 2014 - 8 lutego 2015

     4 grudnia 2013 - 11 marca 2014

     25 czerwca 2013 - 19 listopada 2013

     22 kwietnia 2013 - 25 czerwca 2013

     9 lutego 2013 - 17 kwietnia 2013

     27 września 2012 - 9 lutego 2013

     11 lipca 2012 - 26 września 2012

     6 maja 2012 - 10 lipca 2012

     14 marca 2012 - 1 maja 2012

     8 grudnia 2011 - 11 marca 2012

     28 lutego 2011 - 1 grudnia 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020