„Zeszyty Komiksowe” są pierwszym w Polsce komiksowym czasopismem punktowanym. Za publikację na naszych łamach recenzowanego artykułu autorzy będą otrzymywali 4 punkty - zob. zestawienie na stronie Ministerstwa.

Dwudziesty ósmy numer „Zeszytów” (jesień 2019) będzie poświęcony STULECIU POLSKIEGO KOMIKSU. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     12 czerwca 2018 - Dzisiaj

     8 czerwca 2017 - 10 czerwca 2018

     11 stycznia 2016 - 21 maja 2017

     14 stycznia 2015 - 6 stycznia 2016

13 stycznia 2015:

Jakub Woynarowski otrzymał tegoroczny "Paszport Polityki" w kategorii "Sztuki wizualne". Gratulujemy!

10 stycznia 2015:

15 stycznia 2015 r. o godz. 12.00 w holu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38/40) odbędzie się wernisaż wystawy Zeszyty Komiksowe 2004-2014 Dziesięć lat z komiksem/Dziesięć lat o komiksie. Ekspozycja prezentuje dwie, opowiedziane równolegle historie Zeszytów Komiksowych, magazynu obchodzącego w 2014 roku dziesięciolecie istnienia. Historie zostały opowiedziane za pomocą okładek wszystkich numerów, jakie ukazały się do tej pory, autorstwa m.in. Krzysztofa Gawronkiewicza, Macieja Sieńczyka, Tomasza Niewiadomskiego, Michała Śledzińskiego i Krzysztofa Ostrowskiego (historia prawdziwa) oraz za pomocą ich nowych wersji stworzonych specjalnie na tę wystawę przez czołowych twórców komiksowych w Polsce, m.in. Przemysława Truścińskiego, Janka Kozę, Tomasza Samojlika, Joannę Karpowicz, Berenikę Kołomycką i nigdzie wcześniej nieprezentowanych (historia alternatywna). W tle historia polskiego komiksu ostatniej dekady. Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

Wystawa będzie dostępna do 25 lutego 2015 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

10 stycznia 2015:

Chcielibyśmy przypomnieć, że w dziale recenzji Zeszytów Komiksowych, jeszcze w roku 2014 opublikowaliśmy kilka tekstów, o których nie zdążyliśmy wspomnieć w aktualnościach. Są to recenzje:


- Bartłomieja Oleszeka (słuchowisko: Żywe trupy, części 1. i 2., tomy: I-IV)
- Marty Maciejewskiej (komiks: Błąd, Vojtěch Mašek, Marek Šindelka, Matěj Lipavský, Pure Beauty)
- Damiana Kai (komiks: Wonder Woman, tom 1: Krew, Brian Azzarello, Cliff Chiang, Tony Akins, Matthew Wilson).

Zachęcamy do lektury!

28 grudnia 2014:

Zmiany na naszej stronie! Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i Instytutu Kultury Popularnej udało się nam znacznie rozbudować (i unowocześnić wygląd) naszą bibliograficzną bazę danych publikacji o komiksach. Baza nazywa się odtąd PBWoK (Polska Bibliografia Wiedzy o Komiksie) i stanowi część polskich uniwersyteckich internetowych zasobów bibliograficznych (zob. np. tutaj albo tutaj).

Wciąż trwa dopisywanie pozycji do bazy danych. W tej chwili jest ich tam 4128 (przed rozbudową było ich ledwo ponad tysiąc), w tym - pełna bibliografia czasopisma AQQ.

2 grudnia 2014:

W środę 10 grudnia o godz. 19 odbędzie się ostatnia w tym roku edycja Komiksofonu. Jej gośćmi będą Nikodem Cabała i Luca Montagliani (Laca de la Vega). Miejsce akcji: Wrocław, Sanatorium Kultury (dawne puzzle), ul. Przejście Garncarskie 2, 2 piętro.

24 listopada 2014:

Nadchodzący, dziewiętnasty numer Zeszytów będzie częściowo poświęcony surrealizmowi w komiksie. Krótki tekst, wprowadzający do tego zagadnienia, napisał dla nas prof. Jerzy Szyłak (można go znaleźć w dziale e-publikacje na naszej stronie), a Przemysław Kołodziej, który będzie redaktorem gościnnym tego bloku tematycznego, przygotował zajawkę.

Drugi blok tematyczny wiosennego numeru będzie dotyczył komiksowej literatury faktu.

Zapraszamy do współpracy!

17 listopada 2014:

Zapraszamy na spotkanie z Michałem Traczykiem, redaktorem Zeszytów Komiksowych, dotyczące niedawno wydanej książki pod jego redakcją: Komiks i jego konteksty. Czas i miejsce akcji: anarchistyczna klubo-księgarnia Zemsta, Poznań, sobota 22 listopada, godz. 18. Prowadzący: Maciej Gierszewski.

Więcej informacji: strona książki, recenzja w artPAPIER, szczegółowy spis treści w Alei Komiksu, zapowiedź i wywiad z redaktorem w Kolorowych Zeszytach.

24 października 2014:

Z przyjemnością pragniemy oznajmić, że od niedawna Zeszyty Komiksowe mają radę naukową w wielce szanownym składzie (w kolejności alfabetycznej): Wojciech Birek, Adam Rusek, Paweł Sitkiewicz i Jerzy Szyłak. Bardzo im dziękujemy za wyrażenie zgody i jesteśmy przekonani, że dzięki ich współpracy nasze czasopismo stanie się jeszcze lepsze!

23 października 2014:

Wojciech Birek poprowadzi następne spotkanie, zorganizowane w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. Zapowiada się rewelacyjnie - jego tematem będą "Problemy analizy stylistycznej warstwy graficznej komiksu na przykładzie twórczości Krzysztofa Gawronkiewicza". Zapraszamy serdecznie we wtorek 28 października w godzinach 18:00 - 19:30 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Franciszka Ratajczaka 38/40).

22 października 2014:

Z przyjemnością informujemy, że Zeszyty Komiksowe zostały partnerem medialnym projektu Komiksofon.

Projekt Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i realizuje się poprzez połączenie muzyki, plansz, kadrów, szczegółów rysunku, iluzji ruchu w ruch prawdziwy, przez pomysłowe wydobycie tematu przewodniego. Każda edycja składa się z trzech części: projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką; wywiadzie / dyskusji z publicznością; rysowaniu na żywo.

Najbliższa edycja Komiksofonu odbędzie się już 30 października o godz. 19. w Sanatorium Kultury (dawne puzzle), ul. Przejście Garncarskie 2, 2 piętro. Jej gośćmi będą Szaweł Płóciennik i Piotr Nowacki.

7 sierpnia 2014:

W dniach 8-10 sierpnia 2014 r. w Poznaniu odbędzie się 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura. Szczegółowy program Ligatury znaleźć można na stronie wydarzenia, zaś aktualności oraz materiały wizualne pojawiają się na bieżąco na fanpage'u festiwalu. Przypominamy, że w ramach Ligatury - z okazji dziesięciolecia powstania Zeszytów Komiksowych, w sobotę 9 sierpnia 2014 r. o godz. 19:00 w galerii komiksu Cheap East (Centrum Kultury Zamek, sala 101, 1 piętro) odbędzie się spotkanie z Michałem Błażejczykiem i Michałem Traczykiem, połączone z okolicznościową wystawą. Zapraszamy serdecznie!

31 lipca 2014:

Do działu recenzji Zeszytów Komiksowych trafił tekst Damiana Kai, pochylającego się nad serią Wieże Bois-Maury (t. 1-5) Hermanna Huppena, publikowanej w Polsce przez Wydawnictwo Komiksowe. Zachęcamy do lektury, poniżej krótki fragment tekstu:Gdyby Guy de Maupassant popełnił w afekcie naturalistyczną narrację w stylu chanson de geste, mogłoby powstać dzieło podobne do Wież Bois-Maury Hermanna, z ich drapieżnie realistyczną panoramą średniowiecznej codzienności, finezyjnie rozpisaną przygodą, społeczną krytyką i wyczuleniem na kwestie moralne. Pięć pierwszych odsłon opowieści belgijskiego twórcy udowadnia, że komiksowa klasyka - po trzydziestu latach od zaczątków pierwodruku - "trzyma się mocno". . . (...czytaj dalej)

28 lipca 2014:

29 lipca 2014 r. o godz. 18:00 w Pracowni Komiksowej Biblioteki Manhattan w Gdańsku (Al. Grunwaldzka 82), pod hasłem Bałtycki Festiwal Komiksu trwa cały rok!, odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Komiksu - tym razem poświęcone komiksowi Na własny koszt i jego autorowi Chesterowi Brownowi. Gdański DKK zmienia również nieco formę - odtąd rozmowy dotyczyć będą konkretnych dzieł, ich autorów, kontekstów interpretacyjnych oraz innych niuansów. Założenie DKK polega na tym, że uczestnicy we własnym zakresie zdobywają i czytają proponowane utwory, a następnie podczas spotkania wspólnie rozmawiają na ich temat. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia.

26 lipca 2014:

31 lipca 2014 r. do sprzedaży trafi książka Komiks i jego konteksty, pod red. Izoldy Kiec i Michała Traczyka, efekt naukowej współpracy badaczy z całego kraju. Ze zgromadzonych artykułów (spis treści - pdf, 35 KB) przebija wrażliwość na wszelkie zmiany i niuanse rzeczywistości kulturowej, społecznej, politycznej. Ich autorzy wydeptują własne ścieżki, czasem się spotykając, czasem korzystając ze wskazówek i map (różnych metod i inspiracji), każdorazowo eksplorując nowe obszary badań bądź odświeżając to, co już odkryte. Łączy ich doświadczenie – wspólnie bowiem zaznaczają wyraźny punkt na mapie polskiego komiksoznawstwa.

Autorzy artykułów: Jerzy Szyłak, Wojciech Birek, Ksenia Frąszczak, Piotr Klonowski, Tomasz Marciniak, Adam Rusek, Magdalena Lachman, Stefano Damato, Damian Kaja, Paweł Panic, Tomasz Misiak, Bartłomiej Oleszek, Michał Traczyk, Mateusz Torzecki, Arkadiusz Adamczuk, Ewelina Kwiatkowska, Paweł Gąsowski, Bernadetta Matuszak-Loose, Izolda Kiec, Maria Delimata, Przemysław Zawrotny, Natalia Kućma, Przemysław Kołodziej.

Wydawcą książki jest Instytut Kultury Popularnej – wydawnictwo Fundacji Instytut Kultury Popularnej, powstałej w lutym 2014.

Książkę można zamawiać już teraz, pisząc na adres kontakt@fundacja-ikp.pl. Każdy egzemplarz zamówiony do 31 lipca objęty jest dwudziestoprocentowym rabatem (cena po rabacie – 28 zł) oraz wysyłany na koszt wydawcy.

23 lipca 2014:

Z okazji dziecięciolecia powstania Zeszytów Komiksowych, w sobotę 9 sierpnia o godzinie 19 odbędzie się spotkanie z Michałem Błażejczykiem i Michałem Traczykiem, połączone z okolicznościową wystawą. Lokalizacja: galeria komiksu, Cheap East, Centrum Kultury Zamek, sala 101, 1 piętro. Spotkanie odbędzie się w ramach Ligatury. Zapraszamy serdecznie!

16 lipca 2014:

Do 2 sierpnia 2014 r. w Galerii Kolektyf (ul. Rydygiera 23, Wrocław) można obejrzeć retrospektywną wystawę Bazgrolle: Historia sukcesu (1989-2014). Na ekspozycji znalazły się nagradzane komiksy, szkice, projekty, wycinki z historii, które na pewno zainteresują wszystkich fanów komiksu niezależnego. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia oraz na fanpage'u Bazgrolli. Relację z wernisażu wystawy, który odbył się 5 lipca 2014 r., przeczytacie na stronie lupuslibri.pl.

28 czerwca 2014:

W dniach 27-29 czerwca 2014 r. w Gdańsku odbędzie się 7. Bałtycki Festiwal Komiksu. Główna część festiwalu ulokowana została w Bibliotece Manhattan (27-28 czerwca) oraz w Gdańskiej Szkole Artystycznej (29 czerwca), oba miejsca znajdują się na II piętrze Centrum Handlowego Manhattan przy ul. Grunwaldzkiej 82. BFK to okazja do wzięcia udziału w spotkaniach z autorami i wydawcami komiksów, warsztatach i prelekcjach. Festiwalowi towarzyszą także wystawy, giełda komisków oraz stoiska wydawnictw. Pełen program festiwalu znajdziecie na stronie BFK, a bieżące aktualności śledzić można także na fanpage'u wydarzenia.

organizatorzy:
- Wydawnictwo Hanami
- Pracownia Komiksowa (Biblioteka Manhattan, WiMBP w Gdańsku)

28 czerwca 2014:

26 czerwca 2014 r., o godz. 18:30 w Dzielnicowym Domu Kultury "Węglin" w Lublinie (ul. Judyma 2a) odbył się wernisaż komiksowej Wystawy poWARSZTATOWEJ. Ekspozycja jest owocem twóczosci dzieci - uczestników Warsztatów Komiksowych w DDK "Węglin". Autorami prac są: Katarzyna Adamczyk, Jan Bronikowski, Julia Bury, Olgierd Fryza, Maria Kamieniak, Michał Szymaniak, Małgorzata Zięba. Podczas warsztatów młodzi twórcy podjęli się wyzwania opowiedzenia przy pomocy języka komiksu o własnym wnętrznu i refleksjach. Wystawę, którą można oglądać według wstępnych ustaleń do końca lipca 2014, przygotowali: Agata Komorowska i Grzegorz J. Nowicki, a oglądać ją można w godzinach otwarcia DDK "Węglin: 8:00-15:30.

28 czerwca 2014:

W Składnicy Komiksowej znalazła się praca magisterska Tomasza Bazylewicza pt. Holokaust atomowy w japońskim komiksie historycznym, napisana pod kierunkiem dr hab. Ewy Domańskiej na
Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zapraszamy do lektury!

26 czerwca 2014:

Jakub Jankowski (członek redakcji Poltergeista) napisał dla nas recenzję dwóch pierwszych tomów komiksu Egipskie księżniczki Igora Baranki (wyd. timof i cisi wspólnicy). Zachęcamy do lektury, poniżej krótki fragment tekstu:

Co jeśli świat można zniszczyć tak, jak został stworzony - słowem? Czy ktoś uratuje go przed ponownym stworzeniem? Czy wyrocznia może się mylić, czy chce się mylić? Czy panującego faraona trzeba zabić? Czy ocalić ma go jedna z jego córek? Jeśli poczuliście się zaintrygowani tak postawionymi pytaniami, to sięgnięcie po historię opowiedzianą przez Igora Baranko w dwutomowej przypowieści w Egipskich Księżniczkach. Za jednym zamachem zrobicie sobie powtórkę z historii, filozofii i teologii. I się rozerwiecie. A wszystko to za sprawą komiksu. (...czytaj dalej)

9 czerwca 2014:

Odświeżyliśmy dział Publicystyka na naszej stronie (będzie się on odtąd nazywał E-publikacje)! Planujemy go również ożywić, tzn zacząć regularnie umieszczać w nim artykuły i wywiady, które z różnych powodów nie trafiają do numerów Zeszytów.

Zaczynamy od wywiadu, który Przemysław Mazur przeprowadził z Michałem Szolcem, pomysłodawcą i producentem słuchowiska Thorgal.

W nowym dziale znajdziecie również cztery starsze teksty: Warszawie jako komiksowym super-bohaterze, o komiksowym rynku w Kanadzie, o propagandzie w Tintinach oraz teoretycznokomiksowy artykuł o komiksach autoreferencyjnych i postmodernistycznych.

Zapraszamy!

1 czerwca 2014:

Przypominamy o nowej inicjatywie komiksowej DwuTakt: Muzyka i Komiks, która odbędzie się w toruńskiej Od Nowie w dniach 14 i 15 czerwca 2014 roku. Impreza wypełniona jest wydarzeniami, których wspólny mianownikiem to unikalne połączenie muzyki i komiksu. Udostępniamy program (pdf, 611 KB) oraz notę prasową (pdf, 686 KB) wydarzenia. Zachęcamy do uczestnictwa! Aktualne informacje znajdziecie na fanpage'u DwuTaktu.

Organizatorzy:
- Festiwal Copernicon
- ACKiS Od Nowa

1 czerwca 2014:

Do 10 czerwca 2014 r. można składać prace komiksowe na konkurs Podwójne życie, czyli jak kreatywnie wykorzystać surowce wtórne. Wszystkie szczegóły oraz regulamin konkursu znajdziecie na stronie WiMBP w Gdańsku.


Organizatorzy:
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku
- Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. w Gdańsku

14 maja 2014:

Opublikowaliśmy okładkę (jej autorem jest Maciej Sieńczyk) oraz szczegółowy spis treści 17. numeru Zeszytów Komiksowych. Numer jest w drukarni i ukaże się na Komiksowej Warszawie w przyszłym tygodniu.

We have also published the English version of the Editorial and Table of Contents of the 17th issue of Zeszyty Komiksowe.

29 kwietnia 2014:

W dziale recenzji ZK znajdziecie nowy tekst Jakuba Jankowskiego (członka redakcji Poltergeista), poświęcony komiksowi Na własny koszt autorstwa Chestera Browna . Zachęcamy do lektury, poniżej krótki fragment tekstu:Półka z komiksami erotycznymi i pornograficznymi szanującego się fana komiksu nie powinna pozostawać pusta. W katalogu tego typu opowieści z dymkiem możemy znaleźć zarówno bezpretensjonalne pornole (jak Hard Tomka Bińka), adaptacje literackich klasyków (Wenus w futrze Guida Crepaxa), jak i prawdziwe wielowarstwowe perełki (Zagubione dziewczęta Alana Moore'a i Melindy Gebbie). Czy na tę półkę można odstawić po przeczytaniu komiks Na własny koszt Chestera Browna? (...czytaj dalej)

29 kwietnia 2014:

W księgarniach i na portalu ryms.pl dostępny jest już w sprzedaży 22. numer kwartalnika Ryms, poświęcony w dużej mierze komiksowi dla dzieci. W środku znajdziecie teksty m.in.: Janusza Pawlaka o komiksach drugiego obiegu w latach 80. XX w., Krzysztofa R. Wojciechowskiego o twórczości Tadeusza Baranowskiego i Shauna Tana, Macieja Gierszewskiego o komiksowej serii Tymek i Mistrz, która ma trafić na ekran oraz tekst Jerzego Szyłaka o związkach komiksów i picturebooków.

Ryms jest pismem przeznaczonym dla dorosłych, którzy lubią wiedzieć, co dzieje się aktualnie w segmencie literatury dziecięcej. Polecamy!

19 marca 2014:

20 marca 2014 r., o godz. 19:00 w poznańskiej Galerii Komiksu Cheap East (ul. św. Marcin 80/82, CK „Zamek”, sala 101) odbędzie się wernisaż wystawy prac Nicolasa Presla połączony z promocją książki Syn swojego ojca. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia oraz na witrynie Wydawnictwa Lokator. Wystawę można oglądać do 10 kwietnia 2014 roku.

Godziny otwarcia Galerii Komiksu Cheap East
Wtorek i czwartek: 16.00-18.00
Sobota: 13.00-15.00

11 marca 2014:

13 marca 2014 r. w warszawskiej MiTo (ul. Waryńskiego 28, Metro Politechnika) o godz. 18:00 rozpocznie się prezentacja książki Polskie pigułki Fanny Vaucher. A o godz. 19:00 nastąpi otwarcie wystawy oryginalnych rysunków wspomnianej autorki. Aktualne szczegóły przeczytać można na stronie wydarzenia. Warto również odwiedzić blog Polskich Pigułek, na bazie którego powstała książka.

11 marca 2014:

W dziale recenzji Zeszytów Komiksowych znajdziecie tekst Tomasza Żaglewskiego, poświęcony komiksowi Nicolasa Presla pt. Boska kolonia. Zachęcamy do lektury, poniżej krótki fragment recenzji:
O tym, że komiks jest przede wszystkim sztuką opowiadania obrazem, przypominają nam raz na jakiś czas dzieła wyjątkowe i wykraczające poza skonwencjonalizowane ramy masowej twórczości. Odwołanie się do konwencji graficznej otwiera przed twórcą bogate możliwości w zakresie konstruowania wieloznacznych i metaforycznych sekwencji, ale i zmusza go do większej konsekwencji dramaturgicznej. Nicolas Presl, którego twórczość wciąż pozostaje niestety niewystarczająco znana w Polsce, zalicza się z pewnością do tych właśnie komiksowych artystów, u których rezygnacja z warstwy słownej świadczy zarówno o autorskim i dobrze rozpoznawalnym stylu, jak i przemyślanym wyborze koncepcyjnym, wspierającym główną myśl graficznej opowieści. (...czytaj dalej)

8 marca 2014:

W Toruniu zainicjowano nowy projekt pod nazwą DWUTAKT, czyli wydarzenie łączące w sobie muzykę i komiks, które zaplanowano na 14-15 czerwca 2014 r., odbywające się ACKiS Od Nowa w Toruniu. To dwa dni wypełnione wydarzeniami, których wspólnym mianownikiem jest unikalne połączenie muzyki i komiksu. Wśród zaproszonych gości znajdzie się m.in. Edward Lutczyn, Krzysztof Ostrowski, Bogusław Polch oraz Maciej Parowski. Sample muzyczne zapewni DJ Grzanko MuzyKant. W trakcie Festiwalu odbędą się m.in. warsztaty komiksowe, sesje autografów oraz wystawy: indywidualna - Krzysztofa Ostrowskiego; Historia Polski wg komiksu oraz Muzyka w komiksie - wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie odtwarzana muzyka. Drugiego dnia będzie mieć miejsce giełda komiksów i 14. Sympozjum Komiksologiczne, skupiające naukowców, zajmujących się powieścia graficzną. Sympozjum towarzyszyć będzie promocja książki Tomasza Marciniaka Komiks polski. Dorobek i osiągnięcia artystyczne w kontekście historii społecznej.

Organizatorzy:
- Festiwal Copernicon
- ACKiS Od Nowa

8 marca 2014:

Niebawem ukaże się wiosenny numer kwartalnika Ryms, poświęcony w dużej mierze komiksowi dla dzieci. Znajdą się tam m.in. teksty Jerzego Szyłaka, Macieja Gierszewskiego, Ewy Skibińskiej, Krzysztofa R. Wojciechowskiego i innych. W Ryms # 22 przeczytacie również wywiad z Tomaszem Samojlikiem. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym spisem treści zapowiadanego numeru. Dodatkowo przypominamy, że tej samej tematyki będą dotyczyły jesienne #18 Zeszyty Komiksowe.

7 marca 2014:

7 marca 2014 r., o godz. 18:30 w gdańskiej Projektorni GAK (ul. Dworska 29 A, Gdańsk-Brzeźno), rozpocznie się wernisaż wystawy Magdy Rucińskiej Chwile nieobecne. Dzięki ekspozycji będzie można zapoznać się rysunkami i ilustracjami, które autorka stworzyła jakby na przekór teraźniejszości. Jak sama zauważa: są one efektem moich rozmyślań nad pamięcią, nieobecnością i milczeniem. Zbiór ten nie jest jednorodny, a prace, które się na niego składają różnią się od siebie pod względem formatu oraz techniki wykonania. Związki pomiędzy niektórymi ilustracjami, rysunkami są dość luźne, niedookreślone. Inne prace są z kolei ściśle ze sobą powiązane; tworzą konkretne wypowiedzi, swoiste narracje. Na wystawie będzie można zatem dostrzec nie tylko poszukiwania treściowe, tematyczne, ale także formalne – różne sposoby myślenia o słowach i obrazach oraz relacji pomiędzy nimi. Wystawa potrwa do 4 kwietnia 2014 roku.

Magda Rucińska - rocznik '84. Rysowniczka i recenzentka przez ostatnie dwa lata związana z działem recenzji Zeszytów Komiksowych. Obecnie pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych UTP w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia z rysunku dla studentów architektury wnętrz. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009/2010). Ukończyła studia lingwistyczne w Bydgoszczy oraz artystyczne na ASP w Poznaniu. Publikowała m. in. w Lampie, 1zine oraz w Zwykłym życiu. Lubi kulturowe przejawy złego gustu, nieudane filmy i kiepską literaturę.

1 marca 2014:

Kinga Marchwiak, studentka Informacji naukowej i bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zaprasza do wzięcia udziału w ankiecie dotyczącej współczesnych reedycji komiksów z PRL-u, stworzonej na potrzeby Jej pracy magisterskiej. Ankieta jest anonimowa, a wszelkie dane w niej zawarte będą wykorzystane w pracy. Oto link do ankiety: http://www.survio.com/survey/d/Q9C6C2A4U5G3T1Y5J.

19 lutego 2014:

Dwa tygodnie temu (5 lutego 2014 r.) odbyła się konferencja naukowa Życie i edukacja w "kulturze obrazkowej". Szanse i zagrożenia zorganizowana przez Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Łodzi. Pomysł na konferencję zrodził się z przekonania o rosnącym znaczeniu obrazów we współczesnej kulturze. Reklamy, filmy, seriale, gry komputerowe, billboardy czy fotografie to dziś nieodłączny element codzienności. Te wizualne "znaki" przenikają wszelkie sfery życia: od rozrywki – przez naukę i kulturę – na polityce skończywszy. Choć atrakcyjne bywają też zagrożeniem, skutecznie oddziałując na różne sfery życia społecznego. Dlatego też tematem przewodnim konferencji były strategie funkcjonowania w świecie kultury wizualnej. Organizacja konferencji związana była również z planowanym uruchomieniem nowego kierunku studiów Marketing z grafiką reklamową i multimediami, którego celem jest przygotowanie absolwentów do pracy w tych obszarach, w których działania artystyczne są ważnym składnikiem sukcesu. Patronat nad konferencją objęły: Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa, Łódzkie Centrum Komiksu, czasopisma naukowe Kultura Współczesna oraz Kultura i Wychowanie, Magazyn Miłośników Komiksu KZ oraz portal Same Dobre Wieści. Udostępniamy notę prasową (pdf, 30,8 zawierającą podsumowanie konferencji. Polecamy również multimedialną relację na stronie WSP w Łodzi oraz profil konferencji na facebooku.

19 lutego 2014:

Do działu recenzji Zeszytów Komiksowych trafił tekst Marty Maciejewskiej, analizującej komiks Gusty Lemelman i Martina Lemelmana pt. Córka Mendla. Zachęcamy do lektury, poniżej krótki fragment tekstu:Z pozoru wydaje się, że o Holocauście zarówno w sztuce, jak i historiozofii zostało powiedziane już wszystko. Mimo upływu lat nadal wzbudza zainteresowanie - pamiętników, filmów i osobistych świadectw stale przybywa. Jednym z nich jest komiks Córka Mendla Martina Lemelmana inspirowany wojennymi i okołowojennymi doświadczeniami matki autora oraz jej najbliższej rodziny. . (...czytaj dalej)

...Starsze aktualności:

     8 listopada 2013 - 17 lutego 2014

     14 czerwca 2013 - 28 października 2013

     11 kwietnia 2013 - 13 czerwca 2013

     30 stycznia 2013 - 10 kwietnia 2013

     16 września 2012 - 30 stycznia 2013

     4 lipca 2012 - 16 września 2012

     18 kwietnia 2012 - 4 lipca 2012

     5 marca 2012 - 18 kwietnia 2012

     19 października 2011 - 3 marca 2012

     28 lutego 2011 - 5 października 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 24 VI 2019