Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     24 marca 2019 - Dzisiaj

     4 lutego 2019 - 18 marca 2020

     22 listopada 2017 - 30 stycznia 2019

     29 października 2016 - 7 listopada 2017

27 października 2016:

Gratulujemy Jerzemu Szyłakowi nowej książki i zapraszamy na poświęcone jej spotkanie z nim już jutro, w piątek 28 października o godzinie 18:00 w gdańskiej Bibliotece Manhattan (Al. Grunwaldzka 82)!

30 września 2016:

We have finally prepared the English version of the table of contents of the previous, 21st issue of Zeszyty Komiksowe, devoted to Comics Behind the Scenes :)

24 września 2016:

Opublikowaliśmy ostateczny spis treści 22. numeru „Zeszytów Komiksowych”. Jego tematem jest „Komiks – teoria” i zawiera unikatową kolekcję tłumaczeń ważnych zagranicznych artykułów, dotyczących komiksu (Scott McCloud, David Kunzle, Robert C. Harvey, Paul Williams) oraz wywiady z Bartem Beatym i Nickiem Sousanisem.

Ze wstępniaka:

Polskiej refleksji komiksoznawczej nadal doskwiera – widoczna i coraz częściej podkreślana – niewystarczająca znajomość zachodnich tekstów teoretycznych. Wynika to przede wszystkim z trudnego dostępu do niektórych tytułów (to do niedawna dotyczyło choćby książek Davida Kunzle’a; dotyczyło, gdyż oba tomy jego klasycznego dzieła są już dostępne dla czytelników w Nowej Czytelni Komiksu w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu) oraz – co tu ukrywać – stopnia opanowania języków obcych (choć znajomość języka angielskiego staje się powoli powszechna, swobodna lektura specjalistycznych tekstów może przysparzać jeszcze problemów).

Że warto tłumaczyć teksty zagranicznych badaczy komiksu, pokazał dobitnie przykład Bernarda Toussainta, którego pomysły (zinterpretowane przez rodzimych naukowców) zrobiły w Polsce zawrotną karierę (oczywiście piszemy to, mając na uwadze polskie realia i miejsce komiksu w kulturze naszego kraju).

Ten numer „Zeszytów Komiksowych” ma, choć częściowo, nadrobić te braki. Staraliśmy się dobrać artykuły tak klasyczne, jak i obrazujące aktualne tendencje obecne w refleksji za oceanem, dopełnić je ciekawymi rozmowami, doprawić polskim elementem teoretycznym (niezawodny jest w tej kwestii Wojciech Birek) oraz – tradycyjnie już – komiksami wychodzącymi w niezwykle interesujący sposób naprzeciw niełatwemu wyzwaniu, jakim jest temat tego numeru. Temat, który będzie kontynuowany w przyszłym numerze, kiedy to opublikujemy fragment książki Harry’ego Morgana
Principes des littératures dessinées, dotyczący związków obrazu z tekstem w komiksie.

16 lipca 2016:

„Zeszyty Komiksowe” są medialnym patronem książki Marcina Jaworskiego pt. „Urodzony, żeby rysować”. Twórczość komiksowa Jerzego Wróblewskiego.

Cytując wydawcę tej pozycji, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: Książka „Urodzony, żeby rysować”. Twórczość komiksowa Jerzego Wróblewskiego to pionierska monografia dotycząca twórczości wspomnianego w tytule autora komiksów okresu powojennego. Od debiutu w 1959 do śmierci w 1991 r. rysownik opublikował setki historyjek obrazkowych i komiksów. Współtworzył tak popularne serie, jak Podziemny Front i Kapitan Żbik. Jego najbardziej znanym, w pełni autorskim dziełem był komiks Binio Bill. Głównym celem książki było zebranie i uporządkowanie wiedzy na temat komiksowej twórczości Jerzego Wróblewskiego i przypomnienie jego sylwetki artystycznej. Przedwczesna śmierć rysownika sprawiła bowiem, że w przeciwieństwie do innych klasyków komiksu polskiego nie zdołał on ani jako rysownik, ani jako człowiek „zaprezentować się” szerszej publiczności i trwale zakorzenić w jej zbiorowej świadomości. Jego sylwetka może być nie tylko interesująca dla znawców komiksu, ale i osób zainteresowanych historią kultury popularnej w Polsce w okresie powojennym, na którą tak jak na całą sferę kultury swój przemożny wpływ wywierała historia. W tym kontekście Wróblewski to szczególny przedstawiciel pokolenia wchodzącego w dorosłe życie w trudnym okresie powojennym. Reprezentant pokolenia zafascynowanego zachodnią kulturą popularną i próbującego w rzeczywistości poddanej presji ideologicznej wytworzyć i zachować przestrzeń możliwie autonomiczną. W przypadku Jerzego Wróblewskiego oznaczało to uparte dążenie do realizacji swojej największej pasji rysowania komiksów. Był to bowiem ktoś, kto się urodził, żeby rysować.

16 czerwca 2016:

Zeszyty Komiksowe są patronem medialnym wystawy "Magma. La Bande Dessinée Polonaise contemporaine" ("Współczesny komiks polski"), którą można oglądać do 10 lipca w Strasbourgu (Maison des Associations Strasbulles, 1 Place des Orphelins).

Projekt "Magma" stanowi próbę stworzenia panoramy współczesnego komiksu polskiego. Zaprezentujemy prace artystów pochodzących z różnych środowisk, rysujących w różnych stylach, posługujących się różnymi technikami, podejmujących różnorodne tematy. Pokażemy prace z zakresu fantastyki (science fiction, fantasy), komiksy historyczne, undergroundowe, filozoficzne, obyczajowe, satyryczne oraz komiksy dla dzieci. W ramach wystawy zaprezentujemy rozmaite strategie artystyczne w podejściu do fabuły i opowiadania historii. Obejrzeć będzie można zarówno komiksy eksperymentalne, jak i rozrywkowe. Wśród autorów dominują przedstawiciele młodego i średniego pokolenia. Zaprezentujemy prace artystów wielokrotnie nagradzanych w kraju i za granicą w dziedzinie komiksu, literatury oraz sztuk wizualnych.

Uczestnicy wystawy: Katarzyna Babis, Daniel Chmielewski, Olaf Ciszak, Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Jezierski, Berenika Kołomycka, Tomasz Lew Leśniak, Adrian Madej, Unka Odya, Krzysztof Ostrowski, Jerzy Ozga, Maciej Pałka, Jakub Rebelka, Maciej Sieńczyk, Robert Służały, Wojciech Stefaniec, Benedykt Szneider, Jacek Świdziński, Szymon Teluk, Tomasz Tomaszewski, Rafał Tomczak „Otoczak”, Przemysław „Trust” Truściński, Jakub Woynarowski.

Na wystawie znajdą się komiksy narysowane do scenariuszy m.in. Grzegorza Janusza, Tomasza Kołodziejczaka, Macieja Parowskiego, Rafała Skarżyckiego, Marzeny Sowy, Dominika Szcześniaka, Sztybora, Pawła Timofiejuka, Dennisa Wojdy oraz Macieja Wojtyszki.

Kurator: Piotr Machłajewski.

Organizator wystawy i wydawca katalogu: Galeria BWA w Jeleniej Górze
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Twórców „Contur” oraz Strasbulles – Festival Européen de la Bande Dessinée

11 czerwca 2016:

Opublikowaliśmy zajawkę oraz wstępny spis treści 22. numeru „Zeszytów Komiksowych”. Jego tematem będzie „Komiks – teoria” i będzie zawierał, poza tekstami polskich badaczy (Birek, Żaglewski) unikatową kolekcję tłumaczeń ważnych zagranicznych artykułów, dotyczących komiksu (McCloud, Kunzle, Harvey, Morgan, Williams). Mamy nadzieję, że tym sposobem „Zeszyty” przyczynią się (nie pierwszy raz!) do rozwoju badań komiksu w naszym kraju.

Tradycyjnie zapraszamy również do nadsyłania tekstów poświęconych innym aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze. Także w tym numerze zaplanowaliśmy miejsce dla artykułów poruszających kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni.

Zachęcamy również wszystkich twórców do nadsyłania swoich komiksów inspirowanych hasłem „teoria komiksu”, licząc na to, że okaże się ono inspirującym wyzwaniem.

1 czerwca 2016:

Damian Kaja napisał dla nas recenzję dwóch pierwszych tomów serii Azymut Wilfrida Lupano i Jean-Baptiste'a Andréae (wyd. Wydawnictwo Komiksowe).

Oto fragment recenzji: „Azymut, nową serię fantasy Wydawnictwa Komiksowego, czyta się tak, jakby bohaterowie L. Franka Bauma, Lewisa Carrolla i Beatrix Potter wtargnęli do świata Cieknących zegarów Salvadora Dali, splądrowawszy uprzednio arabską baśń. Wilfrid Lupano i Jean-Baptiste Andréae serwują przygodę rozgrywającą się w rekwizytorni clockpunka i w oparach purnonsensu, będącą zarazem tragikomiczną narracją o relacji człowieka i czasu”.

Zapraszamy do lektury!

17 maja 2016:

21. numer Zeszytów Komiksowych, poświęcony komiksowi od kuchni, ukaże się w najbliższy czwartek podczas Komiksowej Warszawy, gdzie będziemy mieli własne stoisko, na którym będzie można kupić ten numer oraz wiele innych numerów naszego pisma (w tym - kilka nowych wznowień!) po promocyjnych cenach.

W 21. numerze znajdziecie między innymi:
* Artykuły Daniela Gizickiego, Jarka Obważanka, Arka Hinca i Artura Wabika o kulisach pracy nad komiksami (scenariuszami, składem, liternictwem, drukiem).
* Wywiad z Rafałem Szłapą o wydawaniu komiksów własnymi siłami.
* Szereg wywiadów z wydawcami: Leszkiem Kaczanowskim (Ongrys), Anną Andrzejewską (Yumegari), Szymonem Holcmanem (kultura gniewu), Pawłem Timofiejukiem (Timof i cisi wspólnicy).
* Wywiady z Marcinem Hermanem o magazynie "Esensja", z Pawłem Olejniczakiem z poznańskiego sklepu KiK, a także - opublikowany na naszej stronie - wywiad z Michałem Chudolińskim, byłym redaktorem naczelnym "KZ".
* Tekst Macieja Gierszewskiego o nowych polskich wydawnictwach komiksowych.

Na tematy niezwiązane z komiksem od kuchni:
* Artykuł Adama Ruska o zapomnianej dzisiaj twórczości obrazkowej Andrzeja Krajewskiego.
* Recenzja wystawy Krzysztofa Gawronkiewicza "Krzesło w piekle".
* Teksty Michała Siromskiego o komiksach autoterapeutycznych i Tomasza Żaglewskiego o wykorzystywaniu komiksów w edukacji.
* Artykuł Tomáša Prokůpka o słoweńskim twórcy Josefie Beránku.
* Analizy i recenzje nadesłane przez Madgalenę Rucińską, Katarzynę Smyczyńską i Przemysława Zawrotnego.
* Lista nowości (Tomasz Kontny).

Dodatkowo, publikujemy komiksy lub ilustracje Rafała Szłapy, Bereniki Kołomyckiej, Mikołaja Tkacza, Magdaleny Rucińskiej, Tomasza Niewiadomskiego, Michała Rzecznika, Artura Hejny oraz Dream Teamu.

27 kwietnia 2016:

Znamy już okładkę 21. numeru Zeszytów Komiksowych, który będzie poświęcony komiksowi od kuchni. Jej autorem jest Rafał Szłapa, któremu w tym miejscu chcemy serdecznie podziękować!

18 kwietnia 2016:

Umieściliśmy na stronie pełną wersję wywiadu Adama Ruska z Adamem Kołodziejczykiem, wydawcą "Relaksu". Jest to zapis wywiadu z 1994 roku i niezwykle interesujące źródło informacji tak o tym legendarnym magazynie dla młodzieży, jak i o czasach transformacji ustrojowej i ich wpływie na rynek komiksowy w Polsce.

Zapraszamy do lektury!

12 kwietnia 2016:

Wydawnictwo Naukowe PWN prezentuje pierwszą w Polsce książkę w całości poświęconą strategiom narracyjnym w powieści graficznej m.in. „zwrotowi narratywistycznemu”, tożsamości narracyjnej, dekonstrukcji wielkich narracji i mitów, narracji jako sposobowi rozumienia świata; ponadto zawierająca współczesny kontekst kulturowy, czyli odsłaniająca sposób opowiedzenia o pogoni za karierą, homoseksualizmie, traumie, ludobójstwie czy Holocauście.

Narracja w powieści graficznej autorstwa dr Kamili Tuszyńskiej to najbardziej aktualne i szczegółowe omówienie opracowań oraz teorii powstałych do jesieni 2015, a także propozycje nowych narzędzi badawczych, terminów i koncepcji. Książka zawiera aż 369 pozycji bibliograficznych!

„Zeszyty Komiksowe” są patronem medialnym tej książki.

20 marca 2016:

W dziale Recenzji ukazał się tekst naszego nowego recenzenta, Rafała Christa, dotyczący pierwszego tomu serii Bękarty z Południa (sc. Jason Aaron, rys. Jason Latour, tłum. Robert Lipski, wyd. Mucha Comics).

Oto fragment: "Wydawałoby się, że hrabstwo Craw to miejsce, do którego pies z kulawą nogą by nie zawędrował. Już w pierwszym kadrze Jason Aaron i Jason Latour pokazują, gdzie najlepszy przyjaciel człowieka ma wyobrażenie ludzi o tym, dokąd mógłby trafić. Defekuje między tablicami z nazwami trzech pobliskich kościołów i pozostawia po sobie odchody dorównujące rozmiarem kłopotom, w jakie wdepnie główny bohater".

Zapraszamy do lektury!

19 marca 2016:

Jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt będzie przyznanie premierowej Nagrody im. Dra Tomasza Marciniaka - pierwszej w Polsce nagrody za publikacje naukowe i popularnonaukowe z dziedziny komiksu. Celem Nagrody jest promowanie naukowej refleksji oraz wysokiej jakości publicystyki poświęconej sztuce komiksu.

Do 27 marca można zgłaszać do Nagrody opublikowane w 2015 roku teksty naukowe, popularnonaukowe lub publicystyczne, które w całości lub w większej części poświęcone są tematyce komiksowej. W kwietniu Kapituła Nagrody przyzna trzy nominacje, zaś 7 maja podczas Festiwalu DwuTakt ogłoszony zostanie zwycięzca, który oprócz tytułu otrzyma nagrodę finansową w wysokości dwóch tysięcy złotych. Nagroda została ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Regulamin Nagrody oraz formularz zgłoszeniowy do Konkursu mogą zostać pobrane na tej stronie.

22 lutego 2016:

Damian Kaja przygotował recenzję drugiego tomu Black Science: Teraz, nigdzie (Rick Remender, Matteo Scalera i Dean White), który ukazał się nakładem Wydawnictwa Taurus Media. Poniżej krótki fragment tekstu:

Publikacja drugiego tomu serii Black Science, za którego warstwę wizualną odpowiadają Matteo Scalera i Dean White, za fabułę zaś Rick Remender, to wyborna okazja, by sprawdzić treść recenzji i sloganów, reklamujących komiks jako wystawną przygodę opowiedzianą w konwencji pulpowego science fiction, przede wszystkim zaś jako majstersztyk projektu, rysunku i koloru. (...czytaj dalej)

11 stycznia 2016:

Tematem dwudziestego pierwszego numeru Zeszytów Komiksowych będzie Komiks od kuchni. Z zajawki numeru:

"Świadomość towarzysząca komiksowi w Polsce cały czas wymaga pogłębienia nie tylko w kwestiach artystycznych (ciągnące się za tym gatunkiem przekonanie o jego dydaktyczno-propagandowym charakterze), ale również w zakresie tworzenia i publikowania opowieści graficznych. Niewielu czytelników uświadamia sobie, jak pracochłonny jest proces powstawania komiksu, od etapu jego napisania i narysowania (niezależnie od tego, czy pracuje nad nim jeden artysta, czy też – jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych i Japonii – cały sztab ludzi) aż po finalizację w postaci książki (obok pasków gazetowych jest to główna forma rozpowszechniania tego typu publikacji).

Celem tego numeru jest przybliżenie, a tym samym uzmysłowienie czytelnikom, ale także młodym twórcom, w jaki sposób powstaje komiks oraz ile wysiłku trzeba włożyć w jego przygotowanie do druku, który w niewielu innych przypadkach wymaga tak dużej staranności. Numer ten ma pokazać, jak długą drogę musi przejść właściwie każde dzieło z gatunku opowieści obrazkowych – od wyobraźni autorów na półki sklepowe (albo, coraz częściej, do wnętrza przesyłek kurierskich)".

Zapraszamy do współpracy!

6 stycznia 2016:

Z ogromną przyjemnością informujemy wszystkich czytelników i współpracowników ZK, że decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nasz magazyn został pierwszym w Polsce komiksowym czasopismem punktowanym. Oznacza to, że od najbliższego numeru za publikację na naszych łamach recenzowanego artykułu autorzy będą otrzymywali punkty, jak za każde inne publikacje naukowe. W przypadku Zeszytów będą to 4 punkty (zob. zestawienie na stronie Ministerstwa).

Jest to kolosalny sukces Redakcji, Rady Naukowej oraz wszystkich współpracowników naszego pisma.

24 listopada 2015:

Najnowsze informacje, dotyczące kalendarza komiksowego, któremu patronują Zeszyty: do zakończenia akcji wspierania tego projektu zostały jeszcze niespełna dwa tygodnie. Jak dotąd zebrano ponad połowę sumy. Zainteresowanych inicjatywą zapraszamy na stronę wspieram.to.

Każda osoba wpłacająca 30 zł otrzyma kalendarz zawierający unikalne rysunki (m.in. Tadeusza Baranowskiego, Ryszarda Dąbrowskiego, Zbigniewa Kasprzaka, Szarloty Pawel-Kroll, Mateusza Skutnika i Marka Szyszko), będący jednocześnie gadżetem komiksowym, zawierającym masę informacji o wydarzeniach ze świata komiksu polskiego i zagranicznego. Osoby zdecydowane na wpłatę wielkości 55 zł oprócz kalendarza otrzymają oficjalny kubek, a za 100 zł będzie można umieścić (pod dowolną datą w kalendarzu) własną informację na temat działalności komiksowej.

29 października 2015:

Zeszyty patronują nowemu projektowi artystycznemu Wojciecha Łowickiego. Chodzi o "kalendarz komiksowy jakiego jeszcze nie było" - kalendarium pełne ważnych dat: urodzin, zgonów, debiutów, pierwszych wydań, imprez, ale i ciekawostek. Wszystko związane ze światem komiksu, nie tylko polskiego. Dodatkowo, jak to w kalendarzu - dwunastu znanych i cenionych polskich rysowników komiksów i dwanaście unikalnych rysunków. Limitowana część nakładu (każdy egzemplarz numerowany) trafi jako prezent do szczególnie zasłużonych i wybitnych osób ze środowiska komiksu polskiego. Prezentację idei i twórców ilustracyjnej części kalendarza można zobaczyć na stronie: https://www.facebook.com/kalendarzkomiksowy.

Tam autorzy również poinformują o cenie i sposobie dystrybucji oraz uśmiechają się o wsparcie w systemie crowfundingowym. Dzięki czemu będzie można (wyjątkowo) zamówić umieszczenie własnej daty (liczba miejsc ograniczona!), związanej z komiksową działalnością.

Projekt „Kalendarz Komiksowy” przygotowują: Maciej Neumann (publicysta, społecznik i historyk, współzałożyciel Asocjacji Komiksu w Toruniu, współorganizator festiwalu DwuTakt) i Wojciech Łowicki (popularyzator komiksu polskiego, kurator wystaw i marszand, publicysta, współtwórca festiwalu DwuTakt).

14 października 2015:

Wystawę Krzysztofa Gawronkiewicza, zatytułowaną Krzesło w piekle, przygotowaną przez BWA Jelenia Góra, będzie można niedługo oglądać MBWA w Lesznie. Wernisaż odbędzie się w sobotę 17 października o godz. 17.00 (Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1).

Wydawcą albumu towarzyszącego wystawie jest Kultura Gniewu, a współwydawcami - galerie biorące udział w projekcie.

Wystawa Krzysztofa Gawronkiewicza „Krzesło w piekle” w leszczyńskiej galerii ma charakter retrospektywy i jest drugą odsłoną prezentującą twórczość najważniejszych twórców komiksu w Polsce. Pierwsza wystawa w 2014 r. była poświęcona Przemysławowi Truścińskiemu.

Wystawę będzie można oglądać w Lesznie do 10 listopada.

Zeszyty są patronem medialnym wystawy.

24 września 2015:

Uwaga uwaga!!! Na MFKiG dostępne będzie limitowane wznowienie czwartego numeru "Zeszytów Komiksowych"! Numer ten był poświęcony komiksowi przedwojennemu i zawierał bogatą kolekcję przedruków komiksów z tego okresu (m.in. Bezrobotnego Froncka, Ogniem i mieczem, czyli Przygody szalonego Grzesia, Romantyczne przygody Hipcia z Nieszawy w Warszawie oraz - bardzo na czasie! - Przygody Felusia-wyborcy).

Zapraszamy na nasze stoisko!

23 września 2015:

Udostępniliśmy ostateczną wersję okładki, której autorem jest Łukasz Kowalczuk, oraz szczegółowy spis treści dwudziestego numeru Zeszytów. Zapraszamy na stronę numeru!

22 września 2015:

W piątek 25 września 2015 o godzinie 19:00 w Sanatorium Kultury we Wrocławiu (Przejście Garncarskie 2, 2 piętro) w ramach projektu Komiksofon odbędzie się spotkanie z Markiem Oleksickim i Grześkiem Wróblewskim. Komiksofon poprowadzi Konrad "Koko" Okoński, a spotkanie z autorami - Andrzej Jarczewski.

Marek Oleksicki (przykładowa praca) skończył warszawską ASP na wydziale grafiki. Pracuje dla reklamy, jest też ilustratorem, plakacistą i rysownikiem komiksów. W Polsce ukazały się dwa albumy z jego rysunkami: Odmieniec. Trzy i Ursynowska specgrupa od rozwałki. Metametal, publikował także w głośnej antologii o Powstaniu Warszawskim 44. Od lat rysuje głównie dla zagranicznych wydawnictw. Jego najbardziej znane komiksy to Frankenstein’s Womb (scenariusz Warren Ellis), 28 days later ( scenariusz Michael Alan Nelson), "The Darkness: Close Your Eyes" (scenariusz Ales Kot) i głośna seria Zero (scenariusz Ales Kot). Współpracował z magazynami "Ślizg" i "Foyer". Autor ilustracji dla magazynów "Przekrój", "Uważam Rze", "Malemen". Wraz ze scenarzystą Bartoszem Sztyborem publikuje komiksy w tygodniu "W Sieci" i miesięczniku "W sieci historii".

Grzesiek Wróblewski (przykładowa praca). Jeden z najciekawszych artystów-ilustratorów młodego pokolenia. Wrocławianin, urodził się w 1984 r. z ołówkiem w ręku, jest absolwentem architektury krajobrazu na Uniwersytecie Wrocławskim. Ilustrator i concept artist w interaktywnej agencji Juice. Autor niezliczonej ilości projektów kreatywnych, między innymi okładek. Rysuje głównie portrety. Jego niepowtarzalny styl jest oparty na detalach, głównie roślinnych, kreślonych w konwencji art nouveau. Sam mówi, że jest uzależniony od dźwięku ołówka trącego o papier. Pracuje zawsze przy muzyce, która go inspiruje i z nieodłącznym kubkiem kawy. 

Projekt Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Każda edycja składa się z trzech części:
- Projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką.
- Wywiadzie i dyskusji z publicznością.
- Rysowaniu na żywo.

31 sierpnia 2015:

Wystawa Krzysztofa Gawronkiewicza, zatytułowana Krzesło w piekle, trafiła do Bielska Białej, do Galerii Bielskiej BWA. Jej wernisaż odbędzie się w środę, 2 września 2015 roku o godz. 16.00. Wernisażowi będzie towarzyszyć spotkanie z artystą oraz promocja towarzyszącego wystawie albumu pt. „Krzesło w piekle”, którego wydawcą jest Kultura Gniewu, a współwydawcami - galerie biorące udział w projekcie.

Wernisaż wystawy poprzedzą warsztaty z komiksu, prowadzone przez Krzysztofa
Gawronkiewicza i Piotra Machłajewskiego (środa, godz. 12.00).

Wystawa potrwa do 11 października.

Zeszyty są patronem medialnym wystawy.

12 sierpnia 2015:

W najnowszym, 13. numerze kieleckiego Projektora przeczytacie recenzję książki Komiks i jego konteksty (red. Michał Traczyk, redaktor Zeszytów, i Izolda Kiec). Recenzję Paweł Chmielewski podsumowuje tak: "książkę trzeba przeczytać". Nic dodać, nic ująć. Swoją drogą, do lektury Projektora zapraszamy niezależnie od tego, że zdarza im się pisać o nas - to bardzo ciekawe pismo.

11 sierpnia 2015:

Zeszyty objęły patronat medialny nad wystawą Krzysztofa Gawronkiewicza, zatytułowaną Krzesło w piekle. Wernisaż miał miejsce 7 sierpnia (zob. fotorelacja na stronie Ziniola), a wystawa potrwa do 27 sierpnia.

Wystawa została przygotowana przez BWA w Jeleniej Górze i zaprezentowana zostanie w galeriach BWA w Jeleniej Górze, Galerii Bielskiej BWA, MBWA w Lesznie, Galerii Sztuki w Legnicy oraz BWA w Zielonej Górze. Towarzyszy jej album, którego wydawcą jest Kultura Gniewu, a jej kuratorem jest Piotr Machłajewski.

Na wystawie Krzesło w piekle Galeria BWA zebrała cały dorobek artystyczny Gawronkiewicza, najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne.

23 maja 2015:

Na blogu Macieja Gierszewskiego Kopiec Kreta można zapoznać się ze skróconą wersją wywiadu Jakuba Jankowskiego z Pau, autorem serii komiksowej o przygodach Atlasa i Axisa. Pełna wersja wywiadu ukazała się jesienią ubiegłego roku w 18. numerze Zeszytów Komiksowych, poświęconym komiksowi dziecięcemu.

7 lutego 2016:

Damian Kaja przygotował recenzję drugiego tomu Black Science: Teraz, nigdzie (Rick Remender, Matteo Scalera i Dean White), który ukazał się nakładem Wydawnictwa Taurus Media. Poniżej krótki fragment tekstu:

Publikacja drugiego tomu serii Black Science, za którego warstwę wizualną odpowiadają Matteo Scalera i Dean White, za fabułę zaś Rick Remender, to wyborna okazja, by sprawdzić treść recenzji i sloganów, reklamujących komiks jako wystawną przygodę opowiedzianą w konwencji pulpowego science fiction, przede wszystkim zaś jako majstersztyk projektu, rysunku i koloru. (...czytaj dalej)

20 maja 2015:

Do działu E-publikacje trafił zapis dyskusji pt. "Image Comics – trzecia siła amerykańskiego rynku komiksowego", która odbyła się 23 maja 2013 roku w gdańskiej Pracowni Komiksowej w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Komiksu. Uczestnikami dyskusji byli Przemysław Zawrotny, Przemysław Kołodziej i Damian Kaja. Materiał do publikacji przygotował Mirosław Szwabowicz.

Zapraszamy do lektury!

20 maja 2015:

We have published detailed tables of contents along with brief descriptions of all articles from two latest issues of Zeszyty Komiksowe. Issue 18 was devoted to children's comics, and issue 19 - published only a week ago - to non-fiction comics and surrealist comics.

15 maja 2015:

W dziale recenzji można przeczytać tekst Damiana Kai, poświęcony komiksowi Skazane na siebie autorstwa Miriam Katin, wydanemu przez Wydawnictwo Komiksowe. Oto krótki fragment tekstu:

Dwa zaproszenia do lektury debiutanckiego komiksu Miriam Katin wydają się szczególnie ważne. Pierwszy to okładka, prostotą rysunku przypominająca, że nic nie mierzy zmienności wiatru historii lepiej niż płótno flag, tych powiewających i tych upadłych. Początek graficznego pamiętnika Katin – szczególnie dla polskiego czytelnika – ma wymiar deziluzji: jest niczym okno szczelnie wypełnione złowrogim widokiem dwóch totalizmów, hermetyczny koszmar wojennej i powojennej Europy. W okiennej ramie: dwie postacie w żałobnej czerni, kobieta i dziecko, za ich plecami portal do skradzionego życia. Na moment uchwycone w kadrze, zatrzymane w uchodźczym pośpiechu, zaklinowane w ucieczce donikąd. Constans tułaczego losu. (...czytaj dalej)

11 maja 2015:

Dziewiętnasty numer Zeszytów Komiksowych został już wydrukowany i ukaże się podczas Komiksowej Warszawy - będzie w sprzedaży od piątku rano na stoisku wydawnictwa Kultury Gniewu.

Uwaga - starsze numery będą wciąż dostępne na stoisku ich wydawcy - Centrali. Przepraszamy za zamieszanie!

Na stronie numeru jest już dostępny szczegółowy spis treści dziewiętnastego numeru.

Zapraszamy na Komiksową Warszawę i do lektury Zeszytów!

6 maja 2015:

W ostatnich tygodniach nastąpiła zmiana wydawcy Zeszytów Komiksowych. Od najbliższego, 19. numeru będzie nim Fundacja Instytut Kultury Popularnej (fundacja-ikp.pl), przy wsparciu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja IKP jest prowadzona m.in. przez Michała Traczyka, zastępcę redaktora naczelnego Zeszytów - można więc powiedzieć, że wybijamy się na samodzielność.

Współpraca naszego pisma z Centralą i Fundacją Tranzyt trwała pięć lat, czyli prawie połowę okresu istnienia Zeszytów. Te pięć lat to był czas niesłychanie owocny. Dzięki pomocy Centrali i Michała Słomki udało się nam osiągnąć bardzo wiele i zapewnić Zeszytom solidną przyszłość, a wszystko przy zachowaniu kompletnej redakcyjnej niezależności. W ostatnim czasie nasze wizje stały się jednak rozbieżne, zaś powstanie rok temu Fundacji IKP stworzyło możliwość dokonania zmiany, która naszym zdaniem będzie kolejnym milowym krokiem w historii magazynu.

13 kwietnia 2015:

23 kwietnia 2015 w czwartek o godzinie 19:00 w ramach projektu Komiksofon odbędzie się spotkanie z Łukaszem Kowalczukiem i Marcinem Surmą w Sanatorium Kultury we Wrocławiu, Przejście Garncarskie 2, 2 piętro. Komiksofon poprowadzi Konrad "Koko" Okoński, a spotkanie z autorami - Andrzej Jarczewski. Uwaga - spotkanie tylko dla pełnoletnich!

Łukasz Kowalczuk (przykładowa praca) - nie ukończył żadnej szkoły artystycznej. Z wykształcenia nauczyciel polskiego, z zawodu projektant graficzny, z zamiłowania twórca komiksów i ilustrator. Autor książki TM-Semic - największe komiksowe wydawnictwo lat 90. w Polsce, która ukazała się nakładem wydawnictwa Centrala. Jego najnowszy komiks, Vreckless Vrestlers ukaże się wiosną 2015 roku w Polsce (Kultura Gniewu) oraz we Francji (Wetta). Laureat Złotego Kurczaka w latach 2013 i 2014.

Marcin Surma (przykładowa praca) - ilustrator, twórca komiksów i filmów rysunkowych. Dyrektor artystyczny łódzkiej grupy developerskiej odpowiedzialnej za grę SUPERHOT. Jeden z projektantów powstającego obecnie w kanadyjskim studiu Tinman Creative Studios serialu animowanego pt. Super Science Friends.

Projekt Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Każda edycja składa się z trzech części:
- Projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką.
- Wywiadzie i dyskusji z publicznością.
- Rysowaniu na żywo.

12 kwietnia 2015:

Dr Tomasz Marciniak - naukowiec, scenarzysta, kolekcjoner, współtwórca współczesnego komiksu polskiego. Kolega i przyjaciel.

Odszedł od nas nagle, 9 kwietnia o godzinie 3.30 nad ranem...

Msza żałobna odprawiona będzie 16 kwietnia (czwartek) o godz. 12.00 w kościele pw. WNMP Fara w Chełmnie. Pogrzeb tego samego dnia o 13.00 na cmentarzu parafialnym w Chełmnie.

Więcej informacji - prosimy kliknąć w obrazek.

27 marca 2015:

W dziale recenzji ZK opublikowaliśmy tekst Marty Maciejewskiej, poświęcony albumowi A niech cię, Tesla! autorstwa Jacka Świdzińskiego. Poniżej krótki fragment tekstu:

Nikoli Tesli, kultowemu dwudziestowiecznemu serbsko-amerykańskiemu inżynierowi i wynalazcy, poświęcono już dziesiątki publikacji naukowych. W komiksie Jacka Świdzińskiego ta postać przywołana jest jednak w kontekście zupełnie innym niż opracowania z dziedziny fizyki. Tesla staje się tu przyczyną szukania zbieżności pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

Przyznam od razu, że przy pierwszej lekturze trudno było mi docenić A niech cię, Tesla!. Białe, niemal puste kadry z niewielkimi zarysowanymi grubą czarną kreską postaciami w centrum mogą wydać się denerwujące, nawet zbytnio minimalistyczne. Zaskakująco dobrze współgrają jednak z przedstawionymi w nich dialogami, które stają się dla widza pretekstem do dalszego poznawania stale niejednoznacznej akcji.

...Starsze aktualności:

     26 czerwca 2014 - 26 marca 2015

     15 grudnia 2013 - 9 czerwca 2014

     13 lipca 2013 - 12 grudnia 2013

     10 maja 2013 - 13 lipca 2013

     6 marca 2013 - 6 maja 2013

     16 października 2012 - 1 marca 2013

     3 sierpnia 2012 - 15 października 2012

     17 maja 2012 - 1 sierpnia 2012

     24 marca 2012 - 17 maja 2012

     6 lutego 2012 - 22 marca 2012

     28 lutego 2011 - 6 lutego 2012

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020