Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     21 czerwca 2019 - Dzisiaj

     15 marca 2018 - 12 czerwca 2019

     29 marca 2017 - 14 marca 2018

     31 sierpnia 2015 - 18 marca 2017

12 sierpnia 2015:

W najnowszym, 13. numerze kieleckiego Projektora przeczytacie recenzję książki Komiks i jego konteksty (red. Michał Traczyk, redaktor Zeszytów, i Izolda Kiec). Recenzję Paweł Chmielewski podsumowuje tak: "książkę trzeba przeczytać". Nic dodać, nic ująć. Swoją drogą, do lektury Projektora zapraszamy niezależnie od tego, że zdarza im się pisać o nas - to bardzo ciekawe pismo.

11 sierpnia 2015:

Zeszyty objęły patronat medialny nad wystawą Krzysztofa Gawronkiewicza, zatytułowaną Krzesło w piekle. Wernisaż miał miejsce 7 sierpnia (zob. fotorelacja na stronie Ziniola), a wystawa potrwa do 27 sierpnia.

Wystawa została przygotowana przez BWA w Jeleniej Górze i zaprezentowana zostanie w galeriach BWA w Jeleniej Górze, Galerii Bielskiej BWA, MBWA w Lesznie, Galerii Sztuki w Legnicy oraz BWA w Zielonej Górze. Towarzyszy jej album, którego wydawcą jest Kultura Gniewu, a jej kuratorem jest Piotr Machłajewski.

Na wystawie Krzesło w piekle Galeria BWA zebrała cały dorobek artystyczny Gawronkiewicza, najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne.

23 maja 2015:

Na blogu Macieja Gierszewskiego Kopiec Kreta można zapoznać się ze skróconą wersją wywiadu Jakuba Jankowskiego z Pau, autorem serii komiksowej o przygodach Atlasa i Axisa. Pełna wersja wywiadu ukazała się jesienią ubiegłego roku w 18. numerze Zeszytów Komiksowych, poświęconym komiksowi dziecięcemu.

7 lutego 2016:

Damian Kaja przygotował recenzję drugiego tomu Black Science: Teraz, nigdzie (Rick Remender, Matteo Scalera i Dean White), który ukazał się nakładem Wydawnictwa Taurus Media. Poniżej krótki fragment tekstu:

Publikacja drugiego tomu serii Black Science, za którego warstwę wizualną odpowiadają Matteo Scalera i Dean White, za fabułę zaś Rick Remender, to wyborna okazja, by sprawdzić treść recenzji i sloganów, reklamujących komiks jako wystawną przygodę opowiedzianą w konwencji pulpowego science fiction, przede wszystkim zaś jako majstersztyk projektu, rysunku i koloru. (...czytaj dalej)

20 maja 2015:

Do działu E-publikacje trafił zapis dyskusji pt. "Image Comics – trzecia siła amerykańskiego rynku komiksowego", która odbyła się 23 maja 2013 roku w gdańskiej Pracowni Komiksowej w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Komiksu. Uczestnikami dyskusji byli Przemysław Zawrotny, Przemysław Kołodziej i Damian Kaja. Materiał do publikacji przygotował Mirosław Szwabowicz.

Zapraszamy do lektury!

20 maja 2015:

We have published detailed tables of contents along with brief descriptions of all articles from two latest issues of Zeszyty Komiksowe. Issue 18 was devoted to children's comics, and issue 19 - published only a week ago - to non-fiction comics and surrealist comics.

15 maja 2015:

W dziale recenzji można przeczytać tekst Damiana Kai, poświęcony komiksowi Skazane na siebie autorstwa Miriam Katin, wydanemu przez Wydawnictwo Komiksowe. Oto krótki fragment tekstu:

Dwa zaproszenia do lektury debiutanckiego komiksu Miriam Katin wydają się szczególnie ważne. Pierwszy to okładka, prostotą rysunku przypominająca, że nic nie mierzy zmienności wiatru historii lepiej niż płótno flag, tych powiewających i tych upadłych. Początek graficznego pamiętnika Katin – szczególnie dla polskiego czytelnika – ma wymiar deziluzji: jest niczym okno szczelnie wypełnione złowrogim widokiem dwóch totalizmów, hermetyczny koszmar wojennej i powojennej Europy. W okiennej ramie: dwie postacie w żałobnej czerni, kobieta i dziecko, za ich plecami portal do skradzionego życia. Na moment uchwycone w kadrze, zatrzymane w uchodźczym pośpiechu, zaklinowane w ucieczce donikąd. Constans tułaczego losu. (...czytaj dalej)

11 maja 2015:

Dziewiętnasty numer Zeszytów Komiksowych został już wydrukowany i ukaże się podczas Komiksowej Warszawy - będzie w sprzedaży od piątku rano na stoisku wydawnictwa Kultury Gniewu.

Uwaga - starsze numery będą wciąż dostępne na stoisku ich wydawcy - Centrali. Przepraszamy za zamieszanie!

Na stronie numeru jest już dostępny szczegółowy spis treści dziewiętnastego numeru.

Zapraszamy na Komiksową Warszawę i do lektury Zeszytów!

6 maja 2015:

W ostatnich tygodniach nastąpiła zmiana wydawcy Zeszytów Komiksowych. Od najbliższego, 19. numeru będzie nim Fundacja Instytut Kultury Popularnej (fundacja-ikp.pl), przy wsparciu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja IKP jest prowadzona m.in. przez Michała Traczyka, zastępcę redaktora naczelnego Zeszytów - można więc powiedzieć, że wybijamy się na samodzielność.

Współpraca naszego pisma z Centralą i Fundacją Tranzyt trwała pięć lat, czyli prawie połowę okresu istnienia Zeszytów. Te pięć lat to był czas niesłychanie owocny. Dzięki pomocy Centrali i Michała Słomki udało się nam osiągnąć bardzo wiele i zapewnić Zeszytom solidną przyszłość, a wszystko przy zachowaniu kompletnej redakcyjnej niezależności. W ostatnim czasie nasze wizje stały się jednak rozbieżne, zaś powstanie rok temu Fundacji IKP stworzyło możliwość dokonania zmiany, która naszym zdaniem będzie kolejnym milowym krokiem w historii magazynu.

13 kwietnia 2015:

23 kwietnia 2015 w czwartek o godzinie 19:00 w ramach projektu Komiksofon odbędzie się spotkanie z Łukaszem Kowalczukiem i Marcinem Surmą w Sanatorium Kultury we Wrocławiu, Przejście Garncarskie 2, 2 piętro. Komiksofon poprowadzi Konrad "Koko" Okoński, a spotkanie z autorami - Andrzej Jarczewski. Uwaga - spotkanie tylko dla pełnoletnich!

Łukasz Kowalczuk (przykładowa praca) - nie ukończył żadnej szkoły artystycznej. Z wykształcenia nauczyciel polskiego, z zawodu projektant graficzny, z zamiłowania twórca komiksów i ilustrator. Autor książki TM-Semic - największe komiksowe wydawnictwo lat 90. w Polsce, która ukazała się nakładem wydawnictwa Centrala. Jego najnowszy komiks, Vreckless Vrestlers ukaże się wiosną 2015 roku w Polsce (Kultura Gniewu) oraz we Francji (Wetta). Laureat Złotego Kurczaka w latach 2013 i 2014.

Marcin Surma (przykładowa praca) - ilustrator, twórca komiksów i filmów rysunkowych. Dyrektor artystyczny łódzkiej grupy developerskiej odpowiedzialnej za grę SUPERHOT. Jeden z projektantów powstającego obecnie w kanadyjskim studiu Tinman Creative Studios serialu animowanego pt. Super Science Friends.

Projekt Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Każda edycja składa się z trzech części:
- Projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką.
- Wywiadzie i dyskusji z publicznością.
- Rysowaniu na żywo.

12 kwietnia 2015:

Dr Tomasz Marciniak - naukowiec, scenarzysta, kolekcjoner, współtwórca współczesnego komiksu polskiego. Kolega i przyjaciel.

Odszedł od nas nagle, 9 kwietnia o godzinie 3.30 nad ranem...

Msza żałobna odprawiona będzie 16 kwietnia (czwartek) o godz. 12.00 w kościele pw. WNMP Fara w Chełmnie. Pogrzeb tego samego dnia o 13.00 na cmentarzu parafialnym w Chełmnie.

Więcej informacji - prosimy kliknąć w obrazek.

27 marca 2015:

W dziale recenzji ZK opublikowaliśmy tekst Marty Maciejewskiej, poświęcony albumowi A niech cię, Tesla! autorstwa Jacka Świdzińskiego. Poniżej krótki fragment tekstu:

Nikoli Tesli, kultowemu dwudziestowiecznemu serbsko-amerykańskiemu inżynierowi i wynalazcy, poświęcono już dziesiątki publikacji naukowych. W komiksie Jacka Świdzińskiego ta postać przywołana jest jednak w kontekście zupełnie innym niż opracowania z dziedziny fizyki. Tesla staje się tu przyczyną szukania zbieżności pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

Przyznam od razu, że przy pierwszej lekturze trudno było mi docenić A niech cię, Tesla!. Białe, niemal puste kadry z niewielkimi zarysowanymi grubą czarną kreską postaciami w centrum mogą wydać się denerwujące, nawet zbytnio minimalistyczne. Zaskakująco dobrze współgrają jednak z przedstawionymi w nich dialogami, które stają się dla widza pretekstem do dalszego poznawania stale niejednoznacznej akcji.

26 marca 2015:


Do 30 kwietnia 2015 roku w Goethe-Institut w Krakowie (Rynek Główny 20) można oglądać wystawę niemieckich plakatów i powieści graficznych.

Wystawa prezentuje wybór najwybitniejszych niemieckich powieści graficznych z ostatnich lat, których twórcami są zarówno znani już artyści, jak i cenieni debiutanci. Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej prezentowanych jest ok. 60 komiksów, które każdy może wziąć do rąk, oglądnąć i przeczytać w specjalnie przygotowanych do tego miejscach w Instytucie. Drugą część stanowią plakaty.

Wśród prezentowanych powieści graficznych znajdują się między innymi Reprobus (Markus Färber), Bokser (Reinhard Kleist), a także prace takich artystów jak: Birgit Weyhe, Nicolas Mahler, Walter Moers i wielu innych.

Wystawa książek powstała na bazie kolekcji „Najnowsze powieści graficzne z Niemiec” frankfurckich Targów Książki 2014. Jej twórcą jest Andreas Platthaus, niemiecki znawca komiksów, redaktor naczelny działu kultury we Frankfurter Allgemeine Zeitung.

26 marca 2015:

Mamy już ilustrację na okładkę 19. numeru! Jej autorem jest Przemysław Truściński! Oczywiście, to tylko wersja wstepna, brakuje logotypów itp.

7 marca 2015:

11 marca2015 r. odbędzie się kolejne spotkanie Poznańskiej Akademii Komiksu. Wykład pt. Co jest komiksowe, a co niekomiksowe u Craiga Thompsona? poprowadzi Przemysław Zawrotny. Zachęcamy do uczestnictwa w dyskusji.

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Harmonogram spotkań PDAK w roku akademickim 2014/2015 znajdziecie TUTAJ.

4 marca 2015:

Znany jest już temat dwudziestego numeru Zeszytów Komiksowych, który ukaże się jesienią. Będzie nim Polska kultura komiksu / Przemysł komiksowy w Polsce. W przygotowaniu numeru będzie nam pomagał Tomasz Żaglewski. Oto fragment przygotowanej przez niego zajawki numeru:

Wciąż czekamy zatem na rodzimą socjologię i antropologię komiksu, na oficjalne włączenie komiksu w krąg zainteresowania dynamicznie rozwijających się nauk medioznawczych, wreszcie na pogłębione analizy dotyczące polityczności współczesnego komiksu oraz jego „przemysłowości” odkrywającej ekonomiczne fundamenty funkcjonowania rynku komiksowego w Polsce. I choć publikacje tego rodzaju już się w naszym kraju ukazywały – wystarczy wspomnieć Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku Jerzego Szyłaka czy Wyjście z getta Sebastiana Frąckiewicza – to jednak przypomnieć należy, iż badania dotyczące kulturowego czy ekonomicznego aspektu komiksu należy prowadzić w sposób ciągły, pamiętając o ekstremalnie szybkiej dynamice przemian, które zachodzą w tych obszarach.

Zapraszamy zatem autorów zainteresowanych ową kulturowo-ekonomiczną stroną komiksowej rzeczywistości do nadsyłania swych analiz i refleksji. W nadchodzącym numerze Zeszytów Komiksowych zamierzamy skupić się na kategorii odbiorcy komiksu w Polsce i organizowanych dla niego festiwalowych atrakcjach, na wydawnictwach w największym stopniu wyznaczających ramy funkcjonowania komercyjnego komiksu i ich spojrzeniu na nasz rynek, na zyskujących coraz większą popularność w Polsce aukcjach komiksu i ich miejscu w kontekście rodzimego rynku sztuki, wreszcie nad naukowym wymiarem refleksji nad komiksem w polskich realiach uniwersyteckich i jego znaczeniem dla polskiej humanistyki. Innymi słowy, chcielibyśmy podjąć refleksję na temat lokalnego „świata komiksu”, który – według Barta Beaty’ego – zawsze stanowi rezultat działania wielu społecznych i przemysłowych, a nie jedynie estetycznych, sił skupionych wokół opowieści obrazkowych.

28 lutego 2015:

Goethe-Institut w Krakowie (Rynek Główny 20) zaprasza we wtorek, 3 marca o godz. 11.00 na konferencję prasową podczas której zaprezentowany zostanie nowy, całoroczny projekt Instytutu: „Oblicza Literatury”. Projekt obejmie różne rodzaje literackie: powieść, esej, komiks, literaturę dziecięcą i kryminalną.

Podczas konferencji zaprezentujemy szczegóły projektu, a także zapoznamy dziennikarzy z jego pierwsza odsłoną - wystawą: „Graphic Novels – spotkania z komiksem niemieckim”.

Dziennikarze, jako pierwsi, będą mieli możliwość zobaczyć i przejrzeć 60 najnowszych komiksów niemieckich i porozmawiać o ich specyfice z Michałem Jutkiewiczem – specjalistą z UJ oraz Jakubem Woynarowskim – twórcą komiksów i wykładowcą na Wydziale Grafiki ASP.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 marca o godz. 18.00, a udział w nim weźmie Andreas Platthaus, kurator kolekcji Graphic Novels 2014 podczas Frankfurckich Targów Książki, juror w licznych konkursach komiksu, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego działu kultury Frankfurter Allgemeine Zeitung. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na język polski.

W kolejne wtorki marca (10, 17, 24, o godzinie 18.00 z publicznością spotkają się wybitni niemieccy twórcy komiksu: Reinhard Kleist, Birgit Weyhe i Markus Faber.

17 lutego 2015:

W piątek 6 marca o godzinie 19 we Wrocławiu w Sanatorium Kultury (Przejście Garncarskie 2, 2 piętro) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Projektu Komiksofon. Jego gośćmi będą Daniel Chmielewski i Igor Wolski.

Z materiałów prasowych:

Daniel Chmielewski jest absolwentem wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autorem albumów komiksowych Zostawiając powidok wibrującej czerni i Zapętlenie, scenarzystą Podglądu, narysowanego przez Marcina Podolca i niedawno sprzedanego francuskiemu wydawnictwu La boîte à bulles. Krótkie formy, głównie eseistyczne i autobiograficzne, publikuje na blogu Pub pod Picadorem. Obecnie rysuje komiks do scenariusza psychiatry, Katarzyny Szaulińskiej, który ma zachęcać młodzież gimnazjalną z depresją do zgłoszenia się do poradni. Mieszka na warszawskiej Pradze z żoną Olgą Wróbel i córką Gretą.

Igor Wolski mieszka w Gdańsku, obecnie jest freelancerem. W 2005 roku opublikował swój pierwszy komiks internetowy, potem został członkiem netKolektywu i dużo działał przy powstawaniu kolejnych numerów magazynu Kolektyw. Rysował komiksy takie jak Drużyna A.K., Rycerz Janek i Miska Owoców, maczał palce przy Człowieku Bez Szyi i albumach Pracowni Komiksowej. W roku 2008 narysował album Rycerz Janek w Kanałach Szaleństwa. W czasie wolnym ilustruje zmyślone sceny okołofantastyczne i ujęcia z kreskówek. Jego strona internetowa: www.igorwolski.com.

Projekt Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Realizuje się poprzez korespondencję sztuk, połączenie muzyki, plansz, kadrów, szczegółów rysunku, iluzji ruchu w ruch prawdziwy, przez pomysłowe wydobycie tematu przewodniego.

Komiksofon oferuje dwa rodzaje przeżyć. Dla ludzi spoza kręgu fanów komiksu będzie to lekka, wizualno-dźwiękowa prezentacja, po której zostanie w głowie pewna idea przyswajalności obrazków komiksowych, styl rysunku danego komiksiarza i pamięć jego nazwiska. Za to fanów komiksu przywieść może ciekawość nowej formuły prezentacji i tego, jak autor znanego komiksu przerobił i zinterpretował go muzycznie.

Każda edycja Komiksofonu składa się z trzech części: (1) projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką/dźwiękiem; (2) wywiadzie / dyskusji z publicznością; i (3) rysowaniu na żywo.

16 lutego 2015:

19 lutego 2015 r. odbędzie się kolejne spotkanie Poznańskiej Akademii Komiksu. Wykład pt. Kadr komiksu jako obrazek narracyjny poprowadzi Jerzy Szyłak. Zachęcamy do uczestnictwa w dyskusji.

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Harmonogram spotkań PDAK w roku akademickim 2014/2015 znajdziecie TUTAJ.

10 lutego 2015:

Od 12 lutego do 26 kwietnia 2015 r. w Muzeum Okręgowym w Lesznie (pl. Jana Metziga 17) prezentowana będzie wystawa Historia komiksu, przybliżająca genezę powstania tej formy sztuki. Na ekspozycji, której kratorem jest Jakub Piwoński, będzie można oglądać oryginalne prace m.in. takich twórców jak: Henryk Jerzy Chmielewski, Janusz Christa, Szarlota Pawel, Tadeusz Raczkiewicz, Przemysław Truściński - pochodzące z prywatnego archiwum Wojciecha Łowickiego. Wystawę wzbogacą plansze edukacyjne z reprodukcjami dzieł oraz oryginalne egzemplarze komiksów, te ostatnie użyczone przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie Muzeum Okręgowego w Lesznie.

8 lutego 2015:

W styczniu ukazało się zbiorcze wydanie gazetek eMeFKa News z lat 2002-2015.

Z materiału prasowego:

eMeFKa News to ulotny dziennik łódzkiego festiwalu komiksu. Powołał go do życia w 2002 roku Piotr Kasiński - z wykształcenia dziennikarz, przez wiele lat czynnie uprawiający profesję żurnalisty, obecnie odpowiadający za komiksową część programu MFKiG. W przygotowywaniu kolejnych numerów od początku czynnie brali udział Robert Trojanowski (krakowski rysownik i ilustrator) oraz Jarek Obważanek z Rzeszowa (m.in. twórca serwisu komiksowego Wrak.pl). Z czasem do zasadniczego składu redakcji dołączyli Paweł Kwiatkowski (grafik i malarz, pracownik łódzkiej ASP) oraz Maciej Pałka (lubelski twórca komiksowy).

eMeFKa to czterostronicowa - zazwyczaj - gazetka, powielana na ksero, ukazująca się w festiwalowe dni kolejnych edycji MFKiG. Redakcja przygotowała też kilka wydań specjalnych, rozdawanych na łódzkich Targach Komiksu oraz Warszawskich Spotkaniach Komiksowych. W sumie, do 2014 roku, ukazało się 36 wydań eMeFKi News.

Festiwalowy dziennik jest kopalnią interesujących faktów z historii MFKiG. Łamy pełne są mniej lub bardziej zabawnych tekstów oraz niezliczonej liczby rysunków – nie tylko autorstwa członków redakcji, ale także wielu zaproszonych gości. Numery eMeFKi przygotowywane były nocami w trakcie trwania festiwalu, przy użyciu komputera, drukarki, nożyczek, kleju, taśmy samoprzylepnej, markerów i cienkopisów”.

25 stycznia 2015:

W dziale recenzji ZK opublikowaliśmy tekst Marcina Zembrzuskiego, poświęcony komiksowi Maczużnik autorstwa Michała Rzecznika i Daniela Gutowskiego. Na łamach papierowego wydania Zeszytów Komiksowych o wspomnianym albumie pisała już Magdalena Rucińska (Zeszyty Komiksowe, #16, 2013). Zachęcamy do lektury i zestawienia obydwu recenzji, poniżej krótki fragment tekstu:


Ach, ta miłość. Dopada człowieka w najmniej spodziewanym momencie i robi zeń niewolnika. W pewnym sensie każe mu się płaszczyć przed drugą osobą, a czasem nawet też poetę udawać. Wydaje się takiej ofierze, że jest szczęśliwa i wszystko dobrze się potoczy. Bo przecież jest kochana i sama też ma kogo kochać, bo życie jest piękne i perspektywy ciekawe się rysują. Ale chemia miłości zwykle w końcu znika i nie wszystkie plany udaje się zrealizować. Człowiek gorzknieje, a rzeczywistość okazać się może ulepioną nie z cukru, lecz z błota. I w końcu przychodzi ten dzień, w którym najchętniej odrąbałoby się swojej drugiej połówce głowę. No dobra, może się trochę rozpędziłem. Ale to nie moja wina. To wszystko przez Maczużnika. (...czytaj dalej)

20 stycznia 2015:

21 stycznia 2015 r. odbędzie się spotkanie Poznańskiej Akademii Komiksu. Wykład pt. O znaczeniotwórczych możliwościach dymków i chmurek poprowadzi Filip Bąk. Zachęcamy do uczestnictwa w dyskusji.

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Harmonogram spotkań PDAK w roku akademickim 2014/2015 znajdziecie TUTAJ.

16 stycznia 2015:

Kamil Giedrys napisał dla nas recenzję komiksu Louis Riel. Biografia komiksowa Chestera Browna, opublikowanego przez wydawnictwo timof i cisi wspólnicy. Oto fragment tekstu:

"Louis Riel. Biografia komiksowa jest pozycją nietuzinkową. Życiorys dziewiętnastowiecznego przywódcy kanadyjskich Metysów zabiera czytelników w rejony historii, które nie są powszechnie znane. Ta synteza minimalizmu formy i perfekcjonizmu w zakresie przedstawienia treści historycznych stawia odbiorcę przed trudnym zadaniem - każdy musi zdecydować, czy to fakt humorystycznej, momentami karykaturalnej kreski, czy losy bohatera nadają komiksowi tragikomiczny charakter".

Zapraszamy do lektury!

15 stycznia 2015:

Biblioteczne czasopismo Lustro Biblioteki opublikowało artykuł poświęcony Polskiej Bibliografii Wiedzy o Komiksie.

15 stycznia 2015:

Okładka osiemnastego numeru Zeszytów Komiksowych, poświęconego komiksom dla dzieci, trafiła na listę najlepszych okładek publikacji komiksowych w 2014 roku na Alei Komiksu. Gratulacje dla autora okładki, Tomasza Samojlika!

14 stycznia 2015:

Wydawnictwo kultura gniewu zapowiedziało, że w lutym jego nakładem ukaże się polska edycja książki Scotta McClouda pt. Understanding Comics z tłumaczeniem Michała Błażejczyka, redaktora naczelnego Zeszytów, i wstępem oraz korektą merytoryczną prof. Jerzego Szyłaka.

Oto fragment ze Wstępu, cytowany za stroną internetową kultury gniewu: "Ponad czterdzieści lat temu w Polsce twórca powieści fantastycznonaukowych Stanisław Lem napisał Fantastykę i futurologię – teoretyczną rozprawę mówiącą o gatunku, którym się zajmował. Zarzucano mu wówczas brak warsztatu literaturoznawczego, pewną dowolność w doborze opisywanego materiału i inne niedostatki. Pomimo upływu lat Fantastyka i futurologia pozostaje jednak najlepszym opracowaniem na temat science fiction, jakie kiedykolwiek w Polsce napisano. Podobnie jest ze Scottem McCloudem i jego dziełem".

13 stycznia 2015:

Jakub Woynarowski otrzymał tegoroczny "Paszport Polityki" w kategorii "Sztuki wizualne". Gratulujemy!

10 stycznia 2015:

15 stycznia 2015 r. o godz. 12.00 w holu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38/40) odbędzie się wernisaż wystawy Zeszyty Komiksowe 2004-2014 Dziesięć lat z komiksem/Dziesięć lat o komiksie. Ekspozycja prezentuje dwie, opowiedziane równolegle historie Zeszytów Komiksowych, magazynu obchodzącego w 2014 roku dziesięciolecie istnienia. Historie zostały opowiedziane za pomocą okładek wszystkich numerów, jakie ukazały się do tej pory, autorstwa m.in. Krzysztofa Gawronkiewicza, Macieja Sieńczyka, Tomasza Niewiadomskiego, Michała Śledzińskiego i Krzysztofa Ostrowskiego (historia prawdziwa) oraz za pomocą ich nowych wersji stworzonych specjalnie na tę wystawę przez czołowych twórców komiksowych w Polsce, m.in. Przemysława Truścińskiego, Janka Kozę, Tomasza Samojlika, Joannę Karpowicz, Berenikę Kołomycką i nigdzie wcześniej nieprezentowanych (historia alternatywna). W tle historia polskiego komiksu ostatniej dekady. Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

Wystawa będzie dostępna do 25 lutego 2015 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

10 stycznia 2015:

Chcielibyśmy przypomnieć, że w dziale recenzji Zeszytów Komiksowych, jeszcze w roku 2014 opublikowaliśmy kilka tekstów, o których nie zdążyliśmy wspomnieć w aktualnościach. Są to recenzje:


- Bartłomieja Oleszeka (słuchowisko: Żywe trupy, części 1. i 2., tomy: I-IV)
- Marty Maciejewskiej (komiks: Błąd, Vojtěch Mašek, Marek Šindelka, Matěj Lipavský, Pure Beauty)
- Damiana Kai (komiks: Wonder Woman, tom 1: Krew, Brian Azzarello, Cliff Chiang, Tony Akins, Matthew Wilson).

Zachęcamy do lektury!

28 grudnia 2014:

Zmiany na naszej stronie! Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i Instytutu Kultury Popularnej udało się nam znacznie rozbudować (i unowocześnić wygląd) naszą bibliograficzną bazę danych publikacji o komiksach. Baza nazywa się odtąd PBWoK (Polska Bibliografia Wiedzy o Komiksie) i stanowi część polskich uniwersyteckich internetowych zasobów bibliograficznych (zob. np. tutaj albo tutaj).

Wciąż trwa dopisywanie pozycji do bazy danych. W tej chwili jest ich tam 4128 (przed rozbudową było ich ledwo ponad tysiąc), w tym - pełna bibliografia czasopisma AQQ.

2 grudnia 2014:

W środę 10 grudnia o godz. 19 odbędzie się ostatnia w tym roku edycja Komiksofonu. Jej gośćmi będą Nikodem Cabała i Luca Montagliani (Laca de la Vega). Miejsce akcji: Wrocław, Sanatorium Kultury (dawne puzzle), ul. Przejście Garncarskie 2, 2 piętro.

24 listopada 2014:

Nadchodzący, dziewiętnasty numer Zeszytów będzie częściowo poświęcony surrealizmowi w komiksie. Krótki tekst, wprowadzający do tego zagadnienia, napisał dla nas prof. Jerzy Szyłak (można go znaleźć w dziale e-publikacje na naszej stronie), a Przemysław Kołodziej, który będzie redaktorem gościnnym tego bloku tematycznego, przygotował zajawkę.

Drugi blok tematyczny wiosennego numeru będzie dotyczył komiksowej literatury faktu.

Zapraszamy do współpracy!

17 listopada 2014:

Zapraszamy na spotkanie z Michałem Traczykiem, redaktorem Zeszytów Komiksowych, dotyczące niedawno wydanej książki pod jego redakcją: Komiks i jego konteksty. Czas i miejsce akcji: anarchistyczna klubo-księgarnia Zemsta, Poznań, sobota 22 listopada, godz. 18. Prowadzący: Maciej Gierszewski.

Więcej informacji: strona książki, recenzja w artPAPIER, szczegółowy spis treści w Alei Komiksu, zapowiedź i wywiad z redaktorem w Kolorowych Zeszytach.

24 października 2014:

Z przyjemnością pragniemy oznajmić, że od niedawna Zeszyty Komiksowe mają radę naukową w wielce szanownym składzie (w kolejności alfabetycznej): Wojciech Birek, Adam Rusek, Paweł Sitkiewicz i Jerzy Szyłak. Bardzo im dziękujemy za wyrażenie zgody i jesteśmy przekonani, że dzięki ich współpracy nasze czasopismo stanie się jeszcze lepsze!

...Starsze aktualności:

     21 stycznia 2014 - 23 października 2014

     1 padziernika 2013 - 20 stycznia 2014

     3 czerwca 2013 - 29 września 2013

     2 kwietnia 2013 - 29 maja 2013

     7 grudnia 2012 - 28 marca 2013

     23 sierpnia 2012 - 5 grudnia 2012

     8 czerwca 2012 - 23 sierpnia 2012

     7 kwietnia 2012 - 4 czerwca 2012

     20 lutego - 5 kwietnia 2012

     20 września 2011 - 17 lutego 2012

     28 lutego 2011 - 13 września 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020