Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     2 luty 2020 - Dzisiaj

     30 września 2018 - 27 stycznia 2020

     29 lipca 2017 - 26 września 2018

     17 maja 2016 - 26 lipca 2017

27 kwietnia 2016:

Znamy już okładkę 21. numeru Zeszytów Komiksowych, który będzie poświęcony komiksowi od kuchni. Jej autorem jest Rafał Szłapa, któremu w tym miejscu chcemy serdecznie podziękować!

18 kwietnia 2016:

Umieściliśmy na stronie pełną wersję wywiadu Adama Ruska z Adamem Kołodziejczykiem, wydawcą "Relaksu". Jest to zapis wywiadu z 1994 roku i niezwykle interesujące źródło informacji tak o tym legendarnym magazynie dla młodzieży, jak i o czasach transformacji ustrojowej i ich wpływie na rynek komiksowy w Polsce.

Zapraszamy do lektury!

12 kwietnia 2016:

Wydawnictwo Naukowe PWN prezentuje pierwszą w Polsce książkę w całości poświęconą strategiom narracyjnym w powieści graficznej m.in. „zwrotowi narratywistycznemu”, tożsamości narracyjnej, dekonstrukcji wielkich narracji i mitów, narracji jako sposobowi rozumienia świata; ponadto zawierająca współczesny kontekst kulturowy, czyli odsłaniająca sposób opowiedzenia o pogoni za karierą, homoseksualizmie, traumie, ludobójstwie czy Holocauście.

Narracja w powieści graficznej autorstwa dr Kamili Tuszyńskiej to najbardziej aktualne i szczegółowe omówienie opracowań oraz teorii powstałych do jesieni 2015, a także propozycje nowych narzędzi badawczych, terminów i koncepcji. Książka zawiera aż 369 pozycji bibliograficznych!

„Zeszyty Komiksowe” są patronem medialnym tej książki.

20 marca 2016:

W dziale Recenzji ukazał się tekst naszego nowego recenzenta, Rafała Christa, dotyczący pierwszego tomu serii Bękarty z Południa (sc. Jason Aaron, rys. Jason Latour, tłum. Robert Lipski, wyd. Mucha Comics).

Oto fragment: "Wydawałoby się, że hrabstwo Craw to miejsce, do którego pies z kulawą nogą by nie zawędrował. Już w pierwszym kadrze Jason Aaron i Jason Latour pokazują, gdzie najlepszy przyjaciel człowieka ma wyobrażenie ludzi o tym, dokąd mógłby trafić. Defekuje między tablicami z nazwami trzech pobliskich kościołów i pozostawia po sobie odchody dorównujące rozmiarem kłopotom, w jakie wdepnie główny bohater".

Zapraszamy do lektury!

19 marca 2016:

Jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt będzie przyznanie premierowej Nagrody im. Dra Tomasza Marciniaka - pierwszej w Polsce nagrody za publikacje naukowe i popularnonaukowe z dziedziny komiksu. Celem Nagrody jest promowanie naukowej refleksji oraz wysokiej jakości publicystyki poświęconej sztuce komiksu.

Do 27 marca można zgłaszać do Nagrody opublikowane w 2015 roku teksty naukowe, popularnonaukowe lub publicystyczne, które w całości lub w większej części poświęcone są tematyce komiksowej. W kwietniu Kapituła Nagrody przyzna trzy nominacje, zaś 7 maja podczas Festiwalu DwuTakt ogłoszony zostanie zwycięzca, który oprócz tytułu otrzyma nagrodę finansową w wysokości dwóch tysięcy złotych. Nagroda została ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Regulamin Nagrody oraz formularz zgłoszeniowy do Konkursu mogą zostać pobrane na tej stronie.

22 lutego 2016:

Damian Kaja przygotował recenzję drugiego tomu Black Science: Teraz, nigdzie (Rick Remender, Matteo Scalera i Dean White), który ukazał się nakładem Wydawnictwa Taurus Media. Poniżej krótki fragment tekstu:

Publikacja drugiego tomu serii Black Science, za którego warstwę wizualną odpowiadają Matteo Scalera i Dean White, za fabułę zaś Rick Remender, to wyborna okazja, by sprawdzić treść recenzji i sloganów, reklamujących komiks jako wystawną przygodę opowiedzianą w konwencji pulpowego science fiction, przede wszystkim zaś jako majstersztyk projektu, rysunku i koloru. (...czytaj dalej)

11 stycznia 2016:

Tematem dwudziestego pierwszego numeru Zeszytów Komiksowych będzie Komiks od kuchni. Z zajawki numeru:

"Świadomość towarzysząca komiksowi w Polsce cały czas wymaga pogłębienia nie tylko w kwestiach artystycznych (ciągnące się za tym gatunkiem przekonanie o jego dydaktyczno-propagandowym charakterze), ale również w zakresie tworzenia i publikowania opowieści graficznych. Niewielu czytelników uświadamia sobie, jak pracochłonny jest proces powstawania komiksu, od etapu jego napisania i narysowania (niezależnie od tego, czy pracuje nad nim jeden artysta, czy też – jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych i Japonii – cały sztab ludzi) aż po finalizację w postaci książki (obok pasków gazetowych jest to główna forma rozpowszechniania tego typu publikacji).

Celem tego numeru jest przybliżenie, a tym samym uzmysłowienie czytelnikom, ale także młodym twórcom, w jaki sposób powstaje komiks oraz ile wysiłku trzeba włożyć w jego przygotowanie do druku, który w niewielu innych przypadkach wymaga tak dużej staranności. Numer ten ma pokazać, jak długą drogę musi przejść właściwie każde dzieło z gatunku opowieści obrazkowych – od wyobraźni autorów na półki sklepowe (albo, coraz częściej, do wnętrza przesyłek kurierskich)".

Zapraszamy do współpracy!

6 stycznia 2016:

Z ogromną przyjemnością informujemy wszystkich czytelników i współpracowników ZK, że decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nasz magazyn został pierwszym w Polsce komiksowym czasopismem punktowanym. Oznacza to, że od najbliższego numeru za publikację na naszych łamach recenzowanego artykułu autorzy będą otrzymywali punkty, jak za każde inne publikacje naukowe. W przypadku Zeszytów będą to 4 punkty (zob. zestawienie na stronie Ministerstwa).

Jest to kolosalny sukces Redakcji, Rady Naukowej oraz wszystkich współpracowników naszego pisma.

24 listopada 2015:

Najnowsze informacje, dotyczące kalendarza komiksowego, któremu patronują Zeszyty: do zakończenia akcji wspierania tego projektu zostały jeszcze niespełna dwa tygodnie. Jak dotąd zebrano ponad połowę sumy. Zainteresowanych inicjatywą zapraszamy na stronę wspieram.to.

Każda osoba wpłacająca 30 zł otrzyma kalendarz zawierający unikalne rysunki (m.in. Tadeusza Baranowskiego, Ryszarda Dąbrowskiego, Zbigniewa Kasprzaka, Szarloty Pawel-Kroll, Mateusza Skutnika i Marka Szyszko), będący jednocześnie gadżetem komiksowym, zawierającym masę informacji o wydarzeniach ze świata komiksu polskiego i zagranicznego. Osoby zdecydowane na wpłatę wielkości 55 zł oprócz kalendarza otrzymają oficjalny kubek, a za 100 zł będzie można umieścić (pod dowolną datą w kalendarzu) własną informację na temat działalności komiksowej.

29 października 2015:

Zeszyty patronują nowemu projektowi artystycznemu Wojciecha Łowickiego. Chodzi o "kalendarz komiksowy jakiego jeszcze nie było" - kalendarium pełne ważnych dat: urodzin, zgonów, debiutów, pierwszych wydań, imprez, ale i ciekawostek. Wszystko związane ze światem komiksu, nie tylko polskiego. Dodatkowo, jak to w kalendarzu - dwunastu znanych i cenionych polskich rysowników komiksów i dwanaście unikalnych rysunków. Limitowana część nakładu (każdy egzemplarz numerowany) trafi jako prezent do szczególnie zasłużonych i wybitnych osób ze środowiska komiksu polskiego. Prezentację idei i twórców ilustracyjnej części kalendarza można zobaczyć na stronie: https://www.facebook.com/kalendarzkomiksowy.

Tam autorzy również poinformują o cenie i sposobie dystrybucji oraz uśmiechają się o wsparcie w systemie crowfundingowym. Dzięki czemu będzie można (wyjątkowo) zamówić umieszczenie własnej daty (liczba miejsc ograniczona!), związanej z komiksową działalnością.

Projekt „Kalendarz Komiksowy” przygotowują: Maciej Neumann (publicysta, społecznik i historyk, współzałożyciel Asocjacji Komiksu w Toruniu, współorganizator festiwalu DwuTakt) i Wojciech Łowicki (popularyzator komiksu polskiego, kurator wystaw i marszand, publicysta, współtwórca festiwalu DwuTakt).

14 października 2015:

Wystawę Krzysztofa Gawronkiewicza, zatytułowaną Krzesło w piekle, przygotowaną przez BWA Jelenia Góra, będzie można niedługo oglądać MBWA w Lesznie. Wernisaż odbędzie się w sobotę 17 października o godz. 17.00 (Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1).

Wydawcą albumu towarzyszącego wystawie jest Kultura Gniewu, a współwydawcami - galerie biorące udział w projekcie.

Wystawa Krzysztofa Gawronkiewicza „Krzesło w piekle” w leszczyńskiej galerii ma charakter retrospektywy i jest drugą odsłoną prezentującą twórczość najważniejszych twórców komiksu w Polsce. Pierwsza wystawa w 2014 r. była poświęcona Przemysławowi Truścińskiemu.

Wystawę będzie można oglądać w Lesznie do 10 listopada.

Zeszyty są patronem medialnym wystawy.

24 września 2015:

Uwaga uwaga!!! Na MFKiG dostępne będzie limitowane wznowienie czwartego numeru "Zeszytów Komiksowych"! Numer ten był poświęcony komiksowi przedwojennemu i zawierał bogatą kolekcję przedruków komiksów z tego okresu (m.in. Bezrobotnego Froncka, Ogniem i mieczem, czyli Przygody szalonego Grzesia, Romantyczne przygody Hipcia z Nieszawy w Warszawie oraz - bardzo na czasie! - Przygody Felusia-wyborcy).

Zapraszamy na nasze stoisko!

23 września 2015:

Udostępniliśmy ostateczną wersję okładki, której autorem jest Łukasz Kowalczuk, oraz szczegółowy spis treści dwudziestego numeru Zeszytów. Zapraszamy na stronę numeru!

22 września 2015:

W piątek 25 września 2015 o godzinie 19:00 w Sanatorium Kultury we Wrocławiu (Przejście Garncarskie 2, 2 piętro) w ramach projektu Komiksofon odbędzie się spotkanie z Markiem Oleksickim i Grześkiem Wróblewskim. Komiksofon poprowadzi Konrad "Koko" Okoński, a spotkanie z autorami - Andrzej Jarczewski.

Marek Oleksicki (przykładowa praca) skończył warszawską ASP na wydziale grafiki. Pracuje dla reklamy, jest też ilustratorem, plakacistą i rysownikiem komiksów. W Polsce ukazały się dwa albumy z jego rysunkami: Odmieniec. Trzy i Ursynowska specgrupa od rozwałki. Metametal, publikował także w głośnej antologii o Powstaniu Warszawskim 44. Od lat rysuje głównie dla zagranicznych wydawnictw. Jego najbardziej znane komiksy to Frankenstein’s Womb (scenariusz Warren Ellis), 28 days later ( scenariusz Michael Alan Nelson), "The Darkness: Close Your Eyes" (scenariusz Ales Kot) i głośna seria Zero (scenariusz Ales Kot). Współpracował z magazynami "Ślizg" i "Foyer". Autor ilustracji dla magazynów "Przekrój", "Uważam Rze", "Malemen". Wraz ze scenarzystą Bartoszem Sztyborem publikuje komiksy w tygodniu "W Sieci" i miesięczniku "W sieci historii".

Grzesiek Wróblewski (przykładowa praca). Jeden z najciekawszych artystów-ilustratorów młodego pokolenia. Wrocławianin, urodził się w 1984 r. z ołówkiem w ręku, jest absolwentem architektury krajobrazu na Uniwersytecie Wrocławskim. Ilustrator i concept artist w interaktywnej agencji Juice. Autor niezliczonej ilości projektów kreatywnych, między innymi okładek. Rysuje głównie portrety. Jego niepowtarzalny styl jest oparty na detalach, głównie roślinnych, kreślonych w konwencji art nouveau. Sam mówi, że jest uzależniony od dźwięku ołówka trącego o papier. Pracuje zawsze przy muzyce, która go inspiruje i z nieodłącznym kubkiem kawy. 

Projekt Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Każda edycja składa się z trzech części:
- Projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką.
- Wywiadzie i dyskusji z publicznością.
- Rysowaniu na żywo.

31 sierpnia 2015:

Wystawa Krzysztofa Gawronkiewicza, zatytułowana Krzesło w piekle, trafiła do Bielska Białej, do Galerii Bielskiej BWA. Jej wernisaż odbędzie się w środę, 2 września 2015 roku o godz. 16.00. Wernisażowi będzie towarzyszyć spotkanie z artystą oraz promocja towarzyszącego wystawie albumu pt. „Krzesło w piekle”, którego wydawcą jest Kultura Gniewu, a współwydawcami - galerie biorące udział w projekcie.

Wernisaż wystawy poprzedzą warsztaty z komiksu, prowadzone przez Krzysztofa
Gawronkiewicza i Piotra Machłajewskiego (środa, godz. 12.00).

Wystawa potrwa do 11 października.

Zeszyty są patronem medialnym wystawy.

12 sierpnia 2015:

W najnowszym, 13. numerze kieleckiego Projektora przeczytacie recenzję książki Komiks i jego konteksty (red. Michał Traczyk, redaktor Zeszytów, i Izolda Kiec). Recenzję Paweł Chmielewski podsumowuje tak: "książkę trzeba przeczytać". Nic dodać, nic ująć. Swoją drogą, do lektury Projektora zapraszamy niezależnie od tego, że zdarza im się pisać o nas - to bardzo ciekawe pismo.

11 sierpnia 2015:

Zeszyty objęły patronat medialny nad wystawą Krzysztofa Gawronkiewicza, zatytułowaną Krzesło w piekle. Wernisaż miał miejsce 7 sierpnia (zob. fotorelacja na stronie Ziniola), a wystawa potrwa do 27 sierpnia.

Wystawa została przygotowana przez BWA w Jeleniej Górze i zaprezentowana zostanie w galeriach BWA w Jeleniej Górze, Galerii Bielskiej BWA, MBWA w Lesznie, Galerii Sztuki w Legnicy oraz BWA w Zielonej Górze. Towarzyszy jej album, którego wydawcą jest Kultura Gniewu, a jej kuratorem jest Piotr Machłajewski.

Na wystawie Krzesło w piekle Galeria BWA zebrała cały dorobek artystyczny Gawronkiewicza, najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne.

23 maja 2015:

Na blogu Macieja Gierszewskiego Kopiec Kreta można zapoznać się ze skróconą wersją wywiadu Jakuba Jankowskiego z Pau, autorem serii komiksowej o przygodach Atlasa i Axisa. Pełna wersja wywiadu ukazała się jesienią ubiegłego roku w 18. numerze Zeszytów Komiksowych, poświęconym komiksowi dziecięcemu.

7 lutego 2016:

Damian Kaja przygotował recenzję drugiego tomu Black Science: Teraz, nigdzie (Rick Remender, Matteo Scalera i Dean White), który ukazał się nakładem Wydawnictwa Taurus Media. Poniżej krótki fragment tekstu:

Publikacja drugiego tomu serii Black Science, za którego warstwę wizualną odpowiadają Matteo Scalera i Dean White, za fabułę zaś Rick Remender, to wyborna okazja, by sprawdzić treść recenzji i sloganów, reklamujących komiks jako wystawną przygodę opowiedzianą w konwencji pulpowego science fiction, przede wszystkim zaś jako majstersztyk projektu, rysunku i koloru. (...czytaj dalej)

20 maja 2015:

Do działu E-publikacje trafił zapis dyskusji pt. "Image Comics – trzecia siła amerykańskiego rynku komiksowego", która odbyła się 23 maja 2013 roku w gdańskiej Pracowni Komiksowej w ramach spotkania Dyskusyjnego Klubu Komiksu. Uczestnikami dyskusji byli Przemysław Zawrotny, Przemysław Kołodziej i Damian Kaja. Materiał do publikacji przygotował Mirosław Szwabowicz.

Zapraszamy do lektury!

20 maja 2015:

We have published detailed tables of contents along with brief descriptions of all articles from two latest issues of Zeszyty Komiksowe. Issue 18 was devoted to children's comics, and issue 19 - published only a week ago - to non-fiction comics and surrealist comics.

15 maja 2015:

W dziale recenzji można przeczytać tekst Damiana Kai, poświęcony komiksowi Skazane na siebie autorstwa Miriam Katin, wydanemu przez Wydawnictwo Komiksowe. Oto krótki fragment tekstu:

Dwa zaproszenia do lektury debiutanckiego komiksu Miriam Katin wydają się szczególnie ważne. Pierwszy to okładka, prostotą rysunku przypominająca, że nic nie mierzy zmienności wiatru historii lepiej niż płótno flag, tych powiewających i tych upadłych. Początek graficznego pamiętnika Katin – szczególnie dla polskiego czytelnika – ma wymiar deziluzji: jest niczym okno szczelnie wypełnione złowrogim widokiem dwóch totalizmów, hermetyczny koszmar wojennej i powojennej Europy. W okiennej ramie: dwie postacie w żałobnej czerni, kobieta i dziecko, za ich plecami portal do skradzionego życia. Na moment uchwycone w kadrze, zatrzymane w uchodźczym pośpiechu, zaklinowane w ucieczce donikąd. Constans tułaczego losu. (...czytaj dalej)

11 maja 2015:

Dziewiętnasty numer Zeszytów Komiksowych został już wydrukowany i ukaże się podczas Komiksowej Warszawy - będzie w sprzedaży od piątku rano na stoisku wydawnictwa Kultury Gniewu.

Uwaga - starsze numery będą wciąż dostępne na stoisku ich wydawcy - Centrali. Przepraszamy za zamieszanie!

Na stronie numeru jest już dostępny szczegółowy spis treści dziewiętnastego numeru.

Zapraszamy na Komiksową Warszawę i do lektury Zeszytów!

6 maja 2015:

W ostatnich tygodniach nastąpiła zmiana wydawcy Zeszytów Komiksowych. Od najbliższego, 19. numeru będzie nim Fundacja Instytut Kultury Popularnej (fundacja-ikp.pl), przy wsparciu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja IKP jest prowadzona m.in. przez Michała Traczyka, zastępcę redaktora naczelnego Zeszytów - można więc powiedzieć, że wybijamy się na samodzielność.

Współpraca naszego pisma z Centralą i Fundacją Tranzyt trwała pięć lat, czyli prawie połowę okresu istnienia Zeszytów. Te pięć lat to był czas niesłychanie owocny. Dzięki pomocy Centrali i Michała Słomki udało się nam osiągnąć bardzo wiele i zapewnić Zeszytom solidną przyszłość, a wszystko przy zachowaniu kompletnej redakcyjnej niezależności. W ostatnim czasie nasze wizje stały się jednak rozbieżne, zaś powstanie rok temu Fundacji IKP stworzyło możliwość dokonania zmiany, która naszym zdaniem będzie kolejnym milowym krokiem w historii magazynu.

13 kwietnia 2015:

23 kwietnia 2015 w czwartek o godzinie 19:00 w ramach projektu Komiksofon odbędzie się spotkanie z Łukaszem Kowalczukiem i Marcinem Surmą w Sanatorium Kultury we Wrocławiu, Przejście Garncarskie 2, 2 piętro. Komiksofon poprowadzi Konrad "Koko" Okoński, a spotkanie z autorami - Andrzej Jarczewski. Uwaga - spotkanie tylko dla pełnoletnich!

Łukasz Kowalczuk (przykładowa praca) - nie ukończył żadnej szkoły artystycznej. Z wykształcenia nauczyciel polskiego, z zawodu projektant graficzny, z zamiłowania twórca komiksów i ilustrator. Autor książki TM-Semic - największe komiksowe wydawnictwo lat 90. w Polsce, która ukazała się nakładem wydawnictwa Centrala. Jego najnowszy komiks, Vreckless Vrestlers ukaże się wiosną 2015 roku w Polsce (Kultura Gniewu) oraz we Francji (Wetta). Laureat Złotego Kurczaka w latach 2013 i 2014.

Marcin Surma (przykładowa praca) - ilustrator, twórca komiksów i filmów rysunkowych. Dyrektor artystyczny łódzkiej grupy developerskiej odpowiedzialnej za grę SUPERHOT. Jeden z projektantów powstającego obecnie w kanadyjskim studiu Tinman Creative Studios serialu animowanego pt. Super Science Friends.

Projekt Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Każda edycja składa się z trzech części:
- Projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką.
- Wywiadzie i dyskusji z publicznością.
- Rysowaniu na żywo.

12 kwietnia 2015:

Dr Tomasz Marciniak - naukowiec, scenarzysta, kolekcjoner, współtwórca współczesnego komiksu polskiego. Kolega i przyjaciel.

Odszedł od nas nagle, 9 kwietnia o godzinie 3.30 nad ranem...

Msza żałobna odprawiona będzie 16 kwietnia (czwartek) o godz. 12.00 w kościele pw. WNMP Fara w Chełmnie. Pogrzeb tego samego dnia o 13.00 na cmentarzu parafialnym w Chełmnie.

Więcej informacji - prosimy kliknąć w obrazek.

27 marca 2015:

W dziale recenzji ZK opublikowaliśmy tekst Marty Maciejewskiej, poświęcony albumowi A niech cię, Tesla! autorstwa Jacka Świdzińskiego. Poniżej krótki fragment tekstu:

Nikoli Tesli, kultowemu dwudziestowiecznemu serbsko-amerykańskiemu inżynierowi i wynalazcy, poświęcono już dziesiątki publikacji naukowych. W komiksie Jacka Świdzińskiego ta postać przywołana jest jednak w kontekście zupełnie innym niż opracowania z dziedziny fizyki. Tesla staje się tu przyczyną szukania zbieżności pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

Przyznam od razu, że przy pierwszej lekturze trudno było mi docenić A niech cię, Tesla!. Białe, niemal puste kadry z niewielkimi zarysowanymi grubą czarną kreską postaciami w centrum mogą wydać się denerwujące, nawet zbytnio minimalistyczne. Zaskakująco dobrze współgrają jednak z przedstawionymi w nich dialogami, które stają się dla widza pretekstem do dalszego poznawania stale niejednoznacznej akcji.

26 marca 2015:


Do 30 kwietnia 2015 roku w Goethe-Institut w Krakowie (Rynek Główny 20) można oglądać wystawę niemieckich plakatów i powieści graficznych.

Wystawa prezentuje wybór najwybitniejszych niemieckich powieści graficznych z ostatnich lat, których twórcami są zarówno znani już artyści, jak i cenieni debiutanci. Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej prezentowanych jest ok. 60 komiksów, które każdy może wziąć do rąk, oglądnąć i przeczytać w specjalnie przygotowanych do tego miejscach w Instytucie. Drugą część stanowią plakaty.

Wśród prezentowanych powieści graficznych znajdują się między innymi Reprobus (Markus Färber), Bokser (Reinhard Kleist), a także prace takich artystów jak: Birgit Weyhe, Nicolas Mahler, Walter Moers i wielu innych.

Wystawa książek powstała na bazie kolekcji „Najnowsze powieści graficzne z Niemiec” frankfurckich Targów Książki 2014. Jej twórcą jest Andreas Platthaus, niemiecki znawca komiksów, redaktor naczelny działu kultury we Frankfurter Allgemeine Zeitung.

26 marca 2015:

Mamy już ilustrację na okładkę 19. numeru! Jej autorem jest Przemysław Truściński! Oczywiście, to tylko wersja wstepna, brakuje logotypów itp.

7 marca 2015:

11 marca2015 r. odbędzie się kolejne spotkanie Poznańskiej Akademii Komiksu. Wykład pt. Co jest komiksowe, a co niekomiksowe u Craiga Thompsona? poprowadzi Przemysław Zawrotny. Zachęcamy do uczestnictwa w dyskusji.

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Harmonogram spotkań PDAK w roku akademickim 2014/2015 znajdziecie TUTAJ.

4 marca 2015:

Znany jest już temat dwudziestego numeru Zeszytów Komiksowych, który ukaże się jesienią. Będzie nim Polska kultura komiksu / Przemysł komiksowy w Polsce. W przygotowaniu numeru będzie nam pomagał Tomasz Żaglewski. Oto fragment przygotowanej przez niego zajawki numeru:

Wciąż czekamy zatem na rodzimą socjologię i antropologię komiksu, na oficjalne włączenie komiksu w krąg zainteresowania dynamicznie rozwijających się nauk medioznawczych, wreszcie na pogłębione analizy dotyczące polityczności współczesnego komiksu oraz jego „przemysłowości” odkrywającej ekonomiczne fundamenty funkcjonowania rynku komiksowego w Polsce. I choć publikacje tego rodzaju już się w naszym kraju ukazywały – wystarczy wspomnieć Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku Jerzego Szyłaka czy Wyjście z getta Sebastiana Frąckiewicza – to jednak przypomnieć należy, iż badania dotyczące kulturowego czy ekonomicznego aspektu komiksu należy prowadzić w sposób ciągły, pamiętając o ekstremalnie szybkiej dynamice przemian, które zachodzą w tych obszarach.

Zapraszamy zatem autorów zainteresowanych ową kulturowo-ekonomiczną stroną komiksowej rzeczywistości do nadsyłania swych analiz i refleksji. W nadchodzącym numerze Zeszytów Komiksowych zamierzamy skupić się na kategorii odbiorcy komiksu w Polsce i organizowanych dla niego festiwalowych atrakcjach, na wydawnictwach w największym stopniu wyznaczających ramy funkcjonowania komercyjnego komiksu i ich spojrzeniu na nasz rynek, na zyskujących coraz większą popularność w Polsce aukcjach komiksu i ich miejscu w kontekście rodzimego rynku sztuki, wreszcie nad naukowym wymiarem refleksji nad komiksem w polskich realiach uniwersyteckich i jego znaczeniem dla polskiej humanistyki. Innymi słowy, chcielibyśmy podjąć refleksję na temat lokalnego „świata komiksu”, który – według Barta Beaty’ego – zawsze stanowi rezultat działania wielu społecznych i przemysłowych, a nie jedynie estetycznych, sił skupionych wokół opowieści obrazkowych.

28 lutego 2015:

Goethe-Institut w Krakowie (Rynek Główny 20) zaprasza we wtorek, 3 marca o godz. 11.00 na konferencję prasową podczas której zaprezentowany zostanie nowy, całoroczny projekt Instytutu: „Oblicza Literatury”. Projekt obejmie różne rodzaje literackie: powieść, esej, komiks, literaturę dziecięcą i kryminalną.

Podczas konferencji zaprezentujemy szczegóły projektu, a także zapoznamy dziennikarzy z jego pierwsza odsłoną - wystawą: „Graphic Novels – spotkania z komiksem niemieckim”.

Dziennikarze, jako pierwsi, będą mieli możliwość zobaczyć i przejrzeć 60 najnowszych komiksów niemieckich i porozmawiać o ich specyfice z Michałem Jutkiewiczem – specjalistą z UJ oraz Jakubem Woynarowskim – twórcą komiksów i wykładowcą na Wydziale Grafiki ASP.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 marca o godz. 18.00, a udział w nim weźmie Andreas Platthaus, kurator kolekcji Graphic Novels 2014 podczas Frankfurckich Targów Książki, juror w licznych konkursach komiksu, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego działu kultury Frankfurter Allgemeine Zeitung. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na język polski.

W kolejne wtorki marca (10, 17, 24, o godzinie 18.00 z publicznością spotkają się wybitni niemieccy twórcy komiksu: Reinhard Kleist, Birgit Weyhe i Markus Faber.

17 lutego 2015:

W piątek 6 marca o godzinie 19 we Wrocławiu w Sanatorium Kultury (Przejście Garncarskie 2, 2 piętro) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Projektu Komiksofon. Jego gośćmi będą Daniel Chmielewski i Igor Wolski.

Z materiałów prasowych:

Daniel Chmielewski jest absolwentem wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autorem albumów komiksowych Zostawiając powidok wibrującej czerni i Zapętlenie, scenarzystą Podglądu, narysowanego przez Marcina Podolca i niedawno sprzedanego francuskiemu wydawnictwu La boîte à bulles. Krótkie formy, głównie eseistyczne i autobiograficzne, publikuje na blogu Pub pod Picadorem. Obecnie rysuje komiks do scenariusza psychiatry, Katarzyny Szaulińskiej, który ma zachęcać młodzież gimnazjalną z depresją do zgłoszenia się do poradni. Mieszka na warszawskiej Pradze z żoną Olgą Wróbel i córką Gretą.

Igor Wolski mieszka w Gdańsku, obecnie jest freelancerem. W 2005 roku opublikował swój pierwszy komiks internetowy, potem został członkiem netKolektywu i dużo działał przy powstawaniu kolejnych numerów magazynu Kolektyw. Rysował komiksy takie jak Drużyna A.K., Rycerz Janek i Miska Owoców, maczał palce przy Człowieku Bez Szyi i albumach Pracowni Komiksowej. W roku 2008 narysował album Rycerz Janek w Kanałach Szaleństwa. W czasie wolnym ilustruje zmyślone sceny okołofantastyczne i ujęcia z kreskówek. Jego strona internetowa: www.igorwolski.com.

Projekt Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Realizuje się poprzez korespondencję sztuk, połączenie muzyki, plansz, kadrów, szczegółów rysunku, iluzji ruchu w ruch prawdziwy, przez pomysłowe wydobycie tematu przewodniego.

Komiksofon oferuje dwa rodzaje przeżyć. Dla ludzi spoza kręgu fanów komiksu będzie to lekka, wizualno-dźwiękowa prezentacja, po której zostanie w głowie pewna idea przyswajalności obrazków komiksowych, styl rysunku danego komiksiarza i pamięć jego nazwiska. Za to fanów komiksu przywieść może ciekawość nowej formuły prezentacji i tego, jak autor znanego komiksu przerobił i zinterpretował go muzycznie.

Każda edycja Komiksofonu składa się z trzech części: (1) projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką/dźwiękiem; (2) wywiadzie / dyskusji z publicznością; i (3) rysowaniu na żywo.

16 lutego 2015:

19 lutego 2015 r. odbędzie się kolejne spotkanie Poznańskiej Akademii Komiksu. Wykład pt. Kadr komiksu jako obrazek narracyjny poprowadzi Jerzy Szyłak. Zachęcamy do uczestnictwa w dyskusji.

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Harmonogram spotkań PDAK w roku akademickim 2014/2015 znajdziecie TUTAJ.

10 lutego 2015:

Od 12 lutego do 26 kwietnia 2015 r. w Muzeum Okręgowym w Lesznie (pl. Jana Metziga 17) prezentowana będzie wystawa Historia komiksu, przybliżająca genezę powstania tej formy sztuki. Na ekspozycji, której kratorem jest Jakub Piwoński, będzie można oglądać oryginalne prace m.in. takich twórców jak: Henryk Jerzy Chmielewski, Janusz Christa, Szarlota Pawel, Tadeusz Raczkiewicz, Przemysław Truściński - pochodzące z prywatnego archiwum Wojciecha Łowickiego. Wystawę wzbogacą plansze edukacyjne z reprodukcjami dzieł oraz oryginalne egzemplarze komiksów, te ostatnie użyczone przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie Muzeum Okręgowego w Lesznie.

...Starsze aktualności:

     11 marca 2014 - 8 lutego 2015

     4 grudnia 2013 - 11 marca 2014

     25 czerwca 2013 - 19 listopada 2013

     22 kwietnia 2013 - 25 czerwca 2013

     9 lutego 2013 - 17 kwietnia 2013

     27 września 2012 - 9 lutego 2013

     11 lipca 2012 - 26 września 2012

     6 maja 2012 - 10 lipca 2012

     14 marca 2012 - 1 maja 2012

     8 grudnia 2011 - 11 marca 2012

     28 lutego 2011 - 1 grudnia 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020