Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     24 marca 2019 - Dzisiaj

     4 lutego 2019 - 18 marca 2020

     22 listopada 2017 - 30 stycznia 2019

     29 października 2016 - 7 listopada 2017

     27 marca 2015 - 27 października 2016

26 marca 2015:


Do 30 kwietnia 2015 roku w Goethe-Institut w Krakowie (Rynek Główny 20) można oglądać wystawę niemieckich plakatów i powieści graficznych.

Wystawa prezentuje wybór najwybitniejszych niemieckich powieści graficznych z ostatnich lat, których twórcami są zarówno znani już artyści, jak i cenieni debiutanci. Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej prezentowanych jest ok. 60 komiksów, które każdy może wziąć do rąk, oglądnąć i przeczytać w specjalnie przygotowanych do tego miejscach w Instytucie. Drugą część stanowią plakaty.

Wśród prezentowanych powieści graficznych znajdują się między innymi Reprobus (Markus Färber), Bokser (Reinhard Kleist), a także prace takich artystów jak: Birgit Weyhe, Nicolas Mahler, Walter Moers i wielu innych.

Wystawa książek powstała na bazie kolekcji „Najnowsze powieści graficzne z Niemiec” frankfurckich Targów Książki 2014. Jej twórcą jest Andreas Platthaus, niemiecki znawca komiksów, redaktor naczelny działu kultury we Frankfurter Allgemeine Zeitung.

26 marca 2015:

Mamy już ilustrację na okładkę 19. numeru! Jej autorem jest Przemysław Truściński! Oczywiście, to tylko wersja wstepna, brakuje logotypów itp.

7 marca 2015:

11 marca2015 r. odbędzie się kolejne spotkanie Poznańskiej Akademii Komiksu. Wykład pt. Co jest komiksowe, a co niekomiksowe u Craiga Thompsona? poprowadzi Przemysław Zawrotny. Zachęcamy do uczestnictwa w dyskusji.

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Harmonogram spotkań PDAK w roku akademickim 2014/2015 znajdziecie TUTAJ.

4 marca 2015:

Znany jest już temat dwudziestego numeru Zeszytów Komiksowych, który ukaże się jesienią. Będzie nim Polska kultura komiksu / Przemysł komiksowy w Polsce. W przygotowaniu numeru będzie nam pomagał Tomasz Żaglewski. Oto fragment przygotowanej przez niego zajawki numeru:

Wciąż czekamy zatem na rodzimą socjologię i antropologię komiksu, na oficjalne włączenie komiksu w krąg zainteresowania dynamicznie rozwijających się nauk medioznawczych, wreszcie na pogłębione analizy dotyczące polityczności współczesnego komiksu oraz jego „przemysłowości” odkrywającej ekonomiczne fundamenty funkcjonowania rynku komiksowego w Polsce. I choć publikacje tego rodzaju już się w naszym kraju ukazywały – wystarczy wspomnieć Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku Jerzego Szyłaka czy Wyjście z getta Sebastiana Frąckiewicza – to jednak przypomnieć należy, iż badania dotyczące kulturowego czy ekonomicznego aspektu komiksu należy prowadzić w sposób ciągły, pamiętając o ekstremalnie szybkiej dynamice przemian, które zachodzą w tych obszarach.

Zapraszamy zatem autorów zainteresowanych ową kulturowo-ekonomiczną stroną komiksowej rzeczywistości do nadsyłania swych analiz i refleksji. W nadchodzącym numerze Zeszytów Komiksowych zamierzamy skupić się na kategorii odbiorcy komiksu w Polsce i organizowanych dla niego festiwalowych atrakcjach, na wydawnictwach w największym stopniu wyznaczających ramy funkcjonowania komercyjnego komiksu i ich spojrzeniu na nasz rynek, na zyskujących coraz większą popularność w Polsce aukcjach komiksu i ich miejscu w kontekście rodzimego rynku sztuki, wreszcie nad naukowym wymiarem refleksji nad komiksem w polskich realiach uniwersyteckich i jego znaczeniem dla polskiej humanistyki. Innymi słowy, chcielibyśmy podjąć refleksję na temat lokalnego „świata komiksu”, który – według Barta Beaty’ego – zawsze stanowi rezultat działania wielu społecznych i przemysłowych, a nie jedynie estetycznych, sił skupionych wokół opowieści obrazkowych.

28 lutego 2015:

Goethe-Institut w Krakowie (Rynek Główny 20) zaprasza we wtorek, 3 marca o godz. 11.00 na konferencję prasową podczas której zaprezentowany zostanie nowy, całoroczny projekt Instytutu: „Oblicza Literatury”. Projekt obejmie różne rodzaje literackie: powieść, esej, komiks, literaturę dziecięcą i kryminalną.

Podczas konferencji zaprezentujemy szczegóły projektu, a także zapoznamy dziennikarzy z jego pierwsza odsłoną - wystawą: „Graphic Novels – spotkania z komiksem niemieckim”.

Dziennikarze, jako pierwsi, będą mieli możliwość zobaczyć i przejrzeć 60 najnowszych komiksów niemieckich i porozmawiać o ich specyfice z Michałem Jutkiewiczem – specjalistą z UJ oraz Jakubem Woynarowskim – twórcą komiksów i wykładowcą na Wydziale Grafiki ASP.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 marca o godz. 18.00, a udział w nim weźmie Andreas Platthaus, kurator kolekcji Graphic Novels 2014 podczas Frankfurckich Targów Książki, juror w licznych konkursach komiksu, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego działu kultury Frankfurter Allgemeine Zeitung. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na język polski.

W kolejne wtorki marca (10, 17, 24, o godzinie 18.00 z publicznością spotkają się wybitni niemieccy twórcy komiksu: Reinhard Kleist, Birgit Weyhe i Markus Faber.

17 lutego 2015:

W piątek 6 marca o godzinie 19 we Wrocławiu w Sanatorium Kultury (Przejście Garncarskie 2, 2 piętro) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Projektu Komiksofon. Jego gośćmi będą Daniel Chmielewski i Igor Wolski.

Z materiałów prasowych:

Daniel Chmielewski jest absolwentem wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autorem albumów komiksowych Zostawiając powidok wibrującej czerni i Zapętlenie, scenarzystą Podglądu, narysowanego przez Marcina Podolca i niedawno sprzedanego francuskiemu wydawnictwu La boîte à bulles. Krótkie formy, głównie eseistyczne i autobiograficzne, publikuje na blogu Pub pod Picadorem. Obecnie rysuje komiks do scenariusza psychiatry, Katarzyny Szaulińskiej, który ma zachęcać młodzież gimnazjalną z depresją do zgłoszenia się do poradni. Mieszka na warszawskiej Pradze z żoną Olgą Wróbel i córką Gretą.

Igor Wolski mieszka w Gdańsku, obecnie jest freelancerem. W 2005 roku opublikował swój pierwszy komiks internetowy, potem został członkiem netKolektywu i dużo działał przy powstawaniu kolejnych numerów magazynu Kolektyw. Rysował komiksy takie jak Drużyna A.K., Rycerz Janek i Miska Owoców, maczał palce przy Człowieku Bez Szyi i albumach Pracowni Komiksowej. W roku 2008 narysował album Rycerz Janek w Kanałach Szaleństwa. W czasie wolnym ilustruje zmyślone sceny okołofantastyczne i ujęcia z kreskówek. Jego strona internetowa: www.igorwolski.com.

Projekt Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Realizuje się poprzez korespondencję sztuk, połączenie muzyki, plansz, kadrów, szczegółów rysunku, iluzji ruchu w ruch prawdziwy, przez pomysłowe wydobycie tematu przewodniego.

Komiksofon oferuje dwa rodzaje przeżyć. Dla ludzi spoza kręgu fanów komiksu będzie to lekka, wizualno-dźwiękowa prezentacja, po której zostanie w głowie pewna idea przyswajalności obrazków komiksowych, styl rysunku danego komiksiarza i pamięć jego nazwiska. Za to fanów komiksu przywieść może ciekawość nowej formuły prezentacji i tego, jak autor znanego komiksu przerobił i zinterpretował go muzycznie.

Każda edycja Komiksofonu składa się z trzech części: (1) projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką/dźwiękiem; (2) wywiadzie / dyskusji z publicznością; i (3) rysowaniu na żywo.

16 lutego 2015:

19 lutego 2015 r. odbędzie się kolejne spotkanie Poznańskiej Akademii Komiksu. Wykład pt. Kadr komiksu jako obrazek narracyjny poprowadzi Jerzy Szyłak. Zachęcamy do uczestnictwa w dyskusji.

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Harmonogram spotkań PDAK w roku akademickim 2014/2015 znajdziecie TUTAJ.

10 lutego 2015:

Od 12 lutego do 26 kwietnia 2015 r. w Muzeum Okręgowym w Lesznie (pl. Jana Metziga 17) prezentowana będzie wystawa Historia komiksu, przybliżająca genezę powstania tej formy sztuki. Na ekspozycji, której kratorem jest Jakub Piwoński, będzie można oglądać oryginalne prace m.in. takich twórców jak: Henryk Jerzy Chmielewski, Janusz Christa, Szarlota Pawel, Tadeusz Raczkiewicz, Przemysław Truściński - pochodzące z prywatnego archiwum Wojciecha Łowickiego. Wystawę wzbogacą plansze edukacyjne z reprodukcjami dzieł oraz oryginalne egzemplarze komiksów, te ostatnie użyczone przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie Muzeum Okręgowego w Lesznie.

8 lutego 2015:

W styczniu ukazało się zbiorcze wydanie gazetek eMeFKa News z lat 2002-2015.

Z materiału prasowego:

eMeFKa News to ulotny dziennik łódzkiego festiwalu komiksu. Powołał go do życia w 2002 roku Piotr Kasiński - z wykształcenia dziennikarz, przez wiele lat czynnie uprawiający profesję żurnalisty, obecnie odpowiadający za komiksową część programu MFKiG. W przygotowywaniu kolejnych numerów od początku czynnie brali udział Robert Trojanowski (krakowski rysownik i ilustrator) oraz Jarek Obważanek z Rzeszowa (m.in. twórca serwisu komiksowego Wrak.pl). Z czasem do zasadniczego składu redakcji dołączyli Paweł Kwiatkowski (grafik i malarz, pracownik łódzkiej ASP) oraz Maciej Pałka (lubelski twórca komiksowy).

eMeFKa to czterostronicowa - zazwyczaj - gazetka, powielana na ksero, ukazująca się w festiwalowe dni kolejnych edycji MFKiG. Redakcja przygotowała też kilka wydań specjalnych, rozdawanych na łódzkich Targach Komiksu oraz Warszawskich Spotkaniach Komiksowych. W sumie, do 2014 roku, ukazało się 36 wydań eMeFKi News.

Festiwalowy dziennik jest kopalnią interesujących faktów z historii MFKiG. Łamy pełne są mniej lub bardziej zabawnych tekstów oraz niezliczonej liczby rysunków – nie tylko autorstwa członków redakcji, ale także wielu zaproszonych gości. Numery eMeFKi przygotowywane były nocami w trakcie trwania festiwalu, przy użyciu komputera, drukarki, nożyczek, kleju, taśmy samoprzylepnej, markerów i cienkopisów”.

25 stycznia 2015:

W dziale recenzji ZK opublikowaliśmy tekst Marcina Zembrzuskiego, poświęcony komiksowi Maczużnik autorstwa Michała Rzecznika i Daniela Gutowskiego. Na łamach papierowego wydania Zeszytów Komiksowych o wspomnianym albumie pisała już Magdalena Rucińska (Zeszyty Komiksowe, #16, 2013). Zachęcamy do lektury i zestawienia obydwu recenzji, poniżej krótki fragment tekstu:


Ach, ta miłość. Dopada człowieka w najmniej spodziewanym momencie i robi zeń niewolnika. W pewnym sensie każe mu się płaszczyć przed drugą osobą, a czasem nawet też poetę udawać. Wydaje się takiej ofierze, że jest szczęśliwa i wszystko dobrze się potoczy. Bo przecież jest kochana i sama też ma kogo kochać, bo życie jest piękne i perspektywy ciekawe się rysują. Ale chemia miłości zwykle w końcu znika i nie wszystkie plany udaje się zrealizować. Człowiek gorzknieje, a rzeczywistość okazać się może ulepioną nie z cukru, lecz z błota. I w końcu przychodzi ten dzień, w którym najchętniej odrąbałoby się swojej drugiej połówce głowę. No dobra, może się trochę rozpędziłem. Ale to nie moja wina. To wszystko przez Maczużnika. (...czytaj dalej)

20 stycznia 2015:

21 stycznia 2015 r. odbędzie się spotkanie Poznańskiej Akademii Komiksu. Wykład pt. O znaczeniotwórczych możliwościach dymków i chmurek poprowadzi Filip Bąk. Zachęcamy do uczestnictwa w dyskusji.

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Harmonogram spotkań PDAK w roku akademickim 2014/2015 znajdziecie TUTAJ.

16 stycznia 2015:

Kamil Giedrys napisał dla nas recenzję komiksu Louis Riel. Biografia komiksowa Chestera Browna, opublikowanego przez wydawnictwo timof i cisi wspólnicy. Oto fragment tekstu:

"Louis Riel. Biografia komiksowa jest pozycją nietuzinkową. Życiorys dziewiętnastowiecznego przywódcy kanadyjskich Metysów zabiera czytelników w rejony historii, które nie są powszechnie znane. Ta synteza minimalizmu formy i perfekcjonizmu w zakresie przedstawienia treści historycznych stawia odbiorcę przed trudnym zadaniem - każdy musi zdecydować, czy to fakt humorystycznej, momentami karykaturalnej kreski, czy losy bohatera nadają komiksowi tragikomiczny charakter".

Zapraszamy do lektury!

15 stycznia 2015:

Biblioteczne czasopismo Lustro Biblioteki opublikowało artykuł poświęcony Polskiej Bibliografii Wiedzy o Komiksie.

15 stycznia 2015:

Okładka osiemnastego numeru Zeszytów Komiksowych, poświęconego komiksom dla dzieci, trafiła na listę najlepszych okładek publikacji komiksowych w 2014 roku na Alei Komiksu. Gratulacje dla autora okładki, Tomasza Samojlika!

14 stycznia 2015:

Wydawnictwo kultura gniewu zapowiedziało, że w lutym jego nakładem ukaże się polska edycja książki Scotta McClouda pt. Understanding Comics z tłumaczeniem Michała Błażejczyka, redaktora naczelnego Zeszytów, i wstępem oraz korektą merytoryczną prof. Jerzego Szyłaka.

Oto fragment ze Wstępu, cytowany za stroną internetową kultury gniewu: "Ponad czterdzieści lat temu w Polsce twórca powieści fantastycznonaukowych Stanisław Lem napisał Fantastykę i futurologię – teoretyczną rozprawę mówiącą o gatunku, którym się zajmował. Zarzucano mu wówczas brak warsztatu literaturoznawczego, pewną dowolność w doborze opisywanego materiału i inne niedostatki. Pomimo upływu lat Fantastyka i futurologia pozostaje jednak najlepszym opracowaniem na temat science fiction, jakie kiedykolwiek w Polsce napisano. Podobnie jest ze Scottem McCloudem i jego dziełem".

13 stycznia 2015:

Jakub Woynarowski otrzymał tegoroczny "Paszport Polityki" w kategorii "Sztuki wizualne". Gratulujemy!

10 stycznia 2015:

15 stycznia 2015 r. o godz. 12.00 w holu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38/40) odbędzie się wernisaż wystawy Zeszyty Komiksowe 2004-2014 Dziesięć lat z komiksem/Dziesięć lat o komiksie. Ekspozycja prezentuje dwie, opowiedziane równolegle historie Zeszytów Komiksowych, magazynu obchodzącego w 2014 roku dziesięciolecie istnienia. Historie zostały opowiedziane za pomocą okładek wszystkich numerów, jakie ukazały się do tej pory, autorstwa m.in. Krzysztofa Gawronkiewicza, Macieja Sieńczyka, Tomasza Niewiadomskiego, Michała Śledzińskiego i Krzysztofa Ostrowskiego (historia prawdziwa) oraz za pomocą ich nowych wersji stworzonych specjalnie na tę wystawę przez czołowych twórców komiksowych w Polsce, m.in. Przemysława Truścińskiego, Janka Kozę, Tomasza Samojlika, Joannę Karpowicz, Berenikę Kołomycką i nigdzie wcześniej nieprezentowanych (historia alternatywna). W tle historia polskiego komiksu ostatniej dekady. Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

Wystawa będzie dostępna do 25 lutego 2015 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

10 stycznia 2015:

Chcielibyśmy przypomnieć, że w dziale recenzji Zeszytów Komiksowych, jeszcze w roku 2014 opublikowaliśmy kilka tekstów, o których nie zdążyliśmy wspomnieć w aktualnościach. Są to recenzje:


- Bartłomieja Oleszeka (słuchowisko: Żywe trupy, części 1. i 2., tomy: I-IV)
- Marty Maciejewskiej (komiks: Błąd, Vojtěch Mašek, Marek Šindelka, Matěj Lipavský, Pure Beauty)
- Damiana Kai (komiks: Wonder Woman, tom 1: Krew, Brian Azzarello, Cliff Chiang, Tony Akins, Matthew Wilson).

Zachęcamy do lektury!

28 grudnia 2014:

Zmiany na naszej stronie! Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i Instytutu Kultury Popularnej udało się nam znacznie rozbudować (i unowocześnić wygląd) naszą bibliograficzną bazę danych publikacji o komiksach. Baza nazywa się odtąd PBWoK (Polska Bibliografia Wiedzy o Komiksie) i stanowi część polskich uniwersyteckich internetowych zasobów bibliograficznych (zob. np. tutaj albo tutaj).

Wciąż trwa dopisywanie pozycji do bazy danych. W tej chwili jest ich tam 4128 (przed rozbudową było ich ledwo ponad tysiąc), w tym - pełna bibliografia czasopisma AQQ.

2 grudnia 2014:

W środę 10 grudnia o godz. 19 odbędzie się ostatnia w tym roku edycja Komiksofonu. Jej gośćmi będą Nikodem Cabała i Luca Montagliani (Laca de la Vega). Miejsce akcji: Wrocław, Sanatorium Kultury (dawne puzzle), ul. Przejście Garncarskie 2, 2 piętro.

24 listopada 2014:

Nadchodzący, dziewiętnasty numer Zeszytów będzie częściowo poświęcony surrealizmowi w komiksie. Krótki tekst, wprowadzający do tego zagadnienia, napisał dla nas prof. Jerzy Szyłak (można go znaleźć w dziale e-publikacje na naszej stronie), a Przemysław Kołodziej, który będzie redaktorem gościnnym tego bloku tematycznego, przygotował zajawkę.

Drugi blok tematyczny wiosennego numeru będzie dotyczył komiksowej literatury faktu.

Zapraszamy do współpracy!

17 listopada 2014:

Zapraszamy na spotkanie z Michałem Traczykiem, redaktorem Zeszytów Komiksowych, dotyczące niedawno wydanej książki pod jego redakcją: Komiks i jego konteksty. Czas i miejsce akcji: anarchistyczna klubo-księgarnia Zemsta, Poznań, sobota 22 listopada, godz. 18. Prowadzący: Maciej Gierszewski.

Więcej informacji: strona książki, recenzja w artPAPIER, szczegółowy spis treści w Alei Komiksu, zapowiedź i wywiad z redaktorem w Kolorowych Zeszytach.

24 października 2014:

Z przyjemnością pragniemy oznajmić, że od niedawna Zeszyty Komiksowe mają radę naukową w wielce szanownym składzie (w kolejności alfabetycznej): Wojciech Birek, Adam Rusek, Paweł Sitkiewicz i Jerzy Szyłak. Bardzo im dziękujemy za wyrażenie zgody i jesteśmy przekonani, że dzięki ich współpracy nasze czasopismo stanie się jeszcze lepsze!

23 października 2014:

Wojciech Birek poprowadzi następne spotkanie, zorganizowane w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. Zapowiada się rewelacyjnie - jego tematem będą "Problemy analizy stylistycznej warstwy graficznej komiksu na przykładzie twórczości Krzysztofa Gawronkiewicza". Zapraszamy serdecznie we wtorek 28 października w godzinach 18:00 - 19:30 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. Franciszka Ratajczaka 38/40).

22 października 2014:

Z przyjemnością informujemy, że Zeszyty Komiksowe zostały partnerem medialnym projektu Komiksofon.

Projekt Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i realizuje się poprzez połączenie muzyki, plansz, kadrów, szczegółów rysunku, iluzji ruchu w ruch prawdziwy, przez pomysłowe wydobycie tematu przewodniego. Każda edycja składa się z trzech części: projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką; wywiadzie / dyskusji z publicznością; rysowaniu na żywo.

Najbliższa edycja Komiksofonu odbędzie się już 30 października o godz. 19. w Sanatorium Kultury (dawne puzzle), ul. Przejście Garncarskie 2, 2 piętro. Jej gośćmi będą Szaweł Płóciennik i Piotr Nowacki.

7 sierpnia 2014:

W dniach 8-10 sierpnia 2014 r. w Poznaniu odbędzie się 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura. Szczegółowy program Ligatury znaleźć można na stronie wydarzenia, zaś aktualności oraz materiały wizualne pojawiają się na bieżąco na fanpage'u festiwalu. Przypominamy, że w ramach Ligatury - z okazji dziesięciolecia powstania Zeszytów Komiksowych, w sobotę 9 sierpnia 2014 r. o godz. 19:00 w galerii komiksu Cheap East (Centrum Kultury Zamek, sala 101, 1 piętro) odbędzie się spotkanie z Michałem Błażejczykiem i Michałem Traczykiem, połączone z okolicznościową wystawą. Zapraszamy serdecznie!

31 lipca 2014:

Do działu recenzji Zeszytów Komiksowych trafił tekst Damiana Kai, pochylającego się nad serią Wieże Bois-Maury (t. 1-5) Hermanna Huppena, publikowanej w Polsce przez Wydawnictwo Komiksowe. Zachęcamy do lektury, poniżej krótki fragment tekstu:Gdyby Guy de Maupassant popełnił w afekcie naturalistyczną narrację w stylu chanson de geste, mogłoby powstać dzieło podobne do Wież Bois-Maury Hermanna, z ich drapieżnie realistyczną panoramą średniowiecznej codzienności, finezyjnie rozpisaną przygodą, społeczną krytyką i wyczuleniem na kwestie moralne. Pięć pierwszych odsłon opowieści belgijskiego twórcy udowadnia, że komiksowa klasyka - po trzydziestu latach od zaczątków pierwodruku - "trzyma się mocno". . . (...czytaj dalej)

28 lipca 2014:

29 lipca 2014 r. o godz. 18:00 w Pracowni Komiksowej Biblioteki Manhattan w Gdańsku (Al. Grunwaldzka 82), pod hasłem Bałtycki Festiwal Komiksu trwa cały rok!, odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Komiksu - tym razem poświęcone komiksowi Na własny koszt i jego autorowi Chesterowi Brownowi. Gdański DKK zmienia również nieco formę - odtąd rozmowy dotyczyć będą konkretnych dzieł, ich autorów, kontekstów interpretacyjnych oraz innych niuansów. Założenie DKK polega na tym, że uczestnicy we własnym zakresie zdobywają i czytają proponowane utwory, a następnie podczas spotkania wspólnie rozmawiają na ich temat. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia.

26 lipca 2014:

31 lipca 2014 r. do sprzedaży trafi książka Komiks i jego konteksty, pod red. Izoldy Kiec i Michała Traczyka, efekt naukowej współpracy badaczy z całego kraju. Ze zgromadzonych artykułów (spis treści - pdf, 35 KB) przebija wrażliwość na wszelkie zmiany i niuanse rzeczywistości kulturowej, społecznej, politycznej. Ich autorzy wydeptują własne ścieżki, czasem się spotykając, czasem korzystając ze wskazówek i map (różnych metod i inspiracji), każdorazowo eksplorując nowe obszary badań bądź odświeżając to, co już odkryte. Łączy ich doświadczenie – wspólnie bowiem zaznaczają wyraźny punkt na mapie polskiego komiksoznawstwa.

Autorzy artykułów: Jerzy Szyłak, Wojciech Birek, Ksenia Frąszczak, Piotr Klonowski, Tomasz Marciniak, Adam Rusek, Magdalena Lachman, Stefano Damato, Damian Kaja, Paweł Panic, Tomasz Misiak, Bartłomiej Oleszek, Michał Traczyk, Mateusz Torzecki, Arkadiusz Adamczuk, Ewelina Kwiatkowska, Paweł Gąsowski, Bernadetta Matuszak-Loose, Izolda Kiec, Maria Delimata, Przemysław Zawrotny, Natalia Kućma, Przemysław Kołodziej.

Wydawcą książki jest Instytut Kultury Popularnej – wydawnictwo Fundacji Instytut Kultury Popularnej, powstałej w lutym 2014.

Książkę można zamawiać już teraz, pisząc na adres kontakt@fundacja-ikp.pl. Każdy egzemplarz zamówiony do 31 lipca objęty jest dwudziestoprocentowym rabatem (cena po rabacie – 28 zł) oraz wysyłany na koszt wydawcy.

23 lipca 2014:

Z okazji dziecięciolecia powstania Zeszytów Komiksowych, w sobotę 9 sierpnia o godzinie 19 odbędzie się spotkanie z Michałem Błażejczykiem i Michałem Traczykiem, połączone z okolicznościową wystawą. Lokalizacja: galeria komiksu, Cheap East, Centrum Kultury Zamek, sala 101, 1 piętro. Spotkanie odbędzie się w ramach Ligatury. Zapraszamy serdecznie!

16 lipca 2014:

Do 2 sierpnia 2014 r. w Galerii Kolektyf (ul. Rydygiera 23, Wrocław) można obejrzeć retrospektywną wystawę Bazgrolle: Historia sukcesu (1989-2014). Na ekspozycji znalazły się nagradzane komiksy, szkice, projekty, wycinki z historii, które na pewno zainteresują wszystkich fanów komiksu niezależnego. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia oraz na fanpage'u Bazgrolli. Relację z wernisażu wystawy, który odbył się 5 lipca 2014 r., przeczytacie na stronie lupuslibri.pl.

28 czerwca 2014:

W dniach 27-29 czerwca 2014 r. w Gdańsku odbędzie się 7. Bałtycki Festiwal Komiksu. Główna część festiwalu ulokowana została w Bibliotece Manhattan (27-28 czerwca) oraz w Gdańskiej Szkole Artystycznej (29 czerwca), oba miejsca znajdują się na II piętrze Centrum Handlowego Manhattan przy ul. Grunwaldzkiej 82. BFK to okazja do wzięcia udziału w spotkaniach z autorami i wydawcami komiksów, warsztatach i prelekcjach. Festiwalowi towarzyszą także wystawy, giełda komisków oraz stoiska wydawnictw. Pełen program festiwalu znajdziecie na stronie BFK, a bieżące aktualności śledzić można także na fanpage'u wydarzenia.

organizatorzy:
- Wydawnictwo Hanami
- Pracownia Komiksowa (Biblioteka Manhattan, WiMBP w Gdańsku)

28 czerwca 2014:

26 czerwca 2014 r., o godz. 18:30 w Dzielnicowym Domu Kultury "Węglin" w Lublinie (ul. Judyma 2a) odbył się wernisaż komiksowej Wystawy poWARSZTATOWEJ. Ekspozycja jest owocem twóczosci dzieci - uczestników Warsztatów Komiksowych w DDK "Węglin". Autorami prac są: Katarzyna Adamczyk, Jan Bronikowski, Julia Bury, Olgierd Fryza, Maria Kamieniak, Michał Szymaniak, Małgorzata Zięba. Podczas warsztatów młodzi twórcy podjęli się wyzwania opowiedzenia przy pomocy języka komiksu o własnym wnętrznu i refleksjach. Wystawę, którą można oglądać według wstępnych ustaleń do końca lipca 2014, przygotowali: Agata Komorowska i Grzegorz J. Nowicki, a oglądać ją można w godzinach otwarcia DDK "Węglin: 8:00-15:30.

28 czerwca 2014:

W Składnicy Komiksowej znalazła się praca magisterska Tomasza Bazylewicza pt. Holokaust atomowy w japońskim komiksie historycznym, napisana pod kierunkiem dr hab. Ewy Domańskiej na
Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zapraszamy do lektury!

26 czerwca 2014:

Jakub Jankowski (członek redakcji Poltergeista) napisał dla nas recenzję dwóch pierwszych tomów komiksu Egipskie księżniczki Igora Baranki (wyd. timof i cisi wspólnicy). Zachęcamy do lektury, poniżej krótki fragment tekstu:

Co jeśli świat można zniszczyć tak, jak został stworzony - słowem? Czy ktoś uratuje go przed ponownym stworzeniem? Czy wyrocznia może się mylić, czy chce się mylić? Czy panującego faraona trzeba zabić? Czy ocalić ma go jedna z jego córek? Jeśli poczuliście się zaintrygowani tak postawionymi pytaniami, to sięgnięcie po historię opowiedzianą przez Igora Baranko w dwutomowej przypowieści w Egipskich Księżniczkach. Za jednym zamachem zrobicie sobie powtórkę z historii, filozofii i teologii. I się rozerwiecie. A wszystko to za sprawą komiksu. (...czytaj dalej)

...Starsze aktualności:

     15 grudnia 2013 - 9 czerwca 2014

     13 lipca 2013 - 12 grudnia 2013

     10 maja 2013 - 13 lipca 2013

     6 marca 2013 - 6 maja 2013

     16 października 2012 - 1 marca 2013

     3 sierpnia 2012 - 15 października 2012

     17 maja 2012 - 1 sierpnia 2012

     24 marca 2012 - 17 maja 2012

     6 lutego 2012 - 22 marca 2012

     28 lutego 2011 - 6 lutego 2012

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020