„Zeszyty Komiksowe” są pierwszym w Polsce komiksowym czasopismem punktowanym. Za publikację na naszych łamach recenzowanego artykułu autorzy będą otrzymywali 4 punkty - zob. zestawienie na stronie Ministerstwa.

Dwudziesty ósmy numer „Zeszytów” (jesień 2019) będzie poświęcony STULECIU POLSKIEGO KOMIKSU. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     6 czerwca 2018 - Dzisiaj

     25 kwietnia 2017 - 3 maja 2018

     29 października 2015 - 23 kwietnia

     10 stycznia 2015 - 14 października 2015

     8 lutego 2014 - 28 grudnia 2014

     10 października 2013 - 7 lutego 2014

9 października 2013:

12 października 2013 r. o godz. 12:00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6, sala 112) rozpocznie się 7. edycja polskiego 24h Comics Day, który potrwa całą dobę. W tym czasie powstaną komiksy składające się z 24 stron, stworzone od początku do końca w czasie sesji 24-godzinnego rysowania. 24h to pomysł amerykańskiego komiksologa – Scotta McCloud'a. Więcej informacji na temat związany z międzynarodowym wydarzeniem 24h Comics Day znajdziecie na oficjalnej stronie projektu. Aktualizacje związane z polską edycją 24h przygotowaną przez gdańską Pracownię Komiksową WiMBP, można śledzić na stronie wydarzenia.

Organizator:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w Gdańsku
Partner projektu:
Edu Art. Media

8 października 2013:

Od października do grudnia 2013 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu organizuje drugą edycję Operacji Komiks. W bieżącym miesiącu zaplanowano następujące wydarzenia:

- 15 października 2013 r., godz. 17:00, Operacja KOMIKS - IZBA PRZYJĘĆ, czyli spotkanie z Maciejem Sieńczykiem oraz wernisaż wystawy Przygody na bezludnej wyspie. Tego samego dnia zostanie ogłoszony Ogólnopolski Konkurs na Komiksową Taszkę na Książki.
- 18 października 2013 r., godz. 15:00-19:00, Operacja KOMIKS & OMA - JAPONIA W PIGUŁCE
- 19 października 2013 r., godz. 12:00-17:00 Operacja KOMIKS & OMA - RECEPTA NA MANGĘ
- 24 października 2013 r., godz. 17:00, Operacja KOMIKS – Komiksowe RTG, wernisaż wystawy Face to face, czyli Rozmówki polsko-angielskie oraz spotkanie autorskie z Agatą Wawryniuk.

Szczegółowe informacje można śledzić na stronie MBP w Opolu.

4 października 2013:

6 października 2013 r. w godz. 11:00–15.00, w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18, sala nr 114, I piętro) odbędzie się 13. Sympozjum Komiksologiczne. Temat przewodni tegorocznego spotkania brzmi Komiks jako element kultury współczesnej. Podczas sympozjum referaty wygłoszą:


- dr Tomasz Marciniak (Komiks w kontekście kultury masowej i popularnej we współczesnej Polsce)
- dr Adam Mazurkiewicz (Gry z komiksem w kulturze współczesnej)
- Jakub Woynarowski (Idea story artu w kontekście przemian współczesnej kultury)
- Michał Siromski (Psychologiczne uwarunkowania odbioru współczesnych przekazów narracyjnych. Problem złudzenia czasu w komiksie)
- dr Magdalena Lachman(Między filtrowaniem i przyswajaniem. Komiks na kartach literatury dla dzieci i młodzieży)
- Krzysztof Skrzypczyk (Komiksowa apokalipsa, czyli widowiskowy spektakl jako cel popkulturowej rozrywki).

Organizatorzy:
Uniwersytet Łódzki
Łódzki Dom Kultury

4 października 2013:

Od 5 października 2013 r. w Ośrodku Kultury Ochota w Warszawie (ul. Grójecka 75) będzie można oglądać wystawę Propaganda PRL w Komiksie. Wystawa opowiada o specyfice ówczesnych lat i o sytuacji w jakiej znalazł się komiks. Ekspozycję zbudowano na materiałach ilustracyjnych, pierwszych wydaniach komiksów oraz oryginalnych pracach klasyków gatunku (m.in. Tadeusz Raczkiewicz, Papcio Chmiel, Szarlota Pawel-Kroll, Szczepan Sadurski, Janusz Christa, Marek Szyszko, Roman Maciejewski, Edward Lutczyn). 26 października 2013 r. o godz. 17:00 podczas finisażu wystawy - wykład na temat historii komiksu polskiego wygłosi dr Tomasz Marciniak.

Wystawa jest częścią cyklu Cztery pory roku z satyrą i komiksem Wojciecha Łowickiego.

1 padziernika 2013:

Informujemy, że szesnasty numer Zeszytów Komiksowych ukaże się, zgodnie z planem, podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi już w najbliższy weekend.

Ostateczny spis treści numeru można znaleźć na stronie numeru.

Zapraszamy na stoisko Centrali!

29 września 2013:

W dniach 4-6 października 2013 r. w Łodzi odbędzie się 24. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier (hala widowiskowo-sportowa Atlas Arena). Na festiwalu pojawią się m.in.: David B., Don Rosa, Grzegorz Rosiński, Roman Surżenko, Stepehen Desberg, Hughes Labiano, Gradimir Smudja, Liam Shalloo, Andras Baranyi, Branko Jelinek i inni. Wystawy MFKiG będzie można oglądać w Domu Literatury w Łodzi, Łódzkim Domu Kultury, a także poza Łodzią - w Łowiczu (Łowicki Ośrodek Kultury), Piotrkowie Trybunalskim (Ośrodek Działań Artystycznych) i Wieluniu (Wieluński Dom Kultury). Wyczerpujący program festiwalu można znaleźć na stronie wydarzenia.

Organizatorzy MFKiG:
> Stowarzyszenie Twórców „Contur”
> Łódzki Dom Kultury

29 września 2013:

SmallPress.pl zainicjowało zbiórkę funduszy na portalu Wspieram Kulturę - z myślą o zbiorczym, papierowym wydaniu web-komiksów (Rotmistrz Polonia, Ultra Minion oraz Valiant Skateboarding French Bulldogs). Na 100 stronach (1/3 w kolorze) będzie można przeczytać kompletne historie, przed ich zakończeniem on-line. W papierowym wydaniu mają znaleźć się także bonusy, których nie znajdziecie w wersji sieciowej. Więcej szczegółów o projekcie znajdziecie na stronie SmallPress.pl. Inicjatywę można wesprzeć bezpośrednio na portalu Wspieram Kulturę.

21 września 2013:

Do 28 września 2013 r. w warszawskiej MiTo art.café.books (Waryńskiego 28, Metro Politechnika) można oglądać wystawę SPLASH. Inna strona komiksu. Na ekspozycji zaprezentowano selekcję oryginalnych rysunków (technika: ołówek, tusz) z dorobku amerykańskich twórców współpracujących z wydawnictwami takimi jak Marvel czy DC Comics. Prace pochodzą z kolekcji ArtKomiks.pl. Bieżących informacji na temat wystawy szukajcie na stronie wydarzenia.

21 września 2013:

Arkadiusz Florek w ciągu ostatnich dwóch lat przygotowywał opracowanie Powrót do świata dzielnych wojów, które w fanowskim wydaniu możecie pobrać bezpłatnie z serwisów egofiles.com lub catshare.net (pdf, 45,39 MB). Całość zamykającą się na 96 stronach otwiera komiks, w którym wykorzystano rysunki i czcionkę Janusza Christy. Opracowanie stanowi uzupełnienie Świata dzielnych wojów (wydanie I, Namysłów, 2005; wydanie II poprawione, Namysłów 2011), o którym pisaliśmy w 9 numerze Zeszytów Komiksowych, pt. Janusz Christa 1934-2008. Rozdziały zamieszczone na stronach 10-24 ukazały się wcześniej w 2011 r. na blogu Na plasterki. Zachęcamy do lektury!

21 września 2013:

W dziale recenzji znajdziecie tekst Kuby Oleksaka Parówka (3D i w kolorze), dotyczący komiksu Człowiek-Paroovka. Gorące głowy Marka Lachowicza i Tomasza Kuczmy. Oto krótki fragment recenzji:

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich zeszytów (Człowiek Paroovka vs. Grand Banda z 2006 oraz Człowiek Paroovka. Dorysuj mu wąsy z 2007), które były zbiorami krótszych historii, w Gorących głowach dostajemy pełny metraż zwariowanych perypetii garmażeryjnego herosa (...czytaj dalej).

25 sierpnia 2013:

Zachęcamy do lektury pierwszego numeru kieleckiego magazynu kulturalnego Projektor, którego wiodącym tematem jest komiks. Na łamach dwumiesięcznika znalazło się m.in. obszerne omówienie drugiej, retrospektywnej wystawy kieleckich opowieści z dymkiem (z reprodukcjami prac m.in. Jerzego Ozgi, Tomasza Łukaszczyka, Janusza Ordona, Jakuba Matysa), omówienie twórczości i wywiad z Sylwią Restecką oraz pierwsza część cyklu Sienkiewicz w światowym komiksie z omówieniami realizacji z Półwyspu Iberyjskiego, Filipin, Niziny Panońskiej.

Wydawcą magazynu jest Stowarzyszenie Twórcze „Zenit”. Redakcję magazynu tworzą: Paweł Chmielewski i Rafał Urbański. Numer jest już dostępny > w sieci. Polecamy również fanpage Projektora.

22 sierpnia 2013:

22 sierpnia 2013 r. w Galerii Cheap East w Poznaniu (ul. Św. Marcina 80/82), o godz. 19:00 rozpocznie się wernisaż prac Marty Zabłockiej, składających się na wydany w tym roku komiks Znamy się tylko z widzenia. Moment później, o godz. 19:30 odbędzie się spotkanie autorskie z Martą Zabłocką. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.

23 lipca 2013:

W dziale recenzji opublikowaliśmy tekst Przemysława Kanieckiego Na skórze, dotyczący komiksu Powroty Katarzyny Kaczor. Oto krótki fragment recenzji:

W Powrotach Katarzyny Kaczor otrzymujemy od Centrali nie tyle komiks, ile zilustrowany wiersz. Przy czym jest to wiersz składający się z kilku zaledwie słów na początku, a później wyciszony (poza kilkoma słowami zamknięcia) do jedynie emocjonalnego rytmu. (...czytaj dalej).

22 lipca 2013:

Do końca lipca 2013 r. w Bibliotece Manhattan oraz w Gdańskiej Szkole Artystycznej (Gdańsk-Wrzeszcz, II piętro CH Manhattan, ul. Grunwaldzka 82) można oglądać wystawy, które towarzyszyły tegorocznemu Bałtyckiemu Festiwalowi Komiksu. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie poświęconej wystawom BFK.

18 lipca 2013:

Jeśli 12 maja 2013 r. nie udało się Wam wysłuchać rozmowy z Michałem Słomką (Centrala) w audycji Cezarego Łasiczki w TOK FM - zachęcamy do nadrobienia zaległości. Można dowiedzieć się m.in.: o współpracy przy festiwalu Animator, o aktualnych działaniach Centrali oraz o zakładaniu wydawnictwa w UK.

17 lipca 2013:

3 sierpnia 2013 r. w godz. 11:00-18:00 w Galerii Zderzak (ul. Floriańska 3, Kraków) w ramach wystawy Katalog wypadków. Sztuka współczesna w polskim komiksie odbędzie się KomiksMIX - kiermasz komiksów. Do Galerii Zderzak zawitają wydawnictwa z całej Polski, m.in.: Centrala, Ważka, Kultura Gniewu, Wydawnictwo Komiksowe, Gili-Gili, Muzeum Historyczne Krakowa i inne. Zachęcamy do udziału w kiermaszu!

13 lipca 2013:

Opublikowaliśmy recenzję komiksu Przybysz (Kultura Gniewu, wyd. II, 2013) autorstwa Marcina Zembrzuskiego, pt. Opowieści z najdalszych światów. Zapraszamy do lektury. Oto krótki fragment tekstu:

Postmodernizm rzadko kiedy bywa prawdziwie interesujący, ponieważ przeważająca większość utworów go reprezentujących nie ma do zaoferowania niczego ponad żonglerkę rozmaitych stylistyk i parafraz. Żonglerkę, dodajmy, z reguły jałową, będącą nie środkiem, lecz celem samym w sobie. Na tym wysypisku śmieci, jak zwykło się postmodernę określać, czasem rosną jednak kwiaty. Jednym z nich jest australijski Przybysz. (...czytaj dalej)

13 lipca 2013:

Na witrynie Kolorowe Zeszyty rozpoczęto prezentację nowej książki poświęconej komiksowi pt. Powieści graficzne. Leksykon, pod redakcją Jerzego Szyłaka. Wydawcą Leksykonu jest Centrala - Mądre komiksy. Premiera została wstępnie zaplanowana na 20 listopada 2013 roku. Całość publikacji ma obejmować 144 hasła. Na stronie Kolorowych Zeszytów zostaną opublikowane fragmenty esejów, jak i przykładowe hasła leksykonu. W przygotowaniu książki wzięło udział kilkunastu autorów: Jerzy Szyłak, Sebastian Jakub Konefał, Przemysław Zawrotny, Radosław Bolałek, Paweł Sitkiewicz, Przemysław Kołodziej, Agata Włodarczyk, Marta Tymińska, Agnieszka Kiejziewicz, Damian Kaja, Kinga Kuczyńska, Michał Traczyk i Michał Błażejczyk.

13 lipca 2013:

Zachęcamy do lektury najnowszego 41. numeru czasopisma "Ha!art" - Gonzo!. Znalazło się w nim również miejsce dla komiksu - czyli m.in.: wywiad z Markiem Millerem, z którym rozmawiał Michał Chudoliński, sprawozdanie z Festiwalu Ligatura 2013 czy teksty na temat filmu dokumentalnego i komiksu jako tworzywa reportażu. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie czasopisma.

10 lipca 2013:

18 lipca 2013 r. o godz. 19:00 w mia ART GALLERY odbędzie się wernisaż wystawy Michała "Śledzia" Śledzińskiego pt. Kadry w środku. Wydarzeniu towarzyszy promocja wydanego z myślą o wystawie artbooka pod tym samym tytułem (nakład 50 sztuk, do nabycia od dnia otwarcia wystawy w galerii mia). Dodatkowo 20 lipca 2013 r. Michał Śledziński poprowadzi warsztaty komiksowe. Wystawa Kadry w środku, którą będzie można oglądać do 31 lipca 2013 r., jest owocem współpracy Fundacji All That Art! i Fundacji ALIAS. Bieżące informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

10 lipca 2013:

14 lipca 2013 r. o godz. 13:00 przy ul. Francuskiej w Warszawie rozpoczną się Warsztaty Zinowe prowadzone przez Fanny Vaucher i Martę Nieznayu. Uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć własnego mini zina, który zostanie powielony na xero. Więcej informacji znajdziecie na blogu Marty Nieznayu.

10 lipca 2013:

Na portalu Polter.pl ukazało się zestawienie wydawnictw komiksowych Varia #5 autorstwa Kuby Jankowskiego. Znalazło się w nim miejsce dla opinii o 15. numerze Zeszytów Komiksowych. Zachęcamy do lektury Varia #5 i do dzielenia się wrażeniami na fanpage'u Zeszytów Komiksowych.

5 lipca 2013:

Jeszcze w lipcu 2013 r. ukaże się 100 egz. dodruku 2. numeru Zeszytów Komiksowych. Jego tematem była polska rzeczywistość w polskich komiksach. Zamówienia będzie można składać przez internetową księgarnię Picturebook.pl!

26 czerwca 2013:

Do działu recenzji trafił tekst Marty Maciejewskiej pt. "Ostatnie dni Stefana Zweiga", dotyczący albumu pod tym samym tytułem, wydanego przez Wydawnictwo Komiksowe.

Oto pierwszy akapit tekstu: Laurent Seksik, autor powieści biograficznej o popularnym głównie w latach 20. i 30. XX wieku pisarzu Stefanie Zweigu, zdecydował się otworzyć na inne media. Najpierw napisał sztukę teatralną na podstawie wymienionej książki, a następnie postanowił stworzyć komiks. Współpracujący z nim przy tym projekcie rysownik Guillaume Sorel ubrał tę historię w nostalgiczną szatę wizualną, podkreślającą depresyjne nastroje i ideologiczny chaos II wojny światowej. (...czytaj dalej)

25 czerwca 2013:

Miło nam poinformować, że w internetowej księgarni Picturebook.pl możecie nabyć Zeszyty Komiksowe w promocyjnej cenie 19.90,- zł. To świetna okazja do uzupełnienia brakujących numerów ZK we własnych zbiorach. Zachęcamy również do zapoznania się z całościową ofertą księgarni Picturebook.pl, pośród której na pewno znajdziecie korzystne promocje cenowe.

25 czerwca 2013:

W maju 2013 r. wspominaliśmy o akcji zbierania funduszy na papierowe wydanie komiksu WEB-TRIP poprzez serwis ulule.com. Organizatorom udało się zebrać odpowiednią ilość funduszy, co oznacza, że książka zostanie wydana! - najpierw w języku francuskim, a następnie - jeśli uda się pozyskać dalsze środki - w języku angielskim. W albumie pojawi się m.in. epizod Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza pt. Lena, który aktualnie oglądać można na wystawie Katalog wypadków. Sztuka współczesna w polskim komiksie w Galerii Zderzak w Krakowie. Współwydawcą komiksu WEB-TRIP będzie Lyon Capital (publikujące miesięcznik o Lyonie).

23 czerwca 2013:

We have published an article from the last issue of Zeszyty - the interview with Dr Will Brooker entitled "The Myth of Batman Should Be Recycled Regularly". Dr Brooker is Reader and Director of Research in Film and Television at Kingston University, London. He is a leading expert on the Dark Knight, author of the cultural history of Batman, Batman Unmasked: Analysing the Cultural Icon.

21 czerwca 2013:

Serwis Gildia.pl opublikował recenzję 15. numeru Zeszytów Komiksowych zatytułowaną Wiwisekcja Mrocznego Rycerza. Autorem tekstu jest Mirosław Skrzydło. Zachęcamy do lektury!

17 czerwca 2013:

29-30 czerwca 2013 r. w Bibliotece Manhattan oraz w Gdańskiej Szkole Artystycznej (Gdańsk-Wrzeszcz, II piętro CH Manhattan, ul. Grunwaldzka 82) odbędzie się szósta odsłona Bałtyckiego Festiwalu Komiksu. W programie imprezy przewidziano spotkania z autorami (jednym z gości będzie David Lloyd) i wydawcami komiksów, warsztaty, prelekcje, giełdę komiksów i inne atrakcje. Nie zabraknie również wystaw, na których zaprezentowane zostaną prace polskich i zagranicznych twórców. Więcej szczegółów znaleźć można na witrynie BFK oraz na stronie wydarzenia.

Organizatorzy:
Hanami, Pracownia Komiksowa - Biblioteka Manhattan Gdańsk,
WiMBP im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

17 czerwca 2013:

28 czerwca 2013 r. o godz. 17:00 w ramach Bałtyckiego Festiwalu Komiksu rozpocznie się mecz piłki nożnej otwierający tegoroczny festiwal, w którym zagrają KOMIKSIARZE Z TRÓJMIASTA przeciwko RESZCIE ŚWIATA. Mecz odbędzie się przed festiwalowym wernisażem - na boisku przy Szkole Podstawowej nr 39 w Gdańsku. Wszyscy chętni i czujący się na siłach - rysownicy, scenarzyści, wydawcy, krytycy, czytelnicy oraz szeroko rozumiani miłośnicy komiksu - proszeni są o zgłaszanie się drogą mailową na adres: zavrote@gmail.com. Tego samego dnia, o godz. 19:30 w CH Manhattan (II piętro, ul. Grunwaldzka 82) odbędzie się wspomniany wernisaż wystaw BFK.

15 czerwca 2013:

W dziale recenzji opublikowaliśmy tekst Marcina Zembrzuskiego Powrót do przeszłości, dotyczący pierwszego tomu serii Dawny komiks polski, zawierającego przedruk dwóch przedwojennych historyjek obrazkowych: Warszawa w roku 2025 i Pan Hilary i jego przygody, wydanego przez Wydawnictwo Komiksowe.

Oto krótki fragment tekstu: Wiele jeszcze lat musi minąć, zanim ludzkość doczeka się wehikułu czasu (jeśli oczywiście w ogóle się doczeka), a i wtedy tak, jak ukazano choćby w znakomitym filmie Looper, podróże w czasie dostępne będą najprawdopodobniej jedynie nielicznym. Miło sobie pofantazjować na ten temat, jednakże nie trzeba wcale czekać w nieskończoność, aby chociaż w pewnym sensie stać się takim podróżnikiem. Wystarczy zostać historykiem, archeologiem lub po prostu sięgnąć po Dawny komiks polski. (...czytaj dalej)

14 czerwca 2013:

14 czerwca 2013 r. o godz. 19:00 w Sali Audiowizualnej Bunkra Sztuki (Kraków, Plac Szczepański 3a) odbędzie się premiera spektaklu Mglisty Billy - przygotowanego przez Teatr Figur w Krakowie, na podstawie komiksu Guillaume'a Bianco. Ten sam spektakl będzie można zobaczyć również 15 czerwca o godz. 20:00 w ramach Nocy Teatrów. Dalsze szczegóły znajdziecie na stronie Teatru Figur.

13 czerwca 2013:

Do 30 czerwca 2013 r. można jeszcze nadsyłać prace na konkurs Komiks orbitalny. 540 rocznica urodzin astronoma. Kompetycja organizowana jest z okazji przypadającej w tym roku rocznicy kopernikańskiej. Prace powinny łączyć się tematycznie z Mikołajem Kopernikiem, astronomią, Toruniem... Przypominamy regulamin konkursu (pdf, 170 KB). Informacje o nagrodzie dla zwycięzcy oraz więcej szczegółów znaleźć można na stronie konkursu.

9 czerwca 2013:

11 czerwca 2013 r. o godz. 17:00 otwarte zostanie Łódzkie Centrum Komiksu (ul. Piotrkowska 28). Będzie to jedna z nielicznych instytucji tego typu w Polsce (wcześniejsze powstały np. w Poznaniu, Gdańsku i Krakowie). ŁCK pomieści w sobie: galerię, czytelnię z księgozbiorem (zbudowanym dzięki wsparciu Wydawnictwa Egmont), księgarnie z antykwariatem oraz biuro organizacyjne Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Centrum organizować będzie spotkania z twórcami i badaczami komiksu, premiery albumów oraz panele dyskusyjne. Nie zabraknie również warsztatów dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych amatorów i profesjonalnych artystów. Łódzkie Centrum Komiksu powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Twórców „Contur” oraz Domu Literatury przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi.

9 czerwca 2013:

Pomiędzy 9 a 27 czerwca 2013 r. w różnych miejscach Polski (Kraków, Kielce, Warszawa, Gdańsk, Katowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Włoszczowa, Łask k/Łodzi) odbędzie się szereg spotkań poświęconych komiksowi lub kuchni japońskiej. Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie wydarzenia. Organizatorem spotkań jest Wydawnictwo Hanami.

...Starsze aktualności:

     5 kwietnia 2013 - 7 czerwca 2013

     18 stycznia 2013 - 5 kwietnia 2013

     3 września 2012 - 7 stycznia 2013

     22 czerwca 2012 - 3 września 2012

     14 kwietnia 2012 - 18 czerwca 2012

     25 lutego 2012 - 13 kwietnia 2012

     4 października 2011 - 25 lutego 2012

     28 lutego 2011 - 3 października 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 24 VI 2019