Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     21 czerwca 2019 - Dzisiaj

     15 marca 2018 - 12 czerwca 2019

     29 marca 2017 - 14 marca 2018

     31 sierpnia 2015 - 18 marca 2017

     24 października 2014 - 12 sierpnia 2015

     21 stycznia 2014 - 23 października 2014

20 stycznia 2014:

Rafał Wójcik na swoim blogu przygotował świetny materiał - zebrał odpowiedzi od polskich wydawców komiksowych na pytania wciąż frapujące. Wątek przewodni ankiet to relacje: wydawcy a biblioteki. W kolejnych odsłonach ukazały się dotychczas odpowiedzi następujących wydawnictw: Timof i cisi wspólnicy (Pawła Timofiejuka), Hanami (Radosława Bolałka), Centrali (Michała Słomki), Wydawnictwa Ongrys (Leszka Kaczanowskiego), Wydawnictwa Komiksowego (Wojciecha Szota). Lekturę polecamy rozpocząć od zapoznania się ze wstępem do całości cyklu. Wypatrujemy kolejnych postów na blogu Rafała Wójcika.

13 stycznia 2014:

15 stycznia 2014 r. odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie Poznańskiej Akademii Komiksu. Wykład pt. "Wilq" jako komiks pro-prosumpcyjny, czyli na marginesie badań "Prosumpcjonizm pop-przemysłów" przygotowali Piotr Siuda i Tomasz Żaglewski. Zachęcamy do uczestnictwa w dyskusji, spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Jeśli ktoś nie dotarł na grudniowe spotkanie PDAK z Jerzym Szyłakiem, zaległości może nadrobić dzięki nagraniu filmowemu (1h:57m:57s).

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Harmonogram spotkań PDAK w roku akademickim 2013/2014 znajdziecie TUTAJ.

Plakat PDAK przygotowała Ada Buchholc.

12 stycznia 2014 :

Damian Kaja recenzuje komiks Fotograf Didiera Lefèvra i Emmanuela Guiberta - czyli rysunkowo-fotograficzny reportaż z Afganistanu, opublikowany przez Wydawnictwo Komiksowe. Zapraszamy do lektury, poniżej krótki fragment tekstu:Reportaż to mnóstwo czekania, mówi tytułowy bohater Fotografa, Didier Lefèvre. To czujne odławianie drogocennych "scen z życia" ze strumienia powszedniości. Podpisany przez trzech autorów album samym swym zaistnieniem przypomina o oczekiwaniu - na opowiedzenie historii, znacznie dłuższej niż ułamkowe sześć z czterech tysięcy klisz, jakie udało się opublikować Didierowi po powrocie z Afganistanu w 1986 roku. Fotograf powstał jako fotoreportaż utrwalający obserwacje afgańskiej codzienności, uzupełniony o rysunkową dokumentację chwil, które są czekaniem na "właściwą" opowieść. I w jednych, i w drugich zawarł się pokaźny kawałek ludzkiego życia. (...czytaj dalej)

11 stycznia 2014:

5 lutego 2014 r. odbędzie się konferencja naukowa Życie i edukacja w "kulturze obrazkowej". Szanse i zagrożenia organizowana przez Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Łodzi (ul. Piotrkowska 243). Konferencja sprzyjać będzie próbom odpowiedzi na pytania o to, co oznacza życie w kulturze obrazkowej i czym owa kultura się charakteryzuje? czy też jaki jest realny wpływ na rozwój, wychowanie i edukację mnożących się w naszym otoczeniu obrazów i wizualizacji? Udostępniamy szczegółową notę prasową konferencji (pdf, 665 KB). Zgłoszenia udziału w konferencji można nadsyłać jeszcze do 22 stycznia 2014 roku. Dla ułatwienia udostępniamy również kartę zgłoszeniową (doc, 39 KB). Zachęcamy do uczestnictwa w konferencji!

11 stycznia 2014:

16 stycznia 2014 r. o godz. 19:00 w galerii Cheap East (ul. św. Marcin 80/82, CK „Zamek”, sala 101, Poznań) odbędzie się wernisaż wystawy prac Magdy Rucińskiej Milczenie > cisza. Oddajemy głos autorce: To zbiór rysunków oraz ilustracji będących efektem moich przemyśleń na temat milczenia, ciszy, nieobecności. Zbiór ten nie jest zbyt jednorodny, a prace, które się na niego składają różnią się od siebie formatem oraz techniką wykonania. Związki pomiędzy niektórymi ilustracjami, rysunkami są dość luźne, nieoczywiste. Na wystawie nie zabraknie jednak również prac ściśle ze sobą powiązanych; współtworzących konkretne wypowiedzi, ciągi myślowe. Oprócz pewnego ujęcia tematycznego, będzie można na niej zatem dostrzec także różne sposoby myślenia o obrazie, słowie, relacji pomiędzy tym, co czytelne i widzialne. Aktualne informacje znaleźć można na stronie wydarzenia.

Magda Rucińska: rocznik '84. Rysowniczka i recenzentka przez ostatnie dwa lata związana z Zeszytami Komiksowymi. Obecnie pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na UTP w Bydgoszczy. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009/2010). Ukończyła studia lingwistyczne w Bydgoszczy oraz artystyczne na ASP w Poznaniu. Publikowała m. in. w Lampie oraz 1zine. Lubi kulturowe przejawy złego gustu, nieudane filmy i kiepską literaturę.

Ekspozycja będzie dostępna do 11 lutego 2014 roku. Godziny otwarcia galerii Cheap East: wtorek i czwartek: 16.00-18.00, sobota: 13.00-15.00

30 grudnia 2013:

Niebawem, nakładem Centrali ukaże się drugi tom serii Za Imperium pt. Kobiety Merwana Chabana i Bastiena Vivèsa. Postanowiliśmy przypomnieć tom pierwszy pt. Honor w recenzji Przemysława Kanieckiego. Poniżej krótki fragment tekstu:

Całość Za Imperium obejmowała będzie prawdopodobnie blisko dwieście stron, dużego formatu. Fikcja historyczna zakrojona z rozmachem - i pod względem rozmiaru, i zawartości fabularnej. Tom Honor jest pierwszą z trzech części i w zasadzie stanowi wstęp do właściwej opowieści o doborowym oddziale rzymskich żołnierzy wyruszających na rozkaz cezara w wędrówkę po nierozpoznanych jeszcze terytoriach, by rozszerzać panowanie Imperium. (...czytaj dalej)

22 grudnia 2013:

Chcielibyśmy krótko podsumować i przypomnieć wydane w Polsce, w ostatnich miesiącach, książki związane mniej lub bardziej z komiksem:> Łukasz Kowalczuk, TM-Semic. Największe komiksowe wydawnictwo lat dziewięćdziesiątych w Polsce (Wydawnictwo Centrala) - autor przybliża kultową już dziś oficynę, dzięki której polski czytelnik mógł zapoznać się z uniwersum amerykańskich superbohaterów. Przy okazji polecamy cykl publikowany na łamach Ziniola: TM-Semic kreską polskich twórców.
> Sean Howe, Niezwykła historia Marvel Comics (Wydawnictwo Sine Qua Non) - kompendium wiedzy o wydawnictwie Marvel.
> Bart Beaty, Komiks kontra sztuka (Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy) - czyli próba odpowiedzi z perspektywy socjologii kultury na bardzo ważkie pytania: dlaczego przez niemal cały wiek XX komiksy były wykluczane z kręgu zainteresowań historii sztuki oraz, co to znaczy, że produkcja komiksów jest teraz ściślej związana ze światem sztuki?
> Jerzy Szyłak, Gra ciałem (Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy) - nowe, poszerzone wydanie, a zarazem druga w tym roku po Komiks w szponach miernoty książka Szyłaka, skupia się na refleksji nad znaczeniami komunikowanymi przez współczesne obrazy kobiet i zmianami, jakim ulegają społeczne role przypisywane w naszej kulturze kobietom i mężczyznom.
> Henryk Jerzy Chmielewski, Tarabanie w Barbakanie (Wydawnictwo Prószyński o S-ka) - autobiografia Papcia Chmiela, twórcy komiksowej serii przygód Tytusa, Romka i A’Tomka.
> Anne Goscinny, Tato (Wydawnictwo Znak) - literacki obraz René Goscinny’ego, kreślony przez córkę francuskiego autora.
Zachęcamy do lektury!

21 grudnia 2013:

18 stycznia 2014 r. w CRZ Krzywy Komin we Wrocławiu (ul. Dubois 33-35a) odbędzie się gala rozdania Złotych Kurczaków 2013, czyli nagród dla niezależnych artystów/wydawnictw komiksowych w Polsce, połączona z całodniową imprezą (giełda, spotkania, wystawa). Do 1 stycznia 2014 r. można nadsyłać propozycje wydawnictw z roku 2013. Kolejno, powstanie lista wszystkich zgłoszonych publikacji i drogą głosowania z pomocą Jury (Agata Wawryniuk, Jacek Gdaniec, Szymon Holcman, Jacek Ystad Ja-ski oraz Michał Śledziński), zostaną wybrani najlepsi w poszczególnych kategoriach. Więcej aktualnych szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia.

Organizator:
Wydawnictwo Bazgrolle

21 grudnia 2013:

16 stycznia 2014 r. o godz. 18:00, w Pubie Loft w Gdańsku (ul. Młyńska 15) odbędzie się bitwa komiksowa, która otworzy stały cykl tego typu imprez w Trójmieście. Szczegóły dotyczące samego sposobu przeprowadzenia bitew są jeszcze w fazie przemyśleń, można wspierać organizatorów własnymi pomysłami i doświadczeniami na stronie wydarzenia.

21 grudnia 2013:

Na przełomie lutego i marca 2014 r. ukaże się premiera kolejnego słuchowiska na podstawie komiksu. Po realizacji The Walking Dead Roberta Kirkmana Studio Sound Tropez pracuje nad produkcją adaptacji albumu Briana Wooda z 2012 r. Conan i Królowa Czarnego Wybrzeża. Nagrania, w których udział biorą m.in.: Magdalena Boczarska, Szymon Bobrowski oraz Adam "Nergal" Darski, rozpoczęły się z początkiem grudnia bieżącego roku. Poszerzone informacje przeczytacie w nocie prasowej wydarzenia (pdf, 408 KB). Zachęcamy do zaglądania na fanpage Studia Sound Tropez.

16 grudnia 2013:

18 grudnia 2013 r. odbędzie się spotkanie Poznańskiej Akademii Komiksu. Wykład pt. O problemach z terminem „powieść graficzna” wygłosi Jerzy Szyłak. Zachęcamy do uczestnictwa w dyskusji, spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Harmonogram spotkań PDAK w roku akademickim 2013/2014 znajdziecie TUTAJ.

Plakat PDAK przygotowała Ada Buchholc.

15 grudnia 2013:

Jeszcze przez 18 dni (do 02.01.2014 r.) poprzez serwis PolakPotrafi.pl można wspierać projekt Praga Gada. O Pokoju!. Fundusze zbierane są z myślą o wydaniu drugiej części antologii Praga Gada. Pierwszą cześć, czyli ilustrowane wspomnienia mieszkańców warszawskiej Pragi w formie komiksu Praga Gada. O wojnie! wydała Fundacja Animacja. W publikacji zamieszczono opowieści dotyczące głównie II wojny światowej. Album zilustrowali znani polscy i zagraniczni rysownicy - Michał Śledziński, Maciej Szymanowicz, Krzysztof Ostrowski, Przemysław Truściński, a także Alberto Pagliaro z Włoch, Tony Sandoval z Meksyku i Konstantin Komardin z Rosji. Do komiksu dołączono najlepsze obrazkowe adaptacje wspomnień prażan, wyłonione w drodze konkursu. Pomysłodawcy liczą, że dzięki wsparciu społecznemu uda się wydać część drugą. Zachęcamy do obejrzenia spotu promującego serię. Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu.

12 grudnia 2013:

13 grudnia 2013 r. o godz. 18:00 w Księgarni Artystycznej Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki (pl. Małachowskiego 3, Warszawa) odbędzie się spotkanie wokół Opowieści graficznych Juliana Antoniszczaka. Gościem specjalnym będzie córka artysty, Malwina Antoniszczak. Wspomnienia, anegdoty i rozmowę na temat komiksów poprowadzą Ewelina Sasin i Jakub Wydrzyński. Wstęp wolny. Udostępniamy poszerzoną notę prasową (pdf, 598 KB), a aktualne informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

Organizatorzy:
- Fundacja Korporacja Ha!art
- Księgarnia Artystyczna Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki

12 grudnia 2013:

13 grudnia 2013 r. o godz. 18:30 w Artetece WBP w Krakowie (wejście od ul. Szujskiego) odbędzie się spotkanie Komiks polityczny, polityka w komiksie, które poprowadzi Maciej Nawrocki. Z opisu organizatorów: Interpretacja komiksów w kontekście politycznym niewątpliwie stanowi istotną część badań nad tym medium. Podczas najbliższego spotkania spróbujemy zastanowić się nad politycznością wybranych tekstów oraz nad sposobami jej manifestacji. Tematem dyskusji będzie także samo określenie „komiks polityczny” i kwestia jego funkcjonalności. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.

12 grudnia 2013:

13 grudnia 2013 r. o godz. 17:00 w Lublinie (Dom Słów - Pracownia Komiksu, Izba drukarstwa, ul. Żmigród 1) odbędzie się spotkanie autorskie z Danielem Chmielewskim w ramach cyklu Seminaria z wyobraźni. Spotkanie poprowadzi Maciej Pałka. Wstęp wolny. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie wydarzenia.

Daniel Chmielewski - Autor komiksowego eseju Zostawiając powidok wibrującej czerni [wyd. 2008], absolwent warszawskiej ASP. Jego nowy album Zapętlenie ukaże się w roku 2014.

Organizatorzy:
- Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza
- Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN

9 grudnia 2013:

Na naszej stronie opublikowaliśmy recenzję komiksu pt. Fugazi Music Club (sc. i rys. Marcin Podolec), przygotowaną przez Jakuba Jankowskiego (członek redakcji komiksowej Poltergeista). Poniżej krótki fragment tekstu:

"Komiks Marcina Podolca na podstawie wspomnień Waldemara Czapskiego, założyciela Fugazi Music Club" głosi okładka najnowszej pracy autora m.in. komiksów Ser-ce, Kapitan Sheer, Czasem i Wszystko zajęte. Okładkowa informacja o autorstwie oraz współautorstwie płynnie przechodzi w tytuł tego ponad dwustustronicowego albumu - Fugazi Music Club. Oprócz opowieści komiksowej zawiera on również zdjęcia koncertowe i klubowe, reprodukcje plakatów koncertowych oraz informacje o architekcie budynku kina W-Z (Mieczysław Piprek), w którym Fugazi Music Club działał. (...czytaj dalej).

8 grudnia 2013:

8 grudnia 2013 r., o godz. 18:30 w poznańskiej Meskalinie (Stary Rynek 6) odbędzie się wykład Joanny Elantkowskiej-Białek pt. Siotrzenica Kaczora Donalda. Spotkanie z fińskim komiksem kobiecym. Podczas prelekcji autorka opowie o twórczości Johanny Jupu Kallio, Anni Nykänen oraz Milli Paloniemi. Więcej informacji znaleźć można na stronie wydarzenia.

5 grudnia 2013:

7 grudnia 2013 r. o godz. 13:00 w Galerii Komiksu Cheap East w Poznaniu (ul. św. Marcin 80/82, CK „Zamek”, sala 101) odbędzie się wernisaż wystawy Tomasz Samojlik. Proces twórczy. Wspomniana ekspozycja to analityczna i pełna napięcia odsłona warsztatu pracy polskiego autora komiksów dla młodych czytelników, przybliżająca etapy powstawania takich albumów jak Ryjówka przeznaczenia, Norka zagłady czy Bartnik Ignat i skarb puszczy. Wystawę można oglądać do końca grudnia 2013 roku. Więcej informacji na stronie wydarzenia. Warto odwiedzić również blog Tomasza Samojlika.

5 grudnia 2013:

6 grudnia 2013 r. nakładem Wydawnictwa Le Lombard ukaże się Monographie Rosiński przygotowana przez Patricka Gaumera. W publikacji znajdą się m.in. zapisy wywiadów przeprowadzonych z Grzegorzem Rosińskim oraz obszerna dokumentacja wizualna prac artysty. Monografia liczy 400 stron i kosztuje 45,- €. Więcej informacji oraz przykładowe strony wydawnictwa znajdziecie na blogu Jakuba Sytego.

4 grudnia 2013:

5 grudnia 2013 r. o godz. 21:45 w Kawiarni Muzycznej FAMA w Białymstoku (ul. Legionowa 5), odbędzie się wernisaż wystawy komiksu Chestera Browna Na własny koszt. Komiksowy pamiętnik bywalca burdeli. Album Browna ukazał się w Polsce w październiku bieżącego roku, nakładem Wydawnictwa Centrala. Zachęcamy do udziału w wydarzeniu, wstęp wolny.

19 listopada 2013:

20 listopada 2013 r. odbędzie spotkanie Poznańskiej Akademii Komiksu. Jacek Świdziński przedstawi wykład zatytułowany Narracja wizualna w komiksie. Czy komiks jest sztuką sekwencyjną?. Zachęcamy do uczestnictwa w dyskusji!

PDAK rozpoczyna się o godz. 18:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40, sala 82. Wstęp wolny dla wszystkich! Harmonogram spotkań PDAK w roku akademickim 2013/2014 znajdziecie TUTAJ.

Plakat PDAK przygotowała Ada Buchholc.

14 listopada 2013:

5 listopada 2013 r. odbyła się premiera III i IV tomu dźwiękowej adaptacji kultowego komiksu Roberta Kirkmana The Walking Dead. Bohaterom słuchowiska głosów użyczyli m.in.: Sonia Bohosiewicz, Anna Dereszowska, Maria Seweryn, Jacek Rozenek i Krzysztof Banaszyk. Udostępniamy notę prasową wydarzenia (pdf, 209 KB).


Koncepcja i produkcja: Michał Szolc
Adaptacja komiksu i dialogi polskie: Michał Wojnarowski
Reżyseria: Ramez Nayyar

Słuchowisko można nabyć w: Publio.pl oraz sklep.soundtropez.pl.

14 listopada 2013:

9 listopada 2013 r. w Bazie Zbożowej w Kielcach, w ramach XIII Przeglądu Teatrów Alternatywnych organizowanego przez Stowarzyszenie Artystyczne Ecce Homo, odbył się wernisaż wystawy rysunków satyrycznych i komiksowych Roberta Kolasy Sex, aliens & alcohol. Przy okazji tego wydarzenia promowano również trzeci numeru kieleckiego magazynu kulturalnego Projektor. Wszystkie numery Projektora można przeczytać on-line.

Robert Kolasa – ur. w 1968 r. Rysownik i rzeźbiarz. Absolwent Liceum Plastycznego w Kielcach. Autor rysunków publikowanych m.in. na łamach AQQ, Talizmanu, Komiks Forum, Krakersa, Teraz oraz dwutomowej antologii Klatka, Klatka&Lekarstwo.

Przygotowanie wystawy: Stowarzyszenie Twórcze Zenit
Patronat: Projektor – kielecki magazyn kulturalny

14 listopada 2013:

15 listopada 2013, o godz. 17:00 w Pracowni Komiksowej w Gdańsku (Biblioteka Manhattan, ul. Grunwaldzka 82, Gdańsk) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Komiksu pt. Opowieści czarownika z Northampton – dyskusja o twórczości komiksowej Alana Moore’a. W panelu, który poprowadzi Przemysław Zawrotny udział wezmą: Damian Kaja i Przemysław Kołodziej. Zbliżające się 60. urodziny Alana Moore'a (ur. 18 listopada 1953 r.) stanowią dobry pretekst do stawiania pytań. Co sprawia, że Brytyjczyk uważany jest za geniusza opowieści obrazkowych i określany przez niektórych najwybitniejszym twórcą komiksowym wszech czasów? Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia.

13 listopada 2013:

Ukazały się niedawno dwie recenzje Zeszytów Komiksowych. Serwis internetowy Komiks.polter.pl opublikował tekst Artura Nowrota o piętnastym numerze ZK. Natomiast o numerze szesnastym ZK pisze Jarosław Drożdżewski dla portalu Paradoks.net.pl. Zachęcamy do lektury i dzielenia się opiniami na fanpage'u Zeszytów Komiksowych.

13 listopada 2013:

12-14 listopada 2013 r. odbywa się pierwsza sesja z cyklu wykładów dr Tomasza Marciniaka pt. Komiks - Osiągnięcia i wartości artystyczne w kontekście historii społecznej. Cały cykl spotkań został podzielony na trzy etapy. Kolejne sesje odbędą się 26-28 listopada 2013 r. oraz 9-11 grudnia 2013. Zajęcia mają miejsce w Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu (ul. Traugutta 19/21, sala audytoryjna, IV piętro, s. 410). Udostępniamy szczegółowy harmonogram wykładów (pdf, 193 KB). Zachęcamy do uczestnictwa, wstęp jest wolny wszystkich!

Autor grafiki: Damian Langosz.

8 listopada 2013:

Na naszą stronę trafiła recenzja wydanego w maju przez Kulturę Gniewu komiksu Taba Murphy'ego, Thomasa Jane'a i Thomasa Otta pt. Nowożeńcy. Jej autorem jest Mateusz R. Orzech. Oto jej krótki fragment:

Thomas Ott jest twórcą bez wątpienia inspirującym. Jeśli ktoś miałby jednak jakiekolwiek wątpliwości, to Kultura Gniewu wydała niedawno album potwierdzający prawdziwość tego twierdzenia. Thomas Jane i Tab Murphy po lekturze komiksów Otta postanowili skorzystać z jego jakże kinowo kadrowanych wizji i nastroju, który kreują, czego wynikiem był film Mroczna kraina (Dark Country, Thomas Jane, 2009). Twórcy produkcji postanowili wszakże pójść krok dalej i poprosili o zaadaptowanie swego scenariusza w formie komiksowej. Poprosili oczywiście Thomasa Otta. (...czytaj dalej).

28 października 2013:

Zachęcamy do lektury recenzji albumu Powrót Barbarzyńców i nie przygotowanej przez Magdalenę Rucińską. Krótki fragment poniżej:

Pierwszy kontakt wzrokowy z antologią Powrót Barbarzyńców i nie należy do dość osobliwych. Jej okładka zamiast zapraszać do środka, wynosi czytelnika w sferę science fiction. Widniejący na obwolucie latający obiekt pełny jest postaci mających tajemnicze plany i niesprecyzowane zamiary wobec... czytelnika. Po prostu kosmos. Taka okładka budzi ciekawość, a także rodzi pytania.(...czytaj dalej).

14 października 2013:

Na naszej stronie opublikowaliśmy recenzję komiksu pt. Dzicy (sc. i rys. Lucie Lomová), napisaną przez Martę Maciejewską. Oto jej krótki fragment:

Na praskim festiwalu Komiksfest w 2011 roku komiks Lucie Lomovej Dzicy otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz i został uznany za czeski komiks roku. Zabierając się do lektury, liczyłam na to, że choć na krótką chwilę zostaną zaspokojone moje potrzeby dotyczące zarówno czytania komiksów, jak i obcowania z kulturą czeską. Na próżno. (...czytaj dalej).

10 października 2013:

19-20 października 2013 r. w Nysie (Bastion św. Jadwigi) odbędzie się Polsko-czeski Festiwal Komiksu. W programie znalazły się m.in. spotkania z autorami, wydawcami, warsztaty komiksowe oraz projekcje filmowe (Alois Nebel oraz Jeż Jerzy). Podczas FKN spotkać będzie można: Pawła Wojciechowicza, Grzegorza Auguścika, Marcina Winkiela, Bartosza Sztybora, Michała Śledzińskiego, Agatę Wawryniuk, Grzegorza Janusza, Igora Wolskiego, Michała Słomkę, Lucie Lomovą, Tomáša Kučerovskiego. Szczegółowy program przeczytacie na stronie festiwalu.

9 października 2013:

12 października 2013 r. o godz. 12:00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6, sala 112) rozpocznie się 7. edycja polskiego 24h Comics Day, który potrwa całą dobę. W tym czasie powstaną komiksy składające się z 24 stron, stworzone od początku do końca w czasie sesji 24-godzinnego rysowania. 24h to pomysł amerykańskiego komiksologa – Scotta McCloud'a. Więcej informacji na temat związany z międzynarodowym wydarzeniem 24h Comics Day znajdziecie na oficjalnej stronie projektu. Aktualizacje związane z polską edycją 24h przygotowaną przez gdańską Pracownię Komiksową WiMBP, można śledzić na stronie wydarzenia.

Organizator:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w Gdańsku
Partner projektu:
Edu Art. Media

8 października 2013:

Od października do grudnia 2013 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu organizuje drugą edycję Operacji Komiks. W bieżącym miesiącu zaplanowano następujące wydarzenia:

- 15 października 2013 r., godz. 17:00, Operacja KOMIKS - IZBA PRZYJĘĆ, czyli spotkanie z Maciejem Sieńczykiem oraz wernisaż wystawy Przygody na bezludnej wyspie. Tego samego dnia zostanie ogłoszony Ogólnopolski Konkurs na Komiksową Taszkę na Książki.
- 18 października 2013 r., godz. 15:00-19:00, Operacja KOMIKS & OMA - JAPONIA W PIGUŁCE
- 19 października 2013 r., godz. 12:00-17:00 Operacja KOMIKS & OMA - RECEPTA NA MANGĘ
- 24 października 2013 r., godz. 17:00, Operacja KOMIKS – Komiksowe RTG, wernisaż wystawy Face to face, czyli Rozmówki polsko-angielskie oraz spotkanie autorskie z Agatą Wawryniuk.

Szczegółowe informacje można śledzić na stronie MBP w Opolu.

4 października 2013:

6 października 2013 r. w godz. 11:00–15.00, w Łódzkim Domu Kultury (ul. Traugutta 18, sala nr 114, I piętro) odbędzie się 13. Sympozjum Komiksologiczne. Temat przewodni tegorocznego spotkania brzmi Komiks jako element kultury współczesnej. Podczas sympozjum referaty wygłoszą:


- dr Tomasz Marciniak (Komiks w kontekście kultury masowej i popularnej we współczesnej Polsce)
- dr Adam Mazurkiewicz (Gry z komiksem w kulturze współczesnej)
- Jakub Woynarowski (Idea story artu w kontekście przemian współczesnej kultury)
- Michał Siromski (Psychologiczne uwarunkowania odbioru współczesnych przekazów narracyjnych. Problem złudzenia czasu w komiksie)
- dr Magdalena Lachman(Między filtrowaniem i przyswajaniem. Komiks na kartach literatury dla dzieci i młodzieży)
- Krzysztof Skrzypczyk (Komiksowa apokalipsa, czyli widowiskowy spektakl jako cel popkulturowej rozrywki).

Organizatorzy:
Uniwersytet Łódzki
Łódzki Dom Kultury

4 października 2013:

Od 5 października 2013 r. w Ośrodku Kultury Ochota w Warszawie (ul. Grójecka 75) będzie można oglądać wystawę Propaganda PRL w Komiksie. Wystawa opowiada o specyfice ówczesnych lat i o sytuacji w jakiej znalazł się komiks. Ekspozycję zbudowano na materiałach ilustracyjnych, pierwszych wydaniach komiksów oraz oryginalnych pracach klasyków gatunku (m.in. Tadeusz Raczkiewicz, Papcio Chmiel, Szarlota Pawel-Kroll, Szczepan Sadurski, Janusz Christa, Marek Szyszko, Roman Maciejewski, Edward Lutczyn). 26 października 2013 r. o godz. 17:00 podczas finisażu wystawy - wykład na temat historii komiksu polskiego wygłosi dr Tomasz Marciniak.

Wystawa jest częścią cyklu Cztery pory roku z satyrą i komiksem Wojciecha Łowickiego.

1 padziernika 2013:

Informujemy, że szesnasty numer Zeszytów Komiksowych ukaże się, zgodnie z planem, podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi już w najbliższy weekend.

Ostateczny spis treści numeru można znaleźć na stronie numeru.

Zapraszamy na stoisko Centrali!

...Starsze aktualności:

     3 czerwca 2013 - 29 września 2013

     2 kwietnia 2013 - 29 maja 2013

     7 grudnia 2012 - 28 marca 2013

     23 sierpnia 2012 - 5 grudnia 2012

     8 czerwca 2012 - 23 sierpnia 2012

     7 kwietnia 2012 - 4 czerwca 2012

     20 lutego - 5 kwietnia 2012

     20 września 2011 - 17 lutego 2012

     28 lutego 2011 - 13 września 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020