Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     2 lipca 2019 - Dzisiaj

     26 marca 2018 - 21 czerwca 2019

     6 kwietnia 2017 - 15 marca 2018

     22 września 2015 - 29 marca 2017

     17 listopada 2014 - 31 sierpnia 2015

     29 stycznia 2014 - 24 października 2014

     4 października 2013 - 21 stycznia 2014

     4 czerwca 2013 - 1 padziernika 2013

3 czerwca 2013:

W najbliższą środę o godz. 18 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ulicy Długiej 1 w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Przemysława Truścińskiego TRUST.

Wystawa potrwa do 9 lipca i będzie jej towarzyszył katalog (320 stron, twarda oprawa), którego wydawcą jest Timof i cisi wspólnicy (we współpracy z BWA Jelenia Góra, BWA Awangarda Wrocław i BWA Zielona Góra). W albumie znajdą się artykuły Bartka Chacińskiego, Wojciecha Kozłowskiego, Piotra Machłajewskiego, Macieja Parowskiego, Mariusza Szczygła oraz Jerzego Szyłaka.

Kuratorem wystawy jest Piotr Machłajewski.

29 maja 2013:

1 czerwca 2013 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka poznańska galeria Cheap East zaprasza do odwiedzin najmłodszych fanów komiksu. W Centrum Kultury „Zamek”, sala 101, o godz. 11:00 odbędzie się wernisaż wystawy, na której zostaną zaprezentowane komiksy dziecięce z ponad sześcioletniej działalności warsztatowej poznańskiego projektu Centrala - mądre komiksy. Zaraz potem o godz. 11:20 warsztaty komiksowe poprowadzi Maja Demska. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wydarzenia. Ku uciesze wszystkich dzieci - w całej Polsce organizowany jest szereg komiksowych imprez i aktywności. Maciej Gierszewski na blogu Kopiec Kreta przygotował przydatne zestawienie tych wydarzeń - polecamy wszystkim zainteresowanym.

22 maja 2013:

Do Składnicy Naukowej trafiła dzisiaj praca podyplomowa współpracownika Zeszytów Łukasza Czubaka zatytułowana Wykorzystanie motywów komiksowych w reklamie i napisana na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zapraszamy do lektury!

21 maja 2013:

23 maja 2013 r. o godz. 18:00 w Pracowni Komiksowej w Gdańsku (Biblioteka Manhattan) rozpocznie się spotkanie z cyklu Dyskusyjnego Klubu Komiksu, pt. Image Comics: trzecia siła amerykańskiego rynku komiksowego. Rozmowa będzie toczyć się wokół wspomnianego w tytule wydawnictwa oraz jego krótkiej, lecz raczej dynamicznej historii. Jak zauważają organizatorzy: [...] pośród pięciu komiksów nominowanych w tym roku do Nagrody Eisnera w kategorii Najlepsza Seria znalazły się aż cztery pozycje publikowane przez Image! Nie mówiąc już o niezwykłej i dość nieoczekiwanej popularności komiksu Żywe trupy, spowodowanej przede wszystkim pojawieniem się serialu na jego podstawie. To wszystko, a także fakt, iż Image prężnie działa na polu reedycji amerykańskiej klasyki komiksowej, sprawia, że wydawca ten stał się trzecią siłą na rynku komiksowym w USA. [...] W panelu dyskusyjnym wezmą udział Przemysław Kołodziej i Damian Kaja, całość poprowadzi Przemysław Zawrotny.

19 maja 2013:

Trwa akcja zbierania funduszy na papierowe wydanie komiksu WEB-TRIP poprzez serwis ulule.com. W międzynarodowym projekcie, wzięło udział 12 autorów, w tym dwóch z Polski (Krzysztof Gawronkiewicz, Dennis Wojda). Album opowiada o przygodach i podróży pary bohaterów (Jules i Romane). Idea projektu WEB-TRIP polega na ukazaniu różnorodności koncepcji i stylów opowiadania obrazem. Dzięki historiom komiksowym autorów - WEB-TRIP to także możliwość porównania kontekstów codziennego życia w różnych miastach, do których docierają Jules i Romane, czy w końcu obnażenie funkcjonujących stereotypów narodowych. Więcej informacji znajdziecie na ulule.com.

18 maja 2013:

18 maja 2013 r. o godz. 19:00 w Soho Factory (hala nr 19, ul. Mińska 25, Warszawa) rozpocznie się wernisaż wystawy Tadeusz Baranowski. Powrót. Na ekspozycji będzie można oglądać obrazy przygotowane przez Tadeusza Baranowskiego specjalną techniką malarską - pozwalająca na konstruowanie prac bliskich płaskorzeźbie (wymiar 3D), poprzez piętrowe nakładanie warstw różnorodnej materii. Jak zauważa Magdalena Linke, kurator wystawy, artysta postanowił ostatecznie zerwać z grafiką na rzecz swej największej pasji - malarstwa. Wystawa potrwa do 22 maja 2013 r.

Organizator:
Tadeusz Baranowski i Przyjaciele wraz z Soho Factory
Kurator:
Magdalena Linke

16 maja 2013:

Komiks autorstwa Macieja Sieńczyka Przygody na bezludnej wyspie, który ukazał się nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża w 2012 r., został nominowany do Nagrody Literackiej NIKE 2013. Można ten fakt uznać za wydarzenie przełomowe, ponieważ po raz pierwszy w historii Nagród Literackich NIKE - komiks otrzymał jedną z nominacji.

15 maja 2013:

16 maja 2013 r. o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Współczesnej BWA
w Katowicach
(al. Wojciecha Korfantego 6) rozpocznie się wernisaż wystawy Jakuba Woynarowskiego Nigredo. Szerzej o koncepcji ekspozycji, której kuratorką jest Marta Lisok,
i o twórczości Jakuba Woynarowskiego przeczytacie na stronie wystawy.

14 maja 2013:

W dniach 16-19 maja 2013 r. - w ramach IV Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym w Warszawie - odbędzie się Festiwal Komiksowa Warszawa, który jest główną warszawską inicjatywą promującą komiksy. Ze szczegółowym programem imprezy można zapoznać się na stronie festiwalu. Zachęcamy także do zaglądania na fanpage FKW.

Organizatorzy:
Polskie Stowarzyszenie Komiksowe
Stowarzyszenie Twórców Contur

12 maja 2013:

Zapraszamy do lektury recenzji komiksu Fabryka Nicolasa Presla, napisanej przez Emilię Walczak. Oto fragment tekstu:

Jak powiedział kiedyś mądrze w jednym z wywiadów Zbigniew Herbert: "Nie lubię utopii. Bo zaczyna się od tego, że ktoś wymyśli sobie wyspę i tam cudowny ustrój jakiś panuje, a kończy się na obozach koncentracyjnych". Nicolas Presl w Fabryce najpewniej nieświadomie zawarł Herbertowską myśl, co niestety oznacza, że żyjemy dziś w stanie zagrożenia, a komiks Francuza stanowi probierz społecznych nastrojów. (...czytaj dalej).

12 maja 2013:

16 maja 2013 r. o godz. 17:00 w Bibliotece Manhattan w Gdańsku odbędzie się spotkanie autorskie z Jerzym Szyłakiem poświęcone Jego nowej książce Komiks w szponach miernoty. Fragment opisu spotkania:
[...] W pracy Komiks w szponach miernoty Jerzy Szyłak analizuje dokonania polskich badaczy komiksu, których efekty, a niekiedy także motywacje, stawia pod znakiem zapytania (co autor sugeruje już w ostro sformułowanym tytule książki). Badacz skupia się przede wszystkim na dorobku łódzkich sympozjów komiksologicznych oraz zastanawia się nad pojęciem story artu określającym awangardowe formy komiksu, a także nad kwestiami włączenia tego gatunku artystycznego w obieg galeryjny [...].
Spotkanie organizowane jest w ramach aktywności Dyskusyjnego Klubu Komiksu Biblioteki Manhattan.

Książka Jerzego Szyłaka Komiks w szponach miernoty ukazała się 8 maja 2013 r. nakładem Wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy.

5 czerwca 2013:

Przypominamy, że już w najbliższą sobotę (8 czerwca) o godz. 19:00 w krakowskiej Galerii Zderzak (ul. Floriańska 3) odbędzie się wernisaż wystawy Katalog wypadków. Sztuka współczesna w polskim komiksie.

Na otwarciu nie zabraknie kuratora Kuby Woynarowskiego oraz artystów zaproszonych do projektu.

Zeszyty Komiksowe są patronem medialnym tej wystawy.

10 maja 2013:

W dniach 11-12 maja 2013 r. w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w Lublinie (ul. Weteranów 18) odbędą się V Lubelskie Spotkania z Komiksem. W programie przewidziano warsztaty, konkursy, spotkania z autorami i badaczami komiksu. Szczegółowy harmonogram imprezy i dalsze szczegóły znaleźć można na stronie wydarzenia.


Plakat V Lubelskich Spotkań z Komiksemprzygotował Mikołaj Ratka.
Organizatorzy:
> Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza
> Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS.

6 maja 2013:

Nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się powieść graficzna Dennisa Wojdy pt. 566 kadrów. Autor od marca 2010 roku codziennie publikował na blogu kolejny kadr autobiograficznej opowieści. Efekt końcowy w postaci książki możecie zobaczyć np. TUTAJ. Więcej informacji o komiksie 566 kadrów znajdziecie na stronie Wydawnictwa W.A.B.. Zachęcamy do lektury!


Dennis Wojda – rysownik, scenarzysta Współautor albumów: Mikropolis. Przewodnik turystyczny, Mikropolis. Moherowe sny (rys. Krzysztof Gawronkiewicz), Nadzwyczajni. Pantofel panny Hofmokl (rys. Krzysztof Ostrowski). Dwukrotny laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym oraz ilustracją prasową.

6 maja 2013:

Zachęcamy do zapoznania się z nową witryną Gotham w Deszczu - poświęconą Batmanowi. Na łamach bloga będą publikowane teksty oraz materiały zogniskowane na postaci Mrocznego Rycerza od strony historycznej, analitycznej i krytycznej w kontekście komiksów, filmów, animacji oraz gier. Autorzy współtworzący zawartość Gotham w Deszczu to: Michał Chudoliński (założyciel, redaktor serwisu BatCave w latach 2003-2006, redaktor gościnny 15. numeru Zeszytów Komiksowych: Batman), Michał Siromski, Łukasz Chmielewski, Michał Jadczak, Monika Banik i inni. Dodatkowe szczegóły znajdziecie również na fanpage'u Gotham w Deszczu.

28 kwietnia 2013:

Serwis Gildia.pl opublikował recenzję czternastego numeru Zeszytów Komiksowych zatytułowaną Śledź w konserwie. Autorem tekstu jest Tomasz Nowak. Zachęcamy do lektury!

25 kwietnia 2013:

26 kwietnia 2013 r. w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 12 - wejście od ul. Szujskiego, II piętro) odbędzie się 48. Piątkowe spotkanie z komiksem, pt. Komiksowy Teleexpress, które poprowadzi Michał Jankowski. Spotkanie przybliży nadchodzący w maju Festiwal Komiksowa Warszawa. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie wydarzenia.

Organizatorzy: Małopolskie Studio Komiksu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

25 kwietnia 2013:

25 kwietnia 2013 r. o godz. 19:00 w Ostrowskim Centrum Kultury (ul. Wolności 2) rozpocznie się wernisaż wystawy komiksów Jacka Frąsia. W ramach wystawy organizowane są warsztaty komiksowe, które odbędą się 26 kwietnia 2013 r. o godz. 14:00. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia.

Jacek Frąś - magister sztuki, plastyk, rysownik i scenarzysta komiksowy, ilustrator, grafik, malarz, twórca video, perkusista (Dick4Dick, Cool Kids Of Death), absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

24 kwietnia 2013:

26 kwietnia 2013 r. o godz. 18:30 w Galerii Łącznik w Krakowie (Plac Matejki 4/12) rozpocznie się wernisaż wystawy malarstwa Joanny Karpowicz pt. Anubis, mój przyjaciel. Fragment opisu wystawy: (...) Anubis, mój przyjaciel pomaga mi okiełznać lęki. Na płótnach pojawia się w różnych rolach i kontekstach. Pewnego dnia będzie moim litościwym i czułym opiekunem, ale dziś jeszcze pije kawę w małym bistro na rogu. Pracuje w recepcji hotelu, oczekując cierpliwie na przybycie nocnych gości. Ogląda film w kinie, jedząc popcorn. Wiosłuje w łodzi, przewożąc pasażerów na drugi brzeg. Towarzyszy palaczowi w przerwie na fajkę. Ciągle w ruchu, stale podróżuje. Choć bywa i tak, że czeka godzinami w ogrodzie, przy morskiej zatoce. Jest tuż obok, zawsze dla Ciebie (...). Aktualne informacje o wystawie znaleźć można na stronie wydarzenia. Wystawa będzie dostępna do 10 maja 2013 r.

Joanna Karpowicz - malarka, ilustratorka, autorka komiksów. Urodzona w 1976 r. Studiowała na wydziale malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia ukończyła w 2001 r. w pracowni profesora Leszka Misiaka.

24 kwietnia 2013:

26 kwietnia 2013 r. o godz. 18:30 w Alliance Française w Gdańsku (ul. Sienkiewicza 5a) odbędzie się wykład Skąd przyjechał Lucky Luke? Belgijska sztuka komiksu, który poprowadzi Franck Pezza, przedstawiciel Wallonie-Bruxelles w Polsce. Podczas prelekcji Franck Pezza przedstawi historię belgijskiego komiksu, jego charakterystyczne kody i techniki oraz bohaterów takich jak Tintin, Lucky Luke, Smerfy i wielu innych.

Wykład prowadzony będzie w języku francuskim. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, zapisy w Alliance Française w Gdańsku.

22 kwietnia 2013:

24 kwietnia 2013 r. w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie (ul. Mickiewicza 13) odbędzie się wernisaż wystawy Gucio i Cezar, Gapiszon i inni... Wystawa twórczości Bohdana Butenki (o godz. 11:00 - wernisaż, spotkanie autorskie dla dzieci; o godz. 17:00 - spotkanie autorskie dla młodzieży i dorosłych). Na ekspozycji znajdą się oryginalne projekty, książki w oprawie graficznej Bohdana Butenki, liczne ilustracje z czasopism m.in. Misia, Świerszczyka, Płomyczka ze zbiorów Muzeum, a także lalki teatralne z przedstawień Gucio i Cezar czy Placek z konfiturą. Więcej informacji można znaleźć na fanpage'u oraz stronie internetowej Muzeum Dobranocek. Wystawa potrwa do 15 maja 2013 roku.

17 kwietnia 2013:

4 edycja Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA zacznie się już jutro (18-21.04.2013, Poznań)! W trakcie trwania festiwalu rozpocznie się szereg wystaw, których pełen wykaz wraz z opisem i harmonogramem znajdziecie w nocie prasowej (pdf, 60 KB). Dodatkowo podczas Ligatury 2013 nastąpi otwarcie galerii komiksu Cheap East, któremu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy Nieznany geniusz Agnieszki Piksy oraz Mikołaja Tkacza. Zapoznajcie się również z oficjalnym programem (pdf, 46 KB) Ligatury 2013.

Plakat festiwalu przygotowała Ingrīda Pičukāne. Zachęcamy do obejrzenia oficjalnego klipu promującego poznańską imprezę. Autorką spotu jest Ola Szmida. Szerzej o wspomnianych autorkach przeczytacie w ich biogramach (pdf, 158 KB).

16 kwietnia 2013:

Podczas 4 edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA (18-21.04.2013, Poznań) dostępne będą nowe publikacje oraz premiery komiksowe, których szerszy opis znajdziecie w nocie prasowej (pdf, 57,4 KB). Zachęcamy również do zapoznania się z oficjalnym programem Ligatury 2013 (pdf, 46 KB).

16 kwietnia 2013:

20 kwietnia 2013 r. w Kolonii Artystów | Dom | w Gdańsku (ul. Dolna 4) odbędzie się wernisaż wystawy, na którą złożyły się prace uczestników warsztatów Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie: obrazkowy przewodnik po Dolnym Mieście. Podczas otwarcia ekspozycji będzie można spotkać autorów oraz obejrzeć pokaz slajdów dokumentujących proces powstawania komiksów. Następnie, już w przestrzeni miasta, koordynatorzy projektu, autorzy prac oraz przybyli goście wspólnie ruszą szlakiem komiksowych plansz. Wystawa dostępna w przestrzeni miejskiej Dolnego Miasta w okresie od 21 kwietnia do 20 maja 2013 r. Zachęcamy do zapoznania się z notą prasową wydarzenia {pdf, 278 KB). Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu.

Plakat promujący Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie: obrazkowy przewodnik po Dolnym Mieście przygotował Jakub Babczyński.

14 kwietnia 2013:

Udostępniamy okładkę 15. numeru Zeszytów Komiksowych: Batman. Można ją obejrzeć w całej okazałości. Okładkę przygotował Wojciech Pawliński, za projekt graficzny ZK odpowiedzialny jest Dennis Wojda.

Serwisy: > Batcave.pl oraz > Picturebook.pl objęły 15. numer ZK dodatkowym patronatem medialnym.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu jest współwydawcą numeru o Batmanie.

14 kwietnia 2013:

19 kwietnia 2013 r. zachęcamy do uczestnictwa w nocnym maratonie filmowym z Batmanem Christophera Nolana w roli głównej, który jest jedną z imprez towarzyszących Festiwalowi Ligatura 2013. Start o godz. 22:00 do białego rana, Multikino Stary Browal, ul. Półwiejska 42, Poznań. Więcej informacji znajdziecie w nocie prasowej wydarzenia (pdf, 280 KB).

Przypominamy, że 19 kwietnia 2013 r. nastąpi także premiera 15. numeru Zeszytów Komiksowych: Batman. Zapraszamy na spotkanie z redakcją Zeszytów Komiksowych - z Michałem Chudolińskim (redaktor gościnny 15. nr ZK), Michałem Traczykiem (zastępca redaktora naczelnego) rozmawiać będzie Wojciech Nelec, o godz. 18.00-19.00 (sala 102, CK „Zamek”, ul. św. Marcin 80/82).

14 kwietnia 2013:

W dniach 18-21 kwietnia 2013 r. w Poznaniu odbędzie się 4 edycja Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA. Wciąż można zapisywać się na warsztaty komiksowe organizowane w ramach Ligatury 2013. Zajęcia prowadzone będą przez autorów takich jak: Maria Ines Gul, Tomasz Samojlik, Dominik Szcześniak, Maciej Pałka, Bartosz Sztybor, Michał Śledziński. Pełen opis warsztatów wraz z harmonogramem można przeczytać w nocie prasowej (pdf, 285 KB).

11 kwietnia 2013:

W dniach 12-14 kwietnia 2013 r. we Wrocławiu (Instytut Filologii Polskiej UWr, pl. Nankiera 15, parter, s. 25) odbędzie się konferencja naukowa Bękarty X Muzy - filmowe adaptacje materiałów nieliterackich. Konferencja podejmuje temat filmowych adaptacji materiałów nieliterackich: komiksów, gier komputerowych, zabawek, dzieł plastycznych. Program konferencji i dalsze informacje znaleźć można na stronie wydarzenia.

Organizatorzy: Koło Naukowe Doktorantów przy Studium Nauk o Kulturze, Doktoranckie Koło Naukowe Badaczy Popkultury "Trickster", Studenckie Koło Naukowe Badaczy Popkultury "Trickster".
Opiekun naukowy konferencji: prof. Anna Gemra.

10 kwietnia 2013:

12 kwietnia 2013 r. w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 12 - wejście od ul. Szujskiego, II piętro) odbędzie się 47. Piątkowe spotkanie z komiksem, pt. Mucha w mangowym sosie, czyli o mandze i sztuce, które poprowadzi Katarzyna 'Irienna' Żarnowska. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie wydarzenia.


Organizatorzy: Małopolskie Studio Komiksu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

5 kwietnia 2013:

Z okazji premiery 15. numeru Zeszytów Komiksowych: Batman zapraszamy podczas drugiego dnia Festiwalu Ligatura 2013,
19 kwietnia 2013, o godz. 18.00-19.00 (sala 102, CK „Zamek”, ul. św. Marcin 80/82) na spotkanie z redakcją Zeszytów Komiksowych - z Michałem Chudolińskim (redaktor gościnny 15. nr ZK), Michałem Traczykiem (zastępca redaktora naczelnego) rozmawiać będzie Wojciech Nelec.

Tego samego wieczoru w ramach wydarzeń towarzyszących Ligaturze 2013 zachęcamy do uczestnictwa w nocnym maratonie filmowym z Batmanem Christophera Nolana w roli głównej - start 22:00 do białego rana, Multikino Stary Browal, ul. Półwiejska 42, Poznań.

5 kwietnia 2013:

Udostępniamy oficjalny program (pdf, 46 KB) 4 edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA (18-21.04.2013, Poznań) oraz pełen plakat (pdf, 3,04 MB) wraz z harmonogramem imprezy.

Plakat Ligatury przygotowała Ingrīda Pičukāne. Obejrzyjcie także oficjalny klip zapowiadający poznańską imprezę. Autorką spotu jest Ola Szmida. Szerzej o wspomnianych autorkach przeczytacie w ich biogramach (pdf, 158 KB).

5 kwietnia 2013:

Fundacja Animacja oraz Dom Kultury TuPraga zapraszają na cykl wykładów HISTORIA OBRAZKOWA poświęconych komiksowi.
> 6 kwietnia 2013 r., godz. 16:00-18:00, Polski komiks historyczny w PRL i współcześnie. Pokaz komiksu o Pradze Michała Śledzińskiego;
> 20 kwietnia 2013 r., godz. 16:00-18:00, Historia w komiksach zagranicznych. Reportaż komiksowy;
> 11 maja 2013 r. godz. 16:00-18:00, Propaganda w komiksie;
> 25 maja 2013 r. godz. 16:00-18:00, Antropologia i komiks. Obraz społeczeństwa i człowieka w historiach obrazkowych. Pokaz komiksu o Pradze Przemysław Truścińskiego;
> 29 czerwca 2013 r. godz. 16:00-18:00, Światowa premiera antologii komiksowej PragaGada - wspomnienia prażan zilustrowane przez najwybitniejszych komiksiarzy.

Prowadzenie: Paweł Timofiejuk (Wydawnictwo Timof i Cisi Wspólnicy) oraz Przemysław J. Olszewski (Fundacja Animacja). Wykłady będą miały miejsce w Domu Kultury TuPraga, Sala widowiskowa, IV piętro, ul. Dąbrowszczaków 2, Warszawa. Wstęp wolny!

4 kwietnia 2013:

W ramach 4 edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA (18-21.04.2013, Poznań) odbędą się Wykłady Mistrzowskie, które mają formę spotkań z wybitnymi artystami komiksowymi, teoretykami i historykami komiksu. W tym roku organizatorzy poprosili o prelekcję dwóch jury konkursu Ligatura Pitching: Christiana Gassera oraz Nicolasa Grivela. Ponadto, swoją wiedzą podzieli się Kalle Hakkola i Jerzy Szyłak. Nie zabraknie również spotkań z autorami komiksów - festiwal odwiedzą m.in. Bart Nijstad, Martin Ernstsen, Tomasz Samojlik, Daniel Gutowski, Michał Rzecznik, Mikołaj Tkacz, Maria i Michał Rostoccy.

Na Ligaturze będziemy także i my! 19 kwietnia 2013, o godz. 18.00-19.00 (sala 102, CK „Zamek”, ul. św. Marcin 80/82) odbędzie się spotkanie z redakcją Zeszytów Komiksowych oraz premiera nr 15 ZK poświęconego Batmanowi, goście: Michał Chudoliński, Michał Traczyk, prowadzenie: Wojciech Nelec.

Udostępniamy szczegółowy harmonogram (pdf, 390 KB) Wykładów Mistrzowskich i spotkań z autorami, natomiast bieżące wpisy dotyczące Ligatury 2013 można śledzić na stronie wydarzenia. Plakat Ligatury przygotowała Ingrīda Pičukāne. Polecamy oficjalny klip zapowiadający poznańską imprezę. Autorką spotu jest Ola Szmida.

4 kwietnia 2013:

Serwis Polter.pl opublikował recenzję czternastego numeru Zeszytów Komiksowych, pt. Najgrubsza ryba polskiego komiksu? Autorem tekstu jest Rafał 'Capricornus' Śliwiak. Zachęcamy do lektury!

3 kwietnia 2013:

Zapraszamy do lektury recenzji komiksu Batman: Nawiedzony Rycerz Jepha Loeba i Tima Sale'a, której autorem jest Przemysław Zawrotny. Fragment tekstu:

Najważniejszy i niezaprzeczalny atut komiksu Batman: Nawiedzony Rycerz da się zauważyć już na pierwszy rzut oka przy pobieżnym przeglądaniu albumu. Są nim oczywiście rysunki wykonane przez Tima Sale'a. Załatwiają wszystko - znakomicie współgrają z pełnym mroku scenariuszem, przenosząc czytelnika w niezwykle plastyczny świat opowieści o Mrocznym Rycerzu. (...czytaj dalej).

Coraz bliżej do premiery piętnastego numeru Zeszytów Komiksowych : Batman, która nastąpi podczas 4 edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA już 18-21 kwietnia 2013 w Poznaniu. Bieżące wpisy dotyczące Ligatury 2013 można śledzić na stronie wydarzenia.

...Starsze aktualności:

     17 grudnia 2012 - 2 kwietnia 2013

     29 sierpnia 2012 - 7 grudnia 2012

     11 czerwca 2012 - 23 sierpnia 2012

     11 kwietnia 2012 - 8 czerwca 2012

     23 lutego 2012 - 7 kwietnia 2012

     21 września 2011 - 20 lutego

     28 lutego 2011 - 20 września 2011

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020