Dwudziesty dziewiąty numer „Zeszytów” (wiosna 2020) będzie poświęcony SUPERKOBIETOM. Zapraszamy do współpracy!

„Zeszyty” publikują również teksty niezwiązane z tematem numeru.
Osoby zainteresowane publikacją tekstu naukowego, popularno-naukowego lub publicystycznego nt. komiksu proszone są o kontakt z redakcją.

...Nowsze aktualności:

     24 marca 2019 - Dzisiaj

     4 lutego 2019 - 18 marca 2020

     22 listopada 2017 - 30 stycznia 2019

     29 października 2016 - 7 listopada 2017

     27 marca 2015 - 27 października 2016

     26 czerwca 2014 - 26 marca 2015

     15 grudnia 2013 - 9 czerwca 2014

     13 lipca 2013 - 12 grudnia 2013

13 lipca 2013:

Na witrynie Kolorowe Zeszyty rozpoczęto prezentację nowej książki poświęconej komiksowi pt. Powieści graficzne. Leksykon, pod redakcją Jerzego Szyłaka. Wydawcą Leksykonu jest Centrala - Mądre komiksy. Premiera została wstępnie zaplanowana na 20 listopada 2013 roku. Całość publikacji ma obejmować 144 hasła. Na stronie Kolorowych Zeszytów zostaną opublikowane fragmenty esejów, jak i przykładowe hasła leksykonu. W przygotowaniu książki wzięło udział kilkunastu autorów: Jerzy Szyłak, Sebastian Jakub Konefał, Przemysław Zawrotny, Radosław Bolałek, Paweł Sitkiewicz, Przemysław Kołodziej, Agata Włodarczyk, Marta Tymińska, Agnieszka Kiejziewicz, Damian Kaja, Kinga Kuczyńska, Michał Traczyk i Michał Błażejczyk.

13 lipca 2013:

Zachęcamy do lektury najnowszego 41. numeru czasopisma "Ha!art" - Gonzo!. Znalazło się w nim również miejsce dla komiksu - czyli m.in.: wywiad z Markiem Millerem, z którym rozmawiał Michał Chudoliński, sprawozdanie z Festiwalu Ligatura 2013 czy teksty na temat filmu dokumentalnego i komiksu jako tworzywa reportażu. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie czasopisma.

10 lipca 2013:

18 lipca 2013 r. o godz. 19:00 w mia ART GALLERY odbędzie się wernisaż wystawy Michała "Śledzia" Śledzińskiego pt. Kadry w środku. Wydarzeniu towarzyszy promocja wydanego z myślą o wystawie artbooka pod tym samym tytułem (nakład 50 sztuk, do nabycia od dnia otwarcia wystawy w galerii mia). Dodatkowo 20 lipca 2013 r. Michał Śledziński poprowadzi warsztaty komiksowe. Wystawa Kadry w środku, którą będzie można oglądać do 31 lipca 2013 r., jest owocem współpracy Fundacji All That Art! i Fundacji ALIAS. Bieżące informacje znajdziecie na stronie wydarzenia.

10 lipca 2013:

14 lipca 2013 r. o godz. 13:00 przy ul. Francuskiej w Warszawie rozpoczną się Warsztaty Zinowe prowadzone przez Fanny Vaucher i Martę Nieznayu. Uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć własnego mini zina, który zostanie powielony na xero. Więcej informacji znajdziecie na blogu Marty Nieznayu.

10 lipca 2013:

Na portalu Polter.pl ukazało się zestawienie wydawnictw komiksowych Varia #5 autorstwa Kuby Jankowskiego. Znalazło się w nim miejsce dla opinii o 15. numerze Zeszytów Komiksowych. Zachęcamy do lektury Varia #5 i do dzielenia się wrażeniami na fanpage'u Zeszytów Komiksowych.

5 lipca 2013:

Jeszcze w lipcu 2013 r. ukaże się 100 egz. dodruku 2. numeru Zeszytów Komiksowych. Jego tematem była polska rzeczywistość w polskich komiksach. Zamówienia będzie można składać przez internetową księgarnię Picturebook.pl!

26 czerwca 2013:

Do działu recenzji trafił tekst Marty Maciejewskiej pt. "Ostatnie dni Stefana Zweiga", dotyczący albumu pod tym samym tytułem, wydanego przez Wydawnictwo Komiksowe.

Oto pierwszy akapit tekstu: Laurent Seksik, autor powieści biograficznej o popularnym głównie w latach 20. i 30. XX wieku pisarzu Stefanie Zweigu, zdecydował się otworzyć na inne media. Najpierw napisał sztukę teatralną na podstawie wymienionej książki, a następnie postanowił stworzyć komiks. Współpracujący z nim przy tym projekcie rysownik Guillaume Sorel ubrał tę historię w nostalgiczną szatę wizualną, podkreślającą depresyjne nastroje i ideologiczny chaos II wojny światowej. (...czytaj dalej)

25 czerwca 2013:

Miło nam poinformować, że w internetowej księgarni Picturebook.pl możecie nabyć Zeszyty Komiksowe w promocyjnej cenie 19.90,- zł. To świetna okazja do uzupełnienia brakujących numerów ZK we własnych zbiorach. Zachęcamy również do zapoznania się z całościową ofertą księgarni Picturebook.pl, pośród której na pewno znajdziecie korzystne promocje cenowe.

25 czerwca 2013:

W maju 2013 r. wspominaliśmy o akcji zbierania funduszy na papierowe wydanie komiksu WEB-TRIP poprzez serwis ulule.com. Organizatorom udało się zebrać odpowiednią ilość funduszy, co oznacza, że książka zostanie wydana! - najpierw w języku francuskim, a następnie - jeśli uda się pozyskać dalsze środki - w języku angielskim. W albumie pojawi się m.in. epizod Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza pt. Lena, który aktualnie oglądać można na wystawie Katalog wypadków. Sztuka współczesna w polskim komiksie w Galerii Zderzak w Krakowie. Współwydawcą komiksu WEB-TRIP będzie Lyon Capital (publikujące miesięcznik o Lyonie).

23 czerwca 2013:

We have published an article from the last issue of Zeszyty - the interview with Dr Will Brooker entitled "The Myth of Batman Should Be Recycled Regularly". Dr Brooker is Reader and Director of Research in Film and Television at Kingston University, London. He is a leading expert on the Dark Knight, author of the cultural history of Batman, Batman Unmasked: Analysing the Cultural Icon.

21 czerwca 2013:

Serwis Gildia.pl opublikował recenzję 15. numeru Zeszytów Komiksowych zatytułowaną Wiwisekcja Mrocznego Rycerza. Autorem tekstu jest Mirosław Skrzydło. Zachęcamy do lektury!

17 czerwca 2013:

29-30 czerwca 2013 r. w Bibliotece Manhattan oraz w Gdańskiej Szkole Artystycznej (Gdańsk-Wrzeszcz, II piętro CH Manhattan, ul. Grunwaldzka 82) odbędzie się szósta odsłona Bałtyckiego Festiwalu Komiksu. W programie imprezy przewidziano spotkania z autorami (jednym z gości będzie David Lloyd) i wydawcami komiksów, warsztaty, prelekcje, giełdę komiksów i inne atrakcje. Nie zabraknie również wystaw, na których zaprezentowane zostaną prace polskich i zagranicznych twórców. Więcej szczegółów znaleźć można na witrynie BFK oraz na stronie wydarzenia.

Organizatorzy:
Hanami, Pracownia Komiksowa - Biblioteka Manhattan Gdańsk,
WiMBP im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

17 czerwca 2013:

28 czerwca 2013 r. o godz. 17:00 w ramach Bałtyckiego Festiwalu Komiksu rozpocznie się mecz piłki nożnej otwierający tegoroczny festiwal, w którym zagrają KOMIKSIARZE Z TRÓJMIASTA przeciwko RESZCIE ŚWIATA. Mecz odbędzie się przed festiwalowym wernisażem - na boisku przy Szkole Podstawowej nr 39 w Gdańsku. Wszyscy chętni i czujący się na siłach - rysownicy, scenarzyści, wydawcy, krytycy, czytelnicy oraz szeroko rozumiani miłośnicy komiksu - proszeni są o zgłaszanie się drogą mailową na adres: zavrote@gmail.com. Tego samego dnia, o godz. 19:30 w CH Manhattan (II piętro, ul. Grunwaldzka 82) odbędzie się wspomniany wernisaż wystaw BFK.

15 czerwca 2013:

W dziale recenzji opublikowaliśmy tekst Marcina Zembrzuskiego Powrót do przeszłości, dotyczący pierwszego tomu serii Dawny komiks polski, zawierającego przedruk dwóch przedwojennych historyjek obrazkowych: Warszawa w roku 2025 i Pan Hilary i jego przygody, wydanego przez Wydawnictwo Komiksowe.

Oto krótki fragment tekstu: Wiele jeszcze lat musi minąć, zanim ludzkość doczeka się wehikułu czasu (jeśli oczywiście w ogóle się doczeka), a i wtedy tak, jak ukazano choćby w znakomitym filmie Looper, podróże w czasie dostępne będą najprawdopodobniej jedynie nielicznym. Miło sobie pofantazjować na ten temat, jednakże nie trzeba wcale czekać w nieskończoność, aby chociaż w pewnym sensie stać się takim podróżnikiem. Wystarczy zostać historykiem, archeologiem lub po prostu sięgnąć po Dawny komiks polski. (...czytaj dalej)

14 czerwca 2013:

14 czerwca 2013 r. o godz. 19:00 w Sali Audiowizualnej Bunkra Sztuki (Kraków, Plac Szczepański 3a) odbędzie się premiera spektaklu Mglisty Billy - przygotowanego przez Teatr Figur w Krakowie, na podstawie komiksu Guillaume'a Bianco. Ten sam spektakl będzie można zobaczyć również 15 czerwca o godz. 20:00 w ramach Nocy Teatrów. Dalsze szczegóły znajdziecie na stronie Teatru Figur.

13 czerwca 2013:

Do 30 czerwca 2013 r. można jeszcze nadsyłać prace na konkurs Komiks orbitalny. 540 rocznica urodzin astronoma. Kompetycja organizowana jest z okazji przypadającej w tym roku rocznicy kopernikańskiej. Prace powinny łączyć się tematycznie z Mikołajem Kopernikiem, astronomią, Toruniem... Przypominamy regulamin konkursu (pdf, 170 KB). Informacje o nagrodzie dla zwycięzcy oraz więcej szczegółów znaleźć można na stronie konkursu.

9 czerwca 2013:

11 czerwca 2013 r. o godz. 17:00 otwarte zostanie Łódzkie Centrum Komiksu (ul. Piotrkowska 28). Będzie to jedna z nielicznych instytucji tego typu w Polsce (wcześniejsze powstały np. w Poznaniu, Gdańsku i Krakowie). ŁCK pomieści w sobie: galerię, czytelnię z księgozbiorem (zbudowanym dzięki wsparciu Wydawnictwa Egmont), księgarnie z antykwariatem oraz biuro organizacyjne Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Centrum organizować będzie spotkania z twórcami i badaczami komiksu, premiery albumów oraz panele dyskusyjne. Nie zabraknie również warsztatów dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych amatorów i profesjonalnych artystów. Łódzkie Centrum Komiksu powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Twórców „Contur” oraz Domu Literatury przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi.

9 czerwca 2013:

Pomiędzy 9 a 27 czerwca 2013 r. w różnych miejscach Polski (Kraków, Kielce, Warszawa, Gdańsk, Katowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Włoszczowa, Łask k/Łodzi) odbędzie się szereg spotkań poświęconych komiksowi lub kuchni japońskiej. Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie wydarzenia. Organizatorem spotkań jest Wydawnictwo Hanami.

7 czerwca 2013:

8 czerwca 2013 r. o godz. 12:00 w Klubokawiarni Kicia Kocia (Warszawa, ul. Garibaldiego 5a) rozpocznie się wersnisaż wystawy Katarzyny Pac-Raszewskiej O kruszki od A do Z. Na ekspozycję składają się rysunki, które autorka publikuje od ponad trzech lat na blogu o kruszki. Wystawa będzie dostępna do 22 czerwca 2013 roku.


Katarzyna Pac-Raszewska - zwana Kruszką (ur. 1982) rysowniczka, absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, fanka aikido, komiksów, książek, Krzysia, Julki, Emilii i Fanty. Autorka blogu rysunkowego o kruszki.

5 czerwca 2013:

7 czerwca 2013 r. w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia (Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25) o godz. 10:00 rozpocznie się III Festiwal Komiksu Historycznego. Organizatorzy przewidzieli sporo atrakcji: wystawy, spotkania z twórcami komiksów, panele dyskusyjne, warsztaty rysunkowe i inne zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Udostępniamy szczegółowy harmonogram imprezy (pdf, 4,99 MB). Aktualne informacje dotyczące III Festiwalu Komiksu Historycznego śledzić można na stronie wydarzenia.

4 czerwca 2013:

4 czerwca 2013 r. o godz. 16:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu (ul. Gagarina 13, II piętro) rozpocznie się wernisaż wystawy Kopernik. Komiks i okolice. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prelekcja dr Tomasza Marciniaka na temat komiksu polskiego. Ekspozycję przygotował Wojciecha Łowickiego, można na niej oglądać prace przedstawiające Mikołaja Kopernika powstałe w ostatnich czterech dekadach za sprawą takich twórców jak Eryk Lipiński, Mieczysław Kościelniak, Bohdan Butenko czy Henryk J. Chmielewski. Wystawa czynna będzie do 30 czerwca 2013 r. Więcej szczegółów można przeczytać np. na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

4 czerwca 2013:

W dziale recenzji opublikowaliśmy tekst Konrada Dębowskiego Ryba psuje się od głowy, poświęcony mandze Gyo: Odór śmierci Junji Ito. Krótki fragment tekstu:

Alfred Hitchcock zasłynął za sprawą Ptaków, a Junji Ito stworzył Ryby, bo tak należałoby tłumaczyć na język polski tytuł Gyo. Pomimo że nie jest to najlepszy komiks tego autora, powinien wzbudzić zainteresowanie miłośników mangowych horrorów. (...czytaj dalej).

3 czerwca 2013:

W najbliższą środę o godz. 18 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ulicy Długiej 1 w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Przemysława Truścińskiego TRUST.

Wystawa potrwa do 9 lipca i będzie jej towarzyszył katalog (320 stron, twarda oprawa), którego wydawcą jest Timof i cisi wspólnicy (we współpracy z BWA Jelenia Góra, BWA Awangarda Wrocław i BWA Zielona Góra). W albumie znajdą się artykuły Bartka Chacińskiego, Wojciecha Kozłowskiego, Piotra Machłajewskiego, Macieja Parowskiego, Mariusza Szczygła oraz Jerzego Szyłaka.

Kuratorem wystawy jest Piotr Machłajewski.

29 maja 2013:

1 czerwca 2013 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka poznańska galeria Cheap East zaprasza do odwiedzin najmłodszych fanów komiksu. W Centrum Kultury „Zamek”, sala 101, o godz. 11:00 odbędzie się wernisaż wystawy, na której zostaną zaprezentowane komiksy dziecięce z ponad sześcioletniej działalności warsztatowej poznańskiego projektu Centrala - mądre komiksy. Zaraz potem o godz. 11:20 warsztaty komiksowe poprowadzi Maja Demska. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wydarzenia. Ku uciesze wszystkich dzieci - w całej Polsce organizowany jest szereg komiksowych imprez i aktywności. Maciej Gierszewski na blogu Kopiec Kreta przygotował przydatne zestawienie tych wydarzeń - polecamy wszystkim zainteresowanym.

22 maja 2013:

Do Składnicy Naukowej trafiła dzisiaj praca podyplomowa współpracownika Zeszytów Łukasza Czubaka zatytułowana Wykorzystanie motywów komiksowych w reklamie i napisana na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zapraszamy do lektury!

21 maja 2013:

23 maja 2013 r. o godz. 18:00 w Pracowni Komiksowej w Gdańsku (Biblioteka Manhattan) rozpocznie się spotkanie z cyklu Dyskusyjnego Klubu Komiksu, pt. Image Comics: trzecia siła amerykańskiego rynku komiksowego. Rozmowa będzie toczyć się wokół wspomnianego w tytule wydawnictwa oraz jego krótkiej, lecz raczej dynamicznej historii. Jak zauważają organizatorzy: [...] pośród pięciu komiksów nominowanych w tym roku do Nagrody Eisnera w kategorii Najlepsza Seria znalazły się aż cztery pozycje publikowane przez Image! Nie mówiąc już o niezwykłej i dość nieoczekiwanej popularności komiksu Żywe trupy, spowodowanej przede wszystkim pojawieniem się serialu na jego podstawie. To wszystko, a także fakt, iż Image prężnie działa na polu reedycji amerykańskiej klasyki komiksowej, sprawia, że wydawca ten stał się trzecią siłą na rynku komiksowym w USA. [...] W panelu dyskusyjnym wezmą udział Przemysław Kołodziej i Damian Kaja, całość poprowadzi Przemysław Zawrotny.

19 maja 2013:

Trwa akcja zbierania funduszy na papierowe wydanie komiksu WEB-TRIP poprzez serwis ulule.com. W międzynarodowym projekcie, wzięło udział 12 autorów, w tym dwóch z Polski (Krzysztof Gawronkiewicz, Dennis Wojda). Album opowiada o przygodach i podróży pary bohaterów (Jules i Romane). Idea projektu WEB-TRIP polega na ukazaniu różnorodności koncepcji i stylów opowiadania obrazem. Dzięki historiom komiksowym autorów - WEB-TRIP to także możliwość porównania kontekstów codziennego życia w różnych miastach, do których docierają Jules i Romane, czy w końcu obnażenie funkcjonujących stereotypów narodowych. Więcej informacji znajdziecie na ulule.com.

18 maja 2013:

18 maja 2013 r. o godz. 19:00 w Soho Factory (hala nr 19, ul. Mińska 25, Warszawa) rozpocznie się wernisaż wystawy Tadeusz Baranowski. Powrót. Na ekspozycji będzie można oglądać obrazy przygotowane przez Tadeusza Baranowskiego specjalną techniką malarską - pozwalająca na konstruowanie prac bliskich płaskorzeźbie (wymiar 3D), poprzez piętrowe nakładanie warstw różnorodnej materii. Jak zauważa Magdalena Linke, kurator wystawy, artysta postanowił ostatecznie zerwać z grafiką na rzecz swej największej pasji - malarstwa. Wystawa potrwa do 22 maja 2013 r.

Organizator:
Tadeusz Baranowski i Przyjaciele wraz z Soho Factory
Kurator:
Magdalena Linke

16 maja 2013:

Komiks autorstwa Macieja Sieńczyka Przygody na bezludnej wyspie, który ukazał się nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża w 2012 r., został nominowany do Nagrody Literackiej NIKE 2013. Można ten fakt uznać za wydarzenie przełomowe, ponieważ po raz pierwszy w historii Nagród Literackich NIKE - komiks otrzymał jedną z nominacji.

15 maja 2013:

16 maja 2013 r. o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Współczesnej BWA
w Katowicach
(al. Wojciecha Korfantego 6) rozpocznie się wernisaż wystawy Jakuba Woynarowskiego Nigredo. Szerzej o koncepcji ekspozycji, której kuratorką jest Marta Lisok,
i o twórczości Jakuba Woynarowskiego przeczytacie na stronie wystawy.

14 maja 2013:

W dniach 16-19 maja 2013 r. - w ramach IV Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym w Warszawie - odbędzie się Festiwal Komiksowa Warszawa, który jest główną warszawską inicjatywą promującą komiksy. Ze szczegółowym programem imprezy można zapoznać się na stronie festiwalu. Zachęcamy także do zaglądania na fanpage FKW.

Organizatorzy:
Polskie Stowarzyszenie Komiksowe
Stowarzyszenie Twórców Contur

12 maja 2013:

Zapraszamy do lektury recenzji komiksu Fabryka Nicolasa Presla, napisanej przez Emilię Walczak. Oto fragment tekstu:

Jak powiedział kiedyś mądrze w jednym z wywiadów Zbigniew Herbert: "Nie lubię utopii. Bo zaczyna się od tego, że ktoś wymyśli sobie wyspę i tam cudowny ustrój jakiś panuje, a kończy się na obozach koncentracyjnych". Nicolas Presl w Fabryce najpewniej nieświadomie zawarł Herbertowską myśl, co niestety oznacza, że żyjemy dziś w stanie zagrożenia, a komiks Francuza stanowi probierz społecznych nastrojów. (...czytaj dalej).

12 maja 2013:

16 maja 2013 r. o godz. 17:00 w Bibliotece Manhattan w Gdańsku odbędzie się spotkanie autorskie z Jerzym Szyłakiem poświęcone Jego nowej książce Komiks w szponach miernoty. Fragment opisu spotkania:
[...] W pracy Komiks w szponach miernoty Jerzy Szyłak analizuje dokonania polskich badaczy komiksu, których efekty, a niekiedy także motywacje, stawia pod znakiem zapytania (co autor sugeruje już w ostro sformułowanym tytule książki). Badacz skupia się przede wszystkim na dorobku łódzkich sympozjów komiksologicznych oraz zastanawia się nad pojęciem story artu określającym awangardowe formy komiksu, a także nad kwestiami włączenia tego gatunku artystycznego w obieg galeryjny [...].
Spotkanie organizowane jest w ramach aktywności Dyskusyjnego Klubu Komiksu Biblioteki Manhattan.

Książka Jerzego Szyłaka Komiks w szponach miernoty ukazała się 8 maja 2013 r. nakładem Wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy.

5 czerwca 2013:

Przypominamy, że już w najbliższą sobotę (8 czerwca) o godz. 19:00 w krakowskiej Galerii Zderzak (ul. Floriańska 3) odbędzie się wernisaż wystawy Katalog wypadków. Sztuka współczesna w polskim komiksie.

Na otwarciu nie zabraknie kuratora Kuby Woynarowskiego oraz artystów zaproszonych do projektu.

Zeszyty Komiksowe są patronem medialnym tej wystawy.

10 maja 2013:

W dniach 11-12 maja 2013 r. w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w Lublinie (ul. Weteranów 18) odbędą się V Lubelskie Spotkania z Komiksem. W programie przewidziano warsztaty, konkursy, spotkania z autorami i badaczami komiksu. Szczegółowy harmonogram imprezy i dalsze szczegóły znaleźć można na stronie wydarzenia.


Plakat V Lubelskich Spotkań z Komiksemprzygotował Mikołaj Ratka.
Organizatorzy:
> Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza
> Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS.

...Starsze aktualności:

     6 marca 2013 - 6 maja 2013

     16 października 2012 - 1 marca 2013

     3 sierpnia 2012 - 15 października 2012

     17 maja 2012 - 1 sierpnia 2012

     24 marca 2012 - 17 maja 2012

     6 lutego 2012 - 22 marca 2012

     28 lutego 2011 - 6 lutego 2012

     19 listopada 2008 - 11 lutego 2011

     1 lipca 2006 - 30 października 2008

Data utworzenia strony: 11 XI 2006
Ostatnia modyfikacja: 7 IV 2020