„Zeszyty Komiksowe”
numer 27., maj 2019:
Komiksowe science fiction

Zeszyty Komiksowe #27

Informacje ogólne o magazynie

Drodzy Czytelnicy,

Fantastyka naukowa (ang. science fiction) jest tematem szeroko wykorzystywanym we współczesnej kulturze. Przez lata zyskiwała na popularności, stając się pożywką dla twórców kina (np. 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka, Solaris Andrieja Tarkowskiego, Terminator Jamesa Camerona) oraz pisarzy (np. Wojna światów H.G. Wellsa, Kongres futurologiczny Stanisława Lema, Łowca androidów Phillipa K. Dicka), a i twórcom komiksów dała szerokie pole do popisu, inspirując ich do stworzenia dzieł, które obecnie uznaje się za kamienie milowe sztuki komiksowej (np. Wieczna wojna Joego Haldemana i Marvano, Feralny major Moebiusa).

Wewnętrzne zróżnicowanie SF (można tu wymienić: antyutopie, dystopie, steampunk, cyberpunk i wiele innych podgatunków) to nie tylko nieskończone możliwości dla twórców, co uświadamiają tak różne od siebie komiksy jak: V jak Vendetta Alana Moore’a i Davida Lloyda, Ronin Franka Millera czy Ghost in the Shell Masamune Shirowa. To przede wszystkim nieograniczona liczba odpowiedzi na pytanie o miejsce człowieka we Wszechświecie. Czy jesteśmy sami? Czy istnieją rasy inteligentniejsze od nas? Czy człowiek ma prawo sprzeciwić się własnej biologii i zacząć ulepszać sam siebie w celu wydłużenia życia? Czy eksperymenty na ludziach, którzy ostatecznie zyskali nadprzyrodzone zdolności, są moralnie dobre, czy też moralnie złe?

Tym i podobnym kwestiom zamierzamy poświęcić 27. numer „Zeszytów Komiksowych”. Czekamy nie tylko na teksty, ale również komiksy i ilustracje związane bezpośrednio z tematem numeru. Jednak – tradycyjnie już – zapraszamy też do nadsyłania artykułów poświęconych wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze, poruszających kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni. Dla nich także zaplanowaliśmy miejsce.

Serdecznie zapraszamy do współpracy,

Michał Błażejczyk, Michał Traczyk i zespół redakcyjny

Data utworzenia strony: 2 X 2018
Ostatnia modyfikacja: 3 XII 2018