„Zeszyty Komiksowe”
numer 31., wiosna 2021:
Komiks brazylijski i portugalski

Zeszyty Komiksowe #31

Informacje ogólne o magazynie

Drodzy Czytelnicy,

Redakcja „Zeszytów Komiksowych” zaprasza wszystkich zajmujących się i żywo zainteresowanych komiksem do współtworzenia trzydziestego pierwszego numeru „Zeszytów…”, którego tematem będzie komiks brazylijski i portugalski.

Brazylia i Portugalia związane są wspólną, często niełatwą historią. Związane są również jednym językiem, choć niektórzy twierdzą, że są to dwa zupełnie odrębne języki. Nie twierdzimy, że są to kwestie błahe, ale w 31. numerze Zeszytów Komiksowych pragniemy skupić się przede wszystkim na komiksowym porozumieniu ponad podziałami i poszukać rozwinięcia w odniesieniu do HQ (histórias em quadrinhos – nazwa komiksu w Brazylii) i do BD (banda desenhada – nazwa komiksu w Portugalii) takich kwestii jak:

Poniżej zamieszczamy listę opublikowanych w Polsce komiksów brazylijskich i portugalskich, z której można skorzystać szukając inspiracji do napisania tekstu naukowego, recenzji lub stworzenia komiksu pod temat przewodni numeru:

Komiksy portugalskie:

Krótkie komiksy:

Komiksy brazylijskie:

Krótka historia:

Przypominamy także o tym, że można do nas nadsyłać artykuły poświęcone wszelkim aspektom funkcjonowania komiksu w kulturze, poruszające kwestie spoza zakresu narzuconego przez temat przewodni. Dla nich także zaplanowaliśmy miejsce.

Prace prosimy nadsyłać do 31 grudnia 2020 roku na adres redakcja@zeszytykomiksowe.org. Przed wysłaniem pracy prosimy o zapoznanie się z wymogami redakcyjnymi.

„Zeszyty Komiksowe” to magazyn krytyki komiksowej i badań komiksu. Ukazuje się nieprzerwanie od 2004 roku. Wydawcami „Zeszytów Komiksowych” są Fundacja Instytut Kultury Popularnej i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Zespół redakcyjny

Data utworzenia strony: 9 VIII 2020
Ostatnia modyfikacja: 9 VIII 2020